138. Soud nad hrabětem Mauricem Šlikem dne 23 Července 1547.
Z "Akt těch všech věci" etc.
1. Páté, když jest tehdáž (23 července) také na Maurice Šlika zavoláno bylo, nicméně tak jest se zběhlo jako o Kašparovi Pflugovi. Obeslání čteno:
Ferdinand etc. Urozený etc.... A tak si s Thumshirnem a lidem jeho válečným, neohlédaje se na to, že sou království našeho Českého zhoubci zemští byli, přátelské sjíždění, shledávání míval a v ničemž si jim překážky neučinil, nébrž mnohem více je fedroval a k tomu znamení polní nepřátel našich, žluté pinty, nosil a tolikéž těm, kteří při tobě byli nositi dopustil a tím jse s nepřátely našimi srovnal. A nejsa ještě na tom nasycen, při času Velikonoci jminulé k témuž Hanušovi Fridrichovi, jakožto císaře J. M. a našemu nepříteli, k městu Míšni si přijel, s ním si tajná i jiná rozmlouvání držel a měl. Což pak samo v sobě etc...
2. Než se vejpověď na Kašpara Pfluga čtla, vtom Mauric Šlik se ohlásil, že podle J. M. K. obeslání jako poslušný stojí a J. M. z toho odkladu děkuje, a co jest proti J. M. K. z mladosti a nerozumu svého přečinil, že jse J. M. vinen dává a prosí, aby jej na milost i na nemilost přijíti a jeho pánem milostivým býti ráčil a na to J. M. K. aby se ráčil ohlédnouti, že otec jeho Štěpán Šlik králi Ludvíkovi slavné paměti věrně jest sloužil, život svuoj podle něho i ztratil. - A tak jest na milost i na nemilost přijat.
138. Ergebniss des mit dem Grafen Moritz Schlick am 23. Juli 1547 eingeleiteten Gerichtsverfahrens.
Aus den "Akten aller Handlungen" etc.
1. Zum fünften als man auf Moritzen Schlicken geruft ist auf dasmal nit änderst erfolgt, als wie mit Casper Pflügen und ist die Beschickung verlesen worden.
Ferdinand etc. Dem wohlgebornen unserm lieben getreuen Moritzen Schlicken, Grafen zu Passaun etc. - So hastu auch mit bemeltem Thumb-shirn und seinen Kriegsvolk, ungeachtet das sie unserer Cron Landbeschediger gewesen, freuntlich Zusammenkunft und Handlungen gepflegt und sie mit nichten verhindert, sonder vil meer gefurdert auch unserer Feind Feldzeichen gelbe Binden geführt und die, so umb und bey dir gewesen, füren lassen mit welichem du dich noch nit settigen lassen, sonder bist umb negstverschinen Ostern zu obgenantem Hanns Friderichen, als der kayser-lichen Mayt. und unserm erklerten Feind in die Stat Meissen kumben, mit ime haimliche und sonst andere Red und Gesprech gehalten, wie dann solches an im selbs unverneinlich, was auch wissentlich und öffentlich am Tag ist.
2. Zuvor aber, ee dann der Sententz uber Caspar Pflügen ergangen, hat sich Moritz Schlick gemeldt, das er sich auf irer könig. Mat. Beschickung als ein gehorsamber stel und irer kön. Mt. von wegen Erlengerung des Tags gedankt und was er also wider ir kün. Mt. aus Unverstand und seiner Ju- gent verhandelt, das er sich in solichem schuldig und irer kön. Mt. auf Gnad und Ungnad ergebe, ir kön. Mt. wolten sein gnedigister Herr sein, in Ansehung, das auch sein Vater Steffan Schlik dem Kunig Ludwig, löblicher Gedechtnus treulich gedient und sein Leben neben im gelassen; ist also auf Gnad und Ungnad angenomen worden.