Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1865.

Vládní návrh

Zákon

ze dne ..............................................1921,

jímž se povoluje úvěr k boji proti nákazám zvířecím, zvláště proti moru skotu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

K boji proti nákazám zvířecím, zvláště proti moru skotu povoluje se ze státních prostředků na rok 1921 částka 10,000.000 Kč.

§ 2.

Peněz těch užije ministerstvo zemědělství, aby opatřilo čeho třeba k profylaksi a tlumení nákaz zvířecích, zvláště moru skotu v celé oblasti republiky.

§ 3.

Vláda se zmocňuje, aby částku v § 1. uvedenou si opatřila úvěrními operacemi.

§ 4.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení. Provedením jeho pověřuje se ministr zemědělství v dohodě s ministrem financí.

Důvodová zpráva.

Jako po každé větší válce rozšířily se i po poslední světové válce nakažlivé nemoce zvířecí, ozhřivka a prašivina u koní, slintavka a kulhavka u paznehtnatého zvířectva. Výlohy tlumením těchto nákaz vzniklé — vyšetřování, odškodnění usmrcených zvířat ozhřivých, desinfekce atd. — jdou na řad státu, a sice k tíži kap. 18., tit. 5., pol. 8. "tlumení zvířecích nákaz". Dotace tato (300.000 K, resp. 600.000 K pro Čechy, Moravu a Slezsko) nevystačila sice ani v roce 1919 ani v roce 1920; státní správa veterinární pomáhala si však v letech těch přesunem z dotace 450.000 K pro "strážní službu na hranicích", ježto tehdejší poměry zdravotního stavu hospodářského zvířectva v sousedních státech nevyžadovaly, by byla tato strážní služba aktivována.

V říjnu r. 1920 došla úřední zpráva o vypuknutí moru skotu v Polsku a zároveň žádost polské vlády o výpomoc zvěrolékařskou za příčinou úspěšného tlumení nákazy té v Polsku. Nejen z ohledů mezinárodních, ale i v zájmu jistější ochrany našeho hospodářského zvířectva byla do Polska vyslána 1. prosince 1920 pomocná výprava zvěrolékařská 49členná a pak 17. prosince studijní výprava 9členná. Vyslání těchto dvou výprav a vydržování delegáta zvěrolékařského ve Varšavě vyčerpalo dotaci pro "strážní službu na hranicích" do té míry, že bylo možno z ní jen z malé části přispěti k úhradě schodku dotace pro tlumení nákaz zvířecích v r. 1920. Následkem toho zůstaly v roce 1920 nedoplatky v Čechách ve výši skorem celé dotace pro tlumení zvířecích nákaz na letošní rok povolené (650.000 K pro Čechy, Moravu a Slezsko). Nedoplatky tyto vyžadují rychlé úhrady. Na přesun z dotace pro strážní službu na hranicích nelze z důvodů v následujícím uvedených, pomýšleti.

Mor skotu panuje dosud ve větší míře v sousedním Polsku (v Haliči 60 km od hranic); aby bylo zabráněno zavlečení jeho k nám, jsou nutna opatření ochranná na základě stávajících zákonů ze dne 19. července 1879, č. 108 ř. z., o desinfekci železničních vozů dobytčích, ze dne 29. února 1880, č. 37 ř. z., o moru skotu a zákon čl. VII. z r. 1888, o úpravě zvěrolékařství, jakož i nařízení vlády republiky československé ze dne 20. ledna 1921, č. 21 Sb. z. a n., o ochraně před morem skotu. Tato opatření — v přední řadě revise a evidence skotu ve Slezsku, na Moravě, Slovensku a v Podkarpatské Rusi v pásmu zahrnujícím asi 1500 obcí s eventuelním upotřebením vojska, dále zostřená desinfekce železničních vozů. z Polska došlých, jichž by bylo lze upotřebiti k dopravě dobytka, vyžadují značného nákladu, který se zvýší nutností zaopatřiti příslušné úřady desinfekčními prostředky pro případ zavlečení moru.

Bude-li nutno revisi a evidenci skotu v celém rozsahu pohraničního území po celý rok udržovati — což jest více než pravděpodobno — bude jen toto opatření vyžadovati nákladu. 3 až 4 milionů korun. Jestliže by přes to zhoubná tato nákaza k nám byla zavlečena, bude nutno zamořená místa za pomocí vojska uzavříti, všechna zvířata nemocná, dále podezřelá morem i podezřelá z nakažení ihned z moci úřední usmrtiti a desinfekci na náklad státu provésti. Majitele odstraněných zvířat bude nutno co nejdříve odškodniti, aby se nedávalo chovatelům záminky podezřelý dobytek pod rukou dále prodávati. Pro tyto případy musí býti po ruce určitá dotace as 5 milionů korun.

K těmto nepředvídaným výdajům nemá státní veterinární správa žádných prostředků pohotově. Přesun z ostatních dotací ministerstva zemědělství není v takovém rozsahu nijak možným. Má-li státní veterinární správa předepsaná a potřebná opatření prováděti s úspěchem, jest nezbytno, aby byla zbavena stálé starosti o úhradu nákladů tím vznikajících. Státní veterinární správa doufá, že vystačí s obnosem 10,000.000 K i pro případ eventuelního zavlečení a tlumení moru skotu v ojedinělých případech, a že bude moci hraditi i výlohy vzniklé tlumením ostatních, v předu řečených nákaz zvířecích. Ježto dle stávajících předpisů není dovoleno překročiti bez zmocnění Národním shromážděním (Stálým výborem) schválený rozpočet, jest nutno žádati v zájmu nezbytné ochrany našeho, postupně se doplňujícího stavu hospodářského zvířectva o zmocnění v rozsahu, jak v přiložené osnově zákona jest navrženo. Kdyby sňal obnos ten při častějším zavlečení moru nevystačil, bude nutno žádati o další úvěr.

V ohledu formálním se navrhuje, aby osnova byla Národním shromážděním projednána a schválena; zároveň se projevuje přání, aby osnova přikázána byla ve sněmovně poslanecké výborům zemědělskému a rozpočtovému, a po schválení touto sněmovnou v senátě výborům národohospodářskému a rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší vzhledem k naléhavosti věci.

V Praze dne 2. února 1921.

Ministr zemědělství:

Dr. Brdlík, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP