Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

1. zasedání.

491.

Odpověď

ministra národní obrany

na interpelaci poslanců Jana Pelikána, Em. Špatného, Hrušovského a spol. (č. tisku 198)

v záležitosti lezeckých kursů vojenských na Tatrách projektovaných za účelem ochrany hranic a zemským velitelstvím na Slovensku zakázaných.

Zemské vojenské velitelství pro Slovensko disponovalo a dosud disponuje poměrně malými brannými silami, bylo proto nuceno seskupiti téměř veškeré boje schopné branné jednotky na nejohroženější části Slovenska, to jest na jižních hranicích.

Aby bylo odpomoženo nedostatkům obrany hranic severních, byla ochrana jich svěřena horským útvarům.

Dosud zřízeny byly čtyři horské pěší pluky - dvě brigády - se sídly v Žilině, Růžomberku, Popradu a Prešově. Každému horskému praporu jest přidělen určitý pohraniční úsek k hájení a zajištění. Horské útvary tyto úseky zaujaly.

Nutnost lyžařských a horolezeckých kursů se vojenskou správou plně oceňuje a budou v příhodné době zřízeny u obou horských pěších brigád.

Mezi ministerstvem Národní obrany a zemským vojenským velitelstvím pro Slovensko není v této otázce ani jinak žádného rozporu.

Horolezecké kursy nemohly býti zřízeny dosud hlavně proto, že veškeré útvary trpí důsledkem demobilisace značným nedostatkem mužstva i důstojnictva, takže nebylo lze bez ohrození jejich pohyblivosti snižovati ještě nízký jejich stav zřízením kursů.

Doufám, že toto vysvětlení pány tazatele plně uspokojí.

V Praze dne 21. srpna 1920.

Ministr národní obrany:

Dr. Markovič, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP