Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2701.

Interpelace

poslanců Frant. Zeminové, Dra. Bartoška a společníků

ministru vnitra a ministru školství a národní osvěty

o neutěšených a ústavně neomluvitelných poměrech, v jakých žijí příslušníci církve československé v celé republice, hlavně na Voticku, Kutnohorsku, Litovelsku atd.

Po provedeném sčítání lidu letos na jaře zjistilo se, že velký počet občanů vystoupil z církve římské a zůstal buď bez vyznání nebo přestoupil do církve československé, po případě českobratrské.

Ihned, jakmile se sešel parlament, podali jsme proto ze svého klubu dva iniciativní návrhy dne 19. května č. 2183 a č. 2188, ve kterých navrhujeme pro přechodnou dobu, než bude provedena rozluka církve od státu, zatímní úpravu církevních a právních poměrů.

Vláda, representující tento stát, musí přihlížeti k oprávněným tužbám všech svých občanů a musí také celou váhou svého vlivu a autority podporovati návrhy námi podané.

Kdyby pro spory stran a nerozhodnost mnohých poslanců, kteří jinak mluví k svým voličům a četným deputacím a jinak potom pasivností ve výborech projednání ožehavých a nutných předloh oddalují, nebylo možno v nejbližší době zákonem tyto poměry upraviti, žádáme vládu, zejména ministra vnitra a školství, aby nesnesitelné poměry církevně-právní vládním nařízením byly v nejbližší době upraveny.

V městě Voticích a nejbližším okolí jest na tři tisíce příslušníků církve československé. Ve Voticích jest farní kostel a klášter, oba často zejí prázdnotou, přes to však jest odpírána národní církvi československé možnost, v některé dny jich k obřadům svým použíti.

Církev československá má ve Voticích svého faráře, o jehož hmotné postavení sama se postarala, nečiní tedy v tom směru žádných nároků. Prozatímní útulek našla v tělocvičně, kterou ochotně městská rada propůjčila.

Věž farního kostela, zejména zvony na této věži jsou majetkem obce votické, jež také výhradně od nepaměti poplatky za zvonění vybírala.

Nyní však z rozkazu římského faráře Kurze přístup ku zvonům byl znemožněn, obec sice poplatky za zvonění od příslušníků církve československé přijme, zvoniti se však nesmí, takže dochází k hlučným výstupům a sporům, které klid a mír občanský v městě silně ohrožují.

K dovršení všeho okresní politická správa v Sedlčanech místo, co k smíru měla působiti, na osobní intervenci římského faráře Kurze zakázala v těchto dnech zvonění ve Voticích docela.

Tento nezákonný postup nalil jen oleje do ohně sporu obou církevních stran na Voticku.

Ústavní zákony naší republiky jasně a zřetelně zaručily každému občanu svobodu svědomí a náboženského přesvědčení.

Podepsaní poslanci litují, že z nedostatku zákonné úpravy příslušných otázek dochází k těmto sporům náboženským v době, kdy je nutno napnouti sílu, aby stát se konsolidoval a hospodářsky i politicky zabezpečil. Která vláda však nebo strana ignorováním chce přejíti pravý stav věci v otázce náboženské svobody, nečiní dobře ani v zájmu státu, ani v zájmu klidu občanského, protože právě svoboda svědomí jest nejvzácnější statek demokracie.

Obracíme se tedy na Vás, páni ministři vnitra a školství, s následujícími dotazy:

1. Jste ochotni vzhledem k stupňovaným sporům náboženským a církevním podporovati naše návrhy č. 2183 a 2188 ze dne 19. května 1921?

2. Když by pro rozpory stran rychlé vyřízení navrhovaných námi zákonů o přechodním uspořádání církevně-právních poměrů bylo v parlamentě ohroženo, vydá vláda ministerské nařízení, kterým by dle možnosti poměry upravila?

3. Postará se pan ministr školství, by v připravovaném rozpočtu státním na rok 1922 zmenšena byla položka na církev římsko-katolickou v poměru k statisícům vystouplým z církve té, a obnosů těch použito bylo dle početné síly pro účely církve československé, českobratrské a Volné Myšlenky?

4. Bude rozkazem ministerstva vnitra zrušeno usnesení okresní politické správy v Sedlčanech o zákazu zvonění ve Voticích vůbec, a městské radě, která poplatky za zvonění vybírá dáno plné jí příslušející právo, aby zvoniti nechala v zájmu klidu a spravedlnosti příslušníkům církve československé zrovna jako římské?

V Praze dne 12. července 1921.

Zeminová, Dr. Bartošek,

Pechmanová, Trnobranský, Slavíček, Netolický, Pelikán, Špatný, Langr, Sladký, Hrizbyl, Buříval, Tučný, Stříbrný, Sajdl, dr. Uhlíř, A. Patejdl, Hrušovský, Laube, dr. Franke, David.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP