Zápis z 13. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny,  

která se konala ve dnech 17. a 18. září 1997

středa 17. září 1997

 

Přítomni: V. Holáň, K. Kořínková, J. Koucký, M. Lobkowicz, M. Loukota, J. Maštálka, V. Nájemník, I. Němec, J. Payne, V. Štěpová, L. Zaorálek

 

Omluveni: J. Kalus, D. Kroupa, V. Laštůvka, M. Ransdorf, M. Sládek, V. Svoboda, P. Šulák, J. Třebický, P. Tollner

 

čtvrtek 18. září 1997

 

Přítomni: V. Holáň, J. Kalus, K. Kořínková, D. Kroupa, V. Laštůvka, M. Lobkowicz, V. Nájemník, I. Němec, J. Payne, J. Třebický, P. Tollner, L. Zaorálek

 

Omluveni: J. Koucký, M. Loukota, J. Maštálka, M. Ranasdorf, M. Sládek, V. Svoboda, V. Štěpová, P. Šulák,

 

POŘAD:

 

1. Zahájení schůze

 

2. Informace o stavu přípravy negociačních zásad ke vstupu České republiky do Evropské unie

 

3. Příprava na jednání zahraničního výboru dne 18. září k bodu 4. "Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO"

 

4. Diskuse o návrhu rámcového plánu činnosti zahraničního výboru

 

5. Vystoupení vedoucího zastupitelského úřadu v hodnosti mimořádného a zplnomocněného velvyslance ČR v Japonsku RNDr. Josefa Havlase

 

6. Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO

Informace o záměru MZV týkajícího se snížení počtu zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí

Přizván: J. Zieleniec - ministr zahraničních věcí

 

7. Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO

Přizván: M. Výborný - ministr obrany

 

8. Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO

Informace o návrhu rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí na r. 1998

Přizván: I. Pilip - ministr financí

 

9. Sdělení předsedy

 

10. Připomínky a podněty poslanců

 

11. Návrh termínu a pořadu příští schůze

 

středa 17. září

 

1.

Zahájení schůze

 

Schůzi zahájil předseda výboru posl. V. Holáň v 9.00 hodin. Informoval poslance, že ministr obrany M. Výborný a ministr financí I. Pilip se omluvili, nemohou se účastnit jednání výboru dne 18. září, zastoupí je příslušní náměstci.

 

2.

Informace o stavu přípravy negociačních zásad ke vstupu České republiky do Evropské unie

Informaci přednesl náměstek ministra zahraničních věcí C. Svoboda. Zdůraznil, že je velmi potřebný častější kontakt mezi MZV a zahraničním výborem zejména nyní, kdy Česká republika obdržela Posudek Evropské komise na Českou republiku v rámci dokumentu Agenda 2000.

Uvedl, že harmonogram přípravy negociačních pozic byl schválen na prosincovém zásedání Vládního výboru pro evropskou integraci. Každé ministerstvo mělo vypracovat studii, jaký dopad bude mít pro určitý rezort vstup České republiky do EU. Nyní pokračují prace na tomto zadání a bude dokončena ke konci r. 1997. Tyto práce probíhají i na úrovni Pracovního výboru pro provádění Evropské dohody. Otázkou je, zda veřejná diskuse o vyjednávacích pozicích ČR je vhodná, spíše se jeví výhodnější, budou-li zveřejněny tyto vyjednávací pozice až po zahájení negociačních jednání mezi ČR a EU. V současné době je Pracovní výbor pro provádění Evropské dohody transformován v budoucí tým vyjednavačů. Jednotlivé rezorty nominovali své zástupce. Vládní výbor pro evropskou integraci má 29. září předběžně schválit jmenování. Do konce roku by se mělo ověřit, zda tyto osoby jsou vhodné pro toto vyjednávání a koncem roku by měli být jmenováni definitivně. Vládní výbor pro evropskou integraci má též rozhodnout, kdo bude veducím tohoto týmu. Navrhuje se, aby to byl náměstek mnistra zahraničních věcí i když dle Ústavy ČR bude odpovědný ministr zahraničních věcí.

Dále se vyjádřil ke koncepci vzdělávání státní správy. Je zde několik programů:

- vzdělávání 80 úředníků státní správy, které je placeno z programu PHARE a 10 školitelů

- vzdělávání 56 osob ve spolupráci s francouzskou vysokou školou ENA

- stáže u EK pro 10 osob

- nabídka stáží pro úředníky od Švédska, Francie, Belgie a Dánska

- možnost stáží na ministerstvech zahraničních věcí v SRN a Itálii

- účast na komunitárních programech Sokrates, Mládež pro Evropu, Leonardo

Mimo to každý rezort musí nést odpovědnost za vzdělávání svých pracovníků.

K problematice informační strategie uvedl, že cílem je být neutrální, ale je nutno zaujímat proevropský postoj a pravdivě informovat o kladech a záporech členství v EU. Byl již vydán německý lexikon evropské terminologie, videoprogramy, serie programů pro ČT, dokumentární pořady v ČT. Musíme se zaměřit na skupinu obyvatel, která bude rozhodovat o vstupu ČR do EU. Je nutno vést dialog na všech úrovních.

Pokud jde o Posudek EK na ČR uvedl, že vláda se jím jěště nezabývala, nyní se zpracovává hodnocení. Obecně jej považujeme jako správný, nemáme mimořádnou výhradu. Je zde určité nedozorumění v historické části Posudku. Ze strany EK byly zmíněny určité problémy:

- zákon o svobodě tisku

- lustrační zákon

- diskriminace Rómů

- zákon o občanství ČR

- korupce

- reforma podniků

- finanční trh

- restrukturalizace průmyslu

- dokončení procesu privatizace

- dokončení procesu privatizace bank

- životní prostředí

- energetika

- zemědělství

Pokud jde o otázku zahájení negociací jsou dvě varianty:

- bude jednání zahájeno pouze s některými /hájíme toto stanovisko/

- bude zahájeno jednání se všemi, postupně budou některé země vylučovány /organizačně, technicky i finančně náročná varianta/.

Je nutno politicky rozhodnout nyní v Luxemburku.

K problematice transformace právního řádu ČR uvedl, že jednotlivé rezorty nesou odpovědnost za recepci evropského práva do českého právního řádu.

Ke vztahu ČR ke třetím zemím uvedl, že bude nutno se tímto zabývat, možná bude nutno vztah ČR k některým třetím zemím přehodnotit.

V rozpravě vystoupili

- posl. K. Kořínková zdůraznila mimo jiné nutnost větší komunikace mezi MZV a Parlamentem ČR, nutné je vzdělávat i poslance, je to i otázka finanční

- posl. V. Štěpová zmínila problém lustračního zákona, zákona o občanství ČR; tyto výtky se objevují i na půdě Rady Evropy, je nutno již s tím něco dělat

- posl. L. Zaorálek zmínil skutečnost, že nejsme participanty Fondu sociální pomoci Rady Evropy, je ohrožena naše účast na nadnárodních projektech z důvodu finančních. Měly bychom si udělat představu o využívání prostředků z různých institucí určených na toto období vyjednání ČR s EU. Nutno vypracovat analýzu toho, co je potřeba, zatím je to spíše proces živelný.

- posl. J Payne uvedl, že vzdělávání poslanců je problém jich samých, ale problémem je získávání informací zejména z MZV. Zdůraznil nutnost vypracování určitého harmonogramu a strategie negociačních jednání, včasné stanovení negociačních zásad, např. přehodnotit vztah k některým zemím apod.

- náměstek C. Svoboda reagoval na připomínky poslanců, mimo jiné uvedl:

- MZV je připraveno participovat na školení poslanců, ať formou spolupráce s Parlamentním institutem, či při společném jednání zahraničního výboru a ústavněprávního výboru.

- ČR má zájem na školení v rámci projektů Leonardo, Sokrates, Mládež pro Evropu, ČR žádalo pouze o odložení zaplacení příspěvku

- MZV i Parlament musí najít mechanismus k předávání informací

- otázka lustračního zákona je problém zákona o státní službě

- otázka zákona o státním občanství ČR je otázka otevřená

- posl. K. Kořínková zdůraznila nutnost výměny konkrétních informací o přípravě negociačního procesu zejména i z toho důvodu, že poslanci budou moci tyto prodiskutované názory obhajovat i při svých jednáních s partnery z Evropského parlamentu a s dalšími svými zahraničními partnery. Zejména zdůraznila úlohu Parlamentního výboru přidružení ČR-EU. Je nutno, aby členové tohoto výboru byli podrobně informováni ještě před svým jednáním, které proběhne začátkem října t.r. v Bruselu.

V závěru rozpravy předseda výboru posl. V. Holáň vyjádřil názory, že

- v Parlamentu by mělo dojít k diskusi o negociačních zásadách v průběhu jejich formulování a následně ke kontrole jejich naplňování. Je nutné najít určitý mechanismus, např. že diskuse v zahraničním výboru o nich bude neveřejná.

- poslanci jsou bezesporu důležitou složkou v diskusi o EU s veřejností.

- vytváření vztahu v oblasti bilaterální; lze realizovat mnoha cestami např. jsou skupiny přátel, osobní kontatky, kontakty na úrovni zahraničního výboru atd.

- v oblasti vzdělávání je nutno udržet určitý systém informací /semináře, školení, předávání informací atd./

- negociační proces je v rukách vlády, ale je nutno mít na zřeteli, že tento proces překrývá jedno volební období, proto je nutná úzká spolupráce vlády s Parlamentem, který určitým způsobem překrývá funkční období vlády.

Předseda výboru posl. V. Holáň navrhl, aby zahraniční výbor se podrobně zabýval hodnocením Posudku, úkoly, které z něho pro ČR vylývají, kontrolou plnění těchto úkolů.

V závěru předseda výboru posl. V. Holáň vyjádřil nutnost pravidelných konzultací, nám. ministra vyjádřil připravenost informovat členy výboru o aktuální situaci v procesu přípravy ČR na vstup do EU.

 

3.

Příprava na jednání zahraničního výboru dne 18. září k bodu 4. "Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO"

Členové výboru si vyměnili názory týkající se diskuse k vystoupení zástupců MZV, MO a MF k bodu "Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO".

 

4.

Diskuse o návrhu rámcového plánu činnosti zahraničního výboru

Předseda výboru posl. V. Holáň předložil návrh rámcového plánu činnosti zahraničního výboru. Po rozpravě, ve které vystoupili všichni přítomní poslanci, bylo přijato usnesení č. 96 /

 

5.

Vystoupení vedoucího zastupitelského úřadu v hodnosti mimořádného a zplnomocněného velvyslance ČR v Japonsku RNDr. Josefa Havlase

Velvyslanec ČR v Japonsku J. Havlas informoval poslance o česko-japonských vztazích. V rozpravě zejména byly diskutovány i česko-japonské parlamentní vztahy.

Jednání schůze bylo přerušeno v 17.30 hodin.

 

čtvrtek 18. září

 

Předseda výboru posl. V. Holáň zahájil pokračování schůze v 9.00 hodin.

 

6.

Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO

 

Informace o záměru MZV týkajícího se snížení počtu zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí

V úvodu ministr J. Zieleniec se omluvil, že se nemůže zúčastnit celého jednání zahraničního výboru s ohledem na velmi naléhavá jednání ohledně přípravy rozpočtu MZV na r. 1998. V další části jednání zastoupí ministra náměstek ministra K. Kovanda. Předseda výboru posl. V. Holáň navrhl, aby s ohledem na to, že v současné době je dokončován návrh rozpočtu MZV na r. 1998, se vypustil bod "Informace o záměru MZV týkajícího se snížení počtu zastupitelských úřadů České republiky v zahraničí". Poslanci s návrhem souhlasili.

Ministr J. Zieleniec přednesl požadovanou informaci ve smyslu písemného materiálu "Informace o základních krocích v souvislosti s přípravami ČR na vstup do NATO", který ministr J. Zieleniec poskytl členům zahraničního výboru. Mimo jiné uvedl, že

- akcesní rozhovory budou mít 4 kola, zahájení je 23. září t.r., konec do konce října t.r.

- kolem 15. 11. by měla být odeslána gen. tajemníkovi NATO deklarace o připravenosti ČR na vstup do NATO

- 15. - 16. prosince by mělo dojít k podpisu akcesního protokolu

- v r. 1998 budou probíhat parlamentní procedury, představa vlády ČR je předložit příslušné dokumenty do Parlamentu co nejdříve tak, aby ratifikační proces byl dokončen do konce 1. pololetí 1998 - obdobný postup plánuje i administrativa USA

- ČR zřídí Misi ČR při NATO v Bruselu - náklady činí 491 mil. Kč.

- hlavním vyjednavačem za ČR byl jmenován náměstek ministra zahraničních věcí K. Kovanda.

V rozpravě vystoupili

- posl. L. Zaorálek vyjádřil nutnost diskutovat o této problematice v širších zahraničně politických souvislostech - bylo přislíbeno, že ministr zahraničních věcí se v nejbližším možném termínu zúčastní jednání zahraničního výboru, kde by tyto otázky mohly být diskutovány

- posl. V. Laštůvka se zajímal o to,

- zda zahraniční výbor bude informován o půběhu akcesních rozhovorů,

- zda MZV má představu o hloubce těchto rozhovorů

- posl. J. Payne uvedl, že je nutno se zamýšlet nad tím, co bude ČR dělat, až bude členem NATO. S tím souvisí i diskuse o aktualizaci koncepce zahraniční politiky ČR.

- ministr J. Zieleniec konstatoval, že MZV je připraveno informovat průběžně velmi podrobně zahraniční výbor o akcesních rozhovorech. K aktualizaci koncepce zahraniční politiky ČR uvedl, že priority zahraniční výbor přijal v září 1996. Jsem ochoten diskutovat aktuální otázky koncepce zahraniční politiky ČR, vhodné místo pro diskusi je právě zahraniční výbor. Přislíbil účast na jednání výboru v nejbližším vhodném termínu.

- předseda výboru V. Holáň požádal ministra J. Zieleniece o sjednání termínu pro jeho vystoupení na půdě zahraničního výboru.

Dále přednesl informaci k danému bodu náměstek ministra K. Kovanda. Podrobně informoval poslance o současné situaci v jednání České republiky o vstuptu do NATO. V rozpravě vystoupili posl. J. Payne, K. Kořínková, V. Nájemník, L. Zaorálek, P. Tollner, J. Kalus, nám. ministra K. Kovanda. V závěru jednání nám. K. Kovanda předal některé dokumenty NATO poslancům. Předseda V. Holáň konstatoval, že proces začleňování ČR do NATO zahraniční výbor bude průběžné sledovat, tzn. na některé z příštích schůzích zahraničního výboru se opět členové výboru budou touto problematikou zabývat.

 

7.

Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO

V úvodu předseda výboru posl. V. Holáň informoval poslance, že obdržel dopis ministra obrany, ve kterém omlouvá a zdůvodňuje svoji neúčast na tomto jednání a pověřil náměstka ministra J. Novotného, aby poslancům přednesl požadovanou informaci. Poslanci tuto informaci vzali na vědomí.

Nám. ministra J. Novotný informoval poslance o aktuální situaci v procesu začleňování České republiky do NATO ve smyslu předloženého písemného materiálu. V rozpravě vystoupili posl. L. Zaorálek, J. Payne, K. Kořínková, M. Lobkowicz, V. Holáň, V. Laštůvka, nám. ministra J. Novotný. V závěru rozpravy předseda V. Holáň konstatoval, že proces začleňování ČR do NATO zahraniční výbor bude průběžné sledovat, tzn. na některé z příštích schůzích zahraničního výboru se opět členové výboru budou touto problematikou zabývat. Nám. ministra J. Novotný informoval poslance, že MO připravuje seminář k problematice NATO, otázkou je pouze volba termínu.

 

8.

Informace o krocích, jejich termínech a nákladech, které jsou připravovány pro úspěšné završení integrace ČR do NATO

 

Informace o návrhu rozpočtu Ministerstva zahraničních věcí na r. 1998

O nákladech spojených s integrací ČR do NATO podal informaci ředitel MF Ing. Zapa ve smyslu předloženého písemného materiálu.

Stručnou informaci o návrhu rozpočtu MZV na r. 1988 přednesl náměstek ministra financí Ing. M. Havel.

V rozpravě vystoupili posl. J. Payne, V. Holáň, P. Tollner, nám. ministra M. Havel a ředitel Ing. Zapa.

 

9.

Sdělení předsedy

Předseda výboru posl. V. Holáň informoval poslance o tom, že

- v úterý 23. září 1997 v 9.00 /místnost 56/ se uskuteční jednání členů zahraničního výboru s předsedou Parlamentu Dánského království Erikem Olsenem.

- ve středu 1. října /výborový týden/ se uskuteční pracovní oběd /místnost 07/ se skupinou poslanců Státní dumy FS Ruské federace, členů skupiny přátel RF-ČR. Oběd podává předseda výboru posl. V. Holáň.

- v úterý 30. září ve 14.00 hodin se z iniciativy prezidenta republiky České republiky V. Havla uskuteční jednání předsednictev zahraničních výborů Poslanecké sněmovny a Senátu a členů Stálé delegace Parlamentu ČR do Parlamentního shromáždění Rady Evropy.

- v pátek 10. října dopoledne /bude upřesněno/ se bude konat v budově Poslanecké sněmovny Prezentace České agentury pro podporu obchodu Czech Trade /organizováno společně s hospodářským výborem/.

Předběžný program:

1. Přivítání a úvodní krátký projev generální ředitelky Czech Trade Doc. Ing. J. Štouračové

2. Prezentace základních aktivit Czech Trade v r. 1988

3. Předání informačních materiálů

4. Diskuse

- předseda Poslanecké sněmovny M. Zeman zaslal dopis předsedovi zahraničního výboru V. Holáňovi, ve kterém se vyjadřuje k usnesení zahraničního výboru č. 93 z 12. června t.r. týkajícího se očkování poslanců proti infekčním nemocem /viz příloha/.

- členové zahraničního výboru obdrželi zprávu o čerpání rozpočtových prostředků kapitoly MZV za 1. pololetí 1997

Předseda výboru posl. V. Holáň písemně informoval poslance o informacích o došlých ze zahraničí do sekretariátu zahraničního výboru, které jsou k nahlédnutí v sekretariátu zahraničního výboru.

 

10.

Připomínky a podněty poslanců

Posl. J. Payne upozornil členy výboru na skutečnost, že organizační výbor zatím neschválil účast delegace poslanců na jednání Severoatlantického shromáždění.

Posl. D. Kroupa přednesl informaci o jednání předsednictva Parlamentního výboru přídružení ČR-EU.

Posl. V. Laštůvka upozornil na to, že je třeba zvažovat existenci evropského výboru v Poslanecké sněmovně.

Posl. J. Payne navrhl jednat o aktualizaci zahraniční politiky ČR. Poslanci se shodli na tom, že o této problematice budou diskutovat s ministrem zahraničních věcí na některé z příštích schůzí zahraničního výboru.

 

11.

Návrh termínu a pořadu příští schůze

Předseda výboru V. Holáň předložil členům výboru návrh pořadu 14. schůze zahraničního výboru, která se má konat ve dnech 24. - 25. září t.r. Poslanci po rozpravě schválili následující pořad 14. schůze.

 

POŘAD:

 

středa 24. září

v 9.00 hodin

1. Zahájení schůze

 

v 9.15 hodin

2. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Belgickým královstvím o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaná v Bruselu dne 16. prosince 1996 /sněmovní tisk 153/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. P. Šulák

 

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Mongolskem o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaná v Praze dne 27. února 1997 /sněmovní tisk 177/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. V. Holáň

 

4. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi vládou České republiky a vládou Vietnamské socialistické republiky o zamezení dvojího zdanění a zabránění daňovému úniku v oboru daní z příjmu a z majetku podepsaná v Praze dne 23. května 1997 /sněmovní tisk 212/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. L. Zaorálek

 

5. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Běloruskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 14. října 1997 v Praze /sněmovní tisk 180/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. M. Lobkowicz

 

6. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Kazašskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic podepsaná dne 8. října 1996 v Praze /sněmovní tisk 186/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. V. Holáň

 

7. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Uzbeckou republikou a vzájemné podpoře a ochraně investic podepsaná dne 15. ledna 1997 v Praze /sněmovní tisk 199/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. I. Němec

 

v 10.15 hodin

8. Vládní návrh, kterým se předkládá Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Ukrajiny o vzájemné pomoci v celních otázkách, podepsaná v Praze dne 19. března 1997 /sněmovní tisk 183/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. M. Lobkowicz

 

v 10.45 hodin

9. Petice k lidským právům v Číně a Tibetu

Přizván: zástupce MZV

Zpravodaj: posl. D. Kroupa

 

ve 14.00 hodin

10. Vystoupení nových designovaných velvyslanců České republiky

Ing. Vít Korselt - velvyslanec ČR v Kostarické republice, Panamské republice, Nikaragujské republice, Salvadorské republice, Honduraské republice a Belize se sídlem v San José

Mgr. Ladislav Škeřík - velvyslanec ČR v Brazilské federativní republice

PhDr. Radek Pech - velvyslanec ČR ve Finské republice a Estonské republice

MUDr. Tomáš Rubáček - velvyslanec ČR ve Spojených arabských emirátech a v Sultanátu Omán, se sídlem v Abú Dhabí

 

čtvrtek 25. září

v 9.00 hodin

11. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou, kterou se mění a doplňuje Smlouva mezi Českou republikou a Slovenskou republikou o úpravě režimu a o spolupráci na společných státních hranicích ze dne 29. října 1992, podepsaná dne 18. srpna 1997 v Praze /sněmovní tisk 274/

Uvede: zástupce MV ČR

Zpravodaj: posl. V. Holáň

 

12. Sdělení předsedy

 

13. Připomínky a podněty poslanců

 

14. Návrh termínu a pořadu příští schůze

 

Schůze skončila ve 17.00 hodin.

 

Zapsala: Stanislava Mikšová - tajemnice výboru

 

 

Pavel Tollner, v. r.

Vilém Holáň, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP