Tím má býti ještě v dalším postupu oceňovacím umožněna dobrovolná dohoda a soudní expertisa, dosti nákladná a také zdržující soudy, omezena na počet co nejmenší.

d) Vzhledem na neurovnané nynější cenové poměry nebylo lze stanoviti nějaké určité hranice při oceňování věcí nemovitých, především při pozemcích, při kterých nynější katastrální výnos není způsobilým, aby sloužil za podklad nějaké nejnižší nebo nejvyšší hranice daňové. Bylo nutno ponechati stanovení ceny vzájemné dohodě, což možno učiniti tím spíše, že možnost expertisy podává dosti jistou záruku pro zjištění pravé ceny.

Při budovách nebylo však možno přidržeti se nynějších předpisů odhadových, poněvadž tyto zjišťovaly zpravidla cenu odhadní průměrem mezi cenou výnosovou a cenou stavební, z nichž tato za nynějšího zákazu výpovědi a zvyšování činží na jedné straně a za veliké drahoty materiálu a práce na druhé straně od výnosové ceny mnohonásobné se líšívá.

Pro přechodnou dobu platnosti navrhované osnovy bylo tedy nutno zmírniti ohromný rozdíl mezi oběma složkami stanovením určité hranice, která volena polovinou. ceny výnosové. V mezích diference mezi touto hranicí a cenou výnosovou má se přihlížeti k rozdílům ve skutečné ceně různých objektů vzhledem na stavební jejich stav a jiné okolnosti, mající vliv na cenu budovy.

Na případy, ve kterých by později (do dvou let) stržena byla za dotyčnou budovu cena značně vyšší bez všeobecného zvýšení cen nebo bez podstatné změny věci samé, pamatováno je v §u 23 navrhovaného zákona dodatečným zdaněním diference cenové a na případy, ve kterých by naopak všeobecným poklesem cen poškozena byla strana, v §u 24 umožněném dodatečného snížení předepsané daně.

e) Nemovitostní poplatek zůstává nezměněn. Na rodinné převody pozůstalostní zadlužené však pamatováno značnou výhodou, že poplatek nemovitostní snižuje se (v §u 5) na třetinu posavadní sazby z části zadlužené (zatížené knihovními dluhy a výplatami).

Započítání daně (poplatku nemovitostního) při dědických převodech následujících rychle za sebou stanoví už nynější předpisy.

f) Za to veliká úleva poskytuje se pro konkurenci dávky majetkové s daní dědickou v §u 25, a ochrana jak dědicům, tak i knihovním dlužníkům před neočekávanou vysokou daní dědickou v § 6 zavedením značné výhody pro pojišťování daně dle německého vzoru, kterážto novinka v oboru pojišťování zajisté brzo i prakticky se osvědčí.

g) V §§ 29 a 30 bylo konečně pamatováno na splácení daně ve víceletých lhůtách v případech hodných zvláštního ohledu.

h) Pro řízení vyměřovací, rekursní i pro promlčení pojatu bylo v osnovu tolik, kolik ku jednotné úpravě i. na Slovensku nevyhnutelně bylo zapotřebí.

i) V §u 31 učiněny byly menší změny při poplatkovém ekvivalentu — tvořícím vlastně apendix daně dědické a převodní — v tom směru, že odstraněny byly nesrovnalosti a nejasnosti při ustanoveních o poplatnosti akciových společností a objektu osvobozených od. daně reální.

Nepřihlíží-li se ku této změně, stanoven byl počátek působnosti nového zákona na počátek listopadu 1921.

V Praze dne 3. srpna 1921.

Předseda:

Boh. Bradáč, v. r.

Zpravodaj:

Dr. Dolanský, v. r.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP