Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1762.

Zpráva

výboru zásobovacího

o návrhu poslance Jos. Šamalíka, Fr. Navrátila a spol. (tisk 1071)

na uvolnění kukuřice, luštěnin a máku.

Výkup kukuřice z letošní domácí sklizně byl nepatrný, ačkoliv sklizeň kukuřice, hlavně na Slovensku, byla dosti dobrá. Následek byl, že úřad pro krmiva nemohl vyhověti žádostem spotřebitelů o příděl kukuřice pro výkrm dobytka, jelikož mu žádná přidělena nebyla. Chovatelé drůbeže a dobytka na venkově i v městech nakupovali proto "pod rukou" ušlechtilé obilí, jímž zvířectvo krmili na. úkor zásobování lidu. Ve velké míře používalo se proto ke krmení zvířectva černé aprovisační mouky. Tak bujel tajný obchod s kukuřicí, čímž ceny její stoupaly. Zásobovací výbor nabyl přesvědčení, že uvolněním obchodu s kukuřicí dostane se ještě dosti zásob kukuřice do volného obchodu, čímž docílí se: veřejnou konkurenci dostaví se snížení cen kukuřice a veřejným nákupem kukuřice obmezí se skrmování chlebovin dobytku.

Luštěniny jsou ve větším rozsahu pěstovány jen u velkostatků, které přebytky luštěnin ve prospěch veřejné aprovisace již odevzdaly Zbylé menší zásoby u zemědělců nebudou obilním úřadům nabídnuty, takže octnou se zbytky luštěnin v tajném prodeji. Úplným uvolněním luštěnin dostanou se zbytky luštěnin rychleji do rukou spotřebitelů a zásobovací výbor jest přesvědčení, že volnou konkurenci docílí se zmírnění cen luštěnin.

Mák, pokud byl pěstěn ve větším rozsahu, jest již obilním ústavům dodán. Aby bylo umožněno i chudším vrstvám obyvatelstva máku dokoupiti — k úpravě pokrmů, jest nutno mák úplně uvolniti. Zásobovací výbor usnesl se navrhnouti:

Slavná sněmovno račiž se usnésti:

Nařízení vlády republiky Československé, jímž se upravuje upotřebení sklizně kukuřice, luštěnin a máku, budiž odvoláno a obchod se sklizní kukuřice, luštěnin a máku prohlášen buď za úplně uvolněný.

V Praze dne 2. března 1921.

Ant. Srba, v. r.,

místopředseda.

Jos. Šamalík, v. r.,

zpravodaj.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP