Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.
I. volební období.
2. zasedání.
1399.
Usnesení senátů Národního shromáždění
republiky Československé
o vládním návrhu zákona (tisk 165)
o dohledu k obcím na Slovensku.
Senát Národního shromáždění republiky Československé schválil v 32. schůzi dne 25. ledna 1921 tuto osnovu zákona:
Zákon
ze dne ..................................................... 1921
o dohledu k obcím na Slovensku.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Článek I.
Dozorčí práva nad malými a velkými obcemi.
§ 1.
Okresním výborům příslušeli nad malými a velkými obcemi s výhradou správního soudnictví (zákon z 9. března 1920 č. 158 Sb. z. a n.) táž dozorci práva, jež náležela municipálním výborům.
§ 2.
Do usnesení okresních výborů učiněných podlé § 1 lze podati s výhradou správního soudnictví stížnost do 14 dnů u okresního úřadu k župnímu úřadu.
§ 3.
Pokud podle platných předpisů jest ve věcech náležejících do působnosti malých a velkých obcí třeba slyšení municipálního výboru, nastupuje nyní slyšení okresního výboru.
§ 4.
Působnost, kterou ve věcech obecních statutů malých a velkých obcí vykonávaly podle platných předpisů municipální výbory, náleží okresním výborům; jich usnesení vyžaduje ke své platnosti schválení okresního náčelníka.
Ustanovení, podle kterých bylo dosud lze statuty mlčky schvalovati, pozbývají platnosti.
O stížnostech platí s výhradou správního soudnictví ustanovení § 2.
Článek II.
Dozorčí práva nad městy s regulovaným magistrátem.
§ 5.
Župním výborům příslušejí nad městy s regulovaným magistrátem s výhradou správního soudnictví táž dozorčí práva, jež náležela municipálním výborům.
§ 6.
Rovněž příslušejí župním výborům práva bezprostředního dozoru nad městy s regulovaným magistrátem, jež náleželo ministerstvu vnitra v mezích § 165 uher. zák. čl. XXII: 1886.
§ 7.
Do usnesení župních výborů učiněných podle §§ 5 a 6 lze podati s výhradou správního soudnictví stížnost do 14 dnů u župního úřadu k ministerstvu vnitra.
§ 8.
Pokud podle platných předpisů jest ve věcech náležejících do působnosti měst s regulovaným magistrátem třeba slyšení municipálního výboru, nastupuje nyní slyšení župního výboru.
§ 9.
Práva, jež náleží županovi podle §§ů 10 a 13 zákona ze dne 3 1 března 1920, č. 233 Sb. z. a n. o prozatímní úpravě správy měst s regulovaným magistrátem, nejsou tímto zákonem dotčena.
§ 10.
Působnost, kterou ve věcech statutů měst s regulovaným magistrátem vykonávaly podle platných předpisů municipální výbory, náleží župním výborům; jich usnesení vyžaduje ke své platnosti. schválení županova.
Ustanovení, podle kterých bylo dosud lze statuty mlčky schvalovati, pozbývají platnosti.
O stížnostech platí s výhradou správního soudnictví ustanovení § 7.
§ 11.
O statutech měst s regulovaným magistrátem, jež týkají se přestupků, platí předpisy uher. zák. čl. XL: 1879.
Článek III.
Závěrečná ustanovení.
§ 12.
Působnost tohoto zákona může býti nařízením vlády rozšířena prozatím až do další úpravy zákonem zcela nebo z částí na území Podkarpatské Rusi.
§ 13.
Zákon tento nabude účinnosti zároveň se zákonem ze dne 29. února 1920, č. 126 Sb. z. a n. o zřízení župních a okresních Úřadů v republice Československé.
§ 14.
Zákon provede ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.
Prášek v. r.,
předseda.
Dr. Šafařovič v. r.,
senátní tajemník.
Dr. O. Krouský v. r.,