Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1063.

Odpověď

ministra národní obrany a ministra s plnou mocí pro správu Slovenska

na interpelaci poslance Floriána Tománka a soudr. (tisk 313)

ohledně křiklavých nespravedlivostí při osvobozování (reklamování) od vojenské služby na Slovensku.

K interpelaci dlužno na prvém místě prohlásiti, že vláda nezná českých služných nebo českých četníků na Slovensku, kdež, stejně jako v celém území republiky, fungují pouze československé úřady a československé četnictvo.

Pokud proti kterémukoliv zřízenci republiky oznámena bude konkrétní stížnost, bude vždy bez ohledu na jeho národnost spravedlivě vyšetřena a dle výsledků případně i zakročeno, vláda musí však odmítnouti každé obvinění tak paušální, jaké vznášejí páni tazatelé tvrzením, že její úřady a četnictvo šíří na Slovensku hlad.

K případům v interpelaci uvedeným se uvádí: Pěšák Mikuláš Masaryk z Unína byl sproštěn poprvé výnosem ministra s plnou mocí pro správu Slovenska ze dne 10. února 1920, č. 3815 pro jarní práce hospodářské do 31. května t. r., po druhé výnosem č. 25262 ze dne 29. července t. r. pro žně do 30. září t. r.

Reklamace (žádosti) byly na základě zpráv četnictva, jež vyzněly vždy příznivě, doporučeny hlavním služným v Holiči k vyřízení kladnému.

Dělostřelec Vavřinec Mikuš z Radošovce, který nastoupil vojenskou službu v čs. vojsku teprve dne 1. května t. r. byl jako kovářský mistr sproštěn výnosem ministra s plnou mocí pro správu Slovenska ze dne 3. srpna t. r. č. 25466 do 30. září t. r., ačkoliv jsou v obci Radošovicích ještě dva koláři: Kašpar Jankovič a Josef Rybecký, kteří se zaměstnávají opravami hospodářského nářadí a další kolář v obci Chropkově, 3/4 hodiny vzdálené.

Též v tomto případu vyzněla četnická relace zcela objektivně a postrádá jakéhokoliv stranického nátěru. Rovněž hlavní služný Holičský nenavrhl zamítnutí žádosti.

Jest tedy zřejmo, že obvinění četnictva i hlavního služného jest bezpodstatné a padá tak i výtka, že se při osvobozování vojínů na Slovensku postupuje stranicky a se zřetelem na politickou příslušnost.

Oba případy naopak dokazují, že žádostí jsou vyřizovány s největší benevolencí.

V Praze dne 5. listopadu 1920.

Ministr národní obrany:

Gen. Husák, v. r.

Ministr s plnou mocí pro správu Slovenska:

Dr. Mičura, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP