Čtvrtek 15. prosince 1921

Předseda (zvoní): K slovu není nikdo přihlášen, debata je skončena.

Uděluji závěrečné slovo p. zpravodaji.

Zpravodaj posl. Laube: Slavná sněmovno! Páni řečníci obou socialistických táborů, německého i českého, použili této příležitosti předlohy o drahotních příplatcích k úrazovým důchodům k rozvinutí celé řady problémů pojišťovacích, jmenovitě účelu zákona o úrazovém pojištění, jak se vykonává v praksi, k rozvinutí kritiky jeho a celé řady podstatných námětů.

Mohu říci, že těmito podněty, těmito názory se zabývají dělnické kruhy, zejména odborové organisace dělnické a dělnictvo, pokud se specielně o tyto problémy zajímá, po celou řadu let. Není jistě nikoho, kdo se interesuje o naše problémy pojišťovací, kdo by přehlížel skutečnost, že celé zákonodárství o úrazovém pojištění dělníků neodpovídá již dnešní době a dnešním poměrům. Jeho vznik datuje se z r. 1888. Třeba by v průběhu jeho působnosti zákonodárným opatřením byly změněny a napraveny některé jeho tvrdosti, změněna některá jeho ustanovení, zejména pokud se týká důchodů a rent, pokud se týká zvýšení neschopnosti ku práci, zvýšení důchodů ze 60 na 66 1/2%, přece jen nikomu nemůže uniknouti skutečnost, že úrazový zákon sám potřebuje podstatné změny a opravy. Jest to především otázka nejen důchodů, které, jak jsem měl již příležitost v úvodní své řeči uvésti, vykazují ohromné nedostatky a ukazují ohromný přesun v neprospěch důchodců a pojištěnců na základě toho, že renta v roce 1889 až 1897 a až do roku 1914 byla vyplácena, řekl bych, z tvrdé valuty, z číselných výpočtů nepoměrně nízkých a na základě toho přirozeně, když peníze ztratily hodnotu, důchodci ocitli se v postavení velice těžkém a prekerním. Ovšem jest mínění zasvěcených kruhů, zejména ovšem pojišťovacích techniků, že úprava této základny pojišťovací nemůže se díti tím způsobem, jak by bylo záhodno, a to z důvodů, že nemáme jistoty, zda konečně jsme již dnes dospěli hranice, ve které by nastala jistá konsolidace naší měny a valuty. Proto také úprava tohoto rozporu, úprava těchto důchodů, napravování tohoto zla, které plyne z nízkých důchodů úrazových důchodců, nemůže se díti úpravou základny, nýbrž děje se přechodným, dočasným opatřením, zákonem, kterým se dočasně upravují příplatky k úrazovým důchodům.

Jest ovšem nesporná věc, že zejména zákon o úrazovém pojištění potřebuje úpravy pokud se týče vdov a zejména sirotků. Neboť zákon úrazový z r. 1887 vychází z předpokladu, že nárok sirotka na důchod jest ohraničen 15 lety věku. Starý zákon předpokládal, že dítě dělníkovo již v 15 letech může vydělávat, že u dítěte dělníka není zde předpokladu, že může jíti studovat, ale předpokládal ještě nižší hranici, předpokládal, že v 15 letech se může vyučit a vydělávat jako dělník a řemeslník. Skutečnost ukazuje, že podle našeho zákona může na řemeslo mladý hoch jíti teprve ve 14 letech, že doba učební trvá nejméně 3 léta, při lepších odborech 4 léta a zůstává zde jistě otevřena otázka, když víme, že většina těchto učňů nabývá vzdělání a nepřináší rodině, nepřináší otci řádného výdělku, nýbrž naopak, že potřebuje v té době učební i silnější stravu, že potřebuje oblečení, že vyrůstá zde nový organismus, tvoří se z něho člověk a předpoklady do jeho budoucnosti. Jest zde tedy veliká nespravedlnost a mezera, když vidíme, že u všech důchodců u pensijního pojištění státních zaměstnanců a zřízenců i u invalidů, jest všude pro důchody sirotčí postavena nejnižší hranice 17 let. Tedy má nárok až do 18 let, v některých zákonech má nárok na důchod v mimořádných případech a při zvláštním povolení může se ještě dožadovat zvýšení do 21 až 24 let, kdežto sirotci-důchodci úrazové renty jsou ohraničeni hranicí 15 let. Vedle toho je otázka zásadní, zdali úrazové pojištění v té příští sociální organisaci má zůstati jako samostatný organismus, nebo zda bude včleněno jako sounáležitost, úplně spojeno a sloučeno s nemocenským, starobním a invalidním pojištěním. To jsou ovšem otázky veliké budoucnosti, které nám není možno dnes řešiti. Jest třeba nutných příprav a statistických dat a celé řady porad, nežli dojdeme k positivnímu výsledku.

Chci jen na náměty předešlých pánů řečníků konstatovati to, že plně sdílím názor, který jest projevován organisacemi dělnickými, aby fondy, nashromážděné v úrazových pojišťovnách, směřovaly k velikým sociálně-politickým účelům, aby podporovaly dělnické stavby, zejména onu část povinnosti úrazového pojištění k navrácení zdraví, tedy aby ono věcné plnění bylo náležitým způsobem doplněno a prováděno.

Protože páni mluvčí v celku shodovali se s nutností osnovy a kladli jen - zejména kol. Bubník - důraz na to, že budou hlasovati pro navržené změny zvýšení důchodů, chci konstatovati, že hranice důchodů a příspěvků rent, příplatků rentových jest stanovena po přesných statistických zkoumáních, po přesných výpočtech, že tedy, dokud není hnuto také s hranicí prémiovou, není možno, aby tyto příplatky byly zvyšovány, nýbrž je nutno trvati na tom, aby byla předloha přijata tak, jak se na ni výbor sociálně-politický usnesl. (Výborně.)

Předseda: Budeme hlasovati. Prosím pani a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)

Míním dáti hlasovati tímto způsobem:

Návrh pana posl. Hackenberga a soudr. byl odvolán, poněvadž se mu přizpůsobil pan zpravodaj. Dám hlasovati nejprve o prvém, úvodním odstavci čl. I. Na to bychom hlasovali o druhém odstavci toho čl. I., který jest nadepsán § 1, odst. 1, ve znění navrženém panem zpravodajem, který se přizpůsobil návrhu pana posl. Hackenberga. Teprve kdyby toto znění bylo zamítnuto, dal bych hlasovati o odstavci tom ve znění zprávy výborové. Na to bychom hlasovali o zbývajících odstavcích čl. I. - nadepsány jsou § 2, § 3, § 4 a § 5, odst. 1 - o čl. II. a o čl. III., jakož i o nadpisu a úvodní formuli zákona podle zprávy výborové.

Jest snad nějaká námitka proti tomuto způsobu hlasování? (Nebyla.)

Námitky není. Budeme hlasovati, jak jsem právě uvedl.

Kdo souhlasí tedy s úvodním odstavcem čl. I. tak, jak jest obsažen ve zprávě výborové, prosím, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Úvodní odstavec článku I. jest přijat ve znění zprávy výborové.

Teď budeme hlasovati o 2. odst. toho čl. I., který jest nadepsán § 1, odst. 1, a to ve znění, jak je navrhl pan zpravodaj, aby místo slov "požívají důchodu" stálo tam "přísluší důchod".

Kdo souhlasí s tímto odstavcem čl. I., nadepsaným § 1, odst. 1, ve znění navrženém p. zpravodajem, který se přizpůsobil návrhu p. posl. Hackenberga, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. 2. odstavec článku I., nadepsaný § 1, odst. 1, je přijat ve znění navrženém p. zpravodajem.

Teď jest nám hlasovati o zbytku celé osnovy, o zbývajících odstavcích článku I., nadepsaných § 2, § 3, § 4 a § 5, odst. 1., o článku II. a článku III. a nadpisu zákona, jakož i úvodní formuli, jak jsou obsaženy ve zprávě výborové.

Kdo s nimi souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Zbytek článku I., článek II. a III., nadpis zákona a úvodní formule jsou podle zprávy výborové schváleny.

Tím jest přijata tato osnova v prvém čtení. Druhé čtení dám na denní pořad schůze příští.

Přerušuji projednávání pořadu dnešní schůze a přikročuji k ukončení schůze.

Předem ještě vyřídíme některé lhůty.

Přikazuji výboru sociálně-politickému:

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Tisk 3274. Vládní návrh zákona, jímž se mění a doplňují zákony ze dne 17. prosince 1919, č. 16 a 17 Sb. z. a n. z r. 1920, a ruší zákon ze dne 12. srpna 1921, čís. 289 Sb. z. a n.

Tisk 3275. Vládní návrh zákona, kterým upravují se výhody poskytnuté státním a jiným veřejným zaměstnancům z důvodů mimořádných poměrů, současně přikázaný též výboru rozpočtovému.

Předseda: Navrhuji k podání zprávy lhůtu do 16. prosince 1921 do 1 hodiny odpolední.

Konstatuji, že sněmovna je schopna se usnášeti.

Kdo s navrženou lhůtou souhlasí, nechť zdvihne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Navržená lhůta jest schválena.

Přikazuji výboru rozpočtovému tyto věci:

Žádám o jich sdělení.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Tisk 3261. Vládní návrh zákona o všeobecné dani výdělkové pro období 1922/23.

Tisk 3262. Vládní návrh zákona, jímž se pro Slovensko a Podkarpatskou Rus stanoví válečné přirážky ku přímým daním (s výjimkou daně dôchodkové) za léta 1922 a 1923 a dočasně se zrušují některá ustanovení o přímých daních.

Tisk 3263. Vládní návrh zákona o válečných přirážkách ku přímým daním (s výjimkou daně z příjmu) za léta 1922 a 1923 mimo Slovensko a Podkarpatskou Rus.

Tisk 3266. Vládní návrh zákona, kterým se určuje peníz 130,000.000 Kč k účelům starobního a invalidního pojištění (současně přikázán též výboru sociálně-politickému).

Předseda: Dále výboru sociálně-politickému:

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Tisk 3264. Vládní návrh zákona, kterým se upravuje vyplácení drahotní přirážky k důchodům válečných poškozenců pro rok 1922 (současně přikázán též výboru rozpočtovému).

Tisk 3265. Vládní návrh zákona, kterým se mění a doplňují některá ustanovení zákona ze dne 20. února 1920, čís. 142 Sb. z. a n., o požitcích válečných poškozenců (současně přikázán též výboru rozpočtovému).

Předseda: Navrhuji k podání zprávy o těchto přečtených osnovách zákonných lhůtu 3 dnů.

Kdo s navrženou lhůtou souhlasí, nechť zdvihne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Navržená lhůta jest schválena.

Podle § 36 jedn. řádu navrhuje výbor zahraniční, aby vládní návrh, kterým se předkládá ke schválení Národnímu shromáždění mezinárodní úprava o zřízení ústředního patentního úřadu, podepsaná v Paříži 15. listopadu 1920 (tisk 3164), přikázán byl dodatečně výboru pro průmysl, obchod a živnosti.

Kdo s tím souhlasí, nechť zdvihne ruku. (Děje se.)

To jest většina. Jest přijato.

Mezi schůzí byly tiskem rozdány zprávy.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Tisk 3272. Zpráva výboru sociálně-politického o návrhu posl. Kleina, Johanise, Hirsche, Malé, Witticha a soudr. (tisk 3184), aby byl vydán zákon o nároku obchodních pomocníků a jiných zaměstnanců v podobném postavení na Slovensku a v Podkarpatské Rusi na peněžité požitky v některých případech vojenské povinnosti.

Tisk 3273. Zpráva ústavně-právního výboru o vládním návrhu zákona (tisk 3189), jímž se prodlužují platnost čl. I., č. 3, 4 a 11 zákona ze dne 18. prosince 1919, čís. 1 Sb. z. a n. z r. 1920, a opatření Stálého výboru Národního shromáždění republiky Československé podle § 54 ústavní listiny ze dne 4. srpna 1920, čís. 480 Sb. z. a n., o změně některých ustanovení trestního práva, a jímž se mění další jeho ustanovení.

Předseda: Mezi schůzí byly tiskem rozdány interpelace.

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Tisk 3200. Sbírka interpelací:

I. posl. Toužila a soudr. ministru vnitra a ministru pošt v záležitosti poštovního zřízence a legionáře Václava Horejšího z Krásného Března,

II. posl. J. Fischera a druhů ministrovi vnitra, že při slavnosti odhalení pomníku padlým vojínům v Žihlích v okrese podbořanském bylo zakázáno vyvěsiti černočerveno-zlaté prapory,

III. posl. dr. Lelleyho a súdr. celej vláde o zvýšení pensijných pôžitkov slovenským staropensistom,

IV. posl. dr. Lelleyho a súdr. ministrovi pre správu Slovenska o protizákonnom jednaní župana šaryšského,

V. posl. dr. Lelleyho a súdr. ministrovi školstva a nár. osvety v záležitosti učiteľov na odpočinku,

VI. posl. J. Fischera a druhů ministrovi vnitra o potrestání při komisionelním šetření o německé škole v Kryrech dne 14. července 1921,

VII. posl. dr. Hanreicha a druhů ministrovi vnitra o událostech při stávce zemědělského dělnictva v pohořelickém okrese,

VIII. posl. Grünznera, Tauba a druhů ministrovi železnic o poměrech na hustopečské místní dráze,

IX. posl. dr. Körmendy-Ékesa a súdr. ministerskému predsedovi o zatýkaniach, súvislých s činnosťou komisie pre úpravu hraníc,

X. posl. dr. Körmendy-Ékesa a súdr. v záležitosti zápovede novin "Esti Ujság", vydávaných v Košiciach.

Předseda: Iniciativní výbor usnesl se ve své schůzi 15. prosince 1921 přikázati tyto návrhy k řádnému projednání výborům:

Sněm. tajemník dr. Říha (čte):

Výboru kulturnímu:

Tisk 3212. Návrh posl. dr. Bartoška, dr. Uhlíře a spol. na organisaci Československého státního nakladatelství.

Tisk. 3234. Návrh posl. Chalupníka, Prokeše, J. Černého a soudr. na zřízení elektrotechnické školy mistrovské pří státní průmyslové škole ve Vítkovicích.

Výboru rozpočtovému:

Tisk 3213. Návrh posl. Geršla a soudr. na doplnění zákona ze dne 12. srpna 1921, c. 321 Sb. z. a n., o všeobecné dani z obratu a z pracovních výkonů.

Tisk. 3231. Návrh posl. Molíka a soudr. na státní výpomoc poškozeným požárem v Rudlicích na Znojemsku.

Tisk 3249. Návrh posl. Biňovce, inž. Bečky, Dubického, Bezděka, Langra a soudr. na vydání zákona o stavebním ruchu (současně přikázán též výboru dopravnímu).

Tisk 3233. Návrh posl. dr. Keibla a druhů na doplnění zákona ze dne 17. prosince 1919, č. 2 Sb. z. a n. z r. 1920, jímž se mění některá ustanovení o nárocích na odpočivné a o přestupu státních zaměstnanců do výslužby.

Tisk 3241. Návrh posl. Hausmanna, Schustera, dr. Haase a druhů, aby byla doplněna ustanovení druhé hlavy zákona ze dne 11. března 1921, č. 100 Sb. z. a n., o stavebním ruchu (současně přikázán též výboru dopravnímu).

Tisk 3245. Návrh posl. Kirpalové, Deutschové, Blatné a druhů o úpravě platů a právních poměrů pěstounek na mateřských školách (současně přikázán též výboru kulturnímu).

Tisk 3260. Návrh posl. Zierhuta a druhů, aby úřední list státního pozemkového úřadu byl vydáván také v jazyku německém.

Výboru sociálně-politickému:

Tisk 3214. Návrh posl. inž. Bečky, Biňovce, Dubického, Langra, Bezděka a soudr. na prodloužení omezení práva stěhovacího.

Tisk 3232. Návrh posl. Schuberta a soudr. o pohořelých v obci Hiršavě, politického okresu domažlického.

Tisk 3250. Návrh posl. Pohla, dr. Haase a druhů, aby byl vydán zákon, jímž se zachovávají práva členů bratrských pokladen vystouplých ze zaměstnání v bánských podnicích.

Tisk 3251. Návrh posl. dr. Keibla, inž. Kalliny a druhů, aby byla propočítána služební doba státním zaměstnancům a učitelům přeloženým do výslužby před 1. zářím 1919 (současně přikázán též výboru rozpočtovému).

Tisk. 2844. Návrh posl. G. Navrátila a druhů na reorganisaci technické finanční služby.

Výboru ústavně-právnímu:

Tisk. 3240. Návrh posl. Mlčocha, Horáka a druhů, týkající se lichevních soudů.

Návrh posl. Jokla, Kaufmanna, Uhla a druhů, aby se poskytly vyživovací příspěvky příslušníkům státních občanů povolaných k jakékoliv činné službě (tisk 3235), vrácen byl posl. Joklovi k doplnění stran úhrady.

Předseda: Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby se příští schůze konala zítra v pátek dne 16. prosince t. r. o 1 hod. odpolední s tímto

pořadem:

1. Zpráva výboru branného a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3219), kterým se prodlužuje platnost zákona ze dne 18. března 1921, č.120 Sb. z. a n., o poskytování vyživovacího příspěvku rodinám osob, vykonávajících činnou službu vojenskou (tisk 3258).

2. Hlasování o návrzích, aby zkráceným řízením podle § 55 jedn. řádu vyřízeny byly osnovy:

a) Vládní návrh zákona o dalším vyplácení drahotních přídavků k důchodům podle zákona o pensijním pojištění (tisk 3215).

b) Vládní návrh zákona, kterým se upravuje vyplácení drahotní přirážky k důchodům válečných poškozenců pro rok 1922 (tisk 3264).

c) Vládní návrh zákona, jímž se mění a doplňují zákony ze dne 17. prosince 1919, č. 16 a 17 Sb. z. a n. z roku 1920, a ruší zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 289 Sb. z. a n. (tisk 3274).

d) Vládní návrh zákona, kterým se upravují výhody poskytnuté státním a jiným veřejným zaměstnancům z důvodů mimořádných poměrů (tisk 3275).

e) Návrh posl. Biňovce, inž. Bečky, Dubického, Bezděka, Langra a soudr. na vydání zákona o stavebním ruchu (tisk 3249).

f) Návrh posl. inž. Bečky, Biňovce, Dubického, Langra, Bezděka a soudr. na prodloužení omezení práva stěhovacího (tisk 3214).

3. Zpráva výboru sociálně-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3275), kterým se upravují výhody poskytnuté státním a jiným veřejným zaměstnancům z důvodů mimořádných poměrů.

4. Zpráva výboru sociálně-politického o vládním návrhu zákona (tisk 3274), jímž se mění a doplňují zákony ze dne. 17. prosince 1919, č. 16 a 17 Sb. z. a n. z roku 1920, a ruší zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 289 Sb. z. a n.

5. Zpráva sociálně-politického výboru o vládním návrhu zákona (tisk 3215) o dalším vyplácení drahotních přídavků k důchodům podle zákona o pensijním pojištění (tisk 3256).

6. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 2429), kterým se mění a doplňují ustanovení o soudních poplatcích (tisk 3268).

7. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3218), kterým se mění a doplňují zákonná ustanovení o směnečných poplatcích (tisk 3269).

8. Zpráva výboru rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3183), kterým se povoluje úvěr k úhradě zvýšených nákladů spojených s rozšířením pracovního programu státního pozemkového úřadu na rok 1922 (tisk 3270).

9. Zpráva ústavně-právního výboru o vládním návrhu zákona (tisk 3189), jímž se prodlužují platnost čl. I., č. 3, 4 a 11 zákona ze dne 18. prosince 1919, č. 1 Sb. z. a n. z roku 1920, a opatření Stálého výboru Národního shromáždění republiky Československé podle § 54 úst. listiny ze dne 4. srpna 1920, č. 480 Sb. z. a n., o změně některých ustanovení trestního práva, a jímž se mění další jeho ustanovení (tisk 3273).

10. Druhé čtení usnesení, kterým se schvaluje Mezinárodní úmluva o dozoru na obchod zbraněmi a střelivem, uzavřená dne 10. září 1919 v Saint-Germain en Laye (tisk 3248).

11. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se působnost zákona o pensijním pojištění rozšiřuje na Slovensko a Podkarpatskou Rus (tisk 3246).

12. Druhé čtení osnovy zákona o drahotních přídavcích pro rok 1922 k důchodům invalidním a starobním vypláceným na Hlučínsku (tisk 3257).

13. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění § 17 zákona ze dne 25. února 1919, č. 84 Sb. z. a n., o finanční kontrolní komisi Národního shromáždění (tisk 3271).

14. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se povoluje užíti dílčích dluhopisů, jež budou vydány Moravou v úhrnné jmenovité hodnotě 175,000.000 Kč, k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů, a jímž se zrušuje zákon ze dne 20. ledna 1921, č. 27 Sb. z. a n. (tisk 3255).

15. Druhé čtení osnovy zákona, jímž se povoluje užíti dílčích dluhopisů 5% české zemské investiční půjčky elektrisační v úhrnné jmenovité hodnotě 15,000.000 Kč k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů (tisk 3254).

16. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se prodlužuje působnost zákona o drahotních příplatcích k úrazovým důchodům a mění se některá jeho ustanovení (tisk 3253).

Jsou snad nějaké námitky proti tomuto

mému návrhu? (Nebyly.)

Není jich, návrh můj je přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze ve 4 hod. 30 min. odp.)

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP