Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1729.

Odpověď

ministra spravedlnosti

na interpelaci poslance Dra Šmerala a soudr.

v záležitosti vyšetřovací vazby osob, zatčených při prosincovém hnutí. (Tisk 1209.)

Na interpelaci pana poslance Dra. Šmerala a soudruhu v záležitostí vyšetřovací vazby osob, zatčených při prosincovém trestném hnutí, nutno přiznati, že sice cifra zatčených jest mnohem menší, než počet udaný pány interpelanty, že však i tento menší počet jest v poměru ku. počtu soudců a prostoru věznic tak velký, že způsobil a dosud působí soudcům a justiční správě velké obtíže. Obtíže ty jsou tím větší, že více než polovice ze zatčených připadá na obvod zemského soudu v Praze a jest z největší části ve vazbě u trestního soudu na Karlově námětí a v trestnici pankrácké.

Jest přirozeno, že justiční správa, čím vetší tyto obtíže jsou, tím úsilovněji namáhá se o to, aby počet uvězněných se snížil. Uložila proto státním zástupcům přísně, aby důvody, ze kterých byla vyšetřovací vazba uvalena, v jednotlivých případech bez ustání přezkoumávali a bděli nad tím, aby vazba nebyla udržována bez nejnutnějších příčin. Bylo také již v Čechách propuštěno více než 200 osob, na Moravě, kde jest zatčených mnohem méně, kolem 70. Počet propuštěných v nejbližších dnech stoupne, protože vyšetřování jednodušších věcí zatím pokročilo a lze zejména už ve větším počtu případů přehlédnouti, zda jsou zde dostatečné důkazy pro provinění, k vůli nimž vyšetřovanci musí dle zákona býti držáni ve vazbě povinné.

Proti vývodům interpelace o bezdůvodnosti obav před útěkem vyšetřovanců a před tím, že by se na úkor pravdy smlouvali, nutno totiž poukázati na, to, že ne z těchto důvodů jest většina vyšetřovanců ve vazbě, nýbrž proto, že jsou obviněni z takových trestných činů, při nichž jest vazba vyšetřovací povinnou, i když tu není nebezpečí útěku nebo smlouvání se vyšetřovanců. při tomto druhu vazby nelze nikoho propustiti, dokud nenastane vyjasnění, zda skutečně jest tu skutková povaha tak těžkého trestného činu čili nic.

Ministerstvo spravedlnosti naléhá proto od prvopočátku, aby vyjasnění to co nejdříve nastalo. Naléhá na urychlené řízení, přidělilo trestním oddělením výpomocné soudce, dalo jim k disposici automobily a pod. Když přes to věci nešly ku předu tak rychle, jak justiční správa si přála, nařídila presidentům vrchních zemských soudů, aby pod vlastní zodpovědností svou a podřízených presidentů přidali do trestních oddělení tolik soudců, kolik jich oddělení ta vůbec potřebují, bez ohledu na to, jestliže ostatní agenda soudu, zejména civilní, bude váznouti ještě více než tomu již beztoho jest. Tvrzení, že vazba se zúmyslně prodlužuje, vyjadřuje tedy pravý opak toho, co se ve-skutečnosti děje.

Co se týče návštěv vyšetřovanců, byly tyto vyšetřujícími soudci obmezeny jen v prvních dnech po dodání zatčených, protože zákon předepisuje přítomnost soudcovu při takových návštěvách a kdyby vyšetřující soudci byli měli obcovat návštěvám, nebyli by mohli vyslýchati obviněné a dodržeti zákonné lhůty, pro tyto výslechy předepsané. Od těch, dob se návštěvy připouštějí a koná se jen u zemského trestního soudu v Praze denně 80—100 takových návštěv.

Že umístnění vyšetřovanců, zejména v Praze, způsobilo obtíže, jest viděti již z toho, že věznice trestního soudu a trestnice na Pankráci jsou dohromady zařízeny na pohodlné umístnění pouze 931 vězně. Byly už před dodáním komunistických vyšetřovanců přeplněny. Aby bylo získáno místo, musela být značná část trestanců nakvap dopravena do jiných trestnic a jen tím podařilo se do obou ústavů umístniti něco více než dvojnásobný stav osob, než pro který ústavy ty jsou určeny. V tomto počtu jsou zahrnuti trestanci, obyčejní vyšetřovanci a vyšetřovanci ze dnů prosincových.

Není však správné, že by v některé z velkých světnic, jež normálně jsou určeny pro 30 osob, bylo umístněno až 60 vyšetřovanců. Jen v jedné jest jich 50, v druhé 45 a v třetí 43. Co den zjednává se však i v tom směru úleva.

Že v trestnicí na Pankráci nebyli před válkou umístněni političtí vyšetřovanci, jest pravda. Byloť tehdy ještě dosti místa ve věznici trestního soudu na Karlově náměstí, která ostatně má horší místnosti než trestnice na Pankráci. Za války stoupla však kriminalita tak, že věznice nestačovala a byla přeplněna. Tomuto přeplnění učinilo ministerstvo spravedlnosti po převratu přítrž svolením, že část vyšetřovanců umístněna byla na Pankráci. Tam ovšem museli býti umístněni i vyšetřovanci prosincoví.

Pokud jsou pro ně platny výhody politických vyšetřovanců, výhody ty se jim poskytují. Co se zvláště četby týče, nutno vytknout, že její povolení spadá v obor působnosti vyšetřujícího soudce. Zásadné povoleny jsou dva deníky. Na zvláštní žádost byly jednotlivým vyšetřovancům povoleny i jiné, zejména i směru politického, k němuž hlásí se vyšetřovanci komunističtí. Beletristické knihy připouštějí se vyšetřovancům vůbec, jiné po prohlídce.

Na stravu dosud si stěžováno nebylo, strava jest dobře upravená a chutná.

Co se týče vyšetřovanců, dodaných z Mostu do Plzně, jsou obviněni z trestného jednání, pro něž vede vyšetřování krajský soud v Mostě. Nebylo lze je ponechati ve věznici krajského soudu v Mostě z důvodů bezpečnostních a proto, že věznice mostecká jest přeplněna.

Všichni obvinění byli vyslechnuti 16. a 18. prosince dožádaným plzeňským soudcem, zatím konáno vyšetřování příslušným vyšetřujícím soudcem v Mostě a tento soudce odebral se také již do Plzně, aby nyní další výslechy sám provedl. Z vyšetřovanců mosteckých bylo již devět propuštěno, o vazbě 19 dalších rozhodne se co nejdříve, o zbytku, jakmile bude obvinění, na ně vznesené, více objasněno. O tom, že by byli někteří ze zatčených ztýráni a že by s nimi bylo bývalo hrubě zacházeno, není ničeho známo, dovídá se vláda teprve z interpelace a zařídila ihned vyšetření tohoto obvinění. Převezení do Mostu stane se, jakmile to poměry ve věznici mostecké dovolí.

O poměrech vyšetřovanců v Brně, a zejména na Špilberku, vyžádána byla v základě interpelace zpráva presidia vrchního zemského soudu v Brně, která stěžuje si sice na obtíže s umístněním vyšetřovanců, ale konstatuje, že každý z vyšetřovanců má své lože a náležité ložní prádlo, zejména přikrývky nebo vlastní peřiny, že stravování jest dobré a že zejména na Špilberku dostávají vězňové třikrát v týdnu hovězí maso neb anglické konservy a že se stravou jsou velice spokojeni. Nakládá se se všemi vězni dle předpisů o politických vězních, dostávají časopisy i knihy a rozdáno bylo jim zejména i mnoho brožur, jednajících o otázkách socialistických.

Justiční úřady v Praze a v Brně povolily trém poslancům, na interpelaci podepsaným, prohlídku vězení u trestního soudu v Praze, na Pankráci, dále v Brně na Cejlu i na Špilberku, a ministerstvo spravedlnosti učiní co bude možno, shledali-li tito poslanci nějakou závadu.

Ke konečným dotazům interpelace mohu jen opakovati, že ministerstvo spravedlnosti a jemu podřízené soudy a státní zastupitelstva namáhají se ze všech sil, aby vyšetřování byla co nejdříve skončena, aby vazba nebyla zbytečně prodlužována a pokud zrušena býti nemůže, aby byla učiněna co nejsnesitelnější.

Rozumí se podle zákona, že osobám jejichž vazba byla by prokázána za bezdůvodnou ve smyslu zákona ze dne 21. března 1918. č. 109 ř. z., dostane se náhrady.

V Praze dne 28. února 1921.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Popelka, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP