Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
1. zasedání.
493.
Odpověď
ministerského předsedy a ministra školství a národní osvěty
na interpelaci poslance Václava Sladkého a soudr. (č. tisku 132)
aby co nejrychleji uprázdněny byly zabrané školy ve Velké Praze a vráceny po letošních prázdninách svému původnímu kulturnímu účelu.
Podle úředních zpráv okresních rad školních není v obcích Velké Prahy, ležících v dosavadních okresech školních karlínském, smíchovském a vinohradském, již žádná z budov školních zabrána k jiným účelům než-li školním.
V Praze vráceny byly v poslední době vyučovací správě školní budovy na Rejdišti, v Bubnech, na Vyšehradě, na Karlově a budova státní reálky v Praze VII., čímž se uvolní také škola v Praze VII., u Studánky; na Žižkově budova na Pernštýnově náměstí.
Dosud nemohly býti vyprázdněny školní budovy v Praze na Hradčanech, v Karmelitské ulici a v Jindřišské ulici, na Žižkově pak jedna budova školní, poněvadž těžké krisi bytové nepodařilo se dosud přes nejúsilovnější snahu najíti místnosti náhradní pro úřady a ústavy v nich umístěné.
Za těchto poměrů nelze prostě naříditi okamžité vyklizení veškerých školních budov bez vážných poruch ve veřejné správě.
Avšak správa vyučovací a v souhlase s ní také ostatní zúčastněná ministerstva jsou si plně vědoma obtíží a škod, které školní práci vznikají nedostatkem místností, a neustávají starati se vytrvale, aby konečně také poslední zbytek školních budov v Praze a okolí byl uvolněn a vrácen svému kulturnímu účelu. Tak v nejbližší době uvolní ministerstvo pošt a telegrafů budovu školy Jindřišské, jakmile dostavěny budou náhradní baráky na pozemcích kláštera na Smíchově, a podobně hledají se vhodné místnosti i pro ostatní úřady a ústavy dosud ve školách umístěné.
V Praze dne 24. srpna 1920.
Ministerský předseda: |
Ministr školství a národní osvěty: |
Tusar, v. r. |
Habrman, v. r. |