Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1008.

Návrh

poslance Anny Malé a soudruhů

na převzetí péče o nemajetné šestinedělky a novorozené jejich děti státem.

Zákon

ze dne ..................................................................................... 1920,

o převzetí péče o nemajetné šestinedělky a novorozené jejich děti státem.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Lidské životy jsou největším bohatstvím státu, v důsledcích toho přejímá na sebe Československá republika nejnutnější péči o nemajetné šestinedělky a jejich novorozené děti.

§ 2.

Za účelem opatření finanční úhrady, zřizuje se samostatný státní fond pro péči o nemajetné šestinedělky a jejich novorozené děti.

§ 3.

Prostředky tohoto fondu opatřeny budou:

a) Dostatečně vysokou daní z přepychu majetných vrstev. Touto daní, která bude provedena zvláštním zákonem, bude v prvé řadě zatížen luxus bohatých žen (hedvábné a sametové roby, kožešiny, používání služebných v domě, pobyt v luxusních lázních, účast na hazardních hrách v lázeňských místech a při dostihách).

b) Mimořádně vysokou daní, která bude uvalena na ony bohaté osoby, ať svobodné, ať ženaté, jejichž majetek je větší než 200.000 Kč, anebo jejich příjem větší, než 24.000 Kč ročně, a které po třicátém pátém roce svého věku jsou bezdětnými.

c) Z velikých nemovitostí velkostatkářských zámků, parků, zahrad, lesů, dvorů, a k nim příslušejícím dobytčím a zejména mléčným hospodářstvím, které budou bez náhrady vy vlastněny a určeny k účelům státní péče o novorozené děti a nemajetné šestinedělky.

§ 4.

Z prostředků tohoto fondu jest pečovati v případě těhotenství a porodu o ženy, živící se prací výdělečnou a pak o ženy nemajetné, které nemocí, neb invaliditou, ať svou nebo manželovou, výdělečné práci se věnovati nemohly. Ženy výdělečně pracující jsou i ty, jichž manžel je výdělečně činným, a které jsou odůvodněně zaměstnány nutnou prací v domácnosti.

§ 5.

Žena, mající nárok na péci ve smyslu tohoto zákona, nesmí býti výdělečně zaměstnána po dobu šesti týdnů před porodem a šesti týdnů po porodu, po případě potratu. Zůstalo-li dítě na živu, nesmí býti matka po porodu výdělečně zaměstnána. osm neděl.

Na základě písemného lékařského vysvědčení mohou býti obě tyto lhůty, jak před porodem, tak po porodu, prodlouženy.

§ 6.

Jakmile přiblíží se počátek těchto lhůt, může žena zanechati práce, když to napřed týden zaměstnavateli oznámila. Pracovní poměr se tím nepřerušuje. Během uvedené doby nesmí býti ženě dána výpověď. Pouze vyplácení mzdy zaměstnavatelem je po tu dobu přerušeno.

§ 7.

V zákonně vyznačené době má žena nárok na denní podporu (prémii), která se rovná plné výši průměrné denní mzdy.

Tuto podporu z prostředků státního fondu poukazuje okresní politický úřad a vyplácí obecní úřad v bydlišti šestinedělčině.

§ 8.

Kromě toho má šestinedělka nárok na úplně bezplatnou pomoc porodní asistentky a v případě potřeby na bezplatnou pomoc lékařskou.

§ 9.

Bezplatně dostane se šestinedělce z prostředků státního fondu také všech věcných prostředků, které při porodu a pro první potřeby novorozeného dítěte jsou nutny: prvé prádlo, peřinky, mléko, uhlí a j. Při rozdělování těchto věcných potřeb budou spolupůsobiti pomocné sbory žen, které se k tomu účelu ustaví z pracujících žen v každém místě; v obcích zcela malých vždy pro několik míst dohromady. Na bezplatné dodávání nutných věcných potřeb má šestinedělka právo po celou dobu kojení.

§ 10.

Po celém státě budiž zřízen dostatečný počet útulen pro šestinedělky a rodičky. V tyto ústavy buďtež přeměněny zámky, podle ustanovení 3, c) vyvlastněné. Tam buďtež ve lhůtě výše uvedené přijímány do úplného zaopatření a ošetření svého i novorozeného dítěte ty ženy, jejichž porušený zdravotní stav toho vyžaduje, jejichž porod byl těžký a zvláště nebezpečný anebo které doma žijí v tak těžkých bytových poměrech, že by jejich zdraví, případně zdraví dítěte, porodem doma mohlo býti ohroženo.

§ 11.

Péče potřebných matek je v republice asi 2 miliony. U žen výdělečně pracujících budiž nemocniční podpora doplněna ze státního fondu na výši denní mzdy. Podpora žen ve své domácnosti pouze zaměstnaných, budiž vypočítána takto: U mužů s příjmem do 1000 K měsíčně obnášej denní podpora manželky výši denní mzdy mužovy. U mužů s příjmem do 1500 K měsíčně 75% denní mzdy muže. U mužů s příjmem do 2000 K měsíčně 60% denní mzdy Ku zřízení státního fondu pro péci o matky je potřebí nákladu 4 miliard.

Zpráva důvodová.

Problém populační je po světové válce jedním z nejpalčivějších pro každý národ a stát. Za nynější bídy je značná část žen účastná na výdělečné práci. Tím, jakož i malou možností založiti vlastní rodinu, je značně ohroženo mateřství. Ženských chorob, předčasných porodů i úmrtnosti novorozeňat přibývá.

Následkem všeobecné bídy a z ní plynoucí zvýšená výdělečná činnost žen, nutí zákonodárce k mimořádně pronikavé ochraně matek a dítek. Reformistické návrhy: jako systém pojišťovací, připlácení příspěvků z vlastních prostředků žen, nebo jejich mužů, pokládáme za naprosto nedostatečné.

Jsme přesvědčeni, že náš návrh přináší minimum toho, co ku přiblížení se k socialistickému rázu státu nutno učiniti a co požadavek humanity, zvýšení populace. zdraví a síla budoucí generace vyžaduje.

Ve formálním ohledu navrhujeme, aby návrh tento byl ve smyslu jednacího řádu napřeď předán výboru iniciativnímu.

V Praze dne 16 listopadu 1920.

A. Malá,

Skaunicová, Kučera, Burian, Toužil, Merta, Skalák, Blažek, Koutný, Borovszký, Tausik, Haken, Darula, Mikulíček, Rouček, Teska, Dr. Šmeral, Houser, J. Krejčí, Surányi, Svetlík.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP