Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
436.
Interpelace
poslance J. Astera, K. Brožíka, Fr. Biňovce a soudruhů
na ministra financí
v záležitosti správného fungování berních správ okresních v jazykově smíšených krajích severočeských.
Osobním šetřením, výslechem odborných spolehlivých sil, jichž udání doložena byla konkrétními fakty, získali interpelanti přesvědčení, že okresní správy berní v jazykově smíšených krajích severních Čech nefunguji tak, jak toho životní zájem státu vyžaduje.
Mezi úřednictvem, zejména německým, zavládla namnoze - nehledě k čestným výjimkám - škodlivá laxnost u vykonávání úředních povinností. Někteří úředníci hledí učiniti si vykonávání úředních povinností co nejpohodlnějším, hledí namnoze, jak se lidově říká: "zabíti čas", aniž by měli zřetele na svůj důležitý úkol veřejných orgánů, při předpisování a vymáhání v rámci zákona předepsaných daní a dávek. Také bylo namnoze konstatováno zneužívání dovolených pro nemoc, které jsou mnohdy povolovány nedosti rigorosním postupem v případech neoddůvodněných.
V některých určitých případech budí postup úředníků oddůvodněný dojem, že úzký a přátelský styk s výrobními, průmyslovými a finančními kruhy, zejména německými, má nepříznivý vliv na pojímání jich úředních povinností při výměru a vymáhání daní a dávek, při čemž hraje mnohdy úlohu politické, extrémně nacionální a státu našemu neb jeho nynější vládě nepřátelské smýšlení dotyčných úředníků.
Efekt těchto hrubých závad a nedostatků, jichž příčinou jest pasivní resistence a nedostatečný cit povinnosti některých úředníků, zvyšován jest v některých okresech nedostatečnou energii a přílišnou ohleduplností i samotných správců dotyčných berních úřadů.
Poněvadž vylíčené poměry skrývají v sobě nebezpečí latentních obtíží při vykonávání důležitých úkolů berní správy, tak že bez rychlé a energické nápravy ohroženy by byly vitální zájmy státu, dovolují si podepsaní učiniti na pana ministra financí dotaz, zda-li je ochoten:
1. dáti vyšetřiti u kterých berních správ byla od převratu provedena revise, které závady byly shledány a u kterých správ dosud vůbec revise provedena nebyla a z jakých důvodů;
2. vzhledem na důležitost dávky z majetku, zabavení nepoměrných válečných zisků, daně přepychové a z převodu statků, v případech, kde shledány budou závažné závady, odstraniti ony přednosty berních správ, kteří buďto pro nemoc úřad svůj zastávati nemohou, anebo kteří povrchním a laxním vykonáváním svých úředních povinností jsou špatným příkladem svým podřízeným, jichž nedostatečné vykonávání povinností umožňují a trpí a konečně i zaříditi, aby revisním oddělením ministerstva pilně vysíláni byli jen spolehliví úředníci, kteří nejsou přístupni žádným vlivům a musí býti v každém směru vzorem rigorosního vykonávání povinnosti;
3. naříditi, aby lékařskou prohlídkou v případech onemocnění pověřeni byli úřední lékaři z ústředí aneb z cizích okresů, kteří s uchazečem o dovolenou nejsou v trvalém přátelském a společenském styku;
4. naříditi revisi kolků a poplatků i u obecních úřadů, spořitelen atd. a
5. dáti podrobiti kontrole přiznáni k dávce z majetku, která byla sepsána organisacemi podnikatelskými a zejména i organisací německých zemědělců, "Bund der Landwirte"?
K bodu 4. a 5. poznamenáváme, že, jak bylo zjištěno, obce podávají mnohdy žádosti nekolkované, obecními úřady posílány pak jsou i soukromé dopisy berním úředníkům co "Portofreie Dienstsache". Též bylo zjištěno, že za přiznání dávky z majetku dává si "Bund der Landwirte" i 100 K a více platiti. To musí přirozeně buditi dojem, že sepisovatel pak hledí, aby svého mandanta odškodnil na útraty státu.
V Praze dne 8. července 1920.
J. Aster, K. Brožík, Fr. Biňovec,
Merta, Marek, R. Chalupa, J. Černý, Němec, Benda, Kovačič, Zverec, Al. Kříž, Hvizdák, Haken, Kasík, Koudelka, Kubál, Blažek, Hummelhans, Pocisk, Klein, Karpíšková, Houser, Čundrlík, Remeš, Skalák, Krejčí.