Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1013.

Návrh

poslance Modráčka a soudruhů,

aby vydán byl zákon o úlevách daňových a poplatkových pro obecně prospěšná stavební družstva.

Zákon

ze dne ............................................................................. 1920,

o úlevách daňových a poplatkových pro obecně prospěšná stavební družstva.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Obecně prospěšná družstva ve smyslu el. 30. stanov státního bytového fondu pro péci o malé byty (zákon ze dne 21. prosince 1911, č. 244 ř. z.) požívají pro své stavby, pokud jsou schváleny příslušným ministerstvem, podle § 1 zákona ze dne 8. července 1902, čís. 144 ř. z. úplného 24letého osvobození od domovní daně třídní, jakož i od domovní dané nájemní a pětiprocentní daně z výtěžku domů dočasně daně prostých, pokud členové jejich nemají ročního příjmu většího nežli: osoby samojediné 10.000 Kč ročně, u rodin o 2—4 hlavách 15.000 Kč ročně, u rodin o § a více hlavách 20.000 Ke ročně. V Praze, Brně a Bratislavě zvyšuje se tento příjem o v ostatních místech s obyvatelstvem o 20.000 obyvatel, jakož i v jiných městech průmyslových bezprostředně spolu souvislých o 1/3. Dotyčné komplexy průmyslových míst určeny budou způsobem nařizovacím.

§ 2.

Obecně prospěšná družstva shora jmenovaného druhu v Čechách, na Moravě a ve Slezsku osvobozena jsou dále podle analogie § 6 zákona ze dne 15. dubna 1919, e. 210 Sb. z. a n.

1. od výdělkové daně podniků veřejným účtováním povinných a od přirážek této daně (státních, okresních i obecních, dále silničních a poplatků na průmyslové a obchodní komory);

2. mají osvobození od daní a poplatků:

a) ohledně všech svých podání a příloh, které podávají k soudu, vedoucímu seznam obchodních firem, rovněž ohledně vyhlášek, které o nich sborový soud I. stolice vydá;

b) ohledně všech podání a příloh, které podávají kterémukoliv úřadu, kromě podání v soudních sporech;

c) ohledně všech svých obchodních knih

d) ohledně pojistek na splátky půjčkové i dluhopisů, rovněž i ohledně všech listin a podání, která buď přímo neb nepřímo směřují ku zřízení domů neb přístaveb rodinných domků, zahrádek a pod.;

e) ohledné zápisů knihovních všeho druhu v pozemkových knihách; to týká se zejména knihovního zajištění půjček, poskytnutých družstvům aneb jednotlivým členům;

f) ohledně převodních poplatků ze staveb a pozemků družstevních. V ostatním podléhají družstva všeobecnému ustanovení daňových zákonů a kolkových i poplatkových předpisů.

§ 3.

Tyto výhody platí pro družstva obecně prospěšná, pokud jsou členy Ústřední jednoty pro reformu bytovou v Praze, neb jiného vládou uznaného ústředního svazu.

§ 4.

Ustanovení zákona ze dne 8. července 1902, č. 144 ř. z., pokud nejsou v odporu s uvedenými předpisy, dlužno splniti družstvům obecně prospěšným.

§ 5.

O Ústřední jednotě pro reformu bytovou v Praze platí, pokud se týče stavebních družstev, analogické předpisy, jako platí pro Ústredné družstvo v Bratislavě zákon ze dne 15. dubna 1919, č. 210 Sb. z. a n.

§ 6.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministerstvo sociální péče, veřejných prací a financí.

Zákon tento nabývá platnosti dnem vyhlášení.

Důvodová zpráva.

Následkem stoupnutí obyvatelstva v naší republice a následkem neobyčejné bytové krise počala se již v r. 1919 ustavovati nová stavební a bytová družstva drobných lidí, družstva to, kterým většinou propůjčen byl ráz obecné prospěšnosti. Družstva tato pokud neměla ráz družstev dělnických ve smyslu § 1 a 2 zákona ze dne 8. července 1902, č. 144 ř. z. nepožívala úlev daňových a poplatkových pro své stavby, ačkoliv je všeobecně známo, že členové těchto družstev mnohdy mají menší příjem, nežli členové družstev dělnických. Bylo by proto nespravedlivým, aby tito občané většinou lépe situovaní dělníci státní, obecní nebo soukromí zřízenci a úředníci, malí živnostníci, bezzemkové, malozemědělci atd. byli vyloučeni z. výhod, které poskytuje cit. zákon pouze družstvům dělnickým. K tomu přistupuje ještě okolnost, že § 6 zákona ze dne 15. dubna 1919, e. 210 Sb. z. a n. o úpravě poměrů družstev na Slovensku, veškerá družstva, tedy i stavební, pokud podřízena jsou Ústrednému družstvu v Bratislavě, požívají výhod berních a poplatkových v ustanovení tom blíže určených. Tím zaveden je dvojí loket v posuzování družstev stavebních. Tímto zákonem se má tato nesrovnalost odstraniti.

Ústřední jednota pro reformu bytovou je doposud jediný svaz stavebních družstev na podkladě nepolitickém, cistě odborném i mohla by pro Čechy, Moravu a Slezsko míti týž účel, jako Ústředna družstvo v Bratislavě, pokud se ovšem týká družstev stavebních. Tam by získal stát nutného prostředníka mezi družstvy a ústředními úřady, zejména mezi ministerstvem sociální péče a veřejných prací a zároveň revisní a poradní orgán pro družstva.

Ústřední jednota musela by ovšem býti přiměřeně dotována, aby své úkoly mohla řádně plniti. Dotace tato bude učiněna po dohodě zúčastněných ministerstev.

V Praze dne 9. prosince 1920.

F. Modráček,

Hudec, Stejskal, Dr. Rašín, Dr. Lukavský, Dr. Hajn, Dr. Matoušek, Zavřel, Mašek, Votruba, Veverka, Dr. Stránský, Špaček, Dyk, Dr. Kramář, Purkyňová, inž. Bečka, Bergman, inž. Novák, G. Navrátil, Najman, Horák, Vávra.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP