Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2454.

Interpelace

poslanců Václava Sladkého, Josefa Davida a spol.

ministerskému předsedovi, ministru vnitra a financí

o úpravě požitků státních zaměstnanců na Hlučínsku.

Na základě výnosu presidia ministerstva vnitra ze dne 22. února 1921 č. 4695 zastaveno bylo počínaje 28. únorem t. r. vyplácení diet státním zaměstnancům politické správy v Hlučíně, na Hlučínsku trvale ustanoveným, a to bez jakéhokoliv jiného odškodnění, jak tomu na př. je na Slovensku aneb u jiných státních úřadů na Hlučínsku samotném.

Úřednictvo okr. pol. správy v Hlučíně bylo tímto rozhodnutím velmi dotčeno a zklamáno a otřeseno ve své lásce k další úmorné a těžké práci na Hlučínsku, která byla příležitostně přítomným p. min. předsedou Černým osobně uznána a oceněna.

Jak křiklavé jsou existenční poměry stát. zaměstnanců v Hlučíně, svědčí o tom tato data:

1. Nedostatek bytů: V městě Hlučíně, čítajícím něco přes 4000 obyvatelů a majícím před obsazením pouze jediný pruský úřad s malým počtem (12) úřednictva, nastala po připojení k Českosl. republice skutečná bytová katastrofa, ježto bylo sem přeloženo množství úřadů, ústavů a založeno čsl. reálné gymnasium. Tím přišlo do Hlučína více než 120 stát. zaměstnanců, z nichž větší polovice je ženatá a má četné rodiny. Pro naprostý nedostatek bytů není možno vzdor úsilí bytového úřadu ani částí tohoto úřednictva zjednati byť i sebe menší byty. Proto jsou nuceni vésti dvojí domácnost, což znamená zdvojnásobení výloh za nejnutnější životní potřeby. Ani svobodné úřednictvo není na tom lépe, jelikož bytový úřad nemůže ani těmto opatřiti byty, takže je nuceno bydleti často pohromadě v těsných místnostech a přes to nad míru drahých, protože malý zařízený pokoj v Hlučíně stojí bez otopu a světla měsíčně průměrně 120—180 Kč.

2. Živobytí: Podobné nesnáze má úřednictvo se stravováním. Obyvatelstvo dosud po většině československému lidu nepřátelské nevychází v tomto ohledu nijak vstříc a ceny nejnutnějších potřeb a požívatin jsou v Hlučíně a v nejbližším okolí daleko vyšší než v ostatních místech republiky. Úřednictvo, donuceno byvši touto situací k svépomoci, založilo si vlastní nevýdělečný podnik "Úřednickou kuchyni", kde obnáší denní stravné při nejmožnějším uskrovnění se Kč 24.—, což činí měsíčně 720 Kč.

Jak krutě tyto poměry doléhají na stát. úřednictvo v Hlučíně, o tom svědčí na př. situace úřednictva okresní politické správy. Ze 23 státních zaměstnanců toho úřadu je 13 ženatých; z těchto bydlí s rodinou definitivně v Hlučíně pouze 3, ostatní vzdor usilovnému starání se bytu dosud neobdrželi, takže jsou nuceni žíti odděleně od svých rodin, což znamená dvojnásobné měsíční výdaje za nejnutnější potřeby. Protože měsíční pobyt v Hlučíně stojí jednu osobu nejméně 1000 Kč, přihlížíme-li k uvedeným výlohám za byt a stravu, musely by na př. kancelářské výpomocné síly k svému měsíčnímu platu dosazovati ještě z vlastních prostředků. A jaký obnos zbývá ženatému úředníku pro vydržování vlastní rodiny v bývalém působišti? Žádná vláda nemůže po svých zřízencích žádati, aby zaměstnanci, exponovaní na důležitých místech a vykonávající zajisté nadprůměrnou a zodpovědnou práci, měli ještě za svou námahu strádati a dopláceti.

Státní zaměstnanci na Hlučínsku zaslouží také určité pozornosti vlády republiky Československé nejen za svou těžkou a zodpovědnou práci úřední, nýbrž i také za svou úspěšnou činnost stát. politickou a všenárodní, směřující k získání nám opět navrácené větve Moravců pro zájmy naší republiky. Tuto činnost úřednictvo také dosud velmi čile a s láskou vyvíjelo a její dobrý výsledek jest už dnes patrný.

Proto táží se podepsaní pánů ministrů:

1. Jste ochotni, uvážíce uvedené okolnosti, míti ohled na hmotnou tíseň a strádání státních zaměstnanců na Hlučínsku a upraviti jejich hmotné postavení tak, aby nebyli v ničem zkracováni a mohli i nadále obětavě na Hlučínsku působiti ku zdaru státu?

2. Jste ochotni přiznati státnímu zaměstnanectvu na Hlučínsku tytéž výhody, jakých zaslouženě dostalo se stát, zaměstnanectvu na Slovensku?

V Praze dne 24. června 1921.

Sladký, David,

Laube, Tučný, Hrizbyl, Langr, dr. Vrbenský, Netolický, Buříval, Landová-Štychová, Pelikán, dr. Bartošek, Trnobranský, Slavíček, dr. Franke, dr. Patejdl, Pechmanová, Sajdl, Špatný, Zeminová, Stříbrný.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP