Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921
1. volební období. |
3. zasedání |
2872.
Interpelace
poslanců dra Šmerala, Blažka a soudruhů
ministerskému předsedovi
o národnostních štvanicích v poslední době a chování vlády.
Události poslední doby nasvědčují, že děje se plánovitá národnostní štvanice v obvodech českých i německých, která je s to stupňovati národnostní vášně do nejvyšší míry.
Z toho, jak se chovala vláda ve včerejší bouřlivé schůzi sněmovny, jsme nuceni vyvozovati, že vládě jest vybičovávání nacionálních vášní nejenom lhostejným, že nejenom nečiní nic k jejich zmírnění, nýbrž že úmyslně postupuje tak, aby je vydražďovala a zesilovala. Velmi jednoduchým použitím parlamentární techniky dalo se včera zcela snadno zabrániti, aby parlament nestal se místem hanby a aby ze srážky, která intensitou nepřevyšovala sta podobných scén v parlamentech jiných, nedošlo k povolání parlamentární stráže a k opatřením Tizsovského násilí. Bylo by bývalo stačilo, aby ministerský předseda povstal aspoň k několikaminutovému prohlášení a aby věcem německými stranami předneseným věnoval aspoň tolik pozornosti, aby prohlásil, že je dá vyšetřiti. Ať má kdo jakékoli mínění o politice poslanců stran německo-nacionálních, musí uznati, že jsou poměrně četnou parlamentární skupinou a že musí býti s nimi parlamentně vyjednáváno. Okolnost, že ministerský předseda krátkým prohlášením neučinil ani nejmenší pokus o zmírnění vytvořivšího se napětí a raději nechal dojíti k použití parlamentní stráže se všemi psychologickými důsledky, které to bude míti na domácí i zahraniční veřejnost, nasvědčuje, že tato vláda chce, aby národnostní vášně se stupňovaly. Nemůžeme si vysvětliti jinak důvody jejího politicky naprosto nevysvětlitelného jednání než tím, že jednak počítá, že v rozbouřené nacionální atmosféře ještě dále uměle se udrží při moci, jednak že se domnívá, že svedením pozornosti veřejného mínění na záležitosti nacionální odvrátí pozornost od problémů sociálních a protlačí nové, ohromné nepřímé daně, jimiž zatížen bude proletariát a střední, maloživnostnické, malorolnické a maloobchodnické vrstvy bez rozdílu národností. K rozněcování nacionálních vášní v poslední době za tichého přihlížení vládních orgánů soustavně se působí na venkově, v městech českých i německých. Je povinností zástupců německého proletariátu, aby přinesli doklady o tom z obvodů působnosti své buržoasie. My činíme tak z obvodů českých, a tu v souvislosti s událostmi ve včerejší schůzi sněmovny uvádíme tyto skutečnosti, které nám ještě před včerejší bouří ve sněmovně sdělili naprosto spolehliví soudruzi-dělníci z Loun:
V neděli večer zahořela lounská ulice pověstmi, že v Postoloprtech hoří česká škola, česká Beseda že je demolována, na ulici že jsou dva mrtví, oběti to německého šovinismu. Ihned byly alarmováni Sokolové a legionáři, aby ozbrojeni vydali se na postoloprtské Němce, což se také stalo. Do biografu přiběhli za představení Sokolové, vybízejíce přítomné Sokoly a legionáře, aby okamžitě šli k vlaku, že prý Louny jsou ohroženy a že prý na město táhnou Němci z Postoloprt. Byly vypraveny na rychlo dva automobily a zvláštní vlak se Sokoly a legionáři. Výprava Sokolů z Loun do Postoloprt dála se tak, že na lounské nádraží bylo aranžováno loučení Sokolů s jejich manželkami, jako by se jelo do války. Pláč a nácek, líbání bez konce. Stejně se loučili střelci. Tito měli staré werndlovky. Na lokomotivě zvláštního vlaku, který byl do Postoloprt vypraven, byl legionář, který měl v jedné ruce revolver, v druhé ruce ruční granát. Připomínáme, že v Postoloprtech je posádka a že Postoloprty leží v takové blízkostí Loun, že snadno bylo se přesvědčiti o stavu věcí.
Tážeme se:
1. Jsou tyto skutečnosti panu ministerskému předsedovi známy?
2. Je pan ministerský předseda ochoten k takovému šíření pravděneodpovídajících poplašných zpráv ihned učiniti veřejné prohlášení ve sněmovně a tak zmírniti napjaté nacionální nálady, k jejichž zostření svým nepochopitelným jednáním ve schůzi včerejší neobyčejnou měrou přispěl?
V Praze dne 3. srpna 1921.
Dr. Šmeral, Blažek,
Skaunicová, Krejčí, Surányi, Svetlik, Merta, Toužil, Nagy, Mikulíček, Kunst, Malá, Darula, dr. Hahn, Tausik, Koutný, Houser, Skalák, Rouček, Kučera, Borovszky.