Zápis z 10A. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny,  

která se konala dne 15. května 1997

středa 30. dubna 1997

 

Přítomni: V. Holáň, M. Frankl, J. Kalus, K. Kořínková, D. Kroupa, V. Laštůvka, M. Lobkowicz, J. Maštálka, V. Nájemník, J. Payne, M. Ransdorf, V. Svoboda, P. Šulák, J. Třebický, P. Tollner, L. Zaorálek,

 

Omluveni: J. Koucký, M. Loukota, M. Sládek, V. Štěpová,

 

POŘAD:

 

1. Koncepce proexportní politiky vlády České republiky /sněmovní tisk 116/

 

2. Návrh zásad pravidel pro organizaci zahraničních styků PS PČR

 

3. Sdělení předsedy

 

4. Připomínky a podněty poslanců

 

5. Návrh termínu a pořadu příští schůze

 

Schůzi zahájil v 16.00 hodin předseda posl. V. Holáň. Informoval poslance o důvodu svolání schůze, tj. sněmovní tisk 116 se bude projednávat na 11. schůzi Poslanecké sněmovny a mpř. J. Vlach požádal výbor o urychlené projednání Návrhu zásad pravidel pro organizaci zahraničních styků PS PČR. Seznámil poslance s návrhem pořadu schůze, se kterým poslanci souhlasili /12:0:0/.

 

1.

Koncepce proexportní politiky vlády České republiky /sněmovní tisk 116/

Sněmovní tisk 116 odůvodnil náměstek ministra průmyslu a obchodu Václav Kupka. Informoval poslance o průběhu projednávání tohoto materiálu v hospodářském výboru, na žádost hospodářského výboru Ministerstvo průmyslu a obchodu předložilo poslancům Doplněk sněmovního tisku 116.

Zpravodajskou zprávu přednesla posl. K. Kořínková. Seznámila poslance s usnesením podvýboru zahraničního výboru pro podporu cestovního ruchu a zahraničního obchodu, který konstatoval malou aktuálnost a přílišnou obecnost materiálu Koncepce proexportní politiky vlády České republiky, absenci jakýchkoli realizačních fází a dále skutečnost, že chybí zbožové i teritoriální priority s ohledem na potřeby ekonomiky země. Chybí také zhodnocení přesunu kompetencí v činnosti obchodních radů z FMZO na MZV ČR a žádá předkladatele o aktualizaci údajů v materiálu Koncepce proexportní politiky vlády České republiky, doplnění o priority s ohledem na potřeby ekonomiky země a časový harmonogram realizačních fází a to tak, aby bylo možné konstatovat účinnost navržených a přijatých opatření ještě v tomto roce. Konstatovala, že je dobře, že tento materiál existuje i když přišel pozdě. Ale materiál není úplný, ale je nutno si uvědomit, že změny v obchodní politice vyžadují delší období. Koordinace mezi jedotlivými ministerstvy tj. MPO, MZV a MF je nedostatečná. Zmínila problém státních záruk na úvěry zejména menších podniků. Zajímala se o spolupráci MPO s Evropskou komisí na základě tzv. Zelené knihy o obchodu. Navrhla materiál vrátit a ale je možné, že z diskuse vzejde jiný návrh usnesení např. jako přijal hospodářský výbor.

V rozpravě vystoupili

- posl. L. Zaorálek uvedl, že materiál není konzistentní s tzv. balíčkem ekonomických opatření, zmínil protes Evropské komise k dovozním depozitům

- posl. P. Šulák uvedl, že bude nutno tuto koncepci pravidelně vyhodnocovat, konstatoval, že čeští diplomaté nedostatečně napomáhají expanzi našich výrobců na zahraniční trhy. Vyjádřil potřebu obnovení obchodních zastoupení ČR v zahraničí. Je nutno účinně uplatňovat antidumpingový zákon, zamezit nelegálním dovozům. Je nutno se soustředit na tradiční trhy, tj. východní trhy a trhy rozvojových zemí. Nutno též současně působit na veřejnost, aby kupovala více tuzemských výrobků.

- posl. D. Kroupa zmínil nedostatečnou diplomatickou přípravu v souvislosti se zveřejněním tzv. balíčku hospodářských opatření, tj. zavedením dovozních depozit. Evropská komise zastává názor, že toto opatření je v rozporu s Evropskou dohodou. Vyjádřil názor, že tímto opatření došlo ke škodě nejen ekonomické, ale i politické, neboť státní úředníci nebyli schopni toto opatření obhájit před představiteli Evropské komise a Evropského parlamentu.

- náměstek V. Kupka reagoval na připomínky poslanců. Konstatoval, že ČR se chce vrátit na původní trhy, tj. trhy východních a rozvojových zemí. Preference domácího zboží je nutná, ale problém je složitý. Pokud jde o formu našeho obchodního zastoupení v zahraničí, je to otázka diskuse MPO a MZV. Konstatoval, že v souladu s Evropskou dohodou ČR nemusí zavedení dovozních depozit předem Evropské komisi oznamovat. Příslušný článek 65 Evropské dohody toto opatření dovoluje zavést. V 1. kole se nepodařilo české straně toto opatření obhájit, nyní se připravují argumenty pro další kola jednání s Evropskou komisí.

- posl. P. Šulák konstatoval, že dokud české zbraně nejsou používány AČR, tzn. nemají homologizaci, potom nejsou v zahraničí prodejné.

- posl. M. Ransdorf přednesl několik připomínek

1/ měly by být vypisovány prestižní ceny pro výrobce exportních výrobků

2/ měla by být alespoň selektivně prolomena politika drahých peněz?

3/ stát by měl napomoci restrukturalizaci podniků

4/ měla by být řešena zadluženost podnikové sféry

5/ měl by být vytvořen fond na vědu a výzkum

6/ nutno propojit exportní politiku s absorpční schopností domácího trhu

- posl. J. Payne se zajímal o řešení, které přijaly jiné státy, které měly obdobné problémy a zda jsou vypracovány priority, pokud jde o nové trhy. Zajímal se o účast českého bankovního sektoru.

- náměstek V. Kupka reagoval na dotazy poslanců.

V závěru rozpravy navrhla posl. K. Kořínková po dohodě s posl. M. Franklem následující usnesení:

Zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně

1/ přijmout Koncepci proexportní politiky vlády České republiky /sněmovní tisk č. 116/

- bylo schváleno /13:0:1/

2/ požádat vládu České republiky, aby opatření obsažená ve sněmovním tisku č. 116 včetně Doplňku sněmovního tisku 116 urychleně realizovala, Koncepci proexportní politiky vlády ČR průběžně aktualizovala a aktualizaci Koncepce proexportní politiky vlády ČR předložila Poslanecké sněmovně do 31. 8. 1997.

- bylo schváleno /12:0:2/

Bylo přijato usnesení č. 77.

 

2.

Návrh zásad pravidel pro organizaci zahraničních styků PS PČR

Předseda výboru posl. V. Holáň a místopředseda PS posl. J. Vlach informovali poslance o důvodu vypracování tohoto návrhu, objasnili základní myšlenky tohoto návrhu.

V rozpravě s připomínkami vystoupil posl. V. Svoboda. Posl. J. Payne mimo jiné zdůraznil nutnost rozlišit "pravidla pro poslance" a "pravidla pro činnosti Kanceláře PS". Zdůraznil odpovědnost organizačního výboru v oblasti schvalování zahraničních styků. Požádal o přepracování formuláře na vyúčtování zahraničních cest. Posl. M. Frankl upozornil mimo jiné na nutnost využívání leteckého spojení ČSA. Posl. J. Maštálka doporučil, aby delegace byly zpravidla 6tičlenné. Posl. J. Kalus zmínil problém předkládání zpráv ze zahraničních cest tzn. komu, v jakém rozsahu, záleží též na typu zahraniční cesty atd. Posl. D. Kroupa upozornil na problém neexistence pravidel pro jednání orgánů složených z poslanců a senátorů /např. hlasování atd./; zmínil problém neplánovaných cest z hlediska navrženého termínu předkládání žádosti o schválení této cesty. Posl. K. Kořínková vyjádřila mimo jiné nutnost koordinace /PS-Senát, PS-vláda-prezident/, význam zpráv ze zahraničních cest a způsob jejich využívání, pravidel pro Kancelář PS jak z hlediska činnosti organizačního výboru, tak i z hlediska činnosti zahraničního výboru. Posl. V. Svoboda zmínil specifikum zahraničních cest členů stálých delegací do meziparlamentních organizací. Předseda posl. V. Holáň navrhl, aby se zahraniční výbor vyjadřoval pouze k plánu zahraničních cest, neprojednávat návrhy na reciproční přijetí. Zmínil problém vztahu organizační výbor-zahraniční výbor, oba výbory jsou si dle jednacího řádu rovné, zmínil problém předkládání zpráv ze zahraničních cest, problém neplánovaných cest z hlediska termínu atd. Posl. J. Payne vyjádřil problém zveřejňování zpráv ze zahraničních cest.

V závěru rozpravy uvedl místopředseda PS posl. J. Vlach, že na nejbližší schůzi organizačního výboru podá informaci o stavu příprav pravidel, poděkoval za připomínky zahraničního výboru a stručně je okomentoval. Posl. M. Lobkowicz konstatoval, že materiál je dobrým základem pro vypracování pravidel pro zahraniční cesty PS. Navrhl, aby materiál již nebyl na zahraničním výboru znovu projednáván a nechat již dopracování na členech skupiny poslanců vedené místopředsedou Jiřím Vlachem. Poslanci se shodli na tom, že s materiálem po zapracování vznesených připomínek v zásadě souhlasí.

 

3.

Sdělení předsedy

Předseda posl. V. Holáň informoval členy výboru o následujících zahraničních stycích zahraničního výboru:

- v souladu s plánem zahraničních styků zahraničního výboru byl sjednán termín 17.-18. června pro navštěvu delegace zahraničního výboru Spolkového sněmu SRN vedené jeho předsedou K.H. Hornhuesem v Praze.

Předběžný program:

17. června /úterý/ ve 20.00 hodin - večeře se zahraničním výborem

18. června /středa/ v 9.00 hodin - jednání se zahraničním výborem

Náklady hradí Poslanecká sněmovna.

- v souladu s plánem zahraničních styků zahraničního výboru byl sjednán termín - 18. - 19. června pro návštěvu delegace zahraničního výboru rakouského parlamentu v Praze

Předběžný program:

18. června /středa/ v cca 14.30 - jednání se zahraničním výborem

18. června /středa/ v cca 20.00 - večeře se zahraničním výborem

Náklady hradí Poslanecká sněmovna.

- bylo přijato usnesení č. 78 /9:0:0/.

- předseda parlamentu Jižního Welsu hodlá navštívit ČR ve dnech 21. - 24. července t.r. Poslanci vzali informaci na vědomí s tím, že není možno s ohledem na parlamentní prázdniny se k přijetí nyní vyjádřit, vrátí se k ní na další schůzi.

Dále předseda posl. V. Holáň informoval, že dle sdělení Ministerstva obrany velvyslanectví USA v Praze nabídlo České republice uspořádání semináře pro nejvyšší představitele státní správy a Parlamentu na téma "Civilní a vojenské vztahy" v termínu 26. 5. - 30. 5. t.r. Seminář bude veden profesory Naval postgraduate school z Monterey. Bude se konat ve vzdělávacím středisku MO v Komorním Hrádku (cca 35 km od Prahy).

Byla nabídnuta účast 2-4 členům zahraničního výboru. Jména zájemců o seminář je nutno sdělit MO co nejdříve.

Poslanci vzali tuto informace na vědomí, žádný poslanec zájem neprojevil.

Předseda posl. V. Holáň informoval o došlých peticích a podáních, které jsou k nahlédnutí v sekretariátu ZAV:

23. 04. 1997 Dopis - připomínky k zahraničněpolitickému dění

odesilatel: B. Korbička - Šlapanice

- k informaci a dalšímu využití členů zahraničního výboru

01. 04. 1997 Dopis k politickému a hospodářskému dění

odesilatel: J. Bursa, Turnov

- k informaci a dalšímu využití členů zahraničního výboru

13. 05. 1997 Petice k lidským právům v Číně a Tibetu

odesilatel: občané

- petiční výbor požádal zahraniční výbor o projednání

Poslanci vzali petici k lidským právům v Číně a Tibetu na vědomí s tím, že se k ní možná vrátí na některé své příští schůzi.

Předseda posl. V. Holáň písemně informoval o došlých informacích ze zahraničí do sekretariátu zahraničního výboru, které jsou k nahlédnutí v sekretariátu ZAV.

Předseda posl. V. Holáň infrmoval o možnosti uskutečnit výjezdní zasedání v Harrachově. Poslanci nesouhlasili s konáním výjezdního zasedání.

 

4.

Připomínky a podněty poslanců

Nebyly vzneseny.

 

5.

Návrh termínu a pořadu příští schůze

Posl. J. Payne navrhl rozšířit pořad jednání 11. schůze schválený na 10. schůzi zahraničního výboru o bod "Informace o jednání NATO-RF. Poslanci s návrhem souhlasili.

Poslanci se shodli na tom, že do pořadu 12. schůze schváleném na 10. schůzi zahraničního výboru bude zařazen bod s pracovním názvem "Informace o jednání ČR s EU" místo původně zařazeného a již projednaného bodu "Koncepce proexportní politiky vlády ČR".

 

Schůze skončila ve 19.30 hodin.

 

Zapsala: Stanislava Mikšová - tajemnice výboru

 

 

Michal Frankl, v. r.

Vilém Holáň, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP