16. - 17. prosince 1921

Předseda (zvoní): Uděluji závěrečné slovo panu zpravodaji G. Navrátilovi.

Zpravodaj posl. G. Navrátil: Nemám, co bych dále dodal ke svému referátu. Navrhuji, aby osnova byla přijata. (Hluk.)

Předseda (zvoní): Budeme hlasovati. Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se. - Hluk.) Prosím pány o klid.

Přikročíme k hlasování, a to nejprve o osnově zákona, upravujícího výhody státních a jiných veřejných zaměstnanců; až to bude vykonáno, budeme hlasovat o druhé osnově zákona, o zaměstnancích samosprávných.

O osnově prvé jsou zde vedle zprávy výborové také zprávy menšin výboru rozpočtového a sociálně-politického podle § 33 jednacího řádu.

Zpráva menšiny rozpočtového výboru navrhuje, aby se jednalo pouze o §§ 1, 4, 10 a 11 a ostatní aby byly škrtnuty.

Týž smysl a obsah má návrh zprávy menšiny členů výboru sociálně-politického s tím rozdílem, že pro případ škrtnutí §§ 2, 3, 5 až 9 obsahuje eventuelní resoluční návrh, aby tyto paragrafy zpracovala vláda do zvláštního zákona.

Abych hlasování zjednodušil, míním dáti nejprve hlasovati jakožto o otázce zásadní o návrzích společných oběma menšinovým zprávám, to jest, aby meritorně se jednalo pouze o §§ 1, 4, 10 a 11 a ostatní paragrafy aby se škrtly.

Poněvadž byly podány dva návrhy na jmenovité hlasování - byly ovšem podány z nepochopení našeho jednacího řádu, ale nepřihlížím k tomu - vyhovím přáním v těchto návrzích obsaženým a dám o tomto minoritním návrhu hlasovati dle jmen.

Upozorňuji, že hlasovací lístky se jmény pánů poslanců, znějící na "Ano" nebo "Ne", budou bezprostředně před hlasováním těm pánům poslancům, kteří o to budou žádati, rozdány. Zřízenci budou choditi okolo lavic. (Hluk.) Prosím o klid, abych mohl pronésti další enunciace.

Bude-li tento zásadní návrh menšinových zpráv přijat, bude se pak hlasovati toliko o §§ 1, 4, 10 a 11 a o event. resolučním návrhu menšiny výboru soc.-politického. (Hluk.) Prosím o klid, aby pánové věděli, o čem hlasují. Bude-li tento zásadní návrh zamítnut, odpadne hlasování o resoluci, navržené menšinou soc.-politického výboru, a bude zároveň zamítnut návrh posl. Bubníka a soudr. na škrtnutí §§ 5, 7, 8 a 9 a bude se hlasovati o všech paragrafech způsobem, který teď uvedu.

Hlasováno bude o jednotlivých paragrafech takto:

o §u 1 nejprve ve znění posl. Bubníka a soudr., to jest s vynecháním posledních pěti slov, bude-li zamítnut, podle zprávy výborové;

o §u 2 bude hlasováno ve znění posl. Bubníka navrhujícím, aby se výpomoci podle tohoto zákona vyplácely také učitelům; bude-li zamítnut, bude hlasováno podle znění zprávy výborové. Bude-li § 2 přijat ve znění zprávy výborové, bude hlasováno o doplňovacím návrhu posl. Knirsche na výplatu novoročného;

o §§ 3, 4 a 5, k nimž není podán pozměňovací návrh, dám hlasovati najednou;

o § 6 bude hlasováno, a to nejprve ve znění posl. Bubníka, podle něhož ustanovení uherských zákonů v odstavci 1 a 3 tohoto paragrafu mají zůstati v platnosti a odstavec 2 má se škrtnouti, bude-li tento návrh zamítnut, budeme hlasovati o § 6 ve znění zprávy výborové.

Na to bychom hlasovali o §§ 7 až 11, nadpisu a úvodní formuli najednou podle zprávy výborové, poněvadž nejsou podány žádné pozměňovací návrhy.

Jest snad proti tomuto způsobu hlasování, jak jsem právě uvedl, námitka?

Posl. Böhr (německy): Žádám, aby hlasování podle jmen dálo se vyvoláváním jmen a nikoli lístky, poněvadž je to lepší a kratší.

Předseda: Při hlasování samotném odkáži na náš jednací řád, který přesně a jasně způsob hlasování podle jmen předpisuje.

Přikročíme tedy k hlasování. Předem žádám, aby zřízenci šli podél jednotlivých úseků, a páni poslanci, kteří nemají hlasovacích lístků, dostanou je od zřízenců. (Po rozdání hlasovacích lístků:)

Mají všichni páni poslanci lístky? (Hlasy: Máme! - Hluk.)

Prosím o klid. Přikročíme tedy k hlasování.

Nejprve jest nám hlasovati, a to podle jmen, o návrhu menšinových zpráv na meritorní projednávání pouze §§ 1, 4, 10 a 11 a na škrtnutí všech ostatních.

Žádám pány poslance, aby sedíce na svých místech odevzdali do uren příslušné hlasovací lístky se jménem obsahujícím "ano" pro ty pány poslance, kteří hlasují pro minoritní votum, s nadpisem "ne" pro ty pány poslance, kteří budou hlasovati proti minoritnímu votu.

Vyzývám pány zapisovatele, a to p. zapisovatele Špačka, aby prováděl sbírání hlasovacích lístků s příslušným zřízencem v úseku pravém a na ministerské lavici, jakož i na presidiální estrádě; dále p. zapisovatele J. Marka, aby v druhém úseku provedl sbírání hlasů, p. zapisovatele Špatného, aby provedl sbírání hlasů ve třetím úseku, p. zapisovatele dr. Markoviče, aby provedl sbírání hlasů ve čtvrtém úseku, p. zapisovatele Tauba, aby provedl sbírání hlasů v pátém, a p. zapisovatele dr. Spinu, aby provedl sbírání hlasů v úseku šestém.

Prosím, aby zřízenci s urnami pro sbírání hlasů se připravili.

(Po sebrání hlasovacích lístků):

Prosím pány zapisovatele, aby provedli skrutinium sebraných hlasů. (Po sečtení hlasovacích lístků:)

Pro návrh menšinových zpráv bylo odevzdáno 83 hlasů, proti němu 127 hlasů. Jest návrh menšinových zpráv jmenovitým hlasováním zamítnut. Tím odpadá hlasování o eventuelním resolučním návrhu připojeném při minoritním votu pánů poslanců z výboru sociálně-politického.

Přikročíme teď k hlasování o jednotlivých paragrafech.

Dám o §u 1 hlasovati nejprve ve znění návrhu p. posl. Bubníka, to je s vynecháním posledních pěti slov.

Kdo souhlasí s tímto návrhem p. posl. Bubníka, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh p. posl. Bubníka je zamítnut.

Teď budeme o §u 1 hlasovati podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí s § 1 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. § 1 podle zprávy výborové je přijat.

Teď budeme hlasovati o § 2, a to nejprve ve znění návrhu pana posl. Bubníka, který navrhuje, aby se výpomoci podle tohoto zákona vyplácely také učitelům.

Kdo souhlasí s tímto návrhem p. posl. Bubníka a soudr., prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

Poněvadž jsem byl požádán o konstatování poměru hlasů, žádám všechny pány zapisovatele, kteří sčítali hlasy po prvé, aby sčítání provedli. (Po sečtení hlasujících:)

Pro návrh p. posl. Bubníka hlasovalo 82, proti němu 123 hlasů. Je tudíž návrh p. posl. Bubníka zamítnut.

Budeme tedy hlasovati podle zprávy výborové.

Kdo souhlasí teď s § 2 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. § 2 podle zprávy výborové je schválen.

Teď budeme hlasovati o doplňovacím návrhu, který podal p. posl. Knirsch, který zní na výplatu novoročného. Žádám, aby byl přečten.

Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte): Doplňovací návrh: "Osobám, jmenovaným v §§ 1 a 2 buďtež 31. prosince 1921 veškeré měsíční důchody vyplaceny jako novoročné pro rok 1922."

Předseda: Kdo souhlasí s tímto návrhem pana posl. Knirsche, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je menšina. Návrh p. posl. Knirsche je zamítnut.

Přistoupíme k hlasování o §§ 3, 4 a 5, k nimž nebylo podáno pozměňovacích návrhů.

Kdo souhlasí s §§ 3, 4 a 5 podle zprávy výborové, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

Žádám opět pány zapisovatele, aby provedli sčítání. (Po sečtení hlasujících:)

Pro §§ 3, 4 a 5 podle zprávy výborové hlasovalo 124 pánů poslanců, proti 81 poslanců. Jsou tedy §§ 3, 4 a 5 podle zprávy výborové přijaty.

Teď budeme hlasovati o § 6 nejprve ve znění navrhovaném p. posl. Bubníkem a soudr., podle něhož ustanovení uherských zákonů v odstavci 1 a 3 tohoto paragrafu mají zůstati v platnosti a odstavec 2 má se škrtnouti.

Kdo s tímto návrhem p. posl. Bubníka souhlasí, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

Žádám znovu o konstatování poměru hlasů.

(Po sečtení hlasujících:)

Pro návrh p. posl. Bubníka na znění §u 6 jím navržené hlasovalo 82 poslanců, proti němu 123. Tím návrh p. posl. Bubníka byl zamítnut.

Teď budeme hlasovati o § 6 ve znění zprávy výborové.

Kdo s tímto zněním zprávy výborové §u 6 souhlasí, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina, § 6 ve smyslu zprávy výborové je přijat.

Teď zbývá hlasovati o §§ 7 až 11 incl., jakož i o nadpisu a úvodní formuli podle zprávy výborové. Poněvadž není pozměňovacích návrhů ......

(Posl. Toužil: Navrhuji, aby o §§ 10 a 11 bylo hlasováno odděleně!)

Předseda: Vyhovím tomuto přání, ačkoliv byl bych si přál, aby bylo vysloveno při enunciaci hlasování.

Teď budeme hlasovati o §§ 7 až 9 incl. podle zprávy výborové.

Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.) Trvají pánové ještě na konstatování poměru hlasů? (Hlasy na levici: A no!)

Žádám pány zapisovatele, aby znovu provedli sčítání. (Hluk. - Předseda zvoní.) Prosím o klid. (Po sečtení hlasujících:)

Pro §§ 7, 8 a 9 podle zprávy výborové hlasovali 123 páni poslanci, proti těmto paragrafům 82 poslanci. Jsou tudíž §§ 7 až 9 incl. schválen podle zprávy výborové.

Teď budeme hlasovati o § 10 podle zprávy výborové. Kdo s ním souhlasí, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina nesporná. Myslím, že nepřejí si pánové, aby se konstatoval poměr hlasů. (Hlasy: Ne!) § 10 je podle zprávy výborové schválen.

Zbývá nám hlasovati o § 11, o nadpisu a úvodní formuli zákona podle zprávy výborové. Kdo s nimi souhlasí, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To jest většina. § 11, nadpis a úvodní formule zákona jsou schváleny podle zprávy výborové.

Tím jest vyřízeno prvé čtení.

Poněvadž této osnově přiznáno bylo zkrácené řízení podle § 55 našeho jednacího řádu, přikročím ihned ke čtení druhému.

Žádám pány zpravodaje, aby sdělili, mají-li nějaké korektury.

Zpravodaj posl. dr. Kubíček: Nikoli.

Zpravodaj posl. dr. Nosek: Nikoli.

Předseda: Není tomu tak. Kdo tedy souhlasí se zákonem přijatým právě ve čtení prvém tak, jak byl přijat ve čtení prvním, teď také ve čtení druhém, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím je zákon schválen ve druhém čtení a vyřízen tento odstavec pořadu.

Přikročíme nyní k rozhodnutí o druhém odstavci, totiž

o zprávě výboru sociálně - politického o vládním návrhu zákona (tisk 3274), jímž se mění a doplňují zákony ze dne 17. prosince 1919, č. 16 a 17 Sb. z. a n. z roku 1920, a ruší zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 289 Sb. z. a n. (tisk 3285).

Poněvadž k této osnově zákona nebyl podán pozměňovací návrh, dám o celé osnově, o všech pěti paragrafech, jakož i nadpisu a úvodní formuli podle zprávy výborové hlasovati najednou.

Jsou snad námitky proti tomu? (Nebyly.)

Není jich.

Kdo tedy souhlasí se všemi 5 paragrafy, jakož i nadpisem a úvodní formulí zákona, jak je obsažen ve zprávě výboru sociálně-politického, nechť zvedne ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím je zákon tento přijat v prvém čtení.

Přikročíme ihned, protože tato osnova má přiznanou pilnost ve smyslu § 55 našeho jednacího řádu, ke druhému čtení.

Má pan zpravodaj nějakou korekturu?

Zpravodaj posl. G. Navrátil: Nikoli.

Předseda: Není tomu tak.

Kdo tedy souhlasí se zákonem přijatým právě v prvém čtení a v tom znění, jak byl přijat v prvém čtení, teď také ve čtení druhém, prosím, aby zvedl ruku. (Děje se.)

To je většina. Tím je tento zákon schválen ve druhém čtení a zároveň vyřízen tento odstavec dnešního pořadu.

Rozpočtový výbor je svolán ke schůzi v 1 hodinu před schůzí plena sněmovního a soc.-politický výbor koná schůzi v 11 hodin dopol.

Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze konala se dnes v sobotu dne 17. prosince 1921 ve 13 hod., totiž v 1 hod. odpol. s tímto

pořadem:

1. Zpráva výboru ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 3189), jímž se prodlužují platnost čl. I., č. 3, 4 a 11 zákona ze dne 18. prosince 1919, č. 1 Sb. z. a n. z roku 1920, a opatření Stálého výboru N. S. R. Č. podle § 54 úst. listiny ze dne 4. srpna 1920, č. 480 Sb. z. a n., o změně některých ustanovení trestního práva, a jímž se mění další jeho ustanovení (tisk 3273).

2. Zpráva výboru ústavně-právního k usnesení senátu (tisk 2895) o vládním návrhu zákona o ochraně znaku a názvu "Červeného kříže" (tisk 3276).

3. Zpráva výboru sociálně-politického o návrhu posl. Kleina, Johanise, Hirsche, Malé, Witticha a soudr. (tisk 3184), aby vydán byl zákon o nároku obchodních pomocníků a jiných zaměstnanců v podobném postavení na Slovensku a v Podkarpatské Rusi na peněžité požitky v některých případech vojenské povinnosti (tisk 3272).

4. Zpráva výboru sociálně-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3264), kterým se upravuje vyplácení drahotní přirážky k důchodům válečných poškozenců pro rok 1922 (tisk 3289).

5. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se prodlužuje platnost zákona ze dne 18. března 1921, č. 120 Sb. z. a n., o poskytování vyživovacího příspěvku rodinám osob vykonávajících činnou službu vojenskou (tisk 3258).

6. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňují ustanovení o soudních poplatcích (tisk 3268).

7. Druhé čtení osnovy zákona, kterým se mění a doplňují zákonná ustanovení o směnečných poplatcích (tisk 3269).

Jsou snad proti mému návrhu námitky? (Nebyly.)

Není jich. Návrh můj jest přijat.

Končím schůzi.

(Konec schůze dne 17. prosince ve 3 hod 55 min. ráno.)

Dodatek.

Mezi 110. schůzí byla tiskem rozdána zpráva soc.-politického a rozpočtového výboru o vládním návrhu zákona (tisk 3275), kterým se upravují výhody poskytnuté státním a jiným veřejným zaměstnancům z důvodů mimořádných poměrů (tisk 3290).

Tato zpráva byla technickým omylem uvedena jako tiskem rozdaná v těsnopisecké zprávě o 107. schůzi posl. sněmovny na str. 1519.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP