Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

982.

Interpelace

poslanců Staňka, Molíka, Nejezchleba-Marchy, Vaculy a soudruhů

vládě

o zásobování obyvatelstva na Moravě palivem.

Jednotlivé okresní správy politické na Moravě vydaly se zřetelem ku výnosu zemské správy politické ze dne 27. října 1920, č. 69.229 tyto výnosy:

ťVšem lesním správám! Ve smyslu zákona o prozatímní ochraně lesů ze dne 17. prosince 1918, čís. 82 Sb. z. a n. a ministerského nařízení ze dne 3. prosince 1918, čís. 69 Sb. zák. a nař. zásobování obyvatelstva palivovým dřívím na Moravě provede se v období 1920—1921 podle následujících směrnic:

1. normální roční těžba dříví nesmí býti větší než normální roční přírůstek dřevní hmoty, opak byl by spojený s pustošením lesů a tím s národohospodářskou škodou pro československý stát. Následkem této zásady stačí normální roční těžba palivového dříví na Moravě pouze na podpal; skoro 3/4 skromné a šetrné spotřeby paliva musí se však hraditi uhlím, jak již bylo zvykem před válkou.

2. Roční normální těžba dříví palivového na Moravě obnáší průměrně z jednoho ha velkostatkářských lesů asi 2.5 prm a z 1 ha obecních a selských lesů, jakož i lesů, kde se v posledních letech již přespříliš těžilo aneb v kterých se převádí pařezina na hospodářství vysokokmenné, pouze 2 prm. Do této těžby počítají se též klesť a pařezy. Ostatní dřevní hmota budiž podle místních poměrů buď vytříděna jako dříví užitkové aneb se ponechává volnému, tuzemskému obchodu jako dříví palivové.

3. Hořejší vnucená těžba dříví palivového zajistí pouze úřední příděl asi 1.5 prm ku vlastní spotřebě každého obyvatele a příděl 0.1 prm za každého obyvatele ku zásobení pekařů, škol a úřadů v dotyčné obci. Tento úřední příděl palivového dříví budiž však proveden teprve na výslovnou žádost každé obce; žádostem o úřední příděl většího množství palivového dříví nelze vyhověti z důvodů předem uvedených.

4. Podrobný rozvrh těžby palivového dříví na jednotlivé obce provedou příslušné okresní lesní inspekce. Podle tohoto rozvrhu ustanovená lesní správa předá na žádost každé obce jejím zástupcům v lese celé vypočítané množství dříví. Další rozdělení tohoto dříví na jednotlivé domácnosti (obyvatele), pekaře, školy a úřady není již povinností lesní správy, nýbrž obecní hospodářské rady v zastoupení představenstva obce, která ručí za spravedlivé rozdělení dříví na jednotlivé, oprávněné osoby.

5. Obyvatelstvo z obcí poblíž lesů položených budiž z pravidla zásobeno částí tohoto dříví, které samo v těchto lesích vyrobilo, pak klestem neb dřívím z probírek na hromadách aneb pařezím, ještě nevydobytým a stromy na stojatě. Při přídělu dříví na obce mají lesní správy a při následujícím rozvrhu přiděleného dříví na jednotlivé domácnosti mají obecní hospodářské rady přihlížeti ku náležitému vyrovnání následkem rozličné výhřevnosti různých přidělených druhů dříví. Vzdálenějším obcím, obzvláště které musí použíti železnic ku dopravě, budiž přiděleno pouze hrubání (štípy neb válce).

6. Osoby, pokud se týče jejich domácností, které dostávají uhlí neb dříví na základě kolektivních neb jiných smluv od zaměstnavatele (zaměstnanci při hornických a dopravních podnicích, lesním a polním hospodářství a j.), jsou vyloučeny z úředního přídělu palivového dříví; lesní správy mají tedy právo pro každou osobu těchto domácností 0.5 prm z úředního přídělu vyloučiti. Též osoby, které již mají dostatečné zásoby paliva, mohou býti z úředního přídělu palivového dříví vyloučeny.

7. Zásobování vojska, továren, cihelen, vápenek, různých svazů a sdružení palivovým dřívím ponechává se volnému nákupu dříví na Slovensku neb ve Slezsku. Případné dotazy ohledně pramenů nákupních mohou býti podány u Expositury ministerstva zemědělstva pro Slovensko, oddelenie pře palivové drevo v Bratislave, pokud se týče v zemské lesní inspekci v Opavě.

8. Majitelé lesů, již prodají kulatinu, mají právo požadovati od kupce kulatiny, aby za ně dodal z každého plnometru prodané kulatiny 0.1 prm odpadků z pily ku vnucenému zásobení obyvatelstva, obzvláště městského, palivovým dřívím.

9. Až do dalšího nařízení platí pro palivové dříví směrné ceny, jež ministerstvo zemědělství výnosem ze dne 24. března 1920, čís. 9500 pro tehdejší čas za přiměřené uznalo, totiž za štěpiny I. tř. měkké 40 K, tvrdé 45 K, za štěpiny II. tř. měkké 35 K, tvrdé 40 K, za válce I. tř. měkké 32 K, tvrdé 35 K, za válce II. tř. měkké 28 K, tvrdé 30 K, klacky měkké 20 K, tvrdé 24 K locco les.

10. Vzhledem na nákladnou a nejistou dopravu palivového dříví na větší vzdálenost, doporučuje se, aby vypočítaný nedostatek v okrese, pokud se týče obcí od lesů daleko vzdálených, byl hražen zvýšeným přídělem uhlí a sice toho uhlí, jež okresy, pokud se týče obce s velkou rozlohou lesů mohou snadno postrádati a dřívím z lesů blízko položených hraditi. Případné návrhy buďtež podány zemskému hospodářskému úřadu v Brně, uhelné oddělení, nejpozději do 15. každého měsíce.

11. O tom se zároveň uvědomují všechny okresní lesní inspekce na Moravě, zemské lesní inspekce v Brně a Opavě, Expositura ministerstva zemedelstva pre Slovensko, oddelenie pre palivové drevo Bratislava, Zemský hospodářský úřad oddělení uhelné v Brně a Svaz moravských velkostatkářů v Brně, Koliště 23.

12. Ohledně bodu 7 a 8 uvědomte o tom závody, nacházející se ve Vašem okolí!

Ježto provedení těchto výnosů mělo by v zápětí za dnešní kalamity uhelné pro obyvatelstvo následky nedozírné a ježto nutno vzíti zřetel ku způsobu odprodeje dříví též v ostatních částech republiky Československé, táží se podepsaní:

1. Je vláda ochotna podati vysvětlení, kdo byl původcem tohoto famosního nařízení?

2. Je vláda ochotna naříditi, že veškeré paseky dříví v lesích, určené ke kácení v r. 1920/21, když obec se bude o ně ucházeti, budou jí přenechány se závazkem, že jak vlastní obci, tak i obcím sousedním podle nařízení vlády dodá stavební dříví?

3. Jakým způsobem hodlá vláda zaručiti dostatečný příděl uhlí pro obce, kde snad by nebylo lze dostatek palivového dříví si opatřiti?

4. Je vláda ochotna zavésti ihned vyšetřování oproti správám velkostatků, které při prodeji dříví překročily maximální cenu?

5. Chce vláda okamžitě předložiti posl. sněmovně schválené smlouvy o prodeji dříví v lesích státních a zabraných státem podle zákona záborového?

V Praze dne 4. prosince 1920.

Staněk, Molík, Nejezchleb-Marcha, Vacula,

Dr. Kubíček Vraný, Beran, Dr. Černý, inž. Botto, Chlebounová, J. Černý, Mach, Křemen, Tůma, Vahala, Rychtera, Udržal, Prokůpek, Stodola, Malypetr, Dr. Blaho.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP