Předseda
(zvoní): Uděluji slovo třetímu zpravodaji, totiž zpravodaji
za výbor rozpočtový p. posl. Kasíkovi.
Zpravodaj posl. Kasík: Slavná sněmovno. Zase jako při sobotním jednání přicházím jménem rozpočtového výboru, abych posoudil tuto předlohu se stanoviska účinnosti na naše finanční hospodářství. Nemohu než tuto předlohu vítati. Jest to předloha nanejvýš sympatická proto, poněvadž zase, i když způsobuje státu větší vydání, přináší dobro, které osvětlil širokou řečí první referent kol. dr. Hálek.
Pokud se týče zatížení státního rozpočtu, jde o okrouhlý obnos 45 milionů Kč, o němž přímo řečeno myslím, že nebude postačitelným. Na mne to činí dojem, že bude vyšší, ale zrovna tak, jak jsem prohlásil při zákoně o venerických nemocech, toto vyšší vydání mne neodstrašuje od toho, abych slavné sněmovně, zákon tento doporučil k přijetí. Není možno jinak než-li nebát se těchto vydání, neboť běží o jeden z největších zákonů, které republika k ozdravění svých poměrů přijme. Uvědomme si, že má býti systemisováno na 2000 zdravotnických obvodů a že v těchto zdravotních obvodech má pracovati 2000 svědomitých lékařů. Tím neříkám, že by nyní nepracovali snad všichni lékaři svědomitě, ale vím, za jakých poměrů pracovali, - znám ty bolesti ze samosprávy - vím, že náš obecní a obvodní lékař neměl nikdy to široké pole působnosti před sebou, jaké bude míti nyní třebas jen smluvní lékař, ale přece jen lékař státní správě zodpovědný. Obcím i okresům mnoho se uleví, stát pak zřízením těchto obvodů vykoná své poslání. Úhradou, kterou stát má, jež činí okrouhle asi 13-14 milionů, zmenšuje se rozpočtené vydání 45 milionů. Při této kapitolce musím jen litovati, že od předpokladu příspěvku Ústavu pro pojištění životní a důchodové v obnosu 4 miliony Kč musil zdravotní výbor ustoupiti pod tlakem pojišťoven. Nebudu se pouštět o tom do debaty, bylo-li to zdravé, ale správy pojišťoven musí si přece uvědomiti, že pro ně zákon přinese nejvíce dobra. Čím zdravější člověk, jejich pojištěnec, tím delší bude také placení premiových pojistek, a tím větší rentabilita jejich ústavů.
Mohl bych mluviti široce o tomto
zákoně se stanoviska zdravotnického jako předseda zdravotnického
výboru, to si však nechám, až bude-li potřebí, v doslovu. Vykonávám
pouze svou povinnost, jako zástupce rozpočtového výboru a navrhuji
slavné sněmovně, aby zákon tento jednomyslně přijala. (Výborně!
Potlesk.)
Předseda (zvoní): Přerušuji projednávání tohoto odstavce pořadu, abych mohl přikročiti k ukončení schůze. Ale předem, nebude-li proti tomu námitek, provedli bychom druhá čtení, která jsou na dnešním pořadu. (Námitek nebylo.)
Námitek není. Prosím paní a pány poslance, aby se posadili na svá místa. (Děje se.)
Konstatuji, že sněmovna je schopna se usnášeti.
Přikročíme k 12. odstavci pořadu,
jímž je
12. druhé čtení ratifikačního usneseni, kterým se schvaluje smlouva mezi republikou Československou a říší Německou o ochranně právní a právní pomoci ve věcech občanských, podepsaná v Praze dne 20. ledna 1922, jakož i dodatkový protokol (tisk 3722).
Zpravodajem výboru zahraničního a ústavně-právního jest pan posl. dr. Hnídek. Je přítomen? (Hlasy: Není přítomen!) Nikoli.
Žádám pana místopředsedu zahraničního výboru posl. dr. Blaho, aby převzal referát.
Má pan zpravodaj nějaké korektury?
Zpravodaj posl. dr. Blaho:
Nemám žiadnych.
Předseda: Korektur není.
Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s ratifikačním usnesením tak, jak bylo poslaneckou sněmovnou přijato ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím je přijato ratifikační usnesení také ve čtení druhém a vyřízen je 12. odstavec pořadu dnešní schůze.
Přistoupíme k odstavci 13, jímž
je
13. druhé čtení ratifikačního usnesení, kterým se schvaluje Mezinárodní úmluva o zřízení Mezinárodního Ústavu zimného, uzavřená dne 21. června 1920 v Paříži (tisk 3720).
Zpravodajem výboru živnostenského je p. posl. Alois Kříž, zpravodajem výboru zahraničního p. posl. dr. Uhlíř.
Poněvadž p. posl. dr. Uhlíř je omluven, vyzývám pana místopředsedu zahraničního výboru posl. dr. Blaho, aby převzal referát.
Mají páni zpravodajové snad nějaké
korektury?
Zpravodaj posl. Al. Kříž: Nikoli.
Zpravodaj posl. dr. Blaho:
Nie.
Předseda: Budeme tedy hlasovati.
Kdo ve druhém čtení souhlasí s ratifikačním usnesením tak, jak bylo poslaneckou sněmovnou přijato ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala ratifikační usnesení také ve čtení druhém a vyřízen je odstavec 13 pořadu dnešní schůze.
Přikročíme k odstavci 14, jímž
je
14. druhé čtení osnovy zákona o potírání pohlavních nemocí (tisk 3726).
Zpravodajem výboru zdravotního jest pí. posl. Landová-Štychová, zpravodajem výboru soc.-politického p. posl. Johanis, zpravodajem výboru rozpočtového p. posl. Kasík.
Poněvadž není zde přítomna referentka posl. Landová-Štychová, pověřuji p. posl. Trnobranského referátem.
Jsou snad nějaké korektury?
Zpravodaj posl. Trnobranský:
Není žádných.
Zpravodaj posl. Johanis: Rovněž
ne.
Zpravodaj posl. Kasík: Nemám
žádných.
Předseda: Není korektur. Budeme tedy hlasovati o této předloze, jak byla přijata ve čtení prvém.
Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona také ve čtení druhém a vyřízen je odstavec 14. pořadu dnešní schůze.
Přikročíme k 15. odstavci, jímž
je
15. druhé čtení osnovy zákona, jímž se povoluje užíti dílčích dlužních úpisů, které vydá hlavní město Praha do úhrnné výše 1,500.000 liber šterlinků a 7,500.000 dolarů, k ukládání nadačních, sirotčích a podobných kapitálů, pak platiti cla slosovanými titry a splatnými kupony (tisk 3716).
Zpravodajem výboru rozpočtového jest p. posl. dr. Matoušek, zpravodajem výboru ústavně-právního p. posl. dr. Patejdl.
Jsou nějaké návrhy oprav nebo
změn textových?
Zpravodaj posl. dr. Matoušek:
Ne.
Zpravodaj posl. Patejdl: Nemám
žádných.
Předseda: Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona také ve čtení druhém a vyřízen je 15. odstavec pořadu dnešní schůze.
Přikročíme k odstavci 16. pořadu
dnešní schůze, jímž je
16. druhé čtení osnovy zákona, kterým se Hlavni puncovní úřad v Praze podřizuje ministerstvu veřejných prací (tisk 3714).
Zpravodajem výboru ústavně-právního jest p. posl. dr. Patejdl.
Má pan zpravodaj nějakou korekturu?
Zpravodaj posl. dr. Patejdl:
Nikoli.
Předseda: Není tomu tak.
Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak ji poslanecká sněmovna přijala ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest většina. Tím poslanecká sněmovna přijala osnovu zákona také ve čtení druhém.
Tím je vyřízen odstavec 16 pořadu dnešní schůze.
Přikročíme k odstavci 17, jímž
je
17. druhé čtení osnovy zákona, jímž se mění některé zákony o služebních poměrech učitelstva veřejných škol obecných a občanských (tisk 3751).
Zpravodaji jsou: p. posl. dr. Nosek. Je p. posl. dr. Nosek přítomen? (Hlasy: Není!). Tedy vyzývám předsedu výboru rozpočtového p. posl. Bradáče. Je zde p. posl. Bradáč? (Hlasy: Nikoli!) Vyzývám p. posl. Kasíka, aby převzal referát jako zpravodaj výboru rozpočtového. Za výbor sociálně-politický pověřuji referátem pana posl. Johanise a za výbor kulturní místo omluveného pana posl. Vahaly stanovím referentem - je zde p. posl. dr. Srdínko? (Hlasy: Nikoli!) - p. posl. Sladkého z téhož výboru.
Mají páni zpravodajové nějaké
korektury?
Zpravodaj posl. Kasík: Nemám.
Zpravodaj posl. Johanis: Nikoli.
Zpravodaj posl. Sladký: Také
ne.
Předseda: Budeme tedy hlasovati o osnově tohoto zákona tak, jak jej sněmovna přijala ve čtení prvém.
Kdo s ní souhlasí ve čtení druhém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To jest většina. Tím tento zákon jest schválen také ve čtení druhém a vyřízen jest odstavec 17 denního pořadu.
Nyní zbývá ještě poslední odstavec,
totiž 18, jímž jest
18. druhé čtení osnovy zákona o pojištěni u bánských bratrských pokladen (tisk 3745).
Za výbor sociálně-politický místo omluveného posl. Brožíka pověřuji předsedu jeho pana posl. Johanise a za výbor rozpočtový pana posl. Kasíka jako zpravodaje.
Pan posl. Johanis má nějaké
korektury?
Zpravodaj posl. Johanis: V
zákoně o pojištění u báňských bratrských pokladen nutno opraviti
dvě tiskové chyby, a to: V § 2, odst. 1, v 5. řádce na místo slova
"jiného" má býti správně "jinému". A dále
v § 24, odst. 4, který zní: "Po dobu dovolené, za níž členu
náleží odměna v penězích podle zákona aneb smlouvy". Zde
jest tečka a následuje nová věta: "Zaměstnavatel atd.".
Navrhuji, aby odstavec zněl tak, že za slovo "smlouvy"
přijde čárka a bude pokračováno s malým "z" (zaměstnavatel).
Předseda: Má
pan zpravodaj posl. Kasík nějakou změnu tiskovou?
Zpravodaj posl. Kasík: Nikoli.
Předseda: Kdo souhlasí s osnovou zákona ve druhém čtení tak, jak byla přijata ve čtení prvém, s korekturami právě teď uvedenými, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím jest osnova zákona schválena také ve čtení druhém.
Přikročím k ukončení schůze a sděluji, že výbor zemědělský má pokračování schůze dnes v 1 1/2 hod. odpol.
Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze poslanecké sněmovny konala se dnes v 18 hodin, t. j. v 6 hodin odpoledne, s tímto
1. Zpráva výboru zdravotního, soc.-politického a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3676), kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní (tisk 3774).
2. Zpráva výboru zdravotního, soc.-politického, ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 2363), kterým se upravuje výslužné lékařů obecních a obvodních, přeložených na odpočinek před účinností zákona, kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní, jakož i zaopatřovací požitky pozůstalých po obecních a obvodních lékařích zemřelých před účinností zákona zprvu uvedeného (tisk 3748).
3. Zpráva výboru soc.-politického a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3593), jímž se upravují služební požitky četnických vrchních strážmistrů, kteří jsou veliteli stanic (okresů), nebo kteří konají rovnocennou službu četnickou (tisk 3753).
4. Zpráva výboru rozpočtového a soc.-politického k vládnímu návrhu zákona (tisk 3728) o propočítání služební doby příslušníkům československého četnictva (tisk 3750).
5. Zpráva výboru soc.-politického, ústavně-právního a rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3723) o sborech stráže bezpečnosti (tisk 3752) a zpráva menšiny výboru soc.-politického (k tisku 3752).
6. Zpráva výboru ústavně - právního o vládním návrhu zákona (tisk 3727), kterým se rusí a mění některá ustanovení řádu volení v obcích ze dne 31. ledna 1919, č. 75 Sb. z. a n. (tisk 3767).
7. Zpráva výboru soc.-politického a ústavně-právního o vládnom návrhu zákona (tisk 3529), ktorým sa všeobecne upravujú právne pomery medzi zamestnávateľmi a zamestnancami na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi (tisk 3746).
8. Zpráva výboru rozpočtového a ústavně-právního o vládním návrhu zákona (tisk 3725) o prozatímní úpravě poručenské a opatrovnické agendy na Slovensku a v Podkarpatské Rusi (tisk 3749).
9. Zpráva výboru ústavno-právného o vládnom návrhu zákona (tisk 3694) o prozatýmnej úprave sriadenia obcí na Slovensku (tisk 3735).
10. Zpráva výboru zemědělského o návrhu posl. Dubického, Vraného, Nejezchleba-Marchy a soudr. (tisk 3473) a vládním návrhu zákona (tisk 3695) o obnově prozatímného vnuceného pachtu (tisk 3742).
11. Zpráva výboru soc. - politického o vládním návrhu zákona (tisk 3530), jímž se mění a doplňuje zákon ze dne 18. března 1921, č. 130 Sb. z. a n., kterým se upravují zaopatřovací požitky bývalých zaměstnanců na velkém majetku pozemkovém (tisk 3679).
12. Zpráva výboru kulturního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3478), jímž se mění a doplňují zákony o školách obecných a občanských.
13. Zpráva výboru zemědělského, ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3368), kterým se mění a doplňuje zákon ze dne 8. dubna 1920, čís. 329 Sb. z. a n., o převzetí a náhradě za zabraný majetek pozemkový (tisk 3766).
14. Zpráva výboru ústavně-právního a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3551), jímž se prodlužuje platnost ustanovení §u 32 zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 329 Sb. z. a n., o přechodné úpravě finančního hospodářství obcí a měst s právem municipálním na berní léta 1922 a 1923.
15. Zpráva výboru rozpočtového k vládnímu návrhu zákona (tisk 3734) o poskytnutí bezúročné státní zápůjčky 15,000.000 Kč na nejnutnější investice města Českého Těšína.
16. Návrhy, aby senát prodloužil lhůtu ku projednávání osnov:
a) Usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona o původcovu právu k literárním, uměleckým hudebním a výtvarným a fotografickým dílům (tisk 3238) o 4 měsíce.
b) Usnesení senátu o usnesení poslanecké sněmovny k návrhu posl. Dietla a soudr. (tisk 2698) a k návrhu posl. Patzela a soudr. (tisk 1844) na změnu §§ 85 a 100 hlavy I. zákona z 13. ledna 1913, čís. 13 ř. z., a z 23. ledna 1914, čís. 13 ř. z., o dani výdělkové (tisk 3585) o 3 měsíce.
c) Usnesení senátu k vládnímu návrhu zákona o úpravě osvobození osob exterritoriálních od státních a jiných veřejných daní a dávek (tisk 3597) o 3 měsíce.
17. Návrh, aby podle §u 55 jedn. řádu zkráceným řízením byly projednány předlohy: tisk 3744, 3748, 3753, 3750, 3752, 3767, 3746, 3749, 3735, 3742, 3679, 3478, 3766, 3551, 3734.
18. Druhá čtení osnov, uvedených v odstavci 17 denního pořadu.
Jest snad nějaká námitka proti tomuto mému návrhu? (Nebyla.)
Není. Návrh můj týkající se dne a pořadu příští schůze byl přijat.
Končím schůzi.