Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání.

2703.

Interpelace

poslanců V. Sladkého, J. Davida, Rud. Laubeho, dra Vrbenského a spol.

ministerskému předsedovi a ministru zemědělství

o parcelaci statků řádu německých rytířů ve Slezsku.

Pozemková reforma má ohromný význam i národní i sociální zejména v kraji Bezručově, kde malý český člověk tak dlouho ujařmen byl hospodářsky, národně a sociálně cizáckým velkostatkem a cizáckým velkokapitálem. Až na dva náležejí veškeré velkostatky slezské lidem, jimž osud našeho státu jest naprosto lhostejný a kteří mnohde zneužívají výtěžků českých mozolů a českého přírodního bohatství k pasivní resistenci, ba přímo i k sabotáži naší republiky.

Jedním z největších velkostatkářů ve Slezsku jest řád německých rytířů, jemuž náleží ve Slezsku celkem 16.914 ha půdy. Velmistrem tohoto řádu a uživatelem jeho bohatství jest pověstný spoluvůdce a prodlužovatel světové války Eugen Habsburk, na nějž má český slezský lid i v ohledu hospodářsko-sociálním i v ohledu národním velmi smutné vzpomínky. Proto těšil se náš slezský lid zvláště na českém Opavsku, že pozemkovou reformou odstraněna bude tíživá nadvláda velkostatků řádu německých rytířů. Avšak bohužel dosud marně volá po parcelaci řádového panství hrabyňského drobný český lid z obcí Štítiny, Dvořiska, Mokrých Lazec, Suchých Lazec, Nových Sedlic, Hrabyně, Josefovic, Budišovic, Chabičova, Háje, Smolkova a Lhoty. Marně volá drobný český lid na Hrabyňsku a Štítinsku, aby pozemky, které mel dosud venkovský chudý lid najaté, byly lidu ponechány i na dále. Marně volá malý český zemědělec a domkář, aby správa hrabyňského velkostatku byla přinucena uzavříti a podepsati s obcemi pachtovní smlouvy, které už více než před rokem byly ujednány. Proto není divu, že roztrpčení drobného českého lidu na Hrabyňsku a na Štítinsku denně roste, jak svědčí bouřlivé protestní tábory, zejména tábor v obci Štítině o letošních svatodušních svátcích.

Proto táží se podepsaní, jaké úmysly má vláda Československé republiky se statky řádu německých rytířů ve Slezsku a jaké kroky hodlá podniknouti, aby pobouřenému drobnému českému lidu ve Slezsku dostalo se práva a spravedlnosti urychleným provedením parcelace panství hrabyňského.

V Praze dne 20. července 1921.

Sladký, David, Laube, dr. Vrbenský,

Zeminová, Trnobranský, Špatný, Hrizbyl, Tučný, Pechmanová, Slavíček, Sajdl, Pelikán, Langr, Buříval, dr. Franke, Draxl, Stříbrný, dr. Uhlíř, Hrušovský, dr. Patejdl.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP