Sobota 4. prosince 1920

"Vláda republiky Československé se vyzývá, aby v době co nejkratší předložila osnovu zákona o jednotném a společném sociálním pojištění dělnictva, živnostnictva a zemědělců na základě správní autonomie a s poměrným zastoupením pojištěnců i zaměstnavatelů ve správě i dozorčích orgánech."

182. Resoluční návrh poslance Uhla a druhů ke kap. XXI.:

"Lesní a zemědělští dělníci až dosud vyloučení z podpory nezaměstnaných nechť jí také požívají.

Úhrada budiž zjednána příslušnými škrty v rozpočtu ministerstva národní obrany."

183. Resoluční návrh posl. Palme a druhů ke kap. XXI. Péče o nezaměstnané:

"Při uplatňování nároků na státní podporu nezaměstnaných nesmějí stavební dělníci býti více zkráceni než nezaměstnaní jiných průmyslových a živnostenských skupin. Všechny výnosy a nařízení ministerstvem sociální pece dosud vydané, které omezují a těžce poškozují stavební dělnictvo, buďtež ihned zrušeny."

184. Resoluční návrh poslance Pohla a soudruhů ke kap. XXI.:

"Na stavbách státních a státem podporovaných jest přísně dodržovati smlouvy mzdové a pracovní, uzavřené mezi podnikatelskými a dělnickými organisacemi.

Zadávání státních staveb a povolování subvencí vázáno je na podmínku závazku, že na těchto stavbách budou dodržovány mzdy dle tarifu."

185. Resoluční návrh posl. Schustera ke kap. XXI.:

"Strašlivými zjevy, provázejícími válku, trpělo kromobyčejně těžce i stavební dělnictvo. Nejen že mnoho tisíc kvetoucích a zdatných lidí ztratilo život neb vrátili se jako invalidé, neschopní ku práci, ale toto povolání vyžádalo si zvláště při stavbách válečných průmyslníků a ve vedlejších živnostech tohoto povolání značný počet obětí úrazu.

Podnikatelé nedbali veškerých zákonitých nařízení ku ochraně stavebních dělníků. Dohled živnostenských inspektorátů, které již před válkou zavdávaly příčiny ku stížnostem více než oprávněným, skorem úplně selhal a v nemnohých případech, kdy šlo o příliš křiklavé přestupky zákona a politické úřady zakročily, byly zákonité tresty tak nepatrné, že výměry trestů byly přímou zárukou pro nové přestupky. Procento úrazů, majících za následek smrt, se zdvojnásobilo a i číslice jiných úrazů mohutně stoupla. Byť i poměry vyživování byly v souvislosti s těmito případy úrazů a dosud mají na ně vliv, přece hlavní příčina vězí v nedostatečném zákonodárství o ochraně dělnictva a v příliš vlažném vykonávání nynějších zákonitých ustanovení. Avšak i dnes, dva roky po válce, nic se na tomto škodlivém stavu nezměnilo. Zvláštní péče potřebují zejména ženy a mladiství dělníci, kteří za války a i dosud jsou bráni ve zvětšené míře ku stavebním pracím.

Vláda se tudíž vyzývá: aby co nejdříve se postarala o vydatnou ochranu dělnictva v každém ohledu. Především budiž přikročeno ihned ku zřízení kontrolních stavebních inspekcí, k nimž buďtež přibráni a použiti zástupci organisovaného dělnictva ze stavebního oboru a buďtež zplnomocněné orgány těchto inspekcí opatřeny dalekosáhlou plnou mocí a dána jim možnost, aby při přestupcích vydávaly trestné nálezy, mající výkonnou moc."

186. Resoluční návrh posl. Vávry, Horáka a soudruhů ke kap. XXI, tit. 1., § 3:

"Aby žádosti o subvence živnostenských nouzových staveb byly urychleny a příznivě vyřizovány."

187. Resoluční návrh poslance Hausmanna ke kapitole XXI.:

"Vláda se vyzývá, aby zákonitě stanovila zajištění mzdového příjmu, odpovídajícího dnešním poměrům a přiměřeného pro dělníky a zaměstnance.

Účinné podporování všeobecně prospěšných stavebních družstev v každém směru, obzvláště zřízením veřejného poradního úřadu, rychlejším prováděním a vyřizováním žádostí o stavební povolení, podaných úřadům, poskytnutím přímé státní úvěrové pomoci ne pouhým rukojemstvím, přikázáním půdy a stavebních látek pro stavbu malých obydlí, odstraněním soukromo-kapitalistické bytové lichvy, převedením vlastnického práva pronajatých domů do správy domovních družstev a domovních svazů. Převedení vlastnického práva ke všem stavebním pozemkům do veřejné ruky."

Dalekosáhlé praktické a finanční podporování všech stavebních podniků, vymykajících se soukromému podnikatelskému zisku."

188. Resoluční návrh posl. Pastyříka, Najmana a soudr. ke kap. XXI., tit. 1., § 4 o vydatné podpoře československého dorostového sboru:

"Ministerstvo sociální péče se vyzývá, aby na jeho podnět zařízenému čsl. dorostovému sboru byla náležitá podpora udělena, a to včas, nejen na zřizování okresních komitétů, ale hlavně na řádné vybudování učednických útulen v Praze a na jejich vydržování."

189. Resoluční návrh posl. Kirpalové a soudr. ke kap. XXI., tit. 1., § 4.

"Všem humanitním zařízením, která ze zabývají ochranou dětí a péčí o mládež, budiž přiznáno osvobození jejich korespondence od poštovného."

190. Resoluční návrh poslanců Beutela, Kirpalové a soudr. ke kap. XXI.:

"Škole slepců v Ústí nad Labem budiž ze státních prostředků poskytnuta subvence 100.000 Kč a úhrada budiž nalezena škrtnutím v rozpočtu pro vojsko."

191. Resoluční návrh posl. Špatného, Landové-Štychové a Trnobranského na zařazení příslušné položky do rozpočtu na rok 1922 pro zbudování dorostového domu ke kap. XXI., tit. 1., § 4:

"Péče o dorost v republice Československé je minimální, není útulen ani nocleháren pro učně, učednice a jiný dělnický dorost, jakým se pochlubiti mohou všechna větší města západoevropská. Dorostu dělnickému a živnostenskému k jeho výchově, zdraví a doplnění vzdělání musí býti zvýšená pozornost věnována již proto, že odtud vychází 9/10 národa.

Proto navrhují podepsaní:

Vláda se vyzývá, aby do příštího rozpočtu na rok 1922 zařadila příslušnou položku na zřízení dorostového domu a útulku v Praze."

192. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a soudr. ke kap. XXI. A., tit. 2.:

"Vláda se vyzývá, aby podnikatelům co nejdříve vyplatila dluhované refundace za vyplacené pracovní podpory."

193. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a druhů ke kap. XXI. A., § 4:

"Vláda se vyzývá, aby okresním organisacím pro pec o děti a mládež přikázala přiměřené podpory".

194. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a soudr. ke kap. XXI. A., tit. 1., § 4:

"Aby bytová péče byla provozována jednotně, ukládá se vládě, aby dosavadní oddělení ministerstva sociální péče a veřejných prací sloučila a potřebné školené odborné síly jim přikázala, majíc zření k německé části lidu."

195. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a soudr. ke kap. XXI. A., tit. 1., § 3:

"Ministerstvo sociální péče se vyzývá, aby svazům všeužitečných společenstev stavebních a bytových zabezpečilo zvýšené podpory" dle poměru německé části obyvatelstva.

196. Resoluční návrh posl. Schälzkyho a soudr. ke kap. XXI. A., tit. 1., § 3:

"Ministerstvo sociální péče se vyzývá, aby procento státních podpor na podporu soukromé stavební činnosti zvýšilo ze 40 na 60%."

197. Resoluční návrh posl. Ant. Nováka a soudr. ke kap. XXI.:

"Vládě se ukládá, aby v rozpočtovém roce 1921 konala všechny přípravy za tím účelem, by sociální péče v Československé republice byla postavena na podklad skutečně moderní, pokrokový, aby podle možnosti vyhovovala oprávněným požadavkům širokých vrstev lidových.

Rozpočet na r. 1921 k tomuto přihlíží v míře tak nepatrné, že nelze tuto okolnost ani náležitě vysvětliti tísnivými finančními poměry, v nichž náš stát se nalézá.

Vládě se proto ukládá:

1. Aby náležitě vybudovala sociální péči o mládež. K tomu účelu bude potřebí, aby veškeré dobrovolné korporace, jež na poli péče o mládež pracují (okresní komise pro péči o mládež, sirotčí spolky, ochrana matek a kojenců, Čsl. péče o dítě, Masarykova Liga, Čsl. červený kříž atd.), svou činnost spojily tak, by nepodnikaly různě tyto složky dobrovolné péče samostatné akce, které se navzájem křižují neb dokonce i potírají. Tato dobrovolná péče budiž postavena na zákonný podklad a budiž náležitě vymezen cestou zákonodárnou dozor a vliv státní správy nad ní.

Vláda nechť učiní všechna opatření směřující k tomu, aby péče o nemanželské děti, ať již v nalezincích neb v rodinách u pěstounů, byla přizpůsobena dnešním poměrům, a aby jmenovitě slovenské nemanželské děti na Slovensku, jež do dnešního dne jsou ještě v rukou pěstounů maďarských neb maďaronských, byly těmto pěstounům odňaty a svěřeny svědomitým osobám smýšlení slovenského.

O ony nemanželské děti, které, ačkoliv jsou příslušníky našeho státu, až do dnešního dne zůstaly v péči mimo hranice naší republiky (na př. v republice maďarské Keczkemet, Seged), budiž postaráno a budiž usilováno o to, aby děti ty byly umístěny v území naší republiky.

Sociální péče o dítě budiž rozšířena na děti nedomyslné, slepé, hluchoněmé, idiotické.

Vláda nechť se postará o zřízení ústavů, v nichž by dětem nedomyslným a tělesně vadným mohla býti věnována výchova i lékařská péče.

2. Sociální péče v naší republice budiž věnována i osobám dospělým, jež následkem tělesné neb duševní vady jsou práce neschopny, odkázány na cizí pomoc a této pomoci postrádají. Jmenovitě budiž umožněno osobám nemajetným, které nepožívají výhod nemocenského pojištění, bezplatné léčení v případech takových, v nichž toto léčení může přinésti úplné uzdravení neb podstatné zlepšení choroby.

Výchovné ústavy pro osoby nedomyslné (ústavy slepců, ústav hluchoněmých) buďtež sestátněny. Dnešní stav jest neudržitelný, poněvadž ústavy ty jsouce spravovány soukromými institucemi, živoří a hrozí nebezpečí, že bude nutno je uzavříti. Soukromé dobročinnosti od převratu čím dále tím více ubývá. Dobrovolné prostředky, z nichž tyto ústavy z valné části byly udržovány, klesají na míru nejnepatrnější a jest nemyslitelno, že by i v budoucnosti takovýmto způsobem mohly býti spravovány.

V otázce úpravy chudinství v republice nebylo do dnešního dne vykonáno nic, protože věc ta spadá do působnosti samosprávy; vládě se proto ukládá, aby s největším urychlením připravila osnovu zákona o nové úpravě chudinství.

V oboru péče invalidní ukládá se vládě, aby předložila osnovu novely k zákonu ze dne 20. února 1920 č. 142 Sb. z. a n., kterým mění se všechna ona ustanovení, o kterých bylo při provádění tohoto zákona zjištěno, že jsou příliš tvrdá a nepřihlížejí dostatečně k dnešním hospodářským poměrům, v nichž váleční poškozenci žijí. Jsou to jmenovitě §§ 1, 2, 4, 5, 10, 11, 13, 15, 17, 20, 23, 25.

V oboru sociálně-charitativní péče invalidní ukládá se vládě, aby věnovala svou pozornost také válečným poškozencům, kteří jsou příslušníky našeho státu a bydlí v cizině, o které v nejmenším postaráno nebylo, ačkoliv žijí v poměrech krajně neutěšených. Jsou to jmenovitě váleční poškozenci v Rakousku a Německu. V rozpočtu na rok 1921 není položky, z které by sociálně-charitativní péče o tyto válečné poškozence mohla býti prováděna.

Z tohoto důvodu ukládá se vládě, aby ještě v rozpočtovém roce 1921 opatřila prostředky, kterými by ministerstvo sociální péče aspoň v případech nejnaléhavějších válečným poškozencům naší republiky v cizině dlícím pomoci mohlo.

Vládě se dále ukládá, aby se postarala náležitým způsobem o léčení válečných poškozenců, jmenovitě osob tuberkulosních. Vojenské nemocnice k tomuto účelu sloužící jsou ve stavu krajně zuboženém (Růžomberk na Slovensku, Šternberk na Moravě, Chomutov v Čechách atd.). Soukromé léčebné ústavy, které po dobu války přijímaly válečné poškozence, jsou buď tomuto úkolu vůbec odňaty neb uzavřeny (sanatorium na Pleši). V rámci péče o válečné poškozence bylo by snad možno, aby ministerstvo sociální pece postupovalo v dohodě s ministerstvem zdravotnictví a tělesné výchovy a zdravotním oddělením ministerstva národní obrany, k tomu cíli by léčebná péče o tuberkulosní mohla býti náležitě vybudována a věnována všem vrstvám sociálně slabým, které takovéto léčení potřebují. Dnešní stav znamená podstatné zhoršení poměrů, které zde byly za starého Rakousko-Uherska a které v žádném ohledu nebylo lze nazvati utěšenými."

198. Resoluční návrh posl. Fischera a soudr. ke kap. XXII.:

"Zásobování obyvatelstva brambory v konsumních centrech bylo ohroženo tím, že nebyly učiněny včas dostatečné nákupy a že pak nestala se potřebná opatření, aby brambory při transportu byly chráněny před mrazem.

Zmrznutím brambor připraveno obyvatelstvo již o velké množství této důležité obživiny.

Navrhuje se, aby přistavováním dostatečného počtu uzavřených vagonů a řádným opatřením ochranným při otevřených transportech brambory byly chráněny před mrazem a aby tím ještě nyní umožněno bylo obyvatelstvu zásobiti se dostatečně touto potravinou."

199. Resoluční návrh posl. Mlčocha, Najmana a soudr. o zrušení maximálních cen na maso ke kap. XXII.:

"Vzhledem k tomu, že za daných poměrů nákupních není možno řezníkům prodávati maso za úředně stanovenou cenu 17 K a že nejsprávnějším regulátorem cen jest nabídka a poptávka, ukládá se ministerstvu pro zásobování lidu, aby v nejbližší době úplně uvolnilo obchod dobytkem a masem a zrušilo maximální ceny."

200. Resoluční návrh posl. Najmana, Mlčocha a soudr. o vydání zákazu účtovati cukr brutto za netto, ke kap. XXII.:

"Ministerstvo zásobování se vyzývá, aby vydalo zákaz prodávati cukr brutto za netto cukrovary obchodníkům, neboť obchodníci musejí při prodeji cukru účtovati čistou váhu, a tím, že jest jim vážen cukr s papírem, přicházejí o veškeren čistý zisk."

201. Resoluční návrh posl. Blatné a druhů ke kap. XXII.:

"Vláda se vybízí, aby za všech okolností pečovala o to, aby v cizině zakoupeno bylo množství obilí a mouky, potřebné k zásobení obyvatelstva až do nejbližší žně kvotou 2 kg na hlavu a týden, pokud nejsou uhrazena výnosem domácí žně."

202. Resoluční návrh posl. Kirpalové a soudr. ke kap. XXII.:

"Vláda se vyzývá, aby znovu překalkulovala cenu cukru a při tom přihlížela ke snížení příliš vysokých dividend cukrovarů. Cena umělých sladidel buď ihned snížena."

203. Resoluční návrh posl. Kaufmanna a soudr. ke kap. XXII.:

"Stanovení cen na dobytek a nejvyšších cen masa bez současného zavedení nuceného prodeje anebo požadovacího práva přivodilo, že hovězí maso úplně zmizelo s trhu s poživatinami a lze je obdržeti jedině v pokoutním prodeji za tak vysoké ceny, že jsou pro massy pracujícího lidu nedostižné.

Dobrá žeň píce, jakož i okolnost, že selské obyvatelstvo nepotřebuje peněz, působí, že nelze se nadíti v nejbližší době větší nabídky dobytka.

Vzhledem k tomu se navrhuje, aby zásobení obyvatelstva masem za přijatelné ceny bylo zajištěno zavedením nuceného prodeje, požadovacího práva a event. rekvisic dobytka."

204. Resoluční návrh posl. Krause, Matznera a druhů ke kap. XXII. stran zrušení zákona o dávce z chleba a mouky.

"Zákon o dávce z chleba a mouky, usnesený Stálým výborem, a prováděcí předpisy k němu vydané jsou v nejvyšší míře nesociální a nedemokratické. Staví totiž na příklad 4člennou rodinu se jměním 30.000 korun před skutečnost, že jí k úhradě životních potřeb zbude pro celý rok 48 K.

Podepsaní tudíž navrhují, aby se poslanecká sněmovna usnesla:

Vláda se vyzývá, aby odvolala opatření Stálého výboru ze dne 25. srpna 1920, č. 494 Sb. z. a n. o úpravě a úhradě cen moučných výrobků a aby předložila bez odkladu předlohu o krytí rozdílu mezi přídělovými cenami Obilního ústavu a výrobními cenami moučných výrobků, která by byla založena na sociálním a v pravdě demokratickém základě."

205. Resoluční návrh posl. Dietla a soudr. ke kap. XXII.:

"Ježto očekávaný výnos z prodeje 14.000 vagonů cukru při dnešní ceně světového trhu nestačí k úhradě zvýšených cen potřebného cizozemského obilí, navrhuje se, aby veškerého volného cukru po úplném uhrazení tuzemské potřeby, použito bylo především k nákupu obilí a mouky z ciziny."

206. Resoluční návrh poslance Patzela a sou dr. ke kap. XXII.:

"K vládnímu nařízení o státním nákupním úřadě pro ošacovací potřeby pro státní zaměstnance a učitele schválil Stálý výbor na návrh senátora dr. Franty a posl. Patzela zásady, že tato ošacovací akce vztahuje se také na všechny veřejné učitelské osoby. Také resoluce, které byly přijaty senátem a konečně 25. listopadu poslaneckou sněmovnou Národního shromáždění, vyslovují tutéž zásadu. Přes to vydal přednosta tohoto ošacovacího ústavu dne 9. listopadu oběžník, dle něhož učitelé na zemských, okresních a obecních školách nepatří k této ošacovací akci. Tento oběžník jest v rozporu se všemi dosavadními usneseními Národního shromáždění. Ministerstvo se vyzývá, aby ihned učinilo vše potřebné, aby bylo provedeno pojetí všech učitelských osob do ošacovací akce, jak to usnesla zákonodárná tělesa."

207. Návrh resoluční posl. Tauba a soudr. ke kap. XXIII.:

"Zemskému fondu pro potírání tuberkulosy na Moravě buď poskytnuta k udržování a vybudování ošetřovacích stanic jím vedených roční subvence 300.000 K ze státních prostředků.

Úhrada této položky budiž opatřena příslušným škrtem v rozpočtu ministerstva národní obrany."

208. Resoluční návrh poslance dr. Czecha a soudr. ke kap. XXIII.:

"Vláda se vyzývá, aby vypracovala a předložila Národnímu shromáždění návrh zákona, šetříc těchto zásad:

1. Rozmnožení sanatorií pro tuberkulosní.

2. Zřízení dispensářů pro tuberkulosní, pokud není tu dostatečných sanatorií.

3. Zřízení ochranoven pro tuberkulosní k účelům jich vyšetřování, poradě a léčení, a to za spoluúčasti nemocenských pokladen.

4. Opatření zařízení pro péči o tuberkulosní děti.

5. Opatření k umístění všech nemocných souchotinářů."

209. Resoluční návrh poslance dr. Czecha a soudr. ke kap. XXIII.:

"Státní ústav pro zkoumání potravin v Praze jest pro celé území státní nedostačitelným.

Proto se navrhuje, aby zřízen byl takový státní ústav při všech stávajících vysokých školách.

Úhrada této položky budiž opatřena přiměřenými škrty v rozpočtu ministerstva národní obrany."

210. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a soudr. ke kap. XXIII.:

"Vláda nechť sněmovně předloží do 3 měsíců osnovu zákona zdravotního, odpovídajícího všem moderním požadavkům."

211. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a soudr. ke kap. XXIII.:

"V sídle každé politické správy okresní buďtež zřízeny poradny pro pohlavní choroby za spolupůsobení nemocenských pokladen."

212. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a soudr. ke kap. XXIII.:

"Ministerstvu veřejného zdravotnictví se ukládá, aby důkladně zreformovalo vzdělání lékařů, ustanovovaných ve státní službě, a zejména aby pečovalo o to, aby byli důkladně vzdělání theoreticky, prakticky a seminárně v hygieně živnostenské, v léčení chorob živnostenských, sociální hygieně a sociální péči."

213. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a soudr. ke kap. XXIII.:

"Ministr veřejného zdravotnictví se vybízí, aby vládě navrhl a u ní prosadil, by co možná nejdříve zámky velkostatkářů a velkých kapitalistů, pokud se hodí účelům veřejného zdravotnictví, zejména ke zřizování sanatorií pro choroby plicní, pro děti skrofulosní a rachitické, domoviny pro zmrzačelé, lesní ozdravovny, sanatoria s horským sluncem atd., byly zabaveny a k zmíněnému účelu použity. Pokud se toto opatření nedá provésti již na základě platných zákonů o socialisaci velkostatků, budiž vládou podána do 3 měsíců Národnímu shromáždění příslušná předloha zákona."

214. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a soudr. ke kap. XXIII.:

"Ministerstvu veřejného zdravotnictví se ukládá, aby ihned zlepšilo neudržitelné a nesnesitelné poměry obvodních a obecních lékařů a aby jejich požitky přizpůsobilo panujícím drahotním poměrům."

215. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a soudr. ke kap. XXIII.:

"Ministerstvu veřejného zdravotnictví se ukládá, aby co možná nejrychleji vypracovalo osnovu zákona, čelícího šíření se pohlavních nemocí, a předložilo ji sněmovně."

216. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a soudr. ke kap. XXIII.:

"Vláda se vyzývá, aby vypracovala osnovu zákona, podle něhož by byla spojena ministerstva veřejného zdravotnictví a sociální péče."

217. Resoluční návrh posl. dr. Holitschera a soudr. ke kap. XXIII.:

"Ministerstvu veřejného zdravotnictví se ukládá, aby věnovalo největší pozornost šíření se alkoholismu, jenž ohrožuje co nejnebezpečněji veřejné zdravotnictví i mravnost, a aby použilo všech vhodných prostředků k potírání tohoto nebezpečí jak vypracováním potřebných osnov zákona, tak i cestou nařizovací."

218. Resoluční návrh poslance Ant. Nováka a soudr. ke kap. XXIII.:

"Vláda se vyzývá, aby v nejkratší době předložila návrh na potřebnou sanaci všeob. veř. nemocnic v Čechách, mimo všeobecnou nemocnici v Praze, z prostředků státních."

219. Resoluční návrh posl. Johanise a soudr. ke kap. XXIII. k rozpočtu ministerstva zdravotnictví a tělesné výchovy:

"Plicní sanatorium na Pleši je již od 1. srpna 1920 uzavřeno, protože spolek, který ústav vydržuje, nemá finančních prostředků. Toto plicní sanatorium je významným ústavem v Čechách pro léčení chorob plicních a proto se vládě ukládá, aby finanční pomocí umožnila, by zmíněný ústav byl co nejdříve opět v činnosti.

Dále se vládě ukládá, aby poskytla "Humanitě", spolku pro peci o zdraví dělnictva, dostatečných prostředků ku dostavení a otevření plicního sanatoria v Prosečnici u Jílového, aby i tento ústav byl k disposici co nejdříve pro léčení osob tuberkulosních."

220. Resoluční návrh posl. Johanise a soudr. ke kap. XXIII.:

"Je v zájmu státních financí a zjednodušení služby, aby byla provedena reorganisace některých centrálních úřadů.

Vládě se ukládá, aby sloučila ministerstvo zdravotnictví a tělesné výchovy s ministerstvem sociální péče v jeden ústřední úřad."

221. Resoluční návrh posl. Mlčocha, Pastyříka a soudr. ke kap. XXIV. tit. 5, § 2. o zaplacení živnostenských pohledávek za bývalým Rakousko-Uherskem:

"Pohledávky živnostníků a živnostenských korporací za bývalým rakouskouherským státem buďtež z dotace 10 mil. Kč vyplaceny s největším urychlením, nejpozději však do konce března 1921."

222. Resoluční návrh posl. Palme a soudruhů ke kapit. XXIV, tit. 4., § 3. "péče o nezaměstnané":

"Při uplatňování nároku na státní podporu nezaměstnaných nesmí býti nakládáno s dělníky stavebních živností nepříznivěji nežli s nezaměstnanými jiných průmyslových odvětví. Všechny výnosy a nařízení ministerstva sociální pece, pokud obmezují a těžce poškozují stavební dělnictvo, buďte ihned zrušeny."

223. Resoluční návrh posl. Fischera a druhů ke kap. XXVI.:

"Stanovení výše manipulačních poplatků, jakož vůbec všech vybíraných dávek za dovoz a vývoz vyhrazuje se Národnímu shromáždění.

Vláda se vyzývá, aby o tom co nejrychleji předložila návrh zákona."

224. Resoluční návrh poslance Häuslera a druhů, ke kap. XXVI.:

"Pro přijímání úředníků do úřadu pro zahraniční obchod nechť platí tyto zásady:

Předpokládajíc stejnou odbornou kvalifikaci, nechť jsou přijímáni do úřadu němečtí úředníci, jak to odpovídá jazykovým potřebám obyvatelstva."

225. Resoluční návrh posl. Fischera a druhů, ke kap. XXVI.:

"Vláda se vyzývá, aby podala zprávu o příjmech úřadu pro zahraniční obchod."

226. Resoluční návrh posl. Hirsche a druhů ke kap. XXVI., pol. 11.:

"Do poradní rady zahraničního obchodu buďtež přibráni zástupci německého dělnictva a zaměstnanectva."

227. Resoluční návrh posl. Kleina a soudr. ke kap. XXVI.:

"Rozpočet úřadu pro zahraniční obchod vykazuje na výdajích platů a odměn úřednictvu 16,000.000 Kč oproti položce stejného titulu ministerstva průmyslu, obchodu a živností obnosu 2,000.000 Kč. Z toho vyplývá, že intence zákona ze dne 24. června, 1920 č. 418 Sb. z. a n., který předpokládal pouhé přechodní opatření v otázkách vývozu, byla porušena přesunutím značné pravomoci ministerstva obchodu na nový úřad pro zahraniční obchod.

Zájem našeho obchodu v nejbližší budoucnosti vyžaduje, aby v rámci ministerstva obchodu bylo vytvořeno samostatné oddělení pro export. V tomto smyslu nechť úřad pro zahraniční obchod zařídí svou působnost a pracuje systematicky k sloučení s ministerstvem obchodu."

228. Resoluční návrh posl. Patzela a soudr. k finančnímu zákonu:

"Vzhledem k tomu, že s hlediska spořivého finančního hospodářství a řádné správy jest počet ministerstev příliš velký, vyzývá poslanecká sněmovna vládu, aby v nejkratší době postarala se o předlohy zákonů, dle nichž:

1. ministerstvo pro unifikaci zákona se zrušuje a jeho agendy rozdělují se na jednotlivá ministerstva.

2. ministerstvo pro zahraniční obchod spojuje se s ministerstvem obchodu a

3. rovněž ministerstvo sociální péče spojuje se s ministerstvem zdravotnictví a tělesné výchovy."

229. Resoluční návrh poslance Deutschové a druhů:

"Subvence buďtež rozdělovány v poměru odpovídajícím síle národností v tomto státě."

Dále byly podány pozměňující návrhy k zákonu finančnímu (čte):

XCVII. Návrh posl. Tauba a soudr.:

"V článku II., odst. 1. nechť zůstane: Další ustanovení tohoto článku II. se škrtnou.

V článku III. škrtá se odstavec 1.

Poslední odstavec článku III. nechť zní takto:

K poukazu částek, které v rozpočtu nejsou uvedeny, jakož i takových výdajů, jimiž se rozpočtový úvěr překročuje, jest potřebí souhlasu Národního shromáždění.

V článku V. budiž za slova: "do 31. října 1918 vzešlých" vloženo: "vyjma daň z příjmů, předepsanou osobám pracujícím za mzdu nebo služební plat."

XCVIII. Návrh posl. Josefa Patzela a druhů k finančnímu zákonu:

"Ve článku III., odst. 1. buďtež škrtnuta slova: "souhlasu až č. 175 Sb. z. a n." a za ně vsunuto: "souhlasu Národního shromáždění."

Ve článku III., odst. 3., řádka 4. budiž vsunuto mezi slova "jest zapotřebí" slovo "taktéž".

Ve článku III., odst. 3. buďtež škrtnuta slova: "a které nemohou" až včetně "býti hrazeny."

Konečně byly podány návrhy k rozpočtu státních investic (čte):

XCIX. Návrh posl. Patzela a druhů k rozpočtu na státní investice:

F III. Částka 4,000.000 Kč na stavbu činžovního domu pro ministerstvo unifikací zákonodárství budiž škrtnuta."

C. Návrh posl. Patzela a druhů k rozpočtu na státní investice:

"F III. Částky 1-66 na stavby pro ministerstvo národní obrany buďtež škrtnuty."


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP