Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

1. volební období.

3. zasedání


2887.

Interpelace

poslanců Emila Špatného, Jind. Trnobranského, L. Pechmanové a spol.

ministru školství a národní osvěty

o zřízení paralelek některé pražské střední školy v Nuslích.

Město Nusle, které podle sčítání lidu ze dne 15.12. 1921 mělo 34156 obyvatel, jest jedinou obcí s tak vysokým počtem obyvatelstva v celé republice Československé, která nemá žádné střední ani odborné vyšší školy, čímž rozvoj obce i obyvatelstvo samo velmi těžce trpí. K soudnímu okresu nuselskému náležejí blízké, velmi četně obývané obce, nichž jedině Michel a Krč mají přes 20.000 obyvatel.

Město Nusle má 3 obecných škol chlapeckých o 40 třídách, jež navštěvuje 1851 žák, 4 obecné školy dívčí o 40 třídách, v nichž zapsáno 1876 dívek, 3 občanské školy chlapecké se 173 žáky a 3 občanské školy dívčí s 842 žákyněmi, pokračovací kursy při I. občanské škole chlapecké a dívčí se 74 žáky. Navštěvuje tudíž obecné školy chlapecké a dívčí v Nuslích 3727 žáků a občanské 1689 žáků, úhrnem 5416 žáků. Dle rozpočtu na rok 1921 činí náklad na obecné a občanské školy 733.186 K.

Pokud se týče poplatnosti obyvatelstva, činil předpis přímých daní pro rok 1920 472.103 K bez předpisu osobní daně z příjmu.

Zřízení střední školy v Nuslích uznala za odůvodněné a nutné již v r. 1909 býv. říšská rada ve Vídni, která se usnesla na resoluci, kterou se vláda vyzývala, aby provedla ihned vše potřebné ku zřízení reálného gymnasia v Nuslích v nejbližším školním roce.

Dle výkazu, jež si obec Nusle vyžádala od ředitelství státní reálky v Praze Podskalí, I. státní reálky v Praze II, II. státní reálky na Král. Vinohradech, Státní reálky ve Vršovicích, Leského státního gymnasia na Král. Vinohradech, Jiráskova gymnasia v Praze a Státního reálného gymnasia na Král. Vinohradech, kteréžto ústavy co do vzdálenosti jsou Nuslím nejblíže, navštěvoval těchto 7 ústavů úhrnem 291 žák, bydlící v Nuslích. Z tohoto počtu zapsáni byli do I. třídy 73 žáci. Pokud se týče jednotlivých jmenovaných ústavů, navštěvovali:

1. Státní reálku v Praze-Podskalí

celkem

92

žáci,

I.

třídu

22

žáci.

2. I. státní reálku v Praze II.

"

56

"

I.

"

23

"

3. Il. státní reálku na Vinohradech"

"

8

"

I.

"

1

"

4. Státní reálku ve Vršovicích

"

38

"

I.

"

7

"

5. Č. stát. gymnasium na Vinohradech

"

64

"

I.

"

16

"

6. Jiráskovo gymnasium v Praze

"

23

"

I.

3

"

"

7. Stát. reál. gymn. na Vinohradech

"

16

"

I.

"

1

"

celkem

291

žák,

I.

třída

73

žáci.


Poukazujíce jednak na uvedený počet žáků z Nuslí, navštěvujících toliko 7 nejbližších středních škol, jednak na podání selského městského úřadu pro zřízení střední školy v Nuslích, považujeme za zbytečno obšírněji odůvodňovati oprávněné a nutné zřízení státní střední školy v obci nuselské, čítající 35.0)00 obyvatel, ježto oprávněnost tohoto požadavku jak Národní shromáždění, tak státní správa uznaly. Přes toto příznivé stanovisko stát: ní. správy bylo zdejšímu úřadu výnosem zemské školní rady ze dne 6. května 1921. č. 42656 sděleno, že dle výnosu ministerstva školství a národní osvěty ze dne 26.14. 1921, č. 34543 o zřízení střední státní školy v Nuslích nemůže zatím příznivě býti rozhodnuto pro nedostatek příslušných prostředků finančních a zejména pro zjevnou nouzi způsobilých sil učitelských.

Majíce na zřeteli jednak, že zřízení střední školy v Nuslích jest oprávněné a naléhavé vzhledem k velikému počtu žactva z Nuslí tyto školy navštěvujícího, jednak že stát je povinen podporovati a plniti kulturní požadavky obcí, kde potřeba obyvatelstva nutně toho vyžaduje stejnou měrou, máme za to, že překážky, uváděné citovaným výnosem ministerstva školství, zřízení státní střední školy v Nuslích jsou odstranitelny, aniž by to vyžadovalo od státu značnějšího nákladu finančního a zvýšení počtu sil učitelských.

Podle uvedeného výkazu zapsáno bylo v minulém školním roce na stát. reálkách v Praze-Podskalí a v Praze II, Ječná ul. celkem 45 žáků z Nuslí do I. třídy. Kdyby v minulém školním roce vhodným rozdělením žactva mezi těmito 2 ústavy všichni žáci z Nuslí, přijatí do I. třídy, byli přiděleni toliko jednomu z obou ústavů, byla by jimi obsazena 1 z poboček I. třídy, neboť na žádné z těchto tříd obou ústavů neobsahoval počet žáků čísla 45. Jest nesporno, že i roku letošního nebude počet žáků z Nuslí přijatých do těchto ústavů do I. třídy nižší, nebude-li vyšší. Tím dána možnost otevření I. třídy střední školy v Nuslích, aniž by otevření toto vyžadovalo zvýšeného počtu učitelských sil a značnějšího nákladu finančního od státu, jelikož by obec Nusle byla ochot: na opatřiti pro tuto třídu svým nákladem vhodnou místnost a věcné potřeby.

Z uvedených důvodů tážeme se pana ministra školství a národní osvěty:

Chce se han ministr školství a národní osvěty postarati, aby jedna z poboček 1. třídy některého z uvedených ústavů byla počátkem školního roku 1921-22 otevřena v Nuslích?

V Praze dne 4. srpna 1921.

Špatný, Trnobranský, Pechmanová, Netolický, Langr, Pelikán, Hrizbyl, Draxl, Tučný, Zeminová, dr Patejdl, Sladký, Sajdl, dr Uhlíř, dr Franke, dr Bartošek, Laube, Slavíček, Stříbrný, Hrušovský, David.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP