Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2575.

Interpelace

poslanců F. Horáka, R. Mlčocha, J. Pastyříka, V. Vávry a druhů

ministrům vnitra a sociální péče

o uspíšení prací pro vládní návrh zákona o starobním a invalidním pojištění dělnictva, maloživnostnictva a malorolnictva.

Sociálně-politický výbor poslanecké sněmovny a subkomitét tohoto výboru, dosazený pro přípravné práce k tomuto návrhu zákona, usnesli se jednomyslně, aby problém starobního a invalidního pojištění dělnictva řešil se současně s pojištěním maloživnostnictva a malorolnictva. Proto sociálně-politický výbor za přítomnosti ministra sociální péče dosadil komitét, skládající se z odborníků pojišťovací techniky, nemocenského pojišťování, starobního pojišťování a matematika, které navrhlo ministerstvo sociální péče a sociálně-politický výbor schválil a kterým uloženo, přípravné práce vykonati. Dle doslechu konali odborníci ti několik schůzí, ale výsledek podrobněji znám není.

V odpovědi ministra vnitra a sociální péče ze dne 17. listopadu 1920 ve věci té poukazuje se na dalekosáhlé otázky finanční, jejichž řešení třeba uskutečniti poměrům. Hlavní důraz klade se v odpovědi té, že není podkladu pojistně-matematického, ježto tehdy známa byla data z dob posledního sčítání obyvatelstva v roce 1910 v Rakousku provedeného. V odpovědi praví se dále, že ministerstvo sociální péče nemůže zaručiti, zdali osnovu bude lze podati ještě v podzimním zasedání Národního shromáždění (t. j. 1920), ale když se tak nestane, bude možno jistě tak učiniti hned na jaře v roce 1921. Lhůta ta nemohla se zachovati, nyní však, kdy práce sčítací tak daleko pokročily, že i v tomto směru přípravné práce lze uskutečniti na podkladě nových sčítacích dat, jsou hlavní překážky ne-li zcela, tedy z větší částky odklizeny a bylo by možno věcí touto se více zabývati. V přítomné době živnosti, prodělávajíce hospodářskou krisi a stagnaci dle povahy věci ve větším i menším měřítku, pociťují ji značnou měrou, a proto při každé příležitosti dovolávají se uskutečnění tohoto zákona a děje se tak zvláště v poslední době, kdy musejí nésti citelná daňová břemena. Jsou známy četné případy, že živnostnictvo skrovné hotovosti, od dříve nahospodařené, musí dáti do živností, aby je udrželo, a bylo by proto pro ně pravým dobrodiním a náplastí k upokojení existenčních starostí v těchto těžkých dobách, aby tento sociální zákon se stal skutkem.

Podepsaní táží se tudíž pánů ministra vnitra a sociální péče, hodlají-li spravedlivý požadavek maloživnostnictva a malorolnictva v dohledné době uskutečniti a přípravné práce s možným urychlením dáti provésti?

V Praze dne 12. července 1921.

Horák, Mlčoch, Pastyřík, Vávra,

Bradáč, dr. Kubíček, Rychtera, Staněk, dr. Hnídek, Sonntág, Křemen, Mach, dr. Srdínko, Chlebounová, Mašata, Dubický, Drobný, Malypetr, Sopko, inž. Botto, dr. Hodža, Najman, Štolba.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP