Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

2. zasedání.

1950.

Odpověď

ministrů vnitra a spravedlnosti

na interpelaci poslance Bečky, Bendy, V. Čundrlíka a spol.

o protahování vyšetřování resp. zjištění příčiny zmizení Tomáše Švédy. (Tisk. 1088.)

Podepsaní ministři pokládají si za čest odpověděti toto:

Dne 24. června 1920 kolem 11. hodiny dopoledne odešel mlynář v Závadce, Viktor Zurián, provázený svými dvěma syny a svým dělníkem Tomášem Švédou, patrně za pytláctvím, do lesa.

Viktor Zurián vrátil se téhož dne se svými dvěma syny domů z lesa okolo 3. hodiny odpoledne, avšak bez Tomáše Švédy a od toho okamžiku mizí po Švédovi veškerá stopa.

Trestní řízení (bylo zavedeno, avšak nedalo se zjistiti nic, z čeho by dalo se souditi má to, že by byl býval Tomáš Švéda mrtev, neřku-li, že by obvinění mohli býti z nějakého trestného činu na něm spáchaného, viněni.

Bylo proto vyhledávání usneseními státního zastupitelství v Rimavské Sobotě ze dne 13. srpna 1920 zastaveno.

V lednu, 1921 následkem nově vyšetřených okolností vyskytlo se opětně podezření, že Viktor Zurián Tomáše Švédu zastřelil a pak ho pomocí svých synů v lese zahrabal.

Bylo proto opětně zavedeno vyhledávání a Viktor Zurián a jeho syn Andrej vzati do vazby.

Obvinění popřeli čin jim za vinu kladený a tvrdili, že se se Švédou v lese rozešli a co se dále stalo, není jim známo.

Po slyšení svědků byli obvinění usnesením vyšetřujícího soudce u sedrie v Rimavské Sobotě ze dne 24. února b. r. na svobodu propuštěni. V řízení se pokračuje. O průběhu trestního řízení blíže se vyjádřiti není podle zákona dovoleno, aby se výsledkům jeho nepředbíhalo.

Četnická stanice v Polonce započala hned po oznámení tohoto případu s usilovným pátráním po zmizelém Tomáši Švédovi a požádala i jiná četnická velitelství o spolupátrání.

Tvrzení, že četníci prohlásili, že nelze ničeho dělati, jelikož není svědků, je bezdůvodné; nemohla býti zjištěna ani jedna osoba, která by tento výrok potvrdila.

Bylo nařízeno, aby četnictvo dále usilovně pátralo.

V Praze dne 14. března 1921.

Ministr spravedlnosti:

Dr. Popelka, v. r.,

Ministr vnitra:

Černý, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP