Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.
I. volební období.
2. zasedání.
1147.
Odpověď
ministerského předsedy jako správce ministerstva vnitra
na interpelaci poslance Igora Hrušovského a spol.
ve věci hromadného stěhování slovenského lidu do Ameriky (tisk 632).
Vystěhovalectví do Ameriky nabylo větších rozměrů na jaře letošního roku a jest nejvíce rozšířeno ve východních župách slovenských a v Podkarpatské Rusi.
Pokud jde o příčiny jeho není pochyby, že se stěhují do Ameriky z valné části osoby, které již dávno měly v úmyslu do Ameriky se vystěhovati a jen pro poměry válečné mohou teprve nyní úmysl ten uskutečniti. Mimo to mají na vystěhovalectví velký podíl neutěšené sociální a hospodářské poměry poválečné a setrvačnost vystěhovaleckého hnutí předválečného.
Proti dávnému zvyku stěhovati se do Ameriky jest ovšem těžký boj, když k vystěhování svádí vysoký kurs amerického dolaru a propaganda Slováků amerických, kteří volají své příbuzné do Ameriky. Tak bylo na příklad z 1568 vystěhovalců, kteří v září a v říjnu prošli baráky libeňskými 737 osob — tedy skoro polovice všech vystěhovalců — svými příbuznými v Americe svedeno k vystěhování. Také Slováci, kteří se z Ameriky vrátili do vlasti a opět odjíždějí, zklamáni ve svých nadějích jsou často příčinou stěhování jejich známých do Ameriky.
Vláda jest si plně vědoma nebezpečí, které vystěhováním zdravého slovenského lidu v takovém počtu hrozí republice a neopomíjí ničeho, co by vystěhovalectví toto obmezilo na míru nejmenší.
Zameziti vystěhovalectví úplně jest ovšem nemožno, poněvadž vystěhovalectví jako individuální zjev je důsledek osobní svobody a styků mezinárodních.
Aby bylo zabráněno vystěhování hromadnému a nerozvážnému, učinil úřad zplnomocněného ministra v Bratislavě tato opatření:
a) Uznávaje poučování lidu za nejúčinnější prostředek dohodl se s propagační kanceláří a s osvětovými sbory, že budou systematicky vhodnými přednáškami upozorňovati obyvatelstvo na svízely vystěhovalců po cestě a v Americe samé a je důtklivě varovati před nerozvážným odjezdem; propagační kancelář v Bratislavě rozšiřuje vhodný leták stejného obsahu zejména ve východních župách slovenských a československá tisková kancelář v Bratislavě novinám dodává k uveřejňování konkrétní případy nesnází vystěhovalců;
b) všechny podřízené úřady slovenské byly poučeny o platných předpisech vystěhovaleckých a o amerických podmínkách přistěhovaleckých a bylo zakázáno vydávati cestovní pasy osobám, které nevyhovují těmto podmínkám;
c) dále bylo těmto úřadům uloženo aby vhodným způsobem, zejména pomocí notářů a po případě také orgánů ústředního pomocného výboru pro zahraniční Čechoslováky informovaly obyvatelstvo o přistěhovaleckých podmínkách a vůbec je poučováním odvracely od vystěhování, zejména nerozvážného;
d) v zájmu evidence vystěhovaleckého hnutí a jeho vlivu na místní poměry bylo těmto úřadům také nařízeno, aby vedly a do Bratislavy předkládaly podrobnou statistiku o vystěhovalcích a při vydání cestovního pasu zejména také zjistily, má-li žadatel v Americe příbuzné, které a kde, do které části Ameriky se chce vystěhovati, má-li tam zajištěnou práci, u koho a na základě jaké úmluvy, proč se stěhuje, kdo ho dopraví a za jakých podmínek, do kterého přístavu a kterou lodí, a svádí-li jej někdo k vystěhovatelství a kdo.
Aby byla zamezena všeliká vystěhovalecká agitace, bylo podřízeným úřadům slovenským nařízeno, aby vystěhovaleckému hnutí věnovaly stálou a bedlivou pozornost, aby zjistily vystěhovalecké firmy v jejich obvodu činné, aby se přesvědčily o jejich oprávněnosti k vystěhovaleckým obchodům a o tom, zachovávají-li předpisy vystěhovaleckého zákona zejména pokud běží o vyhotovování smluv s vystěhovalci podle § 32 a o zákaz vystěhovalecké agitace a aby s největší přísností zákona zakročovaly proti každé vystěhovalecké agitaci.
Také podniky pražské, které se zabývají dopravou vystěhovalců, byly zvlášť důtklivě varovány před každým verbováním vystěhovalou a podporou vystěhovalectví vůbec. Dosud však dle zprávy policejního ředitelství v Praze nebylo u pražských společností, které se zabývají dopravou vystěhovalců, ani verbování vystěhovalců, ani nic vyšetřeno, z čeho by se dalo souditi, že svá oprávnění překročují a rovněž na Slovensku nebyl dle sdělení úřadu splnomocněného ministra zjištěn žádný způsob verbování k vystěhovalectví.
Vystěhovalectví slovenské je z velké části přirozeným důsledkem mnohonásobných příbuzenských svazků mezi osobami, na Slovensku a osobami v Americe usedlými, a lze-li věřiti novinářským zprávám, není ani tak intensivní jako v některých dohodových státech samých. Možno [také bezpečně očekávati, že nynější ruch vystěhovalecký pomine, až osoby, jimž válkou bylo znemožněno do Ameriky se dříve vystěhovati, svůj úmysl provedou. Úbytek nastalý vystěhováním je a bude do jisté míry paralysován trvalým návratem bývalých vystěhovalců do vlasti, z nichž podle zprávy našeho generálního konsulátu v Hamburku v prvních 9 měsících tohoto roku jen přes Hamburk se vrátilo na 8000 osob. Splní-li se naděje kladené v pozemkovou reformu, možno s určitostí počítati, že proud vystěhovalecký pomine a že naši vystěhovalci v počtu ještě větším budou se z Ameriky k nám vraceti. Státní úřad pozemkový pracuje s největším úsilím, aby se zejména v úrodných krajích podunajských mohlo se systematickým prováděním pozemkové reformy ve velkém měřítku započíti v době co nejkratší. Kolonisování toto jest ovšem spojeno s velkými přípravami, které nejsou ještě skončeny. Také ministerstvo národní obrany přichází v mezích možnosti s největší ochotou vstříc žádostem za odprodej prázdných pro vojenskou správu postrádatelných objektu k zařízení průmyslových podniků. Lze tudíž důvodně předpokládati, že úsilí státní správy, bude-li účinně podporována všemi směrodatnými činiteli, podaří se opatřiti lidu slovenskému doma zaměstnání a výdělek a tím také odstraniti jednu z důležitých příčin hnuti vystěhovaleckého.
V Praze 13. prosince 1920.
Ministr vnitra: