Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

1. volební období.

1. zasedání.

33.

Návrh

poslanců Tučného, Laube, Hrizbyla a spol.,

aby byl vydán zákon o účasti zaměstnanců na správě a čistém zisku podniků.

Zákon

ze dne ............... 1920

o účasti zaměstnanců na správě a čistém zisku podniků.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Zákonu tomuto podléhají všechny po živnostensku provozované nebo pod živnostenský řád náležející výdělečné podniky zemědělské, důlní a hutní, obchodní, dopravní, průmyslové a jiné, patřící jednotlivcům, družstvům, akciovým a jiným společnostem, obcím, státu, pokud se týče zemím, krajům, okresům, župám (vůbec samosprávným obvodům a sborům) jestliže zaměstnávají aspoň 20 osob.

§ 2.

Všechny tyto podniky jsou povinny, vésti knihy, z nichž jest zjevna účast kapitálu, z nichž možno zjistiti výši závodního kapitálu a přídělu záložnímu fondu, všech investic, účet ztráty a zisku, počet, stav, věk a mzdy nebo platy všech zaměstnanců, dobu, po kterou v dotčeném a před tím snad v jiném závodě jsou či byli zaměstnáni.

§ 3.

Výši závodního kapitálu zjistí podle potřeby zvláštní komise, složená po jednom zástupci podniku, závodního výboru, resp. předsednictva (viz § 5-10.), průmyslové nebo zemědělské komory, dělnické komory a berního referátu.

§ 4.

Každoročně nejdéle do 31. března je správa podniku povinna předložiti účetní závěrku všem v § 25. uvedeným podílníkům na čistém zisku, pokud skutečně mají nárok na podíl; mimo to bernímu úřadu.

Neučiní-li tak úmyslně, provede účetní závěrku komise, uvedená v § 3. na účet majitele závodu. Majitel závodu se v takovém případě tresce pokutou až do výše 10% svého podílu na čistém zisku pro uplynulý rok; jestliže by však nebylo čistého zisku, pokutou 100-1000 korun.

§ 5.

V každém v § 1. uvedeném podniku volí se v lednu závodní výbor ze zaměstnanců závodu.

§ 6.

Nedosahuje-li počet úředníků a dozorčích orgánů desíti, volí úředníci s dělníky podle poměrného zastoupení. V každém případě musí býti do závodního výboru zvolen alespoň jeden technický a jeden účetní úředník závodu. Dílovedoucí rozhodnou sami prostou většinou, chtějí-li volit s dělníky nebo úředníky.

§ 7.

V obchodních a peněžních závodech, pojišťovnách volí úředníci a zřízenci (sluhové, posli) společně podle poměrného zastoupení.

§ 8.

Do závodního výboru volí dělníci a dělnice od 20-50 tři členy, do 100 pět členů, za každé další sto po dvou členech.

Má-li závodní výbor i se zástupci úřednickými více než jedenáct členů, zvolí ze sebe jedenáctičlenné závodní předsednictvo podle poměrného zastoupení, do kteréhož počtu musí býti pojati nejméně dva zástupci úřednictva.

§ 9.

Volba do závodního výboru se koná podle poměrného zastoupení podle politické nebo odborářské příslušnosti, při čemž budiž podle možnosti brán náležitý ohled na různé pracovní obory, mzdové neb platební kategorie, jakož i na pohlaví zaměstnanců.

§ 10.

Úředníci volí do závodního výboru odděleně, a to od 10-50 členů tři, za dalších padesát dva, za každých dalších sto po jednom členu podle poměrného zastoupení vysloveného v § 9.

Ředitel závodu, zástupce majitele a jeho zástupce či zástupci čítají se do počtu volících úředníků, nemají však ani aktivního ani pasivního práva volebního (do závodního výboru).

§ 11.

Aktivní právo volební mají všichni zaměstnanci zletilí a činní v závodě aspoň 3 měsíce, do počtu volících členů se však čítají i ti, kteří pracují v závodě méně 3 měsíců.

§ 12.

Pasivní volební právo mají všichni zletilí zaměstnanci, pracující v závodě aspoň 6 měsíců.

§ 13.

Vyloučeni z aktivního a pasivního volebního práva jsou zaměstnanci, kteří byli lékařem uznáni za duševně zaostalé a za notorické alkoholiky, čítají se však do počtu voličů.

§ 14.

Na dobu jednoho až 5 roků jsou z aktivního a pasivního práva volebního vyloučeni všichni:

1. kteří byli pro zločin trestáni;

2. kteří byli pro hrubé porušení dělnické cti závodním výborem, resp. předsednictvem, dvoutřetinovou většinou tohoto práva zbaveni

3. kteří hrubě porušili kázeň;

4. kteří podle ustanovení §§ 55. (odst. 2.), 56., 57., 58., 62. tohoto práva byli zbaveni.

§ 15.

V druhém případě § 14. může se postižený odvolati k valné hromadě (viz § 17.), dále k soudu pro soc. spory I. stolice, v případě třetím k tomuto soudu; soud tento rozhoduje v první i poslední stolici.

§ 16.

Závodní výbor, resp. jeho předsednictvo ve smyslu §§ 5., 6., 7., 8., 9., 10. má tato práva a povinnosti:

1. bdíti nad oboustranným zachováváním kolektivní smlouvy;

2. vyjednávati a rozhodovati s majitelem nebo správou podniku jménem dělnictva a úřednictva o pracovních a mzdových podmínkách, o době pracovní, o továrním řádě na základě kolektivní smlouvy, pro celé obory pracovní uzavřené, a v souhlase s příslušnou dělnickou a úřednickou komorou a s příslušnými odborovými organisacemi; většina závodního výboru, resp. předsednictva, může žádati přítomnost zástupců dělnické, resp. úřednické komory, nebo i odborové organisace. Tito zástupci nemají však hlasovacího práva;

3. rozhodovati se správou nebo majitelem závodu v souhlase s kolektivní smlouvou o přijímání a propouštění dělníků a úředníků, jejich přesazení nebo pensionování, o rozdělení práce, o kázni, o důtkách a pokutách. Pro přijímání a propouštění, ev. předčasné pensionování zaměstnanců je směrodatnou pouze jejich odborná schopnost, nikoli však politická příslušnost neb činnost. Spory z této příčiny vyplývající musí se předložiti k rozhodnutí soudu pro soc. spory;

4. bdíti nad zdravotními a bezpečnostními opatřeními podniků, rozhodovati o nich se správou podniku za součinnosti závodního nebo pokladničního a úředního lékaře, pokud se týče živnostenského inspektora;

5. za součinnosti závodního, resp. pokladničního lékaře, živnostenského inspektora, zástupce stavebního úřadu nebo stavebního výboru obecního a technických znalců raditi se a rozhodovati se správou závodu o stavbě dělnických a úřednických domků;

6. raditi se a rozhodovati v dohodě se správou nebo majitelem závodu a technickými i obchodními znalci o rozšíření závodů a o změnách ve výrobě;

7. raditi se a rozhodovati se správou anebo majitelem závodu, event. za přítomnosti technických znalců, o přídělu záložnímu fondu, pokud by přesahoval 25% čistého zisku;.

8. nazírati do ústředních knih a přesvědčiti se o jejich správnosti za přítomnosti úředníka berního úřadu a úředního znalce účetnictví, a zúčastniti se daňového přiznání podniků;

9. rozhodovati o rozdělení čistého zisku podle pravidel §§ 25., 26., 28., 30., 35., 38., 42., 44.

§ 17.

Valná hromada všech zaměstnanců neb dělníků a úředníků zvláště (viz § 5-10.) svolává se v lednu k volbě závodního výboru a k poradě o věcech uvedených v § 16., o návrzích a stížnostech členů, o přídělu k záložnímu fondu závodního výboru. Do týdne podle potřeby se svolá závodní výbor k volbě závodního předsednictva a k ustavení.

Do týdne po rozdělení čistého zisku, odhlasovaného na schůzi správy podniku a závodního výboru, resp. předsednictva, svolává se valná hromada k usnesení o způsobu rozdělení.

Z čistého zisku, zůstávajícího po uhrazení všech výrobních a jiných výloh podniků a po odečtení státních dávek, přikazuje se jedna čtvrtina (25 %) záložnímu fondu podniku tak dlouho, pokud tento záložní fond nedosáhne výše 50 % závodního kapitálu, na které výši musí býti udržován. Zbytek čistého zisku se rozdělí podle ustanovení §§ 25., 26., 27. atd.

Den před valnou hromadou se sejde závodní výbor, resp. i závodní předsednictvo, aby podalo návrh valné hromadě.

§ 18.

Závodní předsednictvo je odpovědno závodnímu výboru, oba valné hromadě. Spory rozhoduje soud pro soc. spory.

§ 19.

Závodní předsednictvo schází se jednou měsíčně. Závodní výbor rovněž jednou měsíčně, není-li závodního předsednictva; jinak jednou za čtvrt roku.

§ 20.

Se správou závodu resp. se znalci uvedenými v § 16., odst. 5.-6., schází se závodní výbor, resp. předsednictvo, jednou za čtvrt roku, jinak kdykoli toho polovice výboru, správa závodu nebo alespoň pětina zaměstnanců žádá aneb poměry toho mimořádně vyžadují.

§ 21.

Při hlasování o případech, uvedených v § 16., má majitel nebo správa podniku tolik hlasů, kolikrát 200.000 korun čítá závodní kapitál, závodní výbor, resp. předsednictvo, tolik hlasů, kolik dvacítek zaměstnanců má závod.

§ 22.

Dojde-li v případech 1., 2., 3. odstavce § 16. ke sporu, rozhodne soud pro sociální spory, v případech odstavce 4. a 5. příslušný zdravotní úřad, resp. živ. inspektorát, v případech odstavce 6. rozhodčí soud, složený ze zástupců závodního výboru, resp. předsednictva, správy závodu, dělnické a úřednické komory, průmyslové, resp. zemědělské komory a soudu pro soc. spory - po jednom za každou uvedenou korporaci. Rozhodování děje se po slyšení přísežných technických a obchodních znalců. V případech odstavce 7., 8., 9. rozhodne spor rozhodčí soud, složený po jednom ze zástupců závodního výboru, resp. předsednictva, správy závodu, dělnické a úřednické komory průmyslové, resp. zemědělské komory a berního referátu, po případě přísežných knihovních znalců.

K dosažení lichého počtu členů rozhodčího soudu vyšle v případě potřeby soud pro sociální spory dalšího zástupce.

§ 23.

Účast zaměstnanců na čistém zisku začíná se v závodech průmyslových, důlních, dopravních, obchodních - mimo případy uvedené v §§ 30., 31., 32., 33., 34., 37., 43. a 50. - jestliže po srážce daní, přídělu k záložnímu fondu podniku, přídělu pro zdravotní a vzdělávací podniky závodní, pro stavbu domků dělnických a úřednických činí čistý zisk více než nejvyšší úroková míra státní banky v účetním období dosažená a o 2% zvýšená.

Zlomek do 1/2 % takové míry úrokové připadne celý záložnímu fondu závodního výboru, jestliže 2 % tohoto zlomku, převyšujícího zmíněné půlprocento, by pro jednu osobu činilo méně než 100 korun. Toto ustanovení platí pro všechny případy účasti na čistém zisku, jestliže stanovené procento je pouze 1/2 % překročeno.

§ 24.

Příděl k záložnímu fondu podniku majitelem či správou podniku vydatelný smí činiti 25 % čistého zisku; žádá-li správa více, rozhodne rozhodčí soud uvedený v § 22. předposlední odstavec.

§ 25.

Čistý zisk převyšující stanovenou míru úrokovou rozdělí se po odečtení 25 % záložnímu fondu podle tohoto klíče:

Nad stanovenou míru úrokovou

maj. závodu

závodní výbor

res. fond podniku

ústř. res. fond

1-2 %

25

50

15

10

2-4 %

20

55

15

10

4-6 %

15

60

15

10

6-8 %

10

65

15

10

8-10 %

10

65

15

10

více než 10 %

5

70

15

10

V každém podniku bude zřízen reservní fond podnikový, rozdílný od záložního fondu závodního výboru, určený pro potřebné investice a ku garancii event. ztrát.

Pro zajištění větších investic a pro garancie větších ztrát zřídí se ústřední fond reservní, spravovaný "průmyslovou radou", jež se ustaví pro obvod každé obchodní a živnostenské komory.

§ 26.

Účast na čistém zisku velkostatků, vyjímaje lesy (viz § 38.), nastane, jakmile čistý zisk přestoupí 5% závodního kapitálu. Čistý zisk se rozdělí podle klíče v § 25. uvedeného.

§ 27.

Podíly na čistém zisku stoupajícím rozhodují se od procenta k procentu, nikoli podle celkového výnosu.

§ 28.

Podniky humánní, kulturní, divadla, ozdravovny, nemocnice, lázně, pokud zaměstnávají alespoň 20 osob, vyplácejí závodnímu výboru 10 % z čistého zisku, převyšuje-li 10 % závodního kapitálu, 15 % závodnímu výboru, převyšuje-li 20 % Zbývajících 90 % resp. 85 % podrží správa podniku, je však povinna 10 % svého podílu na čistém zisku odevzdat záložnímu fondu závodního výboru.

§ 29.

V podnicích uvedených v § 28. má závodní výbor, resp. předsednictvo, pouze práva a povinnosti podle odst. 1., 2., 3., 4., 8., 9. § 16., nikoli však podle odst. 6. a 7. téhož §u.

§ 30.

Ve vydavatelstvech novin, knih a pod., pokud závodní kapitál nepřesahuje 100.000 korun, a počet redaktorů dosahuje 5, nastupuje pro členy redakce účast na čistém zisku, jakmile tento zisk převýší 10 %. Čistý zisk přidělí se čtvrtinou majiteli listu, 3/4 rozdělí se mezi členy redakce podle zásad všeobecně platných.

Jinak platí pro vydavatelstva novin atd., pokud zaměstnávají redaktory, ustanovení uvedená pro podniky průmyslové atd. v §§ 23., 24., 25. s tím rozdílem, že členové redakce tvoří svůj zvláštní závodní výbor, resp. předsednictvo, a zúčastní se čistého zisku podle svého počtu.

§ 31.

Podniky obecní, okresní, krajské, zemské, státní - mimo podniky dopravní, pojišťovací, peněžní (tyto viz v § 32., 33., 34.) - vyplácejí závodnímu výboru, resp. jeho předsednictvu, 20 % z čistého zisku, přesahuje-li 10 % závodního kapitálu a 25 %, přesahuje-li 20 % závodního kapitálu.

§ 32.

Dopravní podniky obecní, okresní, krajské, zemské vyplácejí z čistého zisku, přesahujícího 10 % závodního kapitálu 10 %, přesahujícího 20 % 25 % závodnímu výboru, resp. předsednictvu.

§ 33.

Dopravní podniky státní, vyjma poštu, telegraf a telefon, vyplácejí závodnímu výboru, resp. předsednictvu, 10 % z čistého zisku, přesahuje-li 20 % závodního kapitálu.

§ 34.

Pojišťovny, spořitelny, závody, banky, vůbec peněžní ústavy, náležející obci, okresům, krajům, zemi, státu, vyplácejí závodnímu výboru 10 % z čistého zisku, přesahuje-li 10 %, a 20 % z čistého zisku, přesahuje-li 20 % závodního kapitálu.

§ 35.

Podniky humanní, kulturní - vyjímaje divadla a lázně - náležející státu, zemi, krajům, okresům, obcím, jsou z působnosti tohoto zákona úplně vyňaty.

Pro divadla a lázně, náležející uvedeným korporacím, platí ustanovení §§ 28. a 29.

§ 36.

Závodní výbor resp. předsednictvo podniků uvedených v §§ 32., 33., 35. má práva a povinnosti stanovené v § 16., vyjímaje odst. 6. a 7.

§ 37.

Závodní výbor, resp. předsednictvo, v podnicích uvedených v §§ 31. a 34. má práva a povinnosti, stanovené v § 16., vyjímaje odstavec 7.

§ 38.

Účast na čistém zisku sestátněných, pokud se týče pozemštěných, pokrajštěných, zokresněných, zobecněných podniků důlních a lesů zabezpečí se tím způsobem, že se při vyvlastnění zjistí jejich cena a čistý zisk přesahující 10 % u dolů a 3 % u lesů a rozdělí se podle tohoto klíče:

1. je-li majitelem stát, země, kraj, okres:

lesy čistý zisk:

doly

majitel

záv. výbor

%

%

%

%

3-4

10-11

25

75

4-5

11-12

25

75

5-6

12-13

25

75

6-7

13-20

20

80

nad 7

nad 20

15

85

2. je-li majitelem obec:

čistý zisk:

 

 

 

%

%

%

%

3-4

10-11

25

75

4-5

11-12

25

75

5-6

12-20

25

75

nad 6

nad 20

20

80

 § 39.

Čistého zisku jsou zúčastněni všichni zletilí zaměstnanci, pokud jsou v dotčeném závodě alespoň rok zaměstnáni a pokud mají aktivní, pasivní volební právo, vyjma odchylné ustanovení v § 28., 30.

§ 40.

Čistý zisk se rozdělí v poměru součtu mzdy, resp. platů, vyplacených za účetní období.

§ 41.

Z účasti na čistém zisku je vyloučen na dobu 1-3 roků, kdo pozbyl podle § 14. aktivního i pasivního práva hlasovacího do závodního výboru, nebo kdo se prohřešil podle §§ 55. (odst. 2.), 56., 57. a 58.

Osoby uvedené v § 13. jsou čistého zisku účastny.

Rovněž se ho zúčastní ředitel závodu, zástupci majitele a zástupci jejich.

§ 42.

Zlomek jednoho tisíce korun se nerozdělí, nýbrž přidělí se záložnímu fondu závodního výboru, který jej spravuje až dosáhne 100.000 korun.

§ 43.

Daň ze zisku zaplatí se tím způsobem, že se vyměří z celého k rozdělení určeného peníze a rozdělí se zisk již zdaněný, resp. o obnos daně zmenšený.

Jednotliví podílníci neplatí následkem toho daň z příjmu z obnosu zvýšeného podílem ze zisku, nýbrž jen ze skutečného příjmu bez podílu ze zisku.

§ 44.

Závody nově založené jsou pro dobu prvních pěti let vyjmuty z ustanovení odstavce 5., 6., 7., 8. a 9. § 16. Z ustanovení o rozdělení čistého zisku vyjmuty jsou prvních deset let, pokud čistý zisk nedosáhne 12% závodního kapitálu; prvních pět let při jakémkoli výtěžku.

První čtyři odstavce § 16. jsou platny po uplynutí 3 měsíců po založení závodu, kdy musí být závodní výbor. resp. předsednictvo ustaveno. V nejbližším lednu musí být závodní výbor, resp. předsednictvo, znova voleno.

§ 45.

Čistý zisk, v případě § 44. uvedený a 12% přesahující, rozdělí se po srážce 25% ve prospěch reservního fondu takto:

čistý zisk

majitel

závod. výbor

12-15 %

50 %

50 %

15-20 %

40 %

60 %

více než 20 %

30 %

70 %

§ 46.

O kolik procent klesne čistý výtěžek pod 4% (§ 23., 44.), pod 1% (§ 26.), pod 5% (§ 28., 30.) a pod 6% (§§ 31., 32., 33., 34.) závodního kapitálu v jednom roce nebo v několika následujících letech, po tolik let se scházející procenta odečítávají od zisku, podrobeného rozdělení, až se tímto počtem deficity zmíněné vyrovnají.

§ 47.

V akciových závodech, v nichž závodní kapitál převyšuje 10 milionů korun, přikáže se 25% akcií, se závodním kapitálem 5-10 milionů 15%, 1-5 milionů 12-10%, v menších 10% hned závodnímu výboru na účet dosavadních majitelů, při emisi nových akcií připlatí 10 až 25% k nominelní ceně každý kupec a z obnosu tak získaného utvoří se další akcie nominelní ceny, které se přidělí závodnímu výboru, resp. předsednictvu. Závodní výbor, resp. předsednictvo, účastní se přídělu akcií podle počtu voličů.

Při zakládání nových akciových podniků se postupuje týmž způsobem.

Právo předkupu na nově vypsané akcie mají v následujícím pořadí: starší akcionáři závodní výbor, resp. předsednictvo.

§ 48.

Závody se závodním kapitálem vyšším jednoho milionu korun, které jsou v individuelním vlastnictví, se zakcionují, a 10 až 25% akcií podle zásady vyslovené v § 47. se přikáže závodnímu výboru podle počtu voličů na účet dosavadního majitele.

§ 49.

Do správní rady akciových podniků volí závodní výbor, resp. předsednictvo, tolik členů, kolik odpovídá počtu jejich akcií, nejméně však dva (1 dělník, 1 úředník).

§ 50.

V akciových závodech má při hlasování o věcech uvedených v § 16. závodní výbor, resp. předsednictvo, tolik hlasů, kolik dvacítek voličů zastupuje, akcionáři tolik hlasů, kolikrát 200.000 (dvě stě tisíc) K čítá závodní kapitál.

Ve všech ostatních věcech, uvedených ve stanovách společnosti, podle počtu akcií.

§ 51.

Ve všech družstvech s kapitálem aspoň půl milionu korun se na účet dosavadních majitelů přikáží podíly zaměstnancům, resp. závodnímu výboru či předsednictvu, a to za 50 tisíc z každého 1/2 mil. K.

Při upisování nových podílů připlatí upisovatel 10% k minimální ceně podílu a z tak získané částky se utvoří nové podíly, jež se přikáží závodnímu výboru.

Právo předkupu na nové podíly mají střídavě starší podílníci a závodní výbor.

§ 52.

Do výboru, ředitelstva atd. družstva volí závodní výbor podle počtu naň připadajících podílů, nejméně však 2 zástupce (1 dělník, 1 úředník).

§ 53.

O věcech uvedených v § 16. má závodní výbor tolik hlasů, kolik dvacítek členů zastupuje, podílníci tolik, kolikrát 50 tisíc čítá závodní kapitál.

Ve všech ostatních věcech, uvedených ve stanovách družstva, podle počtu podílů.

§ 54.

Pro akciové společnosti a družstva, změněná podle ustanovení §§ 47., 48., 49., 50., 51., 52. a 53. platí veškera ustanovení tohoto zákona o účasti na čistém zisku, dosahujícího určitou výši, jako pro všechny ostatní podniky.

§ 55.

Majitel závodu, úmyslně předloživší nesprávnou bilanci, zvláště nesprávnou bilanci o čistém zisku, je pokutován ztrátou zisku na majitele závodu podle klíče připadajícího na dobu 1-3 let, a daň z toho, co by na majitele připadlo, platí majitel; mimo to vězením od 2-6 měsíců, pokutou 1000 až 100.000 Kč, ztrátou aktivního i pasivního hlasovacího práva do průmyslové nebo zemědělské komory a do všech zákonodárných a samosprávných sborů na dobu 5-10 let.

Správce závodu, proviniv se takto je pokutován ztrátou podílu na čistém zisku na dobu 1-3 let, ztrátou aktivního a pasivního práva do úřednické (průmyslové nebo zemědělské) komory, do všech zákonodárných a samosprávných sborů na dobu 5-10 let, vězením 1-3 měsíců.

§ 56.

Jestliže člen závodního výboru nebo předsednictva jakýmkoli způsobem si podvodně počíná při sestavování zprávy a při hlasování o čistém zisku a při jednání o věcech uvedených v § 16. podvodně porušuje zájmy svých svěřenců, je pokutován ztrátou svého podílu na čistém zisku, ztrátou aktivního i pasivního volebního práva do dělnické, resp. úřednické komory, do výboru odborových organisací, do všech zákonodárných a samosprávných sborů na dobu 5-10 let, do závodního výboru a předsednictva téhož nebo jiného závodu trvale a vězením od 1 do 6 měsíců.

§ 57.

Jestliže člen závodního výboru, resp. předsednictva, prohlíživší obchodní a účetní knihy, účetní zprávu poruší obchodní tajemství podniku, je trestán ztrátou aktivního a pasivního volebního práva do závodního výboru, resp. předsednictva, trvale; dělnické resp. úřednické komory na dobu 3-6 let, do všech zákonodárných a samosprávných sborů pro nejbližší volební období, ztrátou podílu na čistém zisku na dobu 1-3 roků, vězením 1-3 měsíců.

§ 58.

Kdo svede člena závodního výboru, resp. předsednictva k porušení obchodního tajemství, podléhá stejnému trestu jako pachatel (§ 55.). Je-li to zaměstnanec téhož nebo jiného závodu, je-li to majitel závodu anebo akcionář téhož nebo jiného podniku, nebo ředitel anebo zástupce téhož anebo jiného podniku, ztrátou aktivního, pasivního volebního práva do průmyslové, zemědělské nebo maloživnostenské, resp. úřednické komory na dobu 3-6 let, vězením, je-li to úředník 1-3 měsíce, je-li to majitel, akcionář téhož nebo cizího podniku, vězením 2-6 měsíců a pokutou 100-5000 K, ztrátou podílu na čistém zisku na dobu 1-3 let.

§ 59.

Poruší-li obchodní tajemství úředník berního úřadu, je trestán přesazením, zastavením postupu po dobu 1-3 trienálek, ztrátou aktivního i pasivního práva volebního do všech zákonodárných a samosprávných sborů pro nejbližší volební období, do úřednické komory na dobu 3-6 let a vězením od 1-3 měsíců.

§ 60.

Poruší-li obchodní tajemství úřední znalec účetnictví, je trestán ztrátou aktivního i pasivního práva volebního do všech zákonodárných a samosprávných sborů pro nejbližší volební období, do úřednické komory na dobu 3-6 let a vězením 1-3 měsíců.

§ 61.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP