Zápis ze 17. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny,  

která se konala dne 19. listopadu 1997

 

Přítomni: V. Holáň, K. Kořínková, J. Koucký, D. Kroupa, M. Lobkowicz, V. Nájemník, J. Payne, V. Svoboda, V. Štěpová, J. Třebický, P. Tollner

 

Omluveni: J. Kalus, V. Laštůvka, M. Loukota, J. Maštálka, I. Němec, M. Ransdorf, M. Sládek, P. Šulák, L. Zaorálek

 

POŘAD:

 

1. Zahájení schůze

 

2. Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky /sněmovní tisk 282/

 

3. Sdělení předsedy

 

4. Připomínky a podněty poslanců

 

5. Návrh termínu a pořadu příští schůze

 

1.

Zahájení schůze

Schůzi zahájil předseda výboru posl. V. Holáň v 9.00 hodin. V úvodu jednání informoval poslance, že hodlá ve chvíli, až bude přitomno 3/5 poslanců, navrhnout rozšíření pořadu schůze týkající se šíření kopie magnetofonového záznamu z jednání výboru.

 

2.

Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky /sněmovní tisk 282/

Vládní návrh odůvodnil ministr obrany M. Výborný ve smyslu důvodové zprávy. Zdůraznil, že představa vlády je, že návrh zákona by měl být podroben podrobné rozpravě, aby z tohoto jednání vzešel návrh zákona, se kterým by souhlasila velká většina Poslanecké sněmovny a Senátu.

Zpravodajskou zprávu přednesla posl. K. Kořínková. Zdůraznila potřebnost tohoto ústavního zákona. Konstatovala, že již během 1. čtení návrhu zákona v Poslanecké sněmovně byla vznesena řada připomínek a stanovisek, je nutno hledat způsob, aby vzhledem k tomu, že tento návrh zákona byl přikázán 4 sněmovním výborům /UPV, VOB, PV, ZAV/, bylo nalezeno kompromisní řešení, které by umožnilo podporu větší většiny členů Poslanecké sněmovny než je většina ústavní. Přijetím tohoto ústavního zákona vznikne potřeba přijetí řady dalších důležitých zákonů. Zahraniční výbor musí posuzovat tento návrh zákona i z pohledu budoucího členství ČR v NATO.

Posl. K. Kořínková přednesla následující připomínky k návrhu zákona:

- článek 3 - vhodným způsobem formulovat, které typy stavu ohrožení, válečného stavu a nouzového stavu a jakým způsobem by měl být nouzový stav definován. Měl by být formulován tak, aby objektivním způsobem umožnil rovnováhu všech ústavních pilířů v rámci poměru politických sil ať již jde o větišnovou či menšinouvou vládu /jde o způsob vyhlášení nouzového stavu při nebezpečí z prodlení/.

- článek 4 - souvisí s úpravou článku 3

- článek 9 - odst. 1/ - ve většině obdobných zákonů jiných států jsou lidská práva v době nouzového stavu vymezována pozitivně, ne jejich omezováním. Tímto způsobem by měl být i upraven tento článek

- článek 12 /a z něho vyplývající články 13 a 14/ - postavení prezidenta v rámci Bezpečnostní rady státu, účast vedení obou komor v Bezpečnostní radě státu

- zdůraznila význam tohoto zákona, nutnost jeho diskutování v Poslanecké sněmovně, navrhla uspořádání semináře na účasti zástupců Ministerstva obrany. Navrhla přerušit projednávání zákona za účelem možnosti dalších konzultací a diskuse v rámci poslaneckých klubů, zpravodajů jednotlivých výborů atd.

V rozpravě vystoupili:

Posl. J. Payne

- zdůraznil nutnost všeobecného souhlasu společnosti s tímto zákonem

- nutnost rozlišení všech 3 bezpečnostních stavů /nouzový stav, stav ohrožení státu, válečný stav/ z hlediska ústavněprávního hlediska

- otázka vyhlašování bezpečnostního stavu /nemusí dojít ke shodě, nutno zpřesnění procedury/

- Bezpečnostní rada státu - nutno velmi diskutovat, existuje řada připomínek, nutno vyjasnit

- zákon by neměl stanovit, že v určitých situacích se nekonají volby; o tomto by měl rozhodnout prezident dle vzniklé situace

- zákon nepřímo novelizuje Ústavu ČR - navrhl zvážit možnost řešit tuto situaci formou dodatku k Ústavě ČR /obdobně je toto řešeno v USA/

- lidská práva zde jsou omezována exekutivním způsobem - zde dochází k rozporu s mezinárodními smlouvami, ke kterým ČR přistoupila /otázka vlastnického práva, právo odmítnout vojenskou službu apod./

- systematika návrhu zákona by měla být upravena

Posl. V. Svoboda

- zdůraznil nutnost odstranění obav veřejnosti z tohoto zákona

Ministr M. Výborný - reagoval na připomínky poslanců:

- konstatoval, že záměrem vlády bylo navrhnout ústavní zákon, který by svým obsahem odpovídal charakteru Ústavy ČR. Schválit tento ústavní zákon formou dodatku k Ústavě ČR brání i ta skutečnost, že již bylo zřízení výšších územně správních celcích schváleno též formou ústavního zákona

- nedoporučil novelizaci Listiny základních lidských práv a svobod.

- nedoporučil zapojovat do řízení státu v krizových situacích představitele zákonodárné moci

- objasnil podstatu a rozlišení 3 bezpečnostních stavů. Vyjádřil přesvědčení, že podrobná rozprava bude muset být vedena zejména k článku 14. K omezení lidských práv může dojít zákonem, ale velmi složité je najít správný způsob definování tohoto omezení. Způsob vyhlašování bezpečnostního stavu považuje za dobrý.

Posl. D. Kroupa

- doporučil zvážit prodloužit lhůtu určenou k projednání ve výborech. Doporučil uřesnit a rozlišit jednotlivé bezpečnostní stavy. Doporučil posílit roli prezidenta republiky v době ohrožení státu a válečného stavu. Dále přednesl výhrady ke způsobu omezení lidských práv. Doporučil, aby členy Bezpečnostní rady státu byli i předseda Poslanecké sněmovny a předseda Senátu.

Ministr M. Výborný

- konstatoval, že postavení prezidenta v tomto zákoně je problematika velmi složitá a bude muset být velmi podrobně diskutována.

V závěru rozravy zformuloval předseda výboru V. Holáň výsledky rozpravy:

- vědomí potřebnosti zákona existuje

- nutno některé podstatné části zákona změnit

- nutno diskutovat:

- formu ústavního zákona

- specifikaci jednotl.bezpečnostních stavů a specifikace jejich důsledků

- problematiku ochrany lidských práv

- postavení prezidenta

- postavení a pravomoce Bezpečnostní rady státu

- postavení a pravomoce Poslanecké sněmovny a Senátu v době ohrožení, konání voleb

- navrhl přerušit jednání a pokračovat v jednání v lednu 1998. Je možné i zorganizovat seminář k problematice ústavního zákona o bezpečnosti ČR. Zpravodaj by měl spolu se zástupce předkladatele a zpravodaji ostatních výboru prokonzultovat vznesené připomínky. Předseda výboru V. Holáň určil posl. J. Payna na základě jeho žádosti 2. zpravodajem zahraničního výboru k projednávání návrhu tohoto zákona.

Poslanci s návrhem předsedy výboru souhlasili. Projednávání návrhu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky bylo přerušeno.

 

3.

Sdělení předsedy

Předseda výboru posl. V. Holáň informoval poslance o tom, že:

- posl. L. Zaorálek se nemůže zúčastnit zahraniční cesty zahraničního výboru do Litvy a Lotyšska. Posl. V. Štěpová navrhla, aby se této cesty zúčastnil posl. V. Svoboda. Poslanci s návrhem souhlasili.

- v pátek 21. listopadu 1997 v 9.40 /místnost 56/ se uskuteční jednání členů zahraničního výboru s předsedou Národního shromáždění Maďarské republiky p. Zoltánem Gálem.

- ve dnech 1. - 5. prosince t.r. navštíví na pozvání Nadace Člověk v tísni ČR přední obhájce lidských práv a představitel hongkongských demokratických sil, člen Demokratické strany Hongkongu pan Szitó Wah. Je možné sjednat setkání členů zahraničního výboru s p. Wahem během jeho návštěvy ČR.

- v sekretariátu je k dispozici poslancům od listopadu 1996 k nahlédnutí disk s odpověďmi ČR na Dotazník Evropské komise. Dosud tuto možnost využili 2 poslanci. V případě, že nebude již zájem poslanců o tento dokument, bude disk vrácen MZV.

Poslanci se shodli na tom, že Dotazník Evropské unie bude k dispozici v sekretariátu zahraničního výboru do konce r. 1997.

- nám. ministra zahraničních věcí J. Winkler zaslal k informaci zahraničnímu výboru Zprávu o čerpání rozpočtových prostředků kapitoly MZV za 3. čtvrtletí t.r. /viz příloha/.

- dle sdělení předsedy výboru pro sociální politiku a zdravotnictví posl. V. Špidly jsou pro členy zahraničního výboru v sekretariátu výboru pro sociální politiku a zdravotnictví k nahlédnutí či k vypůjčení kompletní výroční zprávy jednotlivých zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven za r. 1996.

- ministr obrany M. Výborný informuje zahraniční výbor, že Ministerstvo obrany je připraveno uspořádat ve spolupráci s MZV seminář pro poslance na téma "Proces přibližování ČR k NATO a z toho plynoucí úkoly pro resort obrany po summitu v Madridu".

- k informaci členům zahraničního výboru je přiložen zápis o přijetí rady velvyslanectví ČLR p. Wanga ředitelem odboru mezinárodních vztahů na jeho žádost

Poslanci projevili zájem o jednání s ředitelem odboru mzn. vztahů Kanceláře PS o spolupráci se zahraničním výborem.

Předseda výboru posl. V. Holáň písemně informoval poslance o informacích došlých ze zahraničí do sekretariátu zahraničního výboru, které jsou k nahlédnutí v sekretariátu zahraničního výboru.

Předseda výboru posl. V. Holáň písemně informoval poslance o peticích a podáních došlých zahraničnímu výboru, které jsou k nahlédnutí v sekretariátu zahraničního výboru.

13. 11. 1997 Petice za oboustrannost vztahů ČR s jinými státy a za rázné odmítnutí diskriminace českých občanů

odesilatel: Jan Šrajer + 14 občanů, Praha 5

- petiční výbor PS předal petici k projednání zahraničnímu výboru

Poslanci vzali petici na vědomí s tím, že ji projednávat zatím nebudou.

13. 11. 1997 Petice za individuální odškodnění nuceně nasazených čs. občanů za 2. světové války

odesilatel: Jaroslav Rozhon /+1586 petičních archů/

- petiční výbor PS předal petici k projednání zahraničnímu výboru

Poslanci se shodli na tom, že petice bude vrácena petičnímu výbor Poslanecké sněmovny s tím, že ji doporučují k projednání výboru pro sociální politiku a zdravotníctví, popř. výboru ústavně právnímu a výboru rozpočtovému.

 

4.

Připomínky a podněty poslanců

Posl. J. Payne navrhl uskutečnit v nejbližší době setkání členů zahraničního výboru s novým ministrem zahraničních věcí J. Šedivým.

Posl. V. Štěpová navrhla požádat předsedu Poslanecké sněmovny M. Zemana o poskytnutí informce o jednání ČR - NATO, kterou obdržel od předsedy vlády V. Klause, potřebu zahraničního výboru.

Předseda výboru V. Holáň navrhl diskutovat v zahraničním výboru o pravidlech zveřejňování informací - magnetofonové nahrávky - veřejnosti. Posl. M. Lobkowicz navrhl magnetofonovou nahrávku veřejnosti poskytnout, je možné uvažovat o technickém řešení pořizování kopií. Posl. V. Štěpová uvedla, že jednání jsou veřejná, veřejnost má možnost si nahrávku pořídit, ale nahrávku pořízenou sekretariátem zahraničního výboru veřejnosti neposkytovat, je možnost si nahrávku poslechnout v sekretariátu zahraničního výboru. Posl. J. Payne uvedl, že šířit by se měl pouze ověřený autorizovaný stenozáznam, ne nahrávka. Posl. V. Svoboda uvedl, že by měl poslanec vždy souhlasit s poskytnutím nahrávky svého vystoupení. Posl. P. Tollner souhlasil s šířením nahrávky. Posl. K. Kořínková se šířením, náhravky nesouhlasila. Předseda výboru posl. V. Holáň konstatoval, že názory poslanců se liší a navrhl požádat organizační výbor o projednání pravidel pro zveřejňování nahrávek. S návrhem členové výboru souhlasili.

Posl. V. Štěpová informovala o průběhu návštěvy delegace skupiny přátel

ČR - V. Británie ve Velké Británii. Konstatovala, že dle vyjádření členů dolní komory britského Parlamentu bude Parlament podporovat vstup ČR do NATO.

Posl. P. Tollner zdůraznil význam cest delegací skupin přátel při lobbování v parlamentech členských zemí NATO v souvislosti s projednvání vstupu ČR do NATO.

 

5.

Návrh termínu a pořadu příští schůze

Předseda zahraničního výboru posl. V. Holáň seznámil poslance s návrhem 17A. schůze zahraničního výboru.

 

POŘAD:

 

středa 3. prosince 1997

v 9.00 hodin

1. Sdělení předsedy

2. Připomínky a podněty poslanců

3. Návrh termínu a pořadu příští schůze

 

S návrhem pořadu 17A. schůze poslanci vyslovili souhlas /10:0:0/.

 

Předběžně se poslanci zabývali návrhem pořadu 18. schůze zahraničního výboru, která se uskuteční v lednu 1998.

 

Schůze skončila ve 13.00 hodin.

 

Zapsala: Stanislava Mikšová - tajemnice výboru

 

 

Pavel Tollner, v. r.

Vilém Holáň, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP