Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

1982.

Návrh

poslance Jana Koudelky a soudruhů,

aby město Kolín zařaděno bylo do vyšší třídy místních přídavků.

Město Kolín jest dosud zařaděno do III. třídy místních přídavků a vznáší proto oprávněný nárok, aby bylo zařaděno do třídy II.

Kolín jest místem vysoce vyvinutého a rozsáhlého průmyslu a obchodu, místem velkého počtu škol a znamenitým uzlem železničním; počet jeho a přilehlých obcí obyvatelů jest přes dvacet tisíc; to vše spolu s okolností, že leží jen 60 km od Prahy, s níž má výborné železniční spojení po dvou hlavních tratích, způsobuje, že jest v Kolíně drahota stejná jako v Praze, ba v mnohém ohledu daleko větší. To jest zjev tak známý, že není ani třeba jej dokazovati; již dávno byla tato okolnost za různých příležitostí úředně konstatována.

Ký div tedy, že zdejší státní úřednictvo již dávno se domáhalo splnění svého spravedlivého požadavku, aby bylo přeřaděno z III. třídy do II. třídy místních přídavků. Již v r. 1909 podána byla v tomto směru příslušná žádost, řádně odůvodněná. Nebyla však příznivě vyřízena. Příčina toho spočívala na poli politickém. Od více jak půlstoletí, od doby pořádání slavných táborů lidu stál Kolín v čele oposičního hnutí národního naproti bývalé státní správě, která neopoměla jediné příležitosti k potrestání tohoto města za jeho politické smýšlení. Sta a sta dokladů toho bylo by lze předložiti.

V r. 1913 podána kolínskými státně-zaměstnaneckými kruhy nová žádost v naznačeném směru. Žádost ta, všestranně podepřená, uznávána byla vesměs za zcela oprávněnou, když však v r. 1914 mělo býti o ni příznivě rozhodnuto, v posledním okamžiku opětně politickými vlivy příznivé její vyřízení zmařeno tentokráte ve prospěch Ml. Boleslavi, ač město toto bylo daleko pozdějším žadatelem a mělo menší počet obyvatelstva.

V r. 1918 podána nová žádost — již třetí — o níž provedeno potřebné úřední šetření s úplně příznivým výsledkem. Nynější stav zařadění do III. třídy místních přídavků jest pociťován státními zaměstnanci zvlášť těžce také proto, ježto učitelstvo v Kolíně již po několik let na základě zvláštního nařízení přídavků II. třídy, požívá, což ostatní státní zaměstnanci pociťují jako křivdu zvlášť trpce.

Dovolujeme si proto navrhnouti:

Vládě se ukládá, aby zařadila město Kolín s největším urychlením do II. třídy místních přídavků.

V ohledu formálním navrhujeme, aby návrh tento byl přikázán k projednání výboru státně-zřízeneckému a rozpočtovému.

V Praze dne 28. března 1921.

Koudelka,

Klasík, R. Chalupa, Tadlánek, Hvizdák, Sychravová, Remeš, Chalupa, Albín, Kovačič, Ertl, Srba, Chalupník, Černý Ant., Černý J., Kříž Al., Oktavec, Svoboda, Novák Ant., Prokeš, Benda, Marek, Markovič.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP