Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1082.

Návrh

poslance Jos. Šamalíka a soudruhů,

aby město Blansko zařaděno bylo do vyšší třídy platů úřednických a zřízeneckých.

Město Blansko na Moravě, jež jest střediskem a východiskem turistických výprav a výletů do Mor. Krasu, neboť leží na dráze, z níž jest nejbližší přístup do světoznámých jeskyní Krasových a propasti Macochy u Ostrova — jest sídlem okresních úřadu. Státní úřednictvo a zřízenectvo krutě pociťuje, že Blansko zařaděno jest do nejnižší třídy platební, neboť drahotní poměry jsou tu neobvykle těžké a nepříznivé. Příčinou toho jest v prvé řadě ta okolnost, že v městě i okolí převládá průmysl. V Blansku samém jest 14 továren s 3000—3500 dělníky. Též nejbližší okolí Blanska jest silně průmyslové a jest široko daleko znám tamní průmysl železárenský a keramický.

Naproti tomu jsou tamní poměry zemědělské neutěšené, neboť Blansko leží v hornatém Mor. Krasu a v bezprostřední blízkosti začíná již chudičká českomoravská vysočina, takže celé okolí má ráz neúrodného kraje horáckého.

Blansko leží v aprovisačním obvodu města Brna. Potraviny ve velkém i v malém odvážejí se odtud na brněnské trhy, následkem toho jsou blanské trhy slabé a potraviny jsou dražší než v Brně, ba dokonce různé předměty denní potřeby nelze mnohdy v Blansku ani dostati a nutno jest opatřovati je v Brně.

Jak svrchu řečeno, jest Blansko výletním místem. Přijde sem během roku přes 30.000 turistů. Každoročně přes 30 rodin bývá v Blansku na letním bytě.

Tato neobyčejná frekvence způsobuje v Blansku i v nejbližším okolí zvláštní typické poměry, podobající se poměrům v lázeňských místech.

V roce 1900 bylo v Blansku samém napočítáno 3141 duší, v roce 1910 pak 4118, stoupl tedy v oněch 10 letech počet obyvatelstva téměř, o celý 1000 čili o 32%.

Ve skutečnosti jest nyní počet obyvatelstva daleko větší, neboť do počtu toho nebyli zahrnuti přečetní: dělníci, kteří po celý den, ba po celý týden v továrnách pracují a v Blansku přenocují. V Blansku jest 650 domů. Jsou to však většinou domky dělnické. Následkem toho jest v Blansku veliká nouze o byty, nájemné jest úžasně vysoké, a to ještě neodpovídají byty nikterak potřebě a stavu úřednictva.

Úžasná drahota všech denních potřeb doléhá těžce na kruhy úřednictva, ježto jich platy daleko nestačí ku krytí nejnutnějších potřeb. Jest tudíž příkazem spravedlnosti, aby město Blansko, ležící u hranic okresu Brněnského, zařaděno bylo do vyšší třídy aktivních přídavků, poněvadž je zde mnohem dráže, než v Brně samém.

Z důvodů těchto podepsaní navrhují:

Slavná sněmovno račiž se usnésti, by město Blansko na Moravě bylo zařaděno do vyšší třídy aktivních přídavků a to 807% pražského akt. přídavků. Finanční úhrada budiž opatřena z běžných státních příjmů.

Návrh tento budiž přikázán výboru státně-zřízeneckému.

V Praze dne 15. prosince 1920.

Jos. Šamalík,

Dr. Polanský. Dr. Mazanec, Dr. Nosek, Janalík, Dr. Juriga, Kopřiva, Dr. Buday, Bezděk, Fr. Navrátil, Adamovský, Vrabec, Hlinka, Dr. Kmeťko, Myslivec, Adámek, Tománek, Rozsypalová, Dr. Labay, Sedláček, Rýpar.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP