Zápis z 22. schůze zahraničního výboru Poslanecké sněmovny,  

která se konala ve dnech 11., 12., 13. a 24. března 1998

 

středa 11. března 1998

 

Přítomni: V. Holáň, P. Bratinka, J. Kalus, K. Kořínková, I. Kočárník, V. Laštůvka, J. Maštálka, I. Němec, J. Payne, M. Ransdorf, P. Šulák, P. Tollner, L. Zaorálek

 

Omluveni: J. Koucký, M. Loukota, V. Nájemník, M. Sládek, V. Svoboda, V. Štěpová, J. Vodička

 

čtvrtek 12. března 1998

 

Přítomni: V. Holáň, P. Bratinka, J. Kalus, K. Kořínková, I. Kočárník, V. Laštůvka, I. Němec, J. Payne, M. Ransdorf, V. Štěpová, P. Šulák, P. Tollner, J. Vodička, L. Zaorálek

 

Omluveni: J. Koucký, M. Loukota, J. Maštálka, V. Nájemník, M. Sládek, V. Svoboda,

 

pátek 13. března 1998

 

Přítomni: V. Holáň, P. Bratinka, J. Kalus, V. Laštůvka, J. Maštálka, I. Němec, J. Payne, M. Ransdorf, V. Štěpová

 

Omluveni: K. Kořínková, J. Koucký, I. Kočárník, M. Loukota, V. Nájemník, M. Sládek, V. Svoboda, P. Šulák, P. Tollner, J. Vodička, L. Zaorálek

 

úterý 24. března 1998

 

Přítomni: V. Holáň, P. Bratinka, K. Kořínková, V. Laštůvka, J. Payne, V. Svoboda, V. Štěpová, P. Šulák, L. Zaorálek

 

Omluveni: J. Kalus, J. Koucký, I. Kočárník, M. Loukota, J. Maštálka, V. Nájemník, I. Němec, M. Ransdorf, M. Sládek, P. Tollner, J. Vodička

 

POŘAD:

 

1. Zahájení schůze

 

2. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu přístup České republiky k Severoatlantické smlouvě, sjednané ve Washingtonu dne 4. dubna 1949 /sněmovní tisk 384/

/pokračování projednávání přerušeného bodu na 21. schůzi zahraničního výboru/

 

3. Vystoupení nových designovaných velvyslanců

Ing. Vladimír Kotzy - velvyslanec ČR u generálního guvernéra Kanady

 

4. Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky /sněmovní tisk 282/

/pokračování projednávání přerušeného bodu na 19. schůzi zahraničního výboru/

 

5. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu návrh na vyslání polní nemocnice Armády České republiky na podporu mezinárodních sil při případné donucovací akci proti Irácké republice /sněmovní tisk 418/

 

6. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a Evropskou kosmickou agenturou o spolupráci ve výzkumu a využívání kosmického prostoru pro mírové účely /sněmovní tisk 228/

/pokračování projednávání přerušeného bodu na 16. schůzi zahraničního výboru/

V souladu s usnesením zahraničního výboru č. 114 poslanci obdrželi dne 13. 2. 1998 dodatek sněmovního tisku č. 228

 

7. Sdělení předsedy

 

8. Připomínky a podněty poslanců

 

9. Návrh termínu a pořadu příští schůze

 

10. Informace o přípravě pozičních dokumentů ČR k jednání o dohodě o přístupu ČR k Evropské unii

 

11. Informace o situaci v Kosovu

 

středa 11. března

 

1.

Zahájení schůze

Schůzi zahájil v 9.00 hodin předseda výboru posl. V. Holáň. Seznámil členy výboru s pořadem schůze. Na návrh posl. J. Payna byl pořad rozšířen o bod Informace o situaci v Kosovu. Další připomínky nebyly vzneseny.

 

2.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu přístup České republiky k Severoatlantické smlouvě, sjednané ve Washingtonu dne 4. dubna 1949 /sněmovní tisk 384/

/pokračování projednávání přerušeného bodu na 21. schůzi zahraničního výboru/

V úvodu předseda výboru posl. V. Holáň stručně zrekapituloval dosavadní projednávání tohoto bodu. Seznámil členy výboru s dopisem předsedy vlády J. Tošovského týkajícího se žádosti zahraničního výboru o seznámení se s materiálem Zpráva o aktuálních bezpečnostních rizicích pro ČR z hlediska zpravodajských služeb České republiky. Předseda vlády doporučil podání ústní informace ministrem vnitra nebo ministrem zahraničních věcí. Předseda výboru posl. V. Holáň informoval poslance, že bude tato informace přednesena ministrem vnitra C. Svobodou, neboť ministr zahraničních věcí je v zahraničí. Poslanci vzali tuto informaci na vědomí.

V souladu se schválenou osnovou projednávání sněmovního tisku 384 zahájil předseda výboru posl. V. Holáň pokračování projednávání tohoto sněmovního tisku.

bod 4 a/ - právní důsledky vstupu ČR do NATO

V úvodu vystoupil vrchní ředitel MZV R. Jindrák. Zdůraznil, že Severoatlantická smlouva je uzavřenou smlouvou, ke které na základě vyzvání členských zemí NATO Česká republika a po ratifikaci přistupuje. Pokud jde o 8 dalších smluv není nutno k těmto smlouvám přistupovat před vstupem České republiky do NATO. Po vzniku členství České republiky v NATO bude ČR postupně k těmto smlouvám přistupovat. Smlouvy budou projednávány v Poslanecké sněmovně. Mezi nimi jsou 2 statusové smlouvy, k jíž přístupu musí být ČR vyzvána Severoatlantickou radou. Těchto 8 smluv jsou prováděcími smlouvami k Severoatlantické smlouvě. Existuje pracovní skupina pro přípravu legislativy ČR pro vstup ČR do NATO, kterou vede gen. Kozler /MO ČR/ a která působí při Vládním výboru pro integraci do NATO. Gesce u těchto smluv byla rozdělena mezi MZV /2 statusové smlouvy/, MV /smlouva o utajovaných skutečnostech/ a MO /ostatních 5 smluv/. Existuje určitý harmonogram přípravy projednávání těchto smluv, kde je specifikováno jakých oblastí se tyto smlouvy budou dotýkat a které zákony České republiky musí být novelizovány. NATO nepožaduje, aby všechny tyto smlouvy byly připraveny k ratifikaci, existují precedenty z některých dalších zemí, kdy státy k těmto smlouvám přistupovaly v delším časovém rozmezí /SRN, Turecko, Španělsko, Řecko/. Gen. Kozler podrobněji seznámil poslance s obsahem jednotlivých smluv, předal poslancům materiál, který popisuje stav práce v této oblasti. Vrchní ředitel R. Jindrák informoval poslance o průběhu ratifikačního procesu v Maďarsku /zde je obdobná situace jako v ČR/, a v Polsku /též postup bude obdobný jako v ČR/.

V rozpravě vystoupili posl. J. Payne, V. Laštůvka, gen. Kozler. Vrchní ředitel R. Jindrák dále uvedl, že MZV učinilo revizi smluv v tom smyslu, aby nebyly v rozporu se Severoatlantickou smlouvou. Od r. 1993 probíhá tzv. sukcese, s řadou zemí je již ukončena, v rámci těchto jednání byla ukončena platnost smluv, které by byly v rozporu se Severoatlantickou smlouvou. Posl. J. Payne vyjádřil potřebu, aby Parlament byl ujištěn, že v době vstupu nebude mít ČR uzavřenu smlouvu, která by byla v rozporu se Severoatlantickou smlouvou. Vrchní ředitel MZV R. Jindrák ubezpečil členy výboru, že toto ujištění poslanci samozřejmě dostanou před vstupem České republiky do NATO.

Ředitel MZV Š. Füle dále podrobně okomentoval závazky, které ČR přijala při jednáních ČR - NATO. V rozpravě vystoupili posl. J. Payne, V. Laštůvka, I. Kočárník, P. Šulák, P. Bratinka, V. Holáň.

Předseda výboru posl. V. Holáň uzavřel tento bod a otevřel

bod 4 b/ vojenské důsledky vstupu ČR do NATO

V úvodu vystoupil ministr obrany M. Lobkowicz. Uvedl, že podrobou informaci o přípravě AČR podal členům výboru 15. ledna t.r. na schůzi výboru. Zdůraznil význam účasti AČR v mezinárodních misích /UNPROFOR, SFOR atd./. Podrobněji okomentoval přípravu AČR pro vstup ČR do NATO, kterou lze rozdělit do 2 etap:

- účast v programu Partnerství pro mír /od r. 1994/

- příprava po Madridském summitu.

Zdůraznil význam schválení ústavního zákona o bezpečnosti ČR, po kterém by mělo následovat předložení dalších důležitých zákonů. Zmínil též význam přezbrojení AČR a z toho vyplývající podporu rozvoje českého zbrojního průmyslu.

Zdůraznil význam veřejné debaty o vstupu ČR do NATO, která by neměla skončit vstupem ČR do NATO, ale pokračovat v ní i potom. V závěru uvedl, že od r. 1994, kdy ČR se zapojila do PfP se o zajištění bezpečnosti ČR uvažovalo nevariantně tzn. usilovat o vstup ČR do NATO. Zdůraznil význam zapojení ČR do kolektivní obrany v rámci NATO.

V rozpravě vystoupili posl. V. Laštůvka. Posl. J. Payne vyjádřil nespokojenost s poskytnutými informacemi o přípravě AČR na vstup do NATO. Požádal o seznam společných cvičení, které se budou konat v ČR a mimo ČR v r. 1998. Posl. P. Šulák zmínil neutěšenou situaci ve zbrojním průmyslu.

Dále vystoupil náčelník GŠ AČR gen. J. Nekvasil, zdůraznil význam přípravy vstupu AČR do NATO pro transformaci AČR. Všechny úkoly, které AČR dostala od NATO, AČR splnila. Dále uvedl, že seznam společných cvičení byl doručen Poslanecké sněmovně. Podrobně okomentoval proces přípravy AČR na vstup do NATO. Nám. ministra obrany J. Novotný v této souvislosti informoval poslance, že materiál Národní bezpečnostní strategie by měl být projednán vládou v květnu t.r. V rozpravě vystoupili posl. P. Šulák, K. Kořínková, J. Payne, V. Laštůvka, gen. J. Nekvasil, V. Holáň.

V neveřejném jednání byli poslanci infomováni o důsledcích vstupu ČR do NATO pro vojenské zpravodajské služby představiteli vojenských zpravodajských služeb.

V bodu 4 b/ věcné důsledky vstupu ČR do NATO informoval náměstek ministra obrany J. Novotný členy výboru o tom, že vstup ČR do NATO nebude mít negativní vliv na obyvatelstvo ČR. Všechny aktivity AČR související se vstupem ČR do NATO budou probíhat ve stávajících vojenských objektech a prostorách, naopak dojde k jejich oživení a tím se zlepší i ekonomická situace v některých městech, odkud AČR odešla. V rozpravě vystoupili posl. J. Payne, V. Holáň, I. Němec.

V bodu 4 c/ finanční důsledky vstupu ČR do NATO informoval zástupce MO p. Dzvoník o finančních nákladech ČR souvisejících se vstupem do NATO.

Uvedl, že příspěvek ČR do NATO bude 0.9 % rozpočtu NATO. Civilní rozpočet činí v r. 1998 cca Kč 55 mil., vojenský rozpočet Kč 250 mil. a rozpočet do infrastruktury cca Kč 235 mil. Další okruh výdajů, který zatěžuje rozpočet MO jsou výdaje na personální zabezpečení osob, které budou vysílány do orgánů NATO, výdaje na zabezpečení jednotlivých cvičení a výdaje, které souvisí s plněním 31 cílů interoperability a 52 cílů stanových pro rozvoj našich ozbrojených sil. Podrobněji okomentoval jednotlivé výdaje. Informaci doplnil náčelník GŠ AČR gen. J. Nekvasil. V rozpravě vystoupil posl. V. Holáň, J. Payne, V. Laštůvka, zástupci MO.

bod 4 d/ - vedlejší důsledky vstupu ČR do NATO

Zpravodaj posl. V. Holáň konstatoval, že tento bod byl diskutován v rámci bodů předchozích, např. rozvoj zbrojního průmyslu ČR. Náčelník GŠ AČR gen. J. Nekvasil v této souvislosti konstatoval, že velký význam má i změna způsobu myšlení, způsobu práce AČR. Posl. K. Kořínková zdůraznila, že je nutno zdůraznit občanům, že právě kolektivní spolupráce v rámci NATO pomůže občanům např. při živelných pohromách apod.

Informaci o procesu přípravy nové strategické koncepce NATO přednesl nám. ministra obrany J. Novotný. Základní změny strategické koncepce NATO lze charakterizovat takto:

- spolupráce ZEU - NATO

- v souvislosti s uzavřením smlouvy NATO-RF a NATO-Ukrajina se mění charakter hranice mezi členskými státy NATO a nečlenskými státy NATO - nebude již hranicí konfrontační, ale hranicí kooperační

- NATO zahájilo dialog se Středomořím

- v důsledku objevení ohromných zásob surovinových zdrojů ve Střední Asii, kde se protnou zájmy Evropy, USA, EU, NATO, RF, Indie, Číny, Iránu NATO uvažuje o úloze NATO při ochraně těchto zásob v případě vyčerpání zásob v oblasti Perského zálivu

- NATO začíná uvažovat o vytváření nových center moci /Indie, Čína/

- nově definována role USA v Evropě - Evropa by měla převzít větší roli v zajištění bezpečnosti v Evropě a více se účastnit na zajištění bezpečnosti mimo Evropu

- NATO věnuje pozornost zlepšení životního prostředí /zejména tam, kde bylo poškozeno armádou/

- dochází k vnitřnímu napětí z hlediska vývoje obranného průmyslu - evropský obranný průmysl se začíná sjednocovat a tudíž se zde rýsuje vznik 2 velkých bloků - tj. amerického a evropského.

Zástupce MZV Š. Füle uvedl, že ČR chce mít aktivní politiku vůči NATO, začíná se touto problematikou zabývat.

V rozpravě vystoupili posl. J. Payne, P. Šulák, nám. ministra obrany J. Novotný, posl. P. Bratinka, V. Holáň, V. Laštůvka.

V souladu se žádostí zahraničního výboru podal ministr vnitra C. Svoboda na neveřejném zasedání informaci o bezpečnostních rizicích ČR. Poslanci vyjádřili s informací nespokojenost.

Projednávání tohoto bodu bylo přerušeno.

 

3.

Vystoupení nových designovaných velvyslanců

/neveřejné jednání/

Před členy zahraničního výboru vystoupil velvyslanec ČR u generálního guvernéra Kanady Ing. Vladimír Kotzy. Zejména poslance informoval o situaci související s emigrací Romů do Kanady.

 

Jednání schůze bylo přerušeno v 18.30 hod.

 

čtvrtek 12. března

 

Pokračování schůze zahájil v 9.00 hodin předseda výboru posl. V. Holáň.

 

11.

Informace o situaci v Kosovu

Informaci o situaci v Kosovu přednesl náměstek ministra zahraničních věcí O. Pick. V rozpravě vystoupili posl. L. Zaorálek, V. Holáň, M. Ransdorf, P. Bratinka, K. Kořínková, J. Payne, P. Šulák. Nám. ministra zahraničních věcí O. Pick seznámil poslance se stanoviskem MZV ČR k situaci v Kosovu.

 

2.

/pokračování projednávání/

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu přístup České republiky k Severoatlantické smlouvě, sjednané ve Washingtonu dne 4. dubna 1949 /sněmovní tisk 384/

Zpravodaj posl. V. Holáň zrekapituloval průběh projednávání sněmovního tisku 384. Posl. J. Payne zdůraznil nutnost diskutovat o bezpečnostních rizicích pro ČR. Přednesl návrh usnesení, které by měl zahraniční výbor přijmout k přípravě ČR na vstup do NATO. V rozpravě k usnesení vystoupili posl. M. Ransdorf, V. Laštůvka, J. Payne, V. Holáň. Na dotazy poslanců reagoval ředitel MZV Š. Füle.

Posl. J. Payne navrhl rozšířit původní návrh o nový bod IV.6, který zní:

aby předložila zahraničnímu výboru analýzu bezpečnostních rizik pro Českou republiku a jejich očekávané změny způsobené vstupem České republiky do NATO do 31. 3. 1998 - bylo schváleno /12:1:2/.

Posl. V. Laštůvka navrhl další bod, který zní:

aby vláda předložila zahraničnímu výboru do 31. 5. 1998 materiál Národní obranná strategie

- nebylo schváleno /5:3:7/.

Po rozpravě zahraniční výbor přijal následující usnesení č. 136 /15:1:0/ k přípravě České republiky na přístup k Severoatlantické smlouvě

 

Zahraniční výbor

 

I. oceňuje a vítá skutečnost, že Česká republika byla přizvána k členství v NATO spolu s Polskem a Maďarskem, a je přesvědčen, že ratifikační proces bude úspěšně zakončen;

 

II. je přesvědčen, že rozšířením NATO bude posílena bezpečnost a stabilita Evropy, že tím budou překonány důsledky dlouholetého rozdělení Evropy a že tím nevzniká rozdělení nové;

 

III. konstatuje, že pro Českou republiku se členstvím v NATO otevírá možnost účinnějším způsobem hájit své bezpečnostní zájmy a svou suverenitu jakož i aktivně přispívat ke kolektivní obraně Severoatlantické aliance i kolektivní bezpečnosti v Evropě;

 

IV. žádá vládu České republiky,

 

1. aby pokračovala v úsilí o vybudování stabilního evropského bezpečnostního systému,

 

2. aby podporovala rozšíření NATO o země, které budou na členství připraveny a projeví o něj zájem,

 

3. aby ujistila vedení NATO a vlády členských zemí, že Česká republika je rozhodnuta přijmout a plnit závazky vyplývající z členství,

 

4. aby přizpůsobila zásady zahraniční politiky České republiky jejímu budoucímu postavení po předpokládaném vstupu do NATO,

 

5. aby uvedla do souladu mezinárodně-smluvní závazky České republiky se závazky vyplývajícími z Washingtonské smlouvy,

 

6. aby předložila zahraničnímu výboru analýzu bezpečnostních rizik pro Českou republiku a jejich očekávané změny způsobené vstupem České republiky do NATO do 31. 3. 1998,

 

V. žádá ministra zahraničních věcí,

 

1. aby uvedl do souladu na základě vládní politiky mezinárodně-smluvní závazky České republiky se závazky vyplývajícími z Washingtonské smlouvy,

 

2. aby následně informoval zahraniční výbor o připravenosti České republiky k členství v NATO z hlediska mezinárodněprávních závazků,

 

VI. doporučuje Poslanecké sněmovně projednat a přijmout usnesení k přípravě České republiky na přístup k Severoatlantické smlouvě, jehož text je uveden v příloze;

 

VII. žádá organizační výbor, aby projednání návrhu usnesení Poslanecké sněmovny k přípravě České republiky na přístup k Severoatlantické smlouvě zařadil do návrhu pořadu schůze Poslanecké sněmovny.

 

Příloha k usnesení zahraničního výboru č. 136:

Návrh usnesení Poslanecké sněmovny

 

Poslanecká sněmovna

 

I. oceňuje a vítá skutečnost, že Česká republika byla přizvána k členství v NATO spolu s Polskem a Maďarskem a je přesvědčena, že ratifikační proces bude úspěšně zakončen;

 

II. je přesvědčena, že rozšířením NATO bude posílena bezpečnost a stabilita Evropy, že tím budou překonány důsledky dlouholetého rozdělení Evropy a že tím nevzniká rozdělení nové;

 

III. konstatuje, že pro Českou republiku se členstvím v NATO otevírá možnost účinnějším způsobem hájit své bezpečnostní zájmy a svou suverenitu jakož i aktivně přispívat ke kolektivní obraně aliance i kolektivní bezpečnosti v Evropě;

 

IV. žádá vládu České republiky,

 

1. aby pokračovala v úsilí o vybudování stabilního evropského bezpečnostního systému,

 

2. aby podporovala rozšíření NATO o země, které budou na členství připraveny a projeví o něj zájem,

 

3. aby ujistila vedení NATO a vlády členských zemí, že Česká republika je rozhodnuta přijmout a plnit závazky vyplývající z členství,

 

4. aby přizpůsobila zásady zahraniční politiky České republiky jejímu budoucímu postavení po předpokládaném vstupu do NATO,

 

5. aby uvedla do souladu mezinárodně-smluvní závazky České republiky se závazky vyplývajícími z Washingtonské smlouvy.

 

Zpravodaj posl. V. Holáň navrhl zahraničnímu výboru přijmout usnesení, kterým zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s vládním návrhem, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu přístup České republiky k Severoatlantické smlouvě, sjednané ve Washingtonu dne 4. dubna 1949 /sněmovní tisk 384/.

Bylo přijato usnesení č. 137 /14:1:0/.

 

4.

Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky /sněmovní tisk 282/

/pokračování projednávání přerušeného bodu na 19. schůzi zahraničního výboru/

Náměstek ministra obrany V. Šuman informoval členy výboru o průběhu projednávání ve výboru pro obranu a bezpečnost, petičním výboru a ústavně právním výboru. V rozpravě vystoupili posl. J. Payne, P. Bratinka, K. Kořínková, M. Ransdorf, V. Holáň, V. Štěpová, nám. ministra V. Šuman.

Poslanci se shodli na přerušení projednávání s tím, že jednání bude pokračovat v úterý 24. března po jednání Poslanecké sněmovny.

 

5.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu návrh na vyslání polní nemocnice Armády České republiky na podporu mezinárodních sil při případné donucovací akci proti Irácké republice /sněmovní tisk 418/

Vládní návrh odůvodnil náměstek ministra zahraničních věcí O. Pick ve smyslu důvodové zprávy. Seznámil poslance s aktuální situací řešení irácké krize. V rozpravě vystoupili posl. V. Laštůvka, nám. ministra O. Pick, ředitel MZV p. Kmoníček, posl. P. Bratinka, V. Štěpová, nám. ministra obrany J. Novotný.

Jednání tohoto bodu bylo přerušeno s tím, že v jednání bude pokračováno v pátek 13. března t.r.

 

Jednání schůze bylo přerušeno v 18.30 hodin.

 

pátek 13. března

 

6.

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a Evropskou kosmickou agenturou o spolupráci ve výzkumu a využívání kosmického prostoru pro mírové účely /sněmovní tisk 228/

/pokračování projednávání přerušeného bodu na 16. schůzi zahraničního výboru/

V souladu s usnesením zahraničního výboru č. 114 poslanci obdrželi dne 13. 2. 1998 dodatek sněmovního tisku č. 228

Předseda výboru posl. V. Holáň stručně zrekapituloval dosavadní průběh projednávání sněmovního tisku č. 228 v zahraničním výboru. Ředitel odboru mezinárodní spolupráce ve výzkumu a vývoji Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Petr Křenek odůvodní dodatek ke sněmovnímu tisku č. 228.

Zpravodaj posl. J. Payne vyjádřil nespokojenost s vypracováním sněmovního tisku číslo 228. Po rozpravě, ve které vystoupili posl. J. Payne, V. Laštůvka, V. Holáň, ředitel P. Křenek, navrhl zpravodaj posl. J. Payne zahraničnímu výboru přijmout usnesení, kterým zahraniční výbor doporučuje Poslanecké sněmovně vyslovit souhlas s vládním návrhem, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a Evropskou kosmickou agenturou o spolupráci ve výzkumu a využívání kosmického prostoru pro mírové účely /sněmovní tisk 228/

Bylo přijato usnesení č. 139 /7:0:0/

Zpravodaj posl. J. Payne navrhl zahraničnímu výboru přijmout následující doprovodné usnesení ke sněmovnímu tisku č. 228:

 

Zahraniční výbor

 

konstatuje, že při prvním projednávání vládního návrhu, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a Evropskou kosmickou agenturou o spolupráci ve výzkumu a využívání kosmického prostoru pro mírové účely /sněmovní tisk 228/ dne 12. 11. 1997 zahraniční výbor upozornil svým usnesením č. 114 na řadu formálních nedostatků sněmovního tisku 228, a že ani předložením Dodatku ke sněmovnímu tisku 228 nebyly všechny nedostatky odstraněny /např. objasnění daňových úlev, objasnění naplňování dohody, sněmovní tisk nadále obsahuje chyby v návrhu usnesení Senátu, v předkládací zprávě chybí stanovisko k souladu předložené dohody s právem Evropských společenství a finanční nárok na státní rozpočet požadovaný jednacím řádem Poslanecké sněmovny, Dodatek ke sněmovnímu tisku 228 obsahuje pouze anglický text dopisu týkající se úpravy textu dohody, chybí jakékoli vysvětlení v českém jazyce/.

 

Bylo přijato usnesení č. 140 /5:0:2/

 

7.

Sdělení předsedy

/projednáváno 12. a 13. března/

Předseda výboru posl. V. Holáň informoval poslance o tom, že

- ve čtvrtek 19. 3. ve 13.00 hod. v restauraci "U Kolowrata" /Valdštejnská ul./ se koná pracovní oběd členů zahraničního výboru se členy delegace německo-české parlamentní skupiny Spolkového sněmu SRN.

Složení delegace:

G. Verheugen - SPD /předseda skupiny a člen koordinační rady česko-německého diskusního fóra/

M. Stadler - FDP /člen správní rady Fondu budoucnosti/

+ 5 dalších poslanců Spolkového sněmu

- na pondělí 30. 3. 1998 byl sjednán termín k jednání zahraničního výboru se členy zahraničního výboru Spolkového sněmu v SRN v Bonnu. Předseda zahraničního výboru Spolkového sněmu zve k návštěvě 7člennou delegaci.

Předběžný program:

29. 3. /neděle/ - večer - odlet do Bonnu

30. 3. /pondělí/ - jednání se spol. ministrem pro zvláštní záležitosti vedoucím úřadu kancléře F. Bohlem

- jednání se státním tajemníkem MZV Hartmannem

- společné jednání zahraničních výborů

- jednání s předsedou branného výboru

- večeře

-odlet do Prahy

Témata jednání:

- rozšíření EU, zahájení procesu vyjednávání 6 zemí s EU /31.3./

- otevření NATO novým členům

- aktuální otázky ve světle Česko-německé deklarace /činnost Fondu budoucnosti/

- situace v Kosovu, situace na Balkáně

Bylo přijato usnesení č. 138 /15:0:0/

- ve dnech 28. 4. - 1. 5. /popř. 30.4./ se uskuteční návštěva společné delegace výboru pro obranu a bezpečnost a zahraničního výboru v Řecku.

Bylo přijato usnesení č. 141 /7:0:0/

- předseda zahraničního výboru Stání dumy RF V. Lukin potvrdil navržený termín k návštěvě ČR tj. 16. - 18. dubna 1998

Bylo příjato usnesení č. 142 /6:1:0/

- ve dnech 16. - 18. března t.r. zasedá v Praze /v budově Senátu/ Parlamentní výbor přidružení EU - ČR. Podrobný program je k dispozici v sekretariátu zahraničního výboru.

- ve dnech 12.- 14. března 1998 se koná v Praze /v budově Poslanecké sněmovny - místnost 108/ Konference Fondu sociálního rozvoje Rady Evropy organizovaná Výborem pro migraci, uprchlíky a demografii Parlamentního shromáždění Rady Evropy. Podrobný program je k dispozici v sekretariátu zahraničního výboru/

- ve dnech 19. - 21. března 1998 se koná v Praze /v budově Poslanecké sněmovny - Sněmovna/ seminář Severoatlantického shromáždění na téma: Příprava na členství v NATO a zkušenosti z přípravy na členství v NATO (ČR, PR, MR). Členové zahraničního výboru obdrží pozvánku.

- MZV zaslalo informaci o aktuálním stavu ratifikace akcesních protokolů o připojení se ČR, MR a PR k NATO v členských zemích NATO, poslanci tuto informaci obdrželi

- na setkání předsedů výborů pro obranu a bezpečnost a zahraničních výborů parlamentů ČR, PR a MR, které se konalo v Budapešti dne 18. února t.r. bylo přijato Společné prohlášení, které členové zahraničního výboru obdrželi. Zápis z jednání je k dispozici v sekretariátu zahraničního výboru.

Předseda výboru posl. V. Holáň písemně informoval poslance o došlých informacích ze zahraničí do sekretariátu zahraničního výboru, které jsou poslancům k dispozici k nahlédnutí v sekretariátu zahraničního výboru.

Předseda výboru posl. V. Holáň navrhl, aby dne 26. března 1998 v 16.00 hodin se konal v souladu s usnesením zahraničního výboru č. 131 ze dne 22. ledna 1998 seminář na téma "Současné česko-německé vztahy a jejich další prespektivy mimo jiné se zřetelem na další kroky ve věci odškodnění obětí nacionálněsocialistického násilí", kterého se zúčastní ministr zahraničních věcí J. Šedivý. Poslanci s návrhem souhlasili.

 

8.

Připomínky a podněty poslanců

Nebyly vzneseny.

 

9.

Návrh termínu a pořadu příští schůze

Předseda výboru posl. V. Holáň navrhl termín a pořad 23. schůze zahraničního výboru. Po rozpravě byl schválen /7:0:0/ následující pořad 23. schůze zahraničního výboru, která se bude konat ve dnech 22. - 23. dubna 1998.

 

POŘAD:

středa 22. dubna

v 9.00 hodin

1. Zahájení schůze

 

v 9.15 hodin

2. Vladní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi Českou republikou a Libanonskou republikou o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 19. září 1997 v Bejrútu /sněmovní tisk 339/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. P. Šulák

3. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda mezi vládou České republiky a vládou Vietnamské socialistické republiky o podpoře a vzájemné ochraně investic, podepsaná dne 25. listopadu 1997 v Hanoji /sněmovní tisk 356/

Uvede: zástupce MF ČR

Zpravodaj: posl. P. Tollner

 

v 9.45 hodin

4. Vládní návrh, kterým se Parlamentu České republiky předkládá k vyslovení souhlasu Šestý dodatkový protokol ke Všeobecné dohodě o výsadách a imunitách Rady Evropy /sněmovní tisk 361/

Uvede: zástupce MZV ČR

Zpravodaj: posl. P. Bratinka

5. Vládní návrh, kterým se Parlamentu České republiky předkládá k vyslovení souhlasu Evropská dohoda o osobách účastnících se řízení před Evropským soudem pro lidská práva /sněmovní tisk 362/

Uvede: zástupce MZV ČR

Zpravodaj: posl. P. Bratinka

 

v 10.15 hodin

6. Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu Dohoda o volném obchodu mezi Českou republikou a Tureckou republikou /sněmovní tisk 363/

Uvede: zástupce MPO ČR

Zpravodaj: posl. I. Němec

7. Sdělení předsedy

8. Připomínky a podněty poslanců

9. Návrh termínu a pořadu příští schůze

 

v 11.00 hod.

10. Rozprava o situaci na Kypru

Přizván: zástupce MZV ČR

 

ve 14.00 hod.

11. Rozprava o česko-ruských vztazích

Přizván: zástupce MZV ČR

 

čtvrtek 23. dubna

v 9.00 hodin

12. Informace o vyjednávací pozici rezortu ministerstva zemědělství k jednání s Evropskou unií o vstupu České republiky do Evropské unie

Přizván: zástupce MZe ČR

 

v 10.30 hodin

13. Informace o vyjednávací pozici rezortu ministerstva průmyslu a obchodu k jednání s Evropskou unií o vstupu České republiky do Evropské unie

Přizván: zástupce MPO ČR

 

v 15.00 hodin

14. Vystoupení nových designovaných velvyslanců

PhDr. Kateřina Lukešová - velvyslankyně ČR v Belgickém království a Lucembursku

 

10.

Informace o přípravě pozičních dokumentů ČR k jednání o dohodě o přístupu ČR k Evropské unii

Informaci přednesl náměstek ministra zahraničních věcí P. Telička. Informoval poslance o procesu přípravy České republiky k jednání s Evropskou unií o přístupu České republiky k Evropské unii. Zejména informoval o procesu vypracování pozičních dokumentů jednotlivými rezorty a jejich projednávání na schůzích vlády. Texty pozičních dokumentů předal poslancům. Informoval poslance o personálním zajištění jednání České republiky s Evropskou unií. Konstatoval, že MZV je připraveno pravidelně informovat obě komory Parlamentu České republiky o průběhu projednávání. Uvítal by, kdyby v obou komorách mělo MZV 1-2 partnery s tím, že o odborných jednáních může informovat odborné výbory příslušní ministři. Informoval poslance o materiálu Národní program přípravy České republiky na členství v Evropské unii, který budou mít poslanci k dispozici.

V rozpravě vystoupili posl. P. Bratinka, posl. J. Payne, náměstek ministra P. Telička, posl. V. Holáň, M. Ransdorf. Posl. V. Laštůvka konstatoval, že v příštím volebním období by měl být zřízen v Poslanecké sněmovny tzv. evropský výbor, popř. podvýbor zahraničního výboru. Nám. ministra P. Telička informoval o komunikační strategii České republiky před vstupem do Evropské unie.

V závěru rozpravy se poslanci shodli na tom, že zahraniční výbor se bude průběžně zabývat průběhem jednání České republiky s Evropskou unii o přístupu České republiky k Evropské unii. Nám. ministra P. Telička vyjádřil snahu MZV být pravidelně v kontaktu s poslanci zahraničního výboru a o průběhu jednání je pravidelně informovat.

 

11.

Dokončení projednání neprojednaných bodů

Předseda výboru posl. V. Holáň konstatoval, že dle dohody poslanců bude zahraniční výbor projednávat bod 5 pořadu této schůze. Bod 4 pořadu schůze bude zahraniční výbor dle dohody projednávat dne 24. března 1998 po skončení jednání Poslanecké sněmovny.

 

5.

/pokračování/

Vládní návrh, kterým se předkládá Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu návrh na vyslání polní nemocnice Armády České republiky na podporu mezinárodních sil při případné donucovací akci proti Irácké republice /sněmovní tisk 418/

Předseda výboru posl. V. Holáň v úvodu pokračování rozpravy stručně zrekapituloval dosavadní průběh projednávání tohoto bodu.

Zpravodaj posl. J. Payne ve své zpravodajské zprávě navrhl, aby v usnesení zahraničního výboru byl omezen Poslaneckou sněmovnou mandát vlády pro vyslání polní nemocnice a účel vyslání byl upřesněn tzn. aby bylo v usnesení jasně uvedeno, že jde o podporu při prosazování plnění rezoluce RB OSN 687.

V rozpravě vystoupili posl. M. Ransdorf, I. Němec, V. Laštůvka, J. Payne, nám. ministra obrany J. Novotný, posl. V. Holáň, P. Bratinka.

Zpravodaj posl. J. Payne navrhl, aby zahraniční výbor přijal následující usnesení

Po odůvodnění náměstka ministra zahraničních věcí O. Picka, náměstka ministra obrany J. Novotného, zpravodajské zprávě posl. Jiřího Payna a po rozpravě

 

zahraniční výbor

 

doporučuje Poslanecké sněmovně přijmou následující usnesení:

 

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

 

souhlasí, aby vláda nejpozději do 1. 9. 1998 vyslala polní nemocnici Armády České republiky v počtu do 80 osob na dobu nepřekračující 6 měsíců na podporu mezinárodních sil při prosazování plnění rezoluce Rady bezpečnosti OSN č. 687.

 

Posl. V. Holáň navrhl prodloužit termín vyslání tj. nejpozději do 31. 12. 1988 - nebylo schváleno /3:2:2/.

Bylo přijato usnesení č. 143 /6:1:0/.

Předseda výboru posl. V. Holáň přerušil jednání schůze v 15.00 hodin s tím, že bude pokračovat v úterý 24. března po skončení jednání Poslanecké sněmovny.

 

úterý 24. března

 

Předseda výboru posl. V. Holáň zahájil v 19.00 hodin pokračování schůze zahraničního výboru.

 

4.

/pokračování projednávání/

Vládní návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky /sněmovní tisk 282/

V úvodu zpravodajka výboru posl. K. Kořínková informovala poslance o průběhu projednávání v zahraničním výboru, výboru pro obranu a bezpečnost, ústavně právním výboru a petičním výboru. Stručně zrekapitulovala dosavadní projednávání sněmovního tisku 282 v zahraničním výboru. K průběhu projednávání sněmovního tisku 282 v Poslanecké sněmovně se vyjádřil ministr obrany M. Lobkowicz.

V rozpravě navrhla zpravodajka výboru posl. K. Kořínková způsob projednávání tohoto vládního návrhu. Předložila členům výboru návrh usnesení, ve kterém jsou zapracovány v celkovém novém znění zákona zapracovány připomínky, které byly v průběhu projednávání v zahraničním výboru vzneseny. Navrhla vést rozpravu o tomto návrhu usnesení. Zpravodaj posl. J. Payne předal členům výboru přehled připomínek vzešlých z jednání zahraničního výboru a navrhl nové projednávání vládního návrhu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky.

O způsobu projednávání rozhodli poslanci hlasováním, schválili postup navržený posl. K. Kořínkovou /6:1:0/.

Předseda výboru posl. V. Holáň navrhl, aby členové zahraničního výboru hlasovali o návrhu následujícího usnesení předloženém posl. K. Kořínkovou k vládnímu návrhu ústavního zákona o bezpečnosti České republiky /sněmovní tisk 282/

Po odůvodnění ministra obrany Michala Lobkowicze, náměstka ministra obrany Vladimíra Šumana, zpravodajské zprávě posl. Květoslavy Kořínkové a Jiřího Payna a po rozpravě

 

zahraniční výbor

 

I. doporučuje Poslanecké sněmovně, aby návrh ústavního zákona o bezpečnosti České republiky schválila v tomto znění:

 

"Ústavní zákon

ze dne .........

o bezpečnosti České republiky

 

Ústavní dodatek I

 

Parlament se usnesl na tomto ústavním zákoně České republiky:

 

ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

Čl. 1

Zajištění bezpečnosti, svrchovanosti, územní celistvosti České republiky, ochrana jejích demokratických základů a ochrana životů, zdraví a majetkových hodnot je základní povinností státu.

 

Čl. 2

(1) Je-li bezprostředně ohrožena svrchovanost, jednota, demokratické základy České republiky nebo ve značném rozsahu vnitřní bezpečnost a pořádek, životy a zdraví, majetkové hodnoty nebo životní prostředí anebo je-li třeba plnit mezinárodní závazky o společné obraně, vyhlašuje se podle intenzity, územního rozsahu a charakteru situace nouzový stav, stav ohrožení státu nebo válečný stav.

(2) Nouzový stav a stav ohrožení státu se vyhlašuje pro omezené nebo pro celé území státu, válečný stav se vyhlašuje pro celé území státu.

 

Čl. 3

(1) Bezpečnost České republiky zajišťují ozbrojené síly, ozbrojené bezpečnostní sbory, záchranné sbory a havarijní služby.

(2) Bezpečnost České republiky je zajišťována dále rozvojem mírových a přátelských mezinárodních vztahů.

(3) Státní orgány, orgány územních samosprávných celků a právnické a fyzické osoby jsou povinny se podílet na zajišťování bezpečnosti České republiky. Rozsah povinností a další podrobnosti stanoví zákon.

 

Čl. 4

(1) Ozbrojené síly jsou doplňovány na základě branné povinnosti.

(2) Rozsah branné povinnosti, úkoly ozbrojených sil, ozbrojených bezpečnostních sborů, záchranných sborů a havarijních služeb, jejich organizaci, přípravu a doplňování a právní poměry jejich příslušníků stanoví zákon a to tak, aby byla zajištěna i civilní kontrola ozbrojených sil.

 

NOUZOVÝ STAV

Čl. 5

(1) Vláda může vyhlásit nouzový stav v případě živelních pohrom, ekologických nebo průmyslových havárií, nehod nebo jiného nebezpečí, které ve značném rozsahu ohrožují životy, zdraví nebo majetkové hodnoty nebo vnitřní bezpečnost a pořádek.

(2) Je-li nebezpečí z prodlení, může vyhlásit nouzový stav předseda vlády. Jeho rozhodnutí vláda do 24 hodin od vyhlášení schválí nebo zruší.

(3) Vláda o vyhlášení nouzového stavu neprodleně informuje Poslaneckou sněmovnu, která může vyhlášení zrušit.

 

Čl. 6

(1) Nouzový stav se může vyhlásit jen s uvedením důvodů na určitou dobu a pro určité území. Vyhlášení nouzového stavu musí vymezit, která práva stanovená ve zvláštním zákoně a v jakém rozsahu se v souladu s Listinou základních práv a svobod omezují a které povinnosti, stanovené stejným způsobem a v jakém rozsahu se ukládají. Podrobnosti stanoví zákon.

(2) Nouzový stav se může vyhlásit nejdéle na dobu 30 dnů. Uvedená doba se může prodloužit jen po předchozím souhlasu Poslanecké sněmovny.

(3) Nouzový stav končí uplynutím doby, na kterou byl vyhlášen, pokud vláda nebo Poslanecká sněmovna nerozhodnou o jeho zrušení před uplynutím této doby.

 

STAV OHROŽENÍ STÁTU

Čl. 7

(1) Parlament může na návrh vlády vyhlásit stav ohrožení státu, je-li bezprostředně ohrožena svrchovanost nebo územní celistvost státu, nebo jeho demokratické základy.

(2) K přijetí usnesení o vyhlášení stavu ohrožení státu je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech poslanců a souhlasu nadpoloviční většiny všech senátorů.

 

ZÁKONODÁRSTVÍ V KRIZOVÝCH SITUACÍCH

Čl. 8

(1) Po dobu stavu ohrožení státu nebo válečného stavu může vláda požadovat, aby Parlament ČR projednal vládní návrh zákona ve zkráceném jednání.

(2) O takovém návrhu se Poslanecká sněmovna usnese do 72 hodin od jeho podání a Senát do 24 hodin od jeho postoupení Poslaneckou sněmovnou. Jestliže se Senát v této lhůtě nevyjádří, platí, že je zákon přijat.

(3) Po dobu stavu ohrožení státu nebo válečného stavu prezident republiky nemá právo vracet zákon přijatý ve zkráceném jednání.

(4) Ve zkráceném jednání nemůže vláda předložit návrh ústavního zákona.

 

BEZPEČNOSTNÍ RADA STÁTU

Čl. 9

(1) Bezpečnostní radu státu tvoří předseda vlády a další členové vlády podle rozhodnutí vlády.

(2) Bezpečnostní rada státu v rozsahu pověření, které stanovila vláda, připravuje vládě návrhy opatření k zajišťování bezpečnosti České republiky.

(3) Prezident republiky má právo účastnit se schůzí Bezpečnostní rady státu, vyžadovat od ní a jejích členů zprávy a projednávat s ní nebo s jejími členy otázky, které patří do jejich působností.

 

PRODLOUŽENÍ VOLEBNÍHO OBDOBÍ

Čl. 10

Jestliže po dobu nouzového stavu, stavu ohrožení státu nebo válečného stavu podmínky na území České republiky neumožní konat volby ve lhůtách, které jsou stanoveny pro pravidelná volební období, lze zákonem lhůty prodloužit nejdéle o šest měsíců.

 

SPOLEČNÁ USTANOVENÍ

Čl. 11

(1) V době, kdy je Poslanecká sněmovna rozpuštěna, Senát

a) rozhoduje o prodloužení nebo zrušení nouzového stavu,

b) vyhlašuje stav ohrožení státu nebo válečný stav, rozhoduje o vyslání ozbrojených sil mimo území České republiky a vyslovuje souhlas s pobytem cizích vojsk na území České republiky.

(2) K přijetí usnesení podle odstavce 1 písm. b) je třeba souhlasu nadpoloviční většiny všech senátorů.

 

Čl. 12

Rozhodnutí o nouzovém stavu, o stavu ohrožení státu nebo válečném stavu se zveřejňují v hromadných sdělovacích prostředcích a vyhlašují se stejně jako zákon. Účinnosti nabývají okamžikem, který se v rozhodnutí stanoví.

 

ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

Čl. 13

Tento ústavní zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení.",

 

II. pověřuje zpravodaje výboru posl. K. Kořínkovou, aby ve schůzi Poslanecké sněmovny podala zprávu o výsledcích projednávání tohoto návrhu ústavního zákona ve schůzi zahraničního výboru.

 

Bylo přijato usnesení č. 144 /9:0:0/

 

Schůze skončila ve 20.30 hodin.

 

 

Jiří Payne, v. r.

Vilém Holáň, v. r.

ověřovatel výboru

předseda výboru

 



Přihlásit/registrovat se do ISP