Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
959.
Interpelace
poslance J. Dubického a soudruhů
ministru školství a národní osvěty
o poměrech českého školství v Českém Dubě, se zřetelem na interpelaci německého senátora Hartla a soudruhů.
Senátor Hartl a soudruzi podali interpelaci o protiprávních a násilných opatřeních vůči Němcům, v Českém Dubě. Interpelace tato je nepravdivá a neodůvodněná, což zřejmě vysvítá z těchto faktů:
Česká občanská škola v Českém Dubě jest dítko zrozené teprve v době převratu říjnového, jelikož za byrokratického a Čechům nepřátelského režimu rakouského jedině pro soustavné intriky Němců nemohlo k jejímu zřízení dojíti, ačkoliv městu Českému Dubu a celému okresu Českodubskému, který čítá 17.000 duší, po právu patřila tím spíše, že pro 1500 německého obyvatelstva v Českém Dubě již po celá desítiletí škola toho druhu jest. Česká občanská škola měla by svou vlastní budovu již z dob dřívějších, nebýti neoprávněného odporu německého proti jejímu zřízení.
Jestliže česká občanská škola byla při zřízení umístěna v budově německé obecné a občanské školy, mohlo se tak státi proto, že po převratu přešla veliká část českých žáků ze školy německé do české, takže zemská školní rada výnosem ze dne 17. listopadu 1919, 6. 2214 někdejší pětitřídní obecnou školu německou zredukovala na dvojtřídní, čítající 78 žáků řádně do soupisu pojatých, čímž získány potřebné místnosti pro českou školu občanskou.
V budově této, mající celkem deset učeben, zabrány pro účely české občanské školy pouze čtyři místnosti, hodící se aspoň poněkud za učebny, kdežto paralelka při I. ročníku jest v místnosti naprosto nezpůsobilé. Nevhodné a tmavé učebny české občanské školy jsou v přízemí, kdežto pět učeben německé obecné a občanské školy, mnohem prostornějších a světlejších, jest v prvém poschodí.
Aby jasně vysvitl útisk, jehož dle interpelace senátorů Hartla a soudruhů dopouští se český živel na Němcích v Českém Dubě, budiž číselně uvedeno toto:
Ve školním roce 1920/21 zapsáno bylo do české občanské školy celkem 256 žáků, kteří jsou ve třech ročnících a dvou pobočkách, tedy v pěti třídách, z nichž čtyři jsou v přízemí budovy a jedna v místnosti sklepní.
Počet žáků v jednotlivých třídách jest tento: I. A 57, I. B 43, II. A 58, II. B 50 a III. 48 žáků, úhrnem tedy 256 žáků.
V tomtéž školním roce 1920/21 zapsáno bylo do dvoutřídní německé školy obecné 78 a do trojtřídní školy občanské řádně do soupisu pojatých žáků 54, tedy celkem 132 žáků, kteří jsou v prvním poschodí v pěti třídách.
Připadá tudíž průměrně na jednu třídu pouze české občanské školy 51 žáků, kdežto na jednu třídu německé občanské i obecné školy 26 žáků.
Aby česká občanská škola jako taková mohla se řádně rozvíjeti jest třeba, aby vedle dosavadních měla ještě nejméně 5 místností, sloužících jednak za kreslírnu, ženskou pracovnu, kabinet přírodovědecký a matematicko-technický, novou třídu pobočnou, která přirozeně počátkem budoucího školního roku bude otevřena při III. ročníku, a sborovnu, jelikož malá místnost, přepažená to chodba, není s to sloužiti za sborovnu, kde má se shromažďovati a pracovati osmičlený sbor této školy.
Prostorné místnosti sloužící za kabinet, má škola německá v podkroví, kdežto česká jich vůbec nemá.
Poněvadž německá obecná škola jest dvojtřídní, mající jen 78 žáků, poněvadž trojtřídní německá občanská škola má řádně do soupisu zapsaných žáků jen 54, což obé neodpovídá zákonu školnímu ze dna 9. dubna 1920 a jelikož okres, vyjma 1500 Němců v Českém Dubě, je úplně český, nemůže německá občanská škola dále trvati a v důsledcích toho na základě usnesení obecní správní komise v Čes. Dubě ze dne 2. července 1920, č. 961 podána zemské školní radě žádost za zrušení této školy.
Na schůzi obecní správní komise dne 27. září 1920 bylo dále usneseno, žádati o zřízení české dívčí občanské školy, čímž nastane potřeba ještě jedné učebny, o niž výše zmínka se děje.
Bytová komise spolu s městskou radou opatřila 15. listopadu 1920 vhodné místnosti pro německou obecnou a občanskou školu v zámku sl. Heleny Schmittové v českém Dubě, kteréžto opatření majitelka i zástupci němečtí přijali s povděkem. Z toho je tedy zřejmo, že se německému školství v Českém Dubě vůbec nečiní obtíží, tím méně násilností.
Je naopak třeba urychleně vybudovati školství české a proto se podepsaní táží:
Je pan ministr vyučování a národní osvěty ochoten přispěti k tomu, aby při české občanské škole v Českém Dubě zřízeno bylo 5 místností pro nezbytné paedagogické účele a pro novou paralelku?
Jest ochoten učiniti vše, aby v Českém Dubě zřízena byla česká dívčí škola občanská?
V Praze dne 2. prosince 1920.
J. Dubický,
Dr. Kubíček, inž. Botto, Sonntág, Mašata, Molík, Staněk, Dr. Srdínko, Dr. Hnídek, Stodola, Švehla, Vahala, Jan Černý, Dr. Černý, J. Hálek, Tůma, Chlebounová, Dr. Blaho, Dr. Hodža, Rychtera, Beran, Bradáč.