155. Soud Petra Malovce z Chejnova dne 3 srpna.
Z "Akt těch všech věcí" etc.
Petr Malovec z Chajnova když byl také zavolán a obeslání jeho přečteno v tato slova:
Ferdinand etc. Statečný věrný etc. Vědětiť dáváme, že jest nám skrze mnohé jisté zprávy o tobě předkládáno a oznamováno, že si těchto časuov minulých některé osoby z stavuov kraje Prachenského, jakožto jeden z puovoduov, k sobě na Vintrberk obsílal, s nimi tu sjezdy držel i také na jiných místech schuoze a shromáždění proti přístné zapovědí naší míval a tudy mocnosti, vrchnosti a duostojenství našemu královskému znamenitě ublížil. A k tomu si osobám zřízeným od některých osob z stavuov království našeho Českého, které v Praze byly pozůstaveny, psaní spolu s některými osobami udělal, kteréhožto psaní datum jest na Vinterberce léta tohoto 47 v neděli květnou jminulou, v kterémžto psaní mezi jiným si toho doložil: že sou tebe a těch osob spolutovaryšuov tvých špehové a jisté zprávy došli, že lid nějaký, počet nemalý, na pomezí bavorském za lesem poruozno po městech a městečkách leží a že tebe a jich dále není šesti mil a od některých vašich pomezí puol míle, a že zjevně ten hlas v Bavořích za lesem jest, že na vás Čechy táhnouti chtí, pro příčinu tu, že si ty s jinými na kurfiršta saského pomáhati nechtěl, a že i cesty do království Českého přes hory dělají a prázdní prvé nebývalé. Při tom si i to týmž zřízeným osobám připsal, žeť tolikéž špehové oznamují, že jest hlas ten za lesem, že J. M. C, pán a bratr náš najmilejší, s padesáti tisíci lidu válečného táhne a ve čtrnácti dnech pořád zběhlých u města Englštotu býti by měl a že by J. M. C. do tohoto království táhnouti ráčil. Což že se jest tobě a spolutovaryšóm tvým, jim zapotřebné oznámiti zdálo, chtíc rád jim, kteří jste se spolu snesli, ku pomoci býti podle žádosti a napomenutí jich, s tím dalším doložením, že se i toho obáváš, chtíc jim ku pomoci přibýti, jestliže se pomezí neopatří časně a silnic nových zasekáním i lidmi neosadí, strach, aby ste o hrdla, manželky a dítky i statky vaše nepřišli, a tak že se spolu s tovaryši tvými obáváš, že by spolu s nimi tomu obojímu dosti učiniti nemohl, v tom za radu a naučení prosíc, jak sebe, tak také i tebe a jiné spolutovaryše a puovody tvé že opatří. Než jestli že by z toho vašeho nebezpečenství sešlo, kteréhož že na každý den očekáváš, že na tom si, při nich státi, jim pomáhati a v ničem neopouštěti; též zase tu celou víru a naději spolu s tovaryši tvými, kteří se na tom sjezdu na Vintrberce s tebou za puovody postavili, k těm zřízeným osobám majíc, že se také tak k vám zachovají. Jakž psaní tvé to i jiné, avšak beze všeho gruntu, všecko siřeji v sobě obsahuje.
A tak si ty císaře J. M. i nás za nepřátely své držel a pokládal a k tomu se s pilností pětčinil, chtíc pozdvižení a zbouření proti nám učiniti.
Protožť poroučíme, přísně přikazujíc, aby ty v středu po sv. Petru v okovách najprv příští, třetí den měsíce srpna, v jedenáctú hodinu na celém orloji před osobou naší královskou na hradě našem Pražském beze všech a všelijakých výmluv osobně stál a toho všeho se spravil...
Dán na hradě našem Pražském v středu před sv. Maří Magdalenou léta etc. 47.
A při tom jest promluviti dal, že což koli proti J. M. K. provinil, že se J. M. na milost i na nemilost dává. Dána mu skrze pana hajtmana odpověď: ačkoli listy jeho nepravdomluvné se našly, že J. M. K. jej přijímati ráčí.
155. Ergebniss der am 3. August mit Peter Malowec von Chejnow eingeleiteten Gerichtsverhandlung.
Aus den "Akten aller Handlungen".
Nachdem auf Peter Malowetz geruft worden, ist sein Beschickung wie folgt verlesen worden.
Ferdinand etc. Dem gestrengen unserm lieben getreuen Petr Malowetz von Chainow auf Winterberg. Gestrenger lieber getreuer! Wir geben dir zu vernemben, das uns durch glaubwirdige Anzaigen deinethalben furkomben und anzaigt worden, daz du verschiner Zeit als ainer aus den Redlfurern etliche Personen aus den Stenden zu dir auf dein Slos Winterberg beschickt, mit inen daselbst Zusambenkunften gehalten, auch sonst an anderen Orten wider unser entlich Verpot Versamblungen gehalten, damit du unser küniglichen Macht, Auctoritet und Hochhait hochlichen zuwider gehandlt und zu nahend komben. So hastu auch den Personen, so von etlichen aus den Stenden unsers Kunigreichs Behaim verordent und zu Prag gelassen worden, sambt etlichen anderen Personen Schreiben gethan, des datum auf Winterberg, am Sontag Palmarum dieses laufenden xlvii. Jars, in welichem Schreiben du unter anderem meldest, das dir sambt etlichen anderen deinen Mitverwon-ten gewisse Kundschaft und Bericht zukomben, das ain ansehenliche Anzal Kriegsvolk hinter dem Wald auf den Pairischen Grenitzen in den Steten und Stetlein herumb zerstraet lige und das sie von dir und inen uber sechs Meil, von euren Grenitzen aber uber ein halbe Meil nit ligen, und wie das Geschrai in der Gemain unter inen sei, das sie auf euch Behaim ziehen wellen, derhalben, das ir sambt etlichen anderen wider den Churfursten von Sachsen nit helfen wellen und das sie auch Weg und Strassen über das Gepirg in die Cron Behaim machen, die doch zuvor ungetrieben und nit gewesen sein. So hastu auch darneben den verordenten Personen zugeschrieben, das du auch Kuntschaft hast, das das Geschrai hinter dem Wald gee, wie das ir kais. Mt. unser liebster Bruder und Herr mit fünfzig Tausend Man ziehe und in den negsten vierzehn Tagen sol er gen Ingolstat ankomben und das ir kais. Mt. in das Künigreich Behaim zu ziehen Willens. So habe dich sambt deinen Mitverwonten inen soliches zu verhalten nit für schiklich ansehen wellen, sonder dieweil es die Noturft erfordert anzuzaigen, dieweil du inen auch als denen, so sich mit einander verglichen, auf ir Vermanen und Anlangen gern hilflich sein woltest, mit ferrerm Anzaigen, daz du inen geren hilflich sein woltest und woferr man die Grenitzen nit zeitlich versehen, auch die neugemachten Weg verhauen und mit Volk nit besetzen wurde, so wer zu besorgen, daz ir umb euer Leib und Guter, ancb. Weib und Kinder nit kumben und das du auch sambt inen solichem baiden Widerstand nit thun wirdest können und bittest sie in solichem umb Rat, dan du werest der Hoffnung zu inen, das sie dich sambt deinen
Mitverwonten nit weniger dan sich selbst beschützen und versorgen wurden, wo aber solch euer Geferligkait furuber were, weliches du doch teglich gewertig, das du gesinnt seiest, bei inen zu stehn, inen zu helfen und sie in nichte zu verlassen, seiest auch herwiderumb sambt Mitverwonten, so sich auf obgemelter Zusambenkunft auf deinem Slos Winterberg neben dir für Kadlfurer ausgeben, zu den verordenten Personen der ganzlichen Zuversicht, das sie sich gleichsfals gegen euch verhalten werden, als dan dein Schreiben soliches und anders mer weitleuftiger in sich helt und beschleist. Und hast also die kais. Mt. auch uns für deine Feind gehalten und geachtet und dich mit allem Fleis bemut, ain Aufrur wider uns zu er wegen.
So ist unser ernstlich Erforderung und Bereich an dich, dass du auf Mitwoch post vincula Petri den dritten Tag des Monats Augusti schierist umb ailf Ur nach dem grossen Zaiger, alhie in un-serm kuniglichen Slos Prag auch unsern Fürsten und Reten, so wir bei uns haben werden one alle Ausred gewisslich und entlich erscheinest und Bericht thuest, warumb du solches alles furnemben, schreiben und handien habest dürfen...
Geben auf unserm kuniglichen Sloss Prag am Erichtag vor Mariae Magdalenae im M. D. xlvii, unserer Reich ut supra.
Darauf hat Malowetz von sich reden lassen, das er in allem dem, so er wider ir kün. M. verhandelt, sich irer Mt. auf Gnad und Ungnad ergebe. Ist ime von dem Herrn Landshauptman geantwurt worden, wiewol sich seine Schreiben unwarhaftig befunden, so nemben ine doch ir Mt. auf Gnad und Ungnad an. Hat er derhalben irer kön. Mt. gedankt.