Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1920.

I. volební období.

2. zasedání.

1806.

Zpráva

zemědělského výboru

o usnesení senátu

o vládním návrhu zákona (tisk senátu 455)

o uznávání původnosti odrůd, uznávání osiva a sádí a zkoušení odrůd kulturních rostlin (1625).

Pro řádné řešení otázky výživy obyvatelstva naší republiky jest nejdůležitější, zvelebení a zvýšení naší produkce zemědělské. Jednou z příčin, proč produkce tato nyní není na výši mírové doby, je nedostatek ušlechtilého pěstěného osiva a sádí. Dovoz jich z ciziny je nyní obtížný a drahý. Ale povinností naší jest, podporovati domácí pěstění osiva a sádě a její šlechtění, bychom tak stali se neodvislými od ciziny a přispěli též k rozmachu stávajících dobrých šlechtitelských podniků. Předložený návrh zákona přispěje ku povznesení domácí výroby, což má veliký význam hospodářský i finanční.

Senát Národního shromáždění republiky Československé přijal v 41. schůzi dne 18. února 1921 připojenou osnovu zákona:

Zemědělský výbor poslanecké sněmovny ve své schůzi ve středu 9. března 1921 projednal a schválil navrženou osnovu zákona a v důsledcích toho činí zemědělský výbor v poslanecké sněmovně návrh:

Slavná sněmovno, račiž se usnésti:

Připojené osnově zákona uděluje se ústavní schválení.

V Praze dne 11. března 1921.

Adolf Prokůpek, v. r.,

předseda.

Fr. Zavřel, v. r.,

zpravodaj.

Zákon

ze dne ...........................................1921

o uznávání původností odrůd, uznávání osiva a sádí a zkoušení odrůd kulturních rostlin.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Za účelem zvelebení výroby rostlinné zavádí se:

1. uznávání původnosti odrůd,

2. uznávání osiva a sádě kulturních rostlin a

3. zkoušení odrůd.

Označení ťpůvodní odrůdaŤ, ťuznané osivoŤ, ťuznaná sáďŤ, ťdo rejstříku zapsaná odrůdaŤ (§ 9) povoluje se jen podle ustanovení toho zákona.

§ 2.

Uznávání provádí na přihlášky pěstitelů uznávací komise při hlavních zemědělských korporacích zájmových, které pověří ministerstvo zemědělství odborným řízením uznávacím. Náklady uznávacího řízení hradí žadatel.

Členy uznávacích komisí jmenuje k návrhu hlavních zemědělských korporací zájmových ministerstvo zemědělství na dobu 3 let.

§ 3.

Ministerstvo zemědělství zřídí k účelům poradním ústřední uznávací komisí ze zástupců ministerstev zemědělství, obchodu a po dobu mimořádných poměrů také ze zástupců ministerstva pro zásobování lidu a dále ze členů uznávacích komisí.

Každá uznávací komise navrhuje do ústřední uznávací komise 3 členy na dobu 3 let. Z navržených členů má býti jeden z řad šlechtitelů a jeden zástupce kontroly (§ 14).

§ 4.

Oprávnění označovati odrůdy za původní uděluje k návrhu uznávací komise ministerstvo zemědělství dekretem.

Původní odrůdy zapisují se u ministerstva zemědělství do knihy původních odrůd.

§ 5.

Pro uznaná osiva a sádě vydá uznávací komise uznávací list.

Uznaná osiva a sádě zapisují se odděleně podle jednotlivých kategorií u hlavních zemědělských korporací zájmových v soupisech osiv a sádí.

Zápis osiv a sádí původních odrůd provede se teprve po udělení oprávnění označovati odrůdy za původní.

Opisy zápisů do soupisů osiv a sádí zasílají hlavní zemědělské korporace zájmové ministerstvu zemědělství.

§ 6.

Součástí knihy původních odrůd, jakož i rejstříku osvědčených odrůd jest sbírka typických vzorků zrna, klasů, resp. plodů.

Sbírky vedou a udržují stanice a ústavy (§ 14) v dohodě s hlavními zemědělskými korporacemi zájmovými nejméně po dobu trvání zápisu.

§ 7.

Rejstřík osvědčených odrůd, kniha původních odrůd, soupisy a sbírky osiv a sádí jsou veřejné.

§ 8.

Udělení oprávnění k označování odrůd za původní uveřejní se ve ťVěstníku ministerstva zemědělstvíŤ.

Uznání osiv a sádí vyhlásí uznávací komise ve ťVěstníkuŤ.

§ 9.

Odrůdy, které podle víceletých srovnávacích pokusů provedených veřejnými stanicemi a ústavy (§ 14) se zvláště osvědčily v určitých oblastech republiky Československé, budou po rozhodnutí ústřední uznávací komise zapsány ministerstvem zemědělství do rejstříku osvědčených odrůd.

Zápis do rejstříku bude vyhlášen ve ťVěstníku ministerstva zemědělství.Ť

§ 10.

Zápis do knihy původních odrůd, soupisů osiv a sádí a rejstříků osvědčeních odrůd opravňuje šlechtitele a pěstitele a jen se svolením uznávací komise i další majitele osiv a sádí k uvádění jich do obchodu jen s těmi údaji, které tvoří obsah provedeného zápisu.

§ 11.

Používati ochranné známky podle zákona ze dne 6. ledna 1890, č. 19 ř. z. pozměněného zákony ze dne 30. července 1895, č. 108 ř. z. ze dne 17. března 1913, č. 65 ř. z. a zákonem ze dne 24. července 1919, č. 471 Sb. z. a n., povoluje se pro osiva a sádě jen šlechtitelům a šlechtitelským podnikům pro původní odrůdy.

§ 12.

K žádostí šlechtitelů a šlechtitelských podniků za zápis známky musí býti přiložen úředně ověřený opis dekretu ministerstva zemědělství (§ 4).

Ministerstvo obchodu a obchodní a živnostenské komory sdělí ministerstvu zemědělství provedení zápisu známky s přesným slovním a obrázkovým textem a event. přepis a výmaz známky.

§ 13.

Právo k užívání známky pro původní odrůdy zaniká se zánikem oprávnění označovati odrůdu za původní, ale zápis trvá ještě 6 měsíců po zániku původnosti. Nebude-li známka v této době obnovena, zaniká.

§ 14.

Kontrolu obchodu osivem a sádí a dohled na udržování technických ustanovení tohoto zákona a předpisů na jeho podkladě vydaných vykonávají stanice a ústavy, které ministerstvo zemědělství pověří prováděním rozborů při uznávání osiv a sádí.

Tyto stanice a ústavy jsou povinny hlásiti k potrestání příslušným úřadům zjištěná přestoupení tohoto zákona a předpisů na jeho podkladě vydaných.

§ 15.

Prováděcím nařízením stanoveny budou podrobnosti provádění tohoto zákona, zvláště zásady pro uznávací řízení, složení uznávacích komisí a oblasti jich působnosti, směrnice pro vedení knihy původních odrůd, rejstříku osvědčených odrůd a soupisů a sbírky osiv a sádí, rozsah působnosti orgánů pověřených kontrolou obchodu osivem a sádí a způsob uzavření obalů zásilek uznaných osiv a sádí.

§ 16.

Trestné činy proti ustanovením tohoto zákona a nařízením na jeho podkladě vydaným trestají, pokud jednání nepodléhá přísnějším trestům podle všeobecného zákona trestního, politické úřady (administrativní policejní vrchnosti) jako přestupky vězením do 6 měsíců, nebo pokutou od 200—20.000 Kč. Současně může býti trestním nálezem prohlášeno zboží (osivo a sáď) za propadlé ve prospěch státu; peněz stržených prodejem tohoto zboží bude použito ministerstvem zemědělství na zvelebení výroby rostlinné.

Při přitěžujících okolnostech, zejména však při opakování trestného činu, bude vinník potrestán vězením do 6 měsíců a současně peněžitou pokutou až do 20.000 Kč.

Je-li peněžitá pokuta nedobytná, změní se tato v trest vězení a sice v tom poměru, že za každých 100 Kč počítá se 1 den vězení.

Šlechtitele a pěstitele, kteří přihlásili plodinu k uznávacímu řízení, a kterým osivo nebo sadba byly uznány na základě nesprávných informací udělených uznávacím komisím (§ 2) neb kontrolním orgánům (§ 14) a tím neodpovídaly tomuto zákonu a nařízením na jeho podkladě vydaným, může ministerstvo zemědělství k návrhu uznávací komise vyloučiti z řízení uznávacího na dobu až do 10 let.

Peněžité pokuty vybrané podle tohoto zákona plynou ve prospěch státu; peněz těchto bude použito ministerstvem zemědělství na zvelebení výroby rostlinné.

Přečiny proti zasahování v právo známkové podle tohoto zákona trestají se podle ustanovení zákona ze dne 6. ledna 1890. č. 19 ř. z.

§ 17.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem, který bude určen vládním nařízením. Týmž dnem pozbývá platnosti nařízení vlády republiky Československé ze dne 27. června 1919, č. 360 Sb. z. a n., a vyhláška ministerstva zemědělství republiky Československé ze dne 27. června 1919, č. 361 Sb. z. a n.

§ 18.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministr zemědělství v dohodě s ministry průmyslu, obchodu a živností, spravedlnosti a vnitra.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP