Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2581.

Interpelace

poslance dra Lukavského a soudruhů

ministerskému předsedovi

o výkladu § 21. a 22. zákona ze dne 29. února 1920, č. 123 (pojem organisace politických stran).

V §u 7. nařízení vlády ze dne 6. listopadu 1920 čís. 608 jest stanoveno, že zástupce občanstva ve školních výborech okresních jmenuje předseda zemské školní rady, návrhy o tom že podává přednosta okresního úřadu politického, slyšev organisace politických stran v okrese a přihlížeje k zásadě poměrného zastoupení dle výsledků posledních voleb do poslanecké sněmovny Národního Shromáždění v okrese správním. I povstal spor o to, co jest rozuměti organisací politických stran se zřením k §u 21. a 22. zákona ze dne 29. února 1920, č. 123., a dále, kdo je representantem v okrese organisace politické strany. Poněvadž v §u 10. citovaného nařízení vyhrazuje se organisacím v politickém okrese proti jmenování zástupců občanstva dáti rozklad, je třeba přesně stanoviti legitimaci zástupců té které politické organisace, jakož i rozsah pravomoci její, aby jmenovací právo předsedy zemské školní rady nebylo těmito rozklady a jejich příznivým vyřizováním ohrožováno. V této příčině nastalo při různých politických správách značné kolísání a politické organisace, jejichž právní legitimace nikterak není prokázána, domáhají se práva nejenom politické správě činiti návrhy, nýbrž přímo diktovati, a to i samému ministerstvu, kdo má býti členem školního výboru, a nevyhoví-li se jim, třeba jen částečně, podávají proti tomu rozklady. Tím však vzniká nejistota právní a nejistota úřadování, vyhovuje-li se těmto illegálním rozkladům. Závadu tuto odstraniti jest nezbytně potřebí.

Vznášíme tedy na vládu tento

dotaz:

1. Které organisace politické pokládá vláda za legitimované k podávání návrhů a rozkladů podle nařízení č. 608. z r. 1920 a v jakém rozsahu?

2. Jak zjišťují vládní orgány legitimaci podavatelů návrhů a rozkladů?

3. Jest ochotna vláda vydati o pojmu organisace politické autentický výklad nařízením aneb novelou zákona a než se tak stane zastaviti tvoření výborů školních?

V Praze, dne 13. července 1921.

Dr. Lukavský,

inž. Bečka, Bergman, dr. Engliš, dr. Hajn, dr. Kramář, Petrovický, dr. Matoušek, G. Navrátil, Purkyňová, Zavřel, Mašek, dr. Rašín, Rosolová, Dyk, Veverka, Votruba, Špaček, inž. L. Novák, Hudec, Modráček, Stejskal.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP