Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

410.

Odpověď

ministra pro zásobování lidu

na interpelaci poslance Nejezchleba-Marchy a soudruhů (tisk č. 44)

v záležitosti vojenských rekvisic v obci Bošovicích, okres Klobouky, na Moravě.

Rolník Jan Štěpánek v Bošovicích č. 57 má dle konaného šetření 46 měřic orné půdy, z toho měl 3 1/4 míry pšenice, 5 měr žita, 3 1/4 míry ječmene, 2 míry ovsa, 3 1/2 míry směsky, 3 míry bramborů, 3/4 míry řepy, 13 měr jeteliny, 1 3/4 míry kukuřice, 5 1/2 míry úhoru celkem 41 1/2. Není tudíž vykázáno 4 1/2 míry. Výkaz této osevní plochy, který se nachází u obecního úřadu v Bošovicích, Jan Štěpánek také potvrdil svým podpisem. Osetou plochu ve Vel. Hoštěhrádkách, sousední obci Bošovic, pres vyzvání u soupisného komisaře neohlásil a bylo nutno tuto dotazem sousedů zjistiti. K dodávce měl uvedený předepsáno 200 kg pšenice, 400 kg žita, 800 kg ječmene, na kterýžto kontingent dodal do dne nuceného výkupu 200 kg pšenice, 200 kg žita, 100 kg ovsa a 100 kg ječmene; dle revisí při výkupu opraveného kontingentu nedostávalo se na předepsané množství (počítá-li se na výživu 720 kg, na osivo 320 kg obilí s 5 % zadiny, t. j. 69 kg), 289 kg žita a 140 kg ječmene do kontingentu.

Výkupní komise postupovala u J. Štěpánka takto: Výkupní komise uvědomila jej předem o tom, že se do jeho hospodářství dostaví za účelem zjištění zásob. Druhý den po té, kdy prohlídka u něho měla se konati, vzdálil se Štěpánek i jeho manželka z domova. Komise tudíž rozeslala zástupce obce, aby Štěpánka vyhledali a přivedli domů. Tito se však vrátili s manželkou Štěpánka, která na otázku revid. Rušnáka mají-li ve stodole nějaké obilí odpověděla: "hledejte, najdete-li něco tam, tak to není naše". Při prohlídce nalezena skrýše, o které Štěpánková před komisí prohlásila, že jest to skrýše ze starého Rakouska. Dle výpovědi radních Martina Křivana v Bošovicích č. 14. a Frant. Valenty v Bošovicích, kteří také celému jednáni byli přítomni, nebyla J. Štěpánkovi způsobena při provádění revise v jeho hospodářství žádná škoda. Dle tvrzení jmenovaných radních nebyl také Štěpánkovi poškozen secí stroj a také neví nic o tom, že by vojíni při hledání zásob rozházeli fazole. Jak dokazují uvedení radní, nezakládají se údaje J. Štěpánka, že by mu bývali vojáci kopali na náspích, na pravdě, bylo kopáno pouze na dvou místech na dvoře, kde nebyla však způsobena žádná škoda. Okolnost, že rolník Jan Štěpánek měl v r. 1918-19 5 1/2 míry pole ladem ležeti, dokazuje, že dotyčný toto pole asi neosel z toho úmyslu, by státu nemusel ničeho dodávati, aneb neudal správně osetou plochu.

Dotyčný rolník je znám co liknavý producent, který nejenom za starého režimu dodávce se vyhýbal, ale také i republice dodávati se zdráhá. Celá obec na něho poukazuje. Revidující výkupní komise, vedená revidentem státní revisní kanceláře Štěpánem Rušnákem, byla proto na něho upozorněna.

Vzhledem k tomu nemám důvodů k tomu, abych v této záležitosti, při niž byl postup výkupních orgánů zcela korektní, něčeho dalšího podnikal.

Pokud se týče způsobilosti výkupních komisařů vůbec, bylo okresním obilním úřadům výslovně nařízeno, aby jmenovaly jen skutečně zdatné a osvědčené osoby a mimo to bylo revisním orgánům uloženo, aby dohlíželi na činnost výkupních komisařů. Ministerstvo pro zásobování lidu by co nejpřísněji zakročilo, kdyby byly shledány nějaké nepřístojnosti, zjištěné buď bezprostředně revisními orgány, nebo na základě oznámení postižených.

V Praze dne 4. srpna 1920.

Ministr pro zásobování lidu:

V. Johanis v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP