Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

584.

Návrh

poslance Adolfa Prokůpka a spol.,

záležitosti přidělení subvence v obnosu 2,000.000 Kč Československému červenému kříži.

Československý červený kříž, jediný národní pomocný ústav zdravotní služby vojenské, existující na území státu, založen po převratu 1. února 1919. Pracoval s láskou a úsilím na utišení naší poválečné bídy a možno říci, že během své činnosti vytvořil mnohé zdravotní sociální podmínky pro lepší bytí československého národa.

Československý červený křiž rozšiřuje svou činnost jako doplněk péče státní a soukromé. Od svého založení vykazuje zajímavé položky činnosti. Vyjímáme následující:

V roce 1919 poskytl vojsku na šatstvu, prádlu a jiném materiálu, zboží v ceně asi Kč 16,498.000. Legionářům a jich rodinám bylo poskytnuto šatstvo, prádlo a potraviny v ceně asi 98.000 Kč. Spolku ochraně matek a kojenců bylo přiděleno šatstvo, prádlo a kondensované mléko v ceně asi 2,607.000 Kč. Civilním nemocnicím přikázány zejména obvazy, éther a léčiva v ceně asi Kč 2,780.000. Vojenským nemocnicím byl přidělen nemocniční materiál a prádlo v ceně přes Kč 1,010.000. Ústavům pro léčení tuberkulosy přiděleno bylo šatstvo, prádlo a potraviny v ceně asi Kč 160.000, celkem opatřil Československý červený kříž z ciziny v minulém roce mnoho darů na obvazovém materiálu v době, kdy ho nebylo, na prádle pro nemocnice, na šatstvu atd., kteréžto dary značí značné odbřemenění státu a představují za 3/4 roku nejméně 100,000.000. Veškeré své prostředky Československý červený kříž čerpá z vlastních podniků, mezi nimiž význačnou položku vyznačují dary. Od státu, který — jak z výroční zprávy jest patrno — hojně získal z darů Československého červeného kříže — neobdržela společnost naprosto žádné podpory finanční. Jediná výhoda, poskytnutá se strany státu, jest doprava zboží na drahách a na druhé straně bezcelně propouštění zboží z ciziny. Československý červený kříž v důsledku své rozsáhlé činnosti a agendy zasluhuje co nejintensivnější podpory se strany vlády.

Jak z uvedeného jest patrno, úkoly, které Československému červenému kříži den ode dne rostou, nemohou dále býti kryty z darů soukromé i veřejné dobročinnosti, nýbrž jest povinností vlády, aby této instituci pomohla zmoci velké obtíže, které zejména se staví v cestu při vybudování ústředního a župního aparátu v ohledu finančním. Z výše uvedených důvodů stůjž zde tento návrh:

Ministerstvo financí nechť povolí Československému červenému kříži subvenci Kč 2,000.000 a sice

a) Kč 1,000.000 pro ústřední aparát,

b) Kč 1,000.000 pro periferii (župní úřady atd.).

Dva milliony budou pákou, kterou uvolníme národní síly k práci sociálně hygienické, a to přímo pomocí jednotlivců a ústavu.

Návrh tento budiž přikázán výboru sociálně-politickému.

V Praze dne 26. října, 1920.

Prokůpek,

MUDr. Srdínko, Dr. Hnídek, Jan Černý, Rychtera, Dubický, Vraný, Dr. Ivan Hálek, Staněk, Štolba, Dr. Vanovič, Dr. Hajn, Chlebounová, Beran, Mach, Křemen, Dr. Černý, Dr. Lukavský, Dr. Stránský, Sonntág, Nejezchleb-Marcha, Ing. Botto.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP