Předseda (zvoní):
Slovo má dále pan posl.
Toužil.
Posl. Toužil: Velevážení! V poslední schůzi výboru soc.-politického byl projednáván zákon, který má býti dnes schválen. Mimo jiné byl přijat návrh, v němž žádá se ministerstvo soc. péče, aby nejdéle do 17. listopadu podalo návrh na změnu zákona o podpoře dělnictva v nezaměstnání. Poněvadž naše strana podala také návrh na novelisaci zákona o podpoře dělnictva v nezaměstnání, pokládám za nutnější, abychom v době, kdy bude projednávána novelisace zákona o podpoře dělnictva v nezaměstnání, ukázali sněmovně, jakým že způsobem dělnictvu, které je bez práce, podpora v nezaměstnání se vyplácí. A sněmovna pozná z důkazů, které přineseme, že máme tisíce dělnických rodin, které jsou bez práce a podpory v nezaměstnání nedostávají, a že zahnízdil se v rodinách dělnických hlad, bída a nedostatek.
Pánové, já jsem do duše přesvědčen, že povolený úvěr 100 milionů, kdyby se měl trochu liberálně vykládati zákon o podpoře v nezaměstnání, nedostačuje. Bude-li však zákon vykládán tak, jak se až dosud na správách politických vykládá, pak jsem přesvědčen, že z těch 100 milionů ministerstvu soc. péče ještě zbude.
Přátelé, chci však použíti této příležitosti, abych ukázal dva zajímavé obrázky: Jednak, jak se řeší otázka nezaměstnanosti a za druhé, jak úřady policejní rozumějí dáti zaměstnání nezaměstnanému dělnictvu. Mám zde dopis z Jaroměřic u Mor. Budějovic. V dopise se praví, že jakýsi nájemce dvora, Richard Fischman, uzavřel se zemědělskými dělníky a se zástupcem odborových organisací smlouvu, podle které měl zemědělskému dělnictvu vypláceti určitou mzdu, a vedle mzdy měl každý dělník podle smlouvy dostati na přilepšenou za práci ve žních 120 K. Smlouva nájemce tohoto dvora byla porušena a dělníci si stěžovali. Zástupce odborových organisací intervenoval, ale nebylo to nic platno, dělnictvo bylo vehnáno najímatelem dvora do stávky a Fischman požádal krajský soud v Jihlavě o propůjčení trestníků ke stávkokazectví. (Slyšte!) Konstatuji, že krajský soud v Jihlavě poslal 20 trestníků, kteří dotčenému nájemci, který porušil ujednanou smlouvu s dělnictvem a odborovou organisací, mají nahraditi stávkující dělníky. (Výkřiky komunistických poslanců.)
Pánové! Bylo by zajímavo, abychom slyšeli ministra spravedlnosti, zda i on k tomuto zločinu dal souhlas. Vážení přátelé! Když se takovým způsobem řeší spor mezi dělníky a správou závodu, pak, prosím, každý musí hápat, že dělnictvo, které se proti takovému nezákonnému počínání postaví, jest vháněno úřady a ministerstvem spravedlnosti na cesty, kterým se podle zákona říká cesty extrémní.
Přátelé! Přejdu k případu druhému. Nezaměstnané dělnictvo z celé Velké Prahy chtělo jednak protestovat proti prapodivnému způsobu při vyplácení podpor v nezaměstnanosti, a současně chtělo dát podněty vládě anebo odpovědným kruhům, úřadům, jak by se asi mohla krise průmyslová řešiti a jak by dělnictvo, které je bez práce, mohlo práci obdržeti. Za tím účelem svolalo nezaměstnané dělnictvo tábor lidu. Konstatuji, že tábor lidu byl zakončen v největším klidu. Resoluce, která byla na táboru lidu přijata, obsahovala asi 12 nebo 15 odstavců, v nichž byly náměty, jak by se asi mohla nezaměstnanost řešiti. Když dělnictvo nezaměstnané opouštělo veřejný projev, co se stalo? Celé náměstí Havlíčkovo, kde se tábor konal, a všechny ulice, které ústí na náměstí Havlíčkovo, byly obsazeny policií. Ani jediný vchod nebyl uvolněn, aby dělnictvo bez překážky mohlo náměstí opustiti. Přátelé! Když jeden proud dělnictva ubíral se Jindřišskou ulicí, padl prý výrok: "Pojďme s resolucí k parlamentu!" Ten výrok byl příčinou pražské policii, aby udělala nekvalifikovaný útok na nezaměstnané dělníky. (Výkřiky komunistických poslanců.) Přátelé, očití svědci nám dokazovali, že stráž chytala dělníky za krky, obušky tloukla je do hlavy, obličeje, do zadu, prostě, kam se dalo. (Výkřiky posl. Mikulíčka.) My zjistili jsme a dali jsme lékařsky ošetřiti 56 dělníků, kteří byli policií do krvava zraněni. Jeden dělník měl obuškem rozražený obličej. Přátelé, takhle pražská policie řeší otázku nezaměstnanosti. (Výkřiky komunistických poslanců.)
A vážení přátelé, (Různé výkřiky.
Hluk.) k charakteristice pražské stráže...
Předseda (zvoní):
Prosím o klid.
Posl. Toužil (pokračuje)
.... je nutno říci, že toto hulvátství, kterého se policie
dopouštěla proti bezbrannému a nezaměstnanému dělnictvu, bylo
doprovázeno výroky stráže tohoto druhu: "To jsem si sgustnul!"
"To jsem mu dal přes kouli!" "To si budu dnes sladce
a klidně spáti!" Takhle mluví pražská policie, když se tohoto
hulvátství dopouští. (Výkřiky komunistických poslanců. -
Odpor poslanců stran většiny.)
Předseda (zvoní):
Prosím o klid.
Posl. Toužil (pokračuje): Pánové, nač to zlobení, kdo nám dává příčiny k takovýmto výrokům? Příčiny k ostrým výrokům, kterých zde užíváme, dáváte vy, poněvadž schvalujete toto hulvátství. (Souhlas a potlesk komunistických poslanců.)
Přátelé, že nebylo se strany dělníků ni jak zvlášť ostře postupováno, vysvítá z toho, že bylo zatčeno pouze 13 dělníků, z nichž okamžitě 9 propuštěno. Pouze 4 dělníky dali do vazby vyšetřovací a z ní byli po 6hodinném držení propuštěni.
Pánové! Co se těm 4 dělníkům klade za vinu? Jeden dělník má zločin veřejného násilí, jehož se dopustil tím, že prý pěstí udeřil strážníka do přilby. Druhá byla žena, která se dopustila zločinu veřejného násilí tím, že kopla strážníka, když ji pendrekem rovnal. (Slyšte!) Snad čekal ten strážník pusu za to, že ji praštil Pendrekem!? Druhým dvěma se klade za vinu, že vzali kdesi dvoukolový vozík, se kterým jeli mezi stráž. Ale svědky jest dokázáno, že když bylo dělnictvo obušky hnáno, ti 2 dělníci, lezouce přes ten vozík, upadli. Tam je strážníci do krvava zbili a dali do vězení a místo odsouzení strážníků budou sedět ti, kteří byli od strážníků biti. (Výkřiky posl. Roučka.)
Vážení přátelé! Týž den večer byl spontánní projev, namířený proti zločinům, kterých se pražská policie dopustila. Jest přítomen kol. Bubník, který šel s tím průvodem a obávaje se nějakých zvláštních výkřiků nebo útoku policie, požádal dělníky, aby se v klidu rozešli. Dělníci se rozešli, ale na Perštýně byli chyceni policejní stráží, povaleni na zem, bylo po nich šlapáno, byli tlučeni pendrekem atd.
Přátelé! Dostali jsme do redakce celou řadu dopisů, v nichž se odsuzuje jednání pražské policie. Dva dopisy redakce naše uveřejnila. Přečtu je, abyste viděli, jak se asi dívají ti, kteří nebyli súčastněni, na tento projev (čte): "Dne 7. t. m., když část soudruhů ubírala se z demonstračního projevu od policejního ředitelství do svých domovů, byla napadena kordonem policie, více než 80 mužů silným. Po krátkém výkřiku: "Rozejíti se," aniž vyčkali jediný okamžik, aby výzvy mohlo býti uposlechnuto, začali mužové zákona řáditi jako smyslu zbavení mezi zmateným lidem, vtiskujíce svými obušky nesmazatelný obraz Masarykovy československé humanity a demokracie do zad a hlav demonstrantů. Pohříchu, pánové, doufám, že svými pendreky a revolvery sotva nasytíte hladové žaludky českého a dnes už bezmála zoufalého proletariátu." Druhý dopis je od českého socialisty, který povídá (čte): "V úterý večer jsem šel se ženou domů a u Perštýna nahodili jsme se ke srážce davu dělnictva s policií. Odkud a kam zástup šel, nevím, ale slyšel jsem povel, když policie ocitla se za zástupem. Kdosi vykřikl: "Skočte a smlsněte si!" Obrátil jsem se a viděl, jak lidé se váleli po zemi a do ostatních ze zadu bila policie. Žena chvěla se strachem, takže jsem zůstal vzadu a nevím, co se dále dělo. Ale když se policisté vraceli, viděl jsem, že se všichni smějí. "To jsem si sgustnul!" "To jsem mu dal přes kouli!" "Teď budeme lépe spát!", tak se ozývalo ze zástupu policistů. Jsem dosud organisován u českých socialistů, ale teď hlásím se ke straně revoluční, abych přispěl ke konečnému súčtování s těmito lidmi, kteří napadají občany od zadu za smíchu svých představených" atd.
Přátelé! Oba dva dopisy, které
uveřejňujeme, dnešní censura nám škrtla. Říci dělnictvu, že policie
si nezákonným způsobem počíná, se nesmí a censor udělá nám přes
pravdivé věci čáru. Přátelé! Tyto věci jsou prostě neudržitelny.
A já vám klidně prohlašuji: České dělnictvo na tento bezohledný
a surový útok, který pražská policie udělala, nezapomene a nebude
to dlouho trvati, kdy přijdeme s policií ke súčtování. (Souhlas
a potlesk komunistických poslanců.)
Předseda (zvoní): Za tento výrok volám pana posl. Toužila k pořádku.
Přerušuji projednávání tohoto odstavce pořadu schůze a, nebude-li námitek, přikročíme ke druhým čtením. (Námitky nebyly.)
Námitek není, přikročíme tedy
k odstavci 2, jímž jest:
2. Druhé čtení osnovy zákona o úpravě osvobození osob exterritoriálních od státních a jiných veřejných daní a dávek (tisk 3771).
Zpravodajem výboru rozpočtového je pan posl. dr. Nosek.
Zpravodajem výboru zahraničního je p. posl. dr. Uhlíř.
Má p. zpravodaj posl. dr. Nosek
snad nějakou korekturu?
Zpravodaj posl. dr. Nosek:
Nemám.
Předseda: A
pan zpravodaj posl. dr. Uhlíř?
Zpravodaj posl. dr. Uhlíř:
Rovněž ne.
Předseda: Není tomu tak. Budeme tedy hlasovati. Prosím o zaujetí mí t. (Děje se.)
Kdo tedy ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona tak, jak byla poslaneckou sněmovnou přijata ve čtení prvém, rosím, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím předloha tato schválena byla poslaneckou sněmovnou také ve čtení druhém a vyřízen jest odstavec 2 pořadu dnešní schůze.
Přikročíme k odst. 3., jímž jest:
3. druhé čtení osnovy zákona, kterým se zrušují dosud platné zákony o vojenské taxe (tisk 3743).
Zpravodajem výboru branného jest posl. Hummelhans, zpravodajem výboru rozpočtového posl. Bradáč.
Místo nepřítomného p. zpravodaje posl. Hummelhanse vyzývám p. předsedu výboru branného posl. Špatného, aby převzal referát.
Má p. zpravodaj posl. Bradáč
nějakou korekturu?
Zpravodaj posl. Bradáč:
Nemám.
Předseda: A
pan zpravodaj posl. Špatný?
Zpravodaj posl. Špatný:
Nemám.
Předseda: Není tomu tak. Budeme tedy hlasovati.
Kdo ve druhém čtení souhlasí s osnovou zákona, kterým se zrušují dosud platné zákony o vojenské taxe, jak byla přijata poslaneckou sněmovnou ve čtení prvém, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je většina. Tím zákon tento je schválen ve čtení druhém a je vyřízen odstavec 3. pořadu dnešní schůze.
Přerušuji projednávání pořadu dnešní schůze a zbývá nám rozhodnouti o naléhavých interpelacích, které byly rozdány tiskem ve 164. schůzi posl. sněmovny.
Je to nejprve naléhavá interpelace pp. posl. dr. Luschky, Schälzkyho a druhů ministru veř. prací o rdoušení německých hospodářských organisací pro elektrisaci Slezska a severní Moravy (tisk 3827).
Žádám, aby bylo přečteno záhlaví
a petit této naléhavé interpelace.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
Tisk 3827. Naléhavá interpelace posl. dr. Luschky, Schälzkyho a druhů ministrovi veř. prací o rdoušení německých hospodářských organisací pro elektrisaci Slezska a severní Moravy.
Petit zní:
Podepsaní se táží pana ministra:
Jaké stanovisko zaujímá k této
věci, důležité pro národní a hospodářský život německého obyvatelstva
Slezska a Moravy?
Předseda (zvoní): Podatelé navrhují, aby se rozprava o této naléhavé interpelaci zahájila 9. listopadu t. r., to jest dnes.
Kdo souhlasí, aby o této naléhavé interpelaci se zahájila rozprava podle návrhu pánů podatelů dnes, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina, rozprava této naléhavé interpelaci přiznána nebyla.
Jest nám rozhodnouti o naléhavosti další interpelace, podané pány posl. Pittingerem, dr. Hanreichem a druhy celé vládě o krisi zemědělství v jižní Moravě (tisk 3828).
Páni podatelé zde nečiní návrhu, kdy má rozprava býti zahájena.
Žádám, aby byl přečten jednak
nadpis, jednak také petit podané interpelace.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
Tisk 3828. Naléhavá interpelace posl. Pittingera, dr. Hanreicha a druhů celé vládě o krisi zemědělství v jižní Moravě.
Petit zní:
Podepsaní táží se celé vlády:
1. Jest vláda ochotna, umožniti porady s povolanými zástupci jihomoravského zemědělství, jakož i se všemi jinými hospodářskými skupinami, které by byly s to, aby zmíněné hospodářské poměry v jižní Moravě přezkoumaly a zjednaly nápravu?
2. Jest vláda ochotna, do té doby míti zřetel na žádosti o poshovění dlužných daní, platné dávky z majetku a dávky z přírůstku na majetku, zastaviti vinnou daň do zákonného nového upravení a zaříditi u příslušných berních správ revisi základů pro ukládání daní?
3. Jest vláda ochotna vydati příslušným úřadům pokyny ve svrchu uvedeném smyslu a provésti odpisy daní, o něž bylo žádáno pro živelní pohromy?
4. Jest vláda ochotna vysílené jihomoravské zemědělstvo také tím povznésti, že sníží dopravní sazby pro hospodářské výrobky a bezpodmínečně dovolí vývoz z jižní Moravy?
5. Ví vláda o škodách povodněmi, každoročně se opakujících na dolním toku Dyje a jest ochotna v investicích letošního rozpočtu vzíti zřetel na regulaci dolního toku Dyje?
6. Jest vláda ochotna zastaviti rdoušení škol, vystupňované zvláště na jižní Moravě, a napraviti bezpraví, spáchané na tomto území, ihned vypsati obecní volby v obcích, kde jsou dosazeni vládní komisaři, a zrušiti tresty, uložené při sčítání lidu a za nuceného hospodaření?
7. Jest vláda ochotna při provádění pozemkové reformy v německém území bráti zřetel především na německé uchazeče a také německé zájemníky učiniti účastnými výhod státní stavební akce, dále nepouštěti se zřetele péči o válečné poškozence a německé nezaměstnané?.
8. Jest vláda ochotna výslovně
rozkázati správním a berním úřadům jihomoravským, aby při úpravě
otázek, které souvisejí se zemědělstvím, bezpodmínečně a v každém
případě přibíraly splnomocněné zástupce zemědělství?
Předseda: Kdo souhlasí, aby o naléhavé interpelaci právě přečtené zahájena byla rozprava, nechť zvedne ruku. (Děje se.)
To je menšina, rozprava této naléhavé interpelaci přiznána nebyla.
Byly provedeny některé změny
ve výborech. Žádám o jejich sdělení.
Zástupce sněm. tajemníka Nebuška (čte):
Klub poslanců čsl. národní demokracie vyslal do výboru rozpočtového na odpolední schůzi posl. dr. Lukavského za posl. inž. Bečku.
Klub poslanců čsl. soc.-dem. strany
dělnické vyslal do výboru rozpočtového posl. Jašu
za posl. Kasíka.
Předseda: Žádám
o sdělení došlých spisů.
Sněm. tajemník dr. Říha (čte).
Návrh posl. Landové-Štychové,
dr. Vrbenského, dr. Bartoška a spol. na novelisaci ustanovení
XVI. hlavy I. dílu všeob. trest. zákona ze dne 27. května 1852
o vyhnání plodu ze života.
Předseda: Žádám
o sdělení spisů tiskem rozdaných.
Sněm. tajemník dr. Říha (čte):
Mezi schůzí byla tiskem rozdána naléhavá interpelace:
Tisk 3844. Naléhavá interpelace posl. Zierhuta a druhů předsedovi vlády jako předsedovi min. rady ve věci pozemkové reformy a postátnění lesů.
Tisk 3843. Sbírka odpovědí:
I. min. železnic na interp. posl. dr. Keibla, dr. Raddy a druhů o nepřístojnostech na státním nádraží v Jihlavě-městě (tisk 3781/XVI.),
II. min. školství a nár. osvěty na interp. posl. Hillebranda a druhů o násilném utlačování polského školství ve Východním Slezsku (tisk 3670/IX.),
III. vlády na interp. posl. Křepka,
Böhra, dr. Kafky, Schälzkyho a druhů v záležitosti událostí sběhlých
dne 29. října 49122 v Bruntále (tisk 3833/III).
Předseda: Došel mne návrh posl. dr. Czecha, Čermaka, Hillebranda a druhů tohoto znění (čte).
"Poslanecká sněmovna nechť se usnese:
Zvolen budiž 24členný výbor národnostní."
Přistoupím k ukončení schůze.
Podle usnesení předsednictva navrhuji, aby příští schůze konala se v úterý dne 14. listopadu 1922 o 1. hod. odpol. s tímto
1. Zpráva výboru soc.-pol. a rozpočtového o vládním návrhu zákona (tisk 3818), jímž se povoluje dodatečný úvěr k podpoře nezaměstnaných a čelení nezaměstnanosti vůbec (tisk 3832).
2. Zpráva imunitního výboru o žádosti okresního soudu v Liberci za vydání posl. Hausmanna k trestnímu stíhání pro přestupek urážky na cti (tisk 3842).
3. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlavního státního zastupitelství v Bratislavě za vydání posl. Kubala k trestnímu stíhání (tisk 3837).
4. Zpráva výboru imunitního o žádosti hlavního státního zastupitelství v Bratislavě za vydání posl. Tomika k trestnímu stíhání (tisk 3838).
5. Zpráva výboru imunitního o žádosti vrch. hl. státního zastupitelství v Košicích za vydání posl. Čundrlíka k trestnímu stíhání (tisk 3839).
6. Zpráva výboru imunitního o žádosti státního zastupitelství v Nitře za vydání posl. Tomika k trestnímu stíhání (tisk 3840).
7. Zpráva výboru imunitního o žádosti okresního soudu v Moravské Ostravě za vydání posl. Chalupníka k trestnímu stíhání pro urážku na cti (tisk 3841).
8. Volba 16 členů a 16 náhradníků Stálého výboru Nár. shrom.
9. Volba 16 členů a 16 náhradníků Úsporné komise parlamentní.
10. Doplňovací volba do kontrolní komise pro dávku z majetku.
11. Návrh posl. dr. Czecha, Čermaka, Hillebranda a druhů na zřízení 24členného výboru národnostního.
K návrhu tomuto, jehož znění jsem dříve oznámil, sděluji, že předsednictvo, vykládajíc jednací řád, podle jeho § 9, lit. a) uznalo, že předmětem sněmovního jednání může býti pouze ta část návrhu, která žádá zřízení nového výboru ve smyslu §u 222 jedn. řádu. V příčině částí ostatních uznalo předsednictvo, že nelze je uvésti v souhlas s ustanoveními jednacího řádu a připustiti k sněmovnímu projednání.
Jsou snad nějaké námitky proti návrhu mnou učiněnému? (Námitky nebyly.)
Námitky nejsou. Návrh můj je přijat.
Prohlašuji schůzi za skončenou.