Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2528.

Návrh

posl. Josefa Šamalíka, Jos. Adámka a soudr.

na novelisaci zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 683 Sb. z. a n. o opatření strojených hnojiv v roce 1921.

Podepsaní navrhují:

Slavná sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne ......................... 1921,

kterým se mění § 10 zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 683 Sb. z. a n.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

§ 10. zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 683 Sb. z. a n. zní takto:

ťVlastníci lesů, vinic a zahrad jsou povinni zaplatiti v roce 1921 pro fond příspěvek, jehož výše se rovná v každém tomto roce dvojnásobnému ročnímu katastrálnímu čistému výnosu těchto pozemků.

V žádném případě nesmí však tento příspěvek činiti úhrnem méně než 30 Kč z každého ha, státní lesy, v nichž se od 1. ledna 1900 nekácí, vyjímajíc.

Vlastník pozemku jest oprávněn požadovati od skutečných užívatelů (pachtýřů atd.) půdy, jimiž se rozumějí při lesích i ti, jimž bydlo prodáno před 1. lednem 1920 dříví na stojatě, nebo jimž byla před tímto dnem těžba dříví prodána (pronajata), plnou náhradu příspěvku zaplaceného z pozemků jimi užívaných.

Příspěvek jest splatný ve čtyřech stejných lhůtách dne 1. ledna a 1. července r. 1921 a vyměří se podle stavu katastru daně pozemkové rozhodného pro repartici daně této na obě shora zmíněná léta.

Bližší ustanovení o tom, jak se příspěvek předpisuje, vybírá a vymáhá, jakož i o ručení spoluvlastníků pozemků, o přednostním právu zástavním a o úrocích z prodlení vydána budou nařízením.

Z důvodu zavedení tohoto příspěvku nesmí býti cena dříví zvýšena.Ť

§ 2.

Provedením tohoto zákona, který nabývá účinnosti dnem vyhlášení, pověřují se ministři zemědělství, financí, obchodu a pro zahraniční obchod.

Návrh tento budiž přidělen výboru zemědělskému a rozpočtovému. Finanční úhrada není touto změnou zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 683 potřebna, jelikož zakoupená hnojiva umělá byla rozdělena a zaplacena a státní pokladně nevzniknou, tímto návrhem nová vydání.

Odůvodnění.

Na úhradu zlevnění cen hnojiv do republiky Československé dopravených, jsou podle § 10 zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 683 Sb. z. a n. povinni přispívati vlastníci lesů, vinic a zahrad, a sice obnosem, který se rovná dvojnásobnému ročnímu katastr. čistému výnosu těchto pozemků. Příspěvek tento mají platiti vlastníci lesů, vinic a zahrad v roce 1921—1922.

Tento poplatek na umělá hnojiva rovná se 800% přirážky k základní dani pozemkové, který musí platiti i zemědělci z chudých horských krajů, kteří hnojivo neodebrali.

Chudí pasekáři na Valašsku musí platiti 800% přirážek na hnojiva, z nevýnosných pasek, zahrad nebo keřovitých strání, lesů.

Toť nespravedlnost, která těžce doléhá na nejchudší kraje zemědělské. Obchod s hnojivy v r. 1922 bude zajisté uvolněn. Zdravou jest zásada, aby dovoz umělých hnojiv byl volný a kdo hnojiva potřebuje, ať si je v plné sumě zaplatí.

Poněvadž na zlevnění hnojiv mají přispívati majitelé lesů, vinic a zahrad i v r. 1922 a placení tohoto příspěvku na umělá hnojiva působí na venkově velký odpor zejména těch zemědělců, kteří umělá hnojiva nekupovali, jest nutno upraviti § 10. zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 683 Sb. z. a n. tak, by ustanovení o vybírání příspěvků, který se rovná dvojnásobnému ročnímu katastralnímu výnosu lesů, zahrad a vinic platilo pouze pro rok 1921 a nikoliv také pro rok 1922.

Proto navrhuje se novelisace § 10. zákona ze dne 22. prosince 1920, č. 683 Sb. z. a n.

V Praze dne 30. června 1921.

Josef Šamalík, Jos. Adámek,

Adamovský, Kopřiva, dr. Mazanec, dr. Nosek, Záruba, Košek, dr. Gažík, F. Navrátil, Čuřík, Vrabec, Bobok, Janalík, Bezděk, Sedláček, Roudnický, Tománek, Tomik, Rýpar, Myslivec, Onderčo, dr. Buday.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP