Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

469.

Odpověď

ministra školství a národní osvěty

na interpelaci poslance Lajoše Suranyiho a soudr. (č. t. 162)

v záležitosti škol ve východním Slovensku.

V Košicích toho času jest 5 elementárních škol státních a 3 nestátní. Z nich jen 3 školy státní se 17 učiteli jsou jazyka československého, ostatní s 53 učiteli jsou školy maďarské. Ze 4 měšťanských škol jest jedna československá s 5 učiteli a tři maďarské s 25 učiteli.

Z 22 učitelů československých jsou 4 Maďaři, že 78 učitelů na školách maďarských jsou Maďaři všichni.

Z těchto několika úředních číslic patrno, že školská správa nestaví se ani v Koši cích nepřátelsky vůči národním menšinám.

Přeplněnost škol jest všeobecná nejen v Košicích, ale i jinde na Slovensku, v Čechách i na Moravě, nejen na školách maďarských, ale i slovenských i českých.

Hlavními příčinami jest jednak stavební stagnace v letech válečných a v době poválečné, jednak používání budov k jiným naléhavým účelům. Jest mou snahou, aby co možno nejdříve všechny školní budovy byly vráceny svému účelu.

O činnosti školského inspektora J. Šimečka Gary nařídil jsem úřední šetření a z jeho výsledku vyvodím důsledky.

Vyslati zvláštní komisi do Košic a okolí nepokládám za potřebné, poněvadž o tamnějších poměrech jsem dostatečně informován ze zpráv školských inspektorů, školského referátu v Bratislavě i ze zpráv úředníků ministerstva školství a národní osvěty, kteří osobně o věci se přesvědčili.

Po letošním zápise školním dám si znovu předložiti výkaz o stavu jednotlivých škol a nařídím podle možnosti napraviti nedostatky, zjistí-li se jaké.

V Praze dne 16. srpna 1920.

Ministr školství a národní osvěty:

G. Habrman, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP