Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
1033.
Návrh
poslanců Jana Černého, Fr. Biňovce, Jana Prokeše a soudr.
na změnu zákona ze dne 30. března 1920, čís. 219 Sb. z. a n. o podpoře soukromého stavebního podnikání.
Zákon
ze dne ........................................ 1920,
jímž mění se zákon ze dne 30. března 1920 o podpoře soukromého stavebního podnikání.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Zákon ze dne 30. března 1920 o podpoře soukromého stavebního podnikání pozměňuje se takto:
(1.) § 1. zní:
Pro nové stavby domů, s jichž stavbou po vyhlášení tohoto zákona bude započato a které budou nejdéle do konce roku 1922 dokončeny, může býti za podmínek tímto zákonem stanovených poskytnuta státní subvence nejvýše do 50°/o rozpočtového stavebního nákladu (§ 3, čl. 2), z níž polovice vyplatí se po zakrytí budovy, druhá po udělení povolení k obývání budovy pudle ustanovení stavebních řádů.
Lhůta pro dokončení stavby může býti ze závažných důvodů prodloužena ministerstvem veřejných prací.
Při těchto nových stavbách může býti užito stavebních úlev, které platí pro obecně prospěšné obytné domy podle zákonů o stavebních úlevách.
Přístavby a nástavby obytných domů, odpovídají-li místnosti v nich zřizované podmínkám §u 3 tohoto zákona, pokládají se za nové stavby po rozumu odstavce 1.
(2.) V §u 3 škrtnut budiž odstavec 1.
(3.) Odstavec 2. (nyní 1.) zní: Nová stavba musí obsahovati aspoň 2 nájemné byty. Pro budovy přepychové se výhody neposkytují.
(4.) Odstavec 3. (nyní 2.) zní: Rozpočty a plány nových staveb musí býti schváleny stavebním úřadem politického úřadu prvé stolice.
(5.) § 4 zní: Do státních rozpočtů na léta 1921 a 1922 zařadí se celkem 500 mil. Kč, ze kterých budou udíleny subvence v § 1 uvedené.
§ 2.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.
§ 3.
Provedení tohoto zákona ukládá se ministrům veřejných prací, financí a sociální péče.
Odůvodnění.
Zákonem, jehož změny jsou navrhovány, měla býti podpořena stavební podnikavost. Textem zákona, zejména ustanovením § 3, odst. 1. a 2. omezována odpomoc v bytové nouzi na velká, průmyslová a obchodní střediska a přehlížen fakt, že v okolí oněch míst jest nouze bytová daleko větší, protože dělnictvo průmyslové bydlí převážnou většinou na periferii průmyslových míst nebo v místech venkovských v okolí. Jest proto nutno, má-li účel zákona býti splněn, rozšířiti výhody zákona i na obce venkovské vůbec bez ohledu na počet obyvatelstva. V těchto místech jest dána větší možnost stavebního podnikání, neboť lze tam snáze i levněji zaopatřiti pozemky, stavební materiál i pracovní síly.
Bytová družstva nejsou všude ustavena a nejsou, i když stávají, s to, aby odpomohla nouzi bytové.
Má-li býti bytové nouzi odpomoženo, a to jest předním úkolem státu, jest nutno podpořiti soukromé osoby, které mají možnost a snahu k vybudování vlastních příbytků.
Požadovaný náklad 500 mil. Kč budiž, pokud nestačil obnos preliminovaný v rozpočtu pro rok 1921, uhrazen vložením příslušné sumy do rozpočtu investičního pro rok 1922.
Návrh budiž ve směru formálním předložen výboru sociálně-politickému k urychlenému projednání.
V Praze dne 15. listopadu 1920.
Jan Černý, Biňovec, Prokeš,
Remeš, Kříž Alois, A. Sychravová, Dr. Meissner, Pik, J. Marek, A. Hvizdák, Dr. Winter, Johanis, Habrman, Aster, Jan Zverec, J. Kříž, Čundrlík, Němec, Bechyně, Geršl, Chalupa, Hummelhans.