Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

814.

Odpověď

vlády

na interpelaci poslance J. Šamalíka a soudruhů (tisk 166)

o zabavení a státním obhospodařování letošní polní sklizně.

V dohodě s ministerstvy zemědělství a pro zásobování lidu dovoluji si k naznačené interpelaci uvésti toto:

Zabavení sklizně, vyslovené vládním nařízením ze dne 11. června 1920, č. 390 Sb. z. a n., v základě zmocňovacího zákona z 15. dubna 1920, č. 337 Sb. z. a n. odpovídá úplně zákonným předpokladům. Jednání o způsobu, jak má se letošní sklizní hospodařiti, protáhlo se bez viny vlády značně do léta, kdy již v krajinách níže položených kvapem blížila se sklizeň. Kdyby vláda byla předložila návrh zákona, bylo vyloučeno, že by zákon ten býval projednán v čas, zabavení bylo by se stalo již v době sklizně neb po ní a to by mělo nejen za následek velké zmatky, ale i značné poškození státních financí, ježto obilí, jež bylo by se před zabavením z volné ruky prodalo, muselo by se pro veřejné zásobování nakupovati v cizině, neboť zachycení jeho doma nebylo by více možno.

Ježto tedy bylo tu nebezpečí v prodlení, provedla vláda zabavení nařízením a vyhověla tedy požadavku zmocňovacího zákona v plné míře. O vyvlastnění, jak v interpelaci se děje zmínka, nemůže býti při zabavení a výkupu sklizně řeči.

Pokud jde o naznačenou právní stránku věci, dovoluji si poukázati na odpověď, která byla podána na interpelaci poslance Zavřela a soudr., č. tisku 232.

Pokud jde o druhou část interpelace, kde vytýká se, že vláda nejednala s organisacemi zemědělskými, podotýká se, že ohledně zabavení sklizně vyjednávalo se po delší dobu a že byli také slyšeni interesenti z kruhů zemědělských.

Státní hospodaření sklizní jest za nynějších neustálených poměrů hospodářských jedině možná forma zásobiti nezemědělce moukou a mlýnskými výrobky, neboť naše sklizeň sama nestačí, aby splnila veškeré nároky konsumentů, nákup v cizině jest spojen s velkými obtížemi a dlužno tudíž s pohotovými zásobami obilí co nejvíce šetřiti, a rozděliti je tak, aby pokud možno nejširší kruhy konsumentstva byly uspokojeny, alespoň pokud jde o existenční minimum. Bylo by jen litovati, kdyby zemědělci naši, kteří projevovali vždy smysl pro zájem celostátní, z neodůvodněného odporu proti státnímu hospodářství obílím činili vládě obtíže při výkupu a distribuci mlýnských výrobků, neboť by to mělo za následek, že by poměry zásobovací se zhoršily, což nemůže býti ovšem v státním zájmu.

Ostatně systém výkupu byl upraven letošním rokem, tak že spočívá na zásadě nákupu obilí u zemědělce a že všechny tvrdosti z minulých let byly pokud možno odstraněny. O tom, bude-li možno a jaké úlevy poskytnouti zemědělcům dále, bude lze rozhodnouti teprve tenkráte, až bude zjištěno, že kontingenty pro stát nevyhnutelně potřebné budou vykoupeny.

Podotýká se výslovně, že nařízení o zabavení sklizně bylo ve smyslu ustanovení §u 3 zákona ze dne 15. dubna 1920, čís. 337 Sb. z. a n. předloženo oběma sněmovnám, čímž jest vliv zákonodárného sboru zabezpečen.

Pokud jde o požadavek vyslovený v bodu 2 litera a)—d) interpelace, upravena ve skutečnosti cena obilí tak, aby byla přijatelná pro zemědělce, aniž by tím hospodaření obilím pro stát bylo značně stíženo. Rovněž tak upraveny kontingenty dodávací podle skutečné dodávkové schopnosti producentů.

Pokud jde o uvolnění zbytků sklizně pro zemědělskou spotřebu a uvolnění ostatních plodin není tato věc nyní akutní a mohla by býti vzata v úvahu teprve tenkráte, až kontingenty uložené budou vykoupeny.

Zrušiti statistiku sklizně není možno z toho důvodu, že statistika taková po léta se sestavovala a pro zemědělství má nepopíratelně vysoký význam. Pokud jde o mlecí výkazy, nemohou reelní zemědělci si stěžovati na toto opatření, neboť forma vydávání jich nikterak zvlášť nezatěžuje.

Spotřební kvóty stanoveny jsou tak, aby pokud možno plně bylo vyhověno požadavkům zemědělců, na druhé straně však, aby nebyl ohrožen výkup obilí.

Zrušiti centrály, zejména obilní ústavy není vzhledem k celé organisaci výkupu a distribuci dnes možno. Vláda částečně již provedla a ještě provede takové změny v organisací obilních ústavů, které jeví se možnými a účelnými, aby tato instituce přizpůsobila se potřebě, pro kterou je zřízena.

V Praze dne 11. listopadu 1920.

Ministerský předseda:

Černý, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP