Poslanecká sněmovna N. S. R. Č. 1921.

I. volební období.

3. zasedání


3065.

Odpověď

ministra zemědělství

na interpelaci poslance dra Ludevíta Labaya a spol.

v záležitosti údajného nesprávného manipulováni při hlavním lesním ředitelství v Žarnovicích (tisk 2573).

Nepořádky, o nichž se zmiňuje interpelace, týkají se jediné ze sedmi správ ředitelství státních lesů v Žarnovicích a sice lesní správy Voznice a zaviněny byly, jali bylo zjištěno komisí vyslanou ministerstvem zemědělství, lesním správcem Svobodou a podřízenými mu dvěma horáry Hilbertem a Stolárem. Nejzávažnějším proviněním lesního správce Svobody jest, že v revíru Uhlisko na svou pěst a bez vědomi ředitelství prodal obchodníku dřevem Kevitskému 714,75 m3 hraněného dříví; které Kevitský vytěžil bez dozoru lesního správce Svobody a jeho podřízeného personálu neodbornou probírkou a jež nebylo nikde účtováno, ani vedeno v evidenci. Tím přestoupil značně meze svého oprávnění, neboť lesní správce jest oprávněn prodati témuž kupci v jednom roce nejvíce 3 m3 tvrdého; nebo 20 m3 měkkého dříví na pni. Obchodníkovi dřívím Diamantoví povolil lesní správce Svoboda rovněž bez vědomí ředitelství výrobu dřevěného uhlí z tvrdého dřeva bez jakéhokoliv dozoru se strany lesního personálu, při čemž dříví oceňováno jest dle vyrobeného uhlí.

Hlavni škoda vznikla v tomto případě tím, že Diamant vybíral aspoň z 50% cenné, dalšího vzrůstu schopné dřeviny, které měly v mýtném stáří porostu tvořiti značnou finanční hodnotu konečné zásoby dřevní. Přímá škoda těmito manipulacemi nenastala, jelikož z materiálu Kovitským vyrobeného nebylo ještě nic odvezeno a veškerá vyrobená hmota bude ředitelstvím zpeněžena. Také zbytky zásob dřeva vyrobeného Diamantem i vyvezené uhlí, pokud tyto budou zjištěny, budou ředitelstvím řádně zpeněženy.

Další škody vznikly tím, že lesní správce Svoboda provedl bez povoleni ředitelství nákladnou, při tom však dosti účelnou adaptaci naprosto nezpůsobilého obytného staveni lesního Hilberta, platě za provedené práce materiálem ze státních lesů dle svého uznáni, bez jakéhokoliv účtování, kontroly a evidence.

Mimo to poškodil Svoboda stát tím, že mzdy za dovoz dřeva zvyšoval rozdáváním dřeva na pni rovněž bez účtováni a kontroly. Konečně pak Svoboda i Hilbert provinili se přijímáním úplatků od dřevokupců za mimořádnou úsluhu v dosud prokázané výši asi 10.000 Kč a tím, že platili nesúčtovaným dřevem za různé výkony řemeslníků pro vlastni potřebu. Také Stolárovi bylo dokázáno přijímání menších úplatků, jež prý i dříve bývaly obvyklé. Tento zavinil pak zanedbáním dozoru na svěřený jemu okrsek velmi značné krádeže dřeva, jež byly zjištěny za asistence četnictva, jež zabavilo dříví u obyvatelstva Stolárova bydliště. Cena tohoto dřeva byla 17.380 Kč a bude pachateli hražena.

Celková škoda ve správě voznické jest nejvýše 150.000 Kč. Zprávy o několikamilionové škodě nezakládají se tedy na pravdě. - Zmínění tři zaměstnanci jsou v soudním vyšetřování. V ostatních správách žarnovického ředitelství nebyly zmíněnou komisi ministerstva zemědělství zjištěny žádné závady, které by zavdávaly příčinu k obavám před podobnými nepořádky. Jak bylo zjištěno, bylo řediteli Indrovi známo, že ve správě voznické jsou nepořádky. Proč však proti vinníkům ihned nezakročil přesně zjištěno nebylo přes to, že o tom koluji v jeho okolí různé domněnky. Pokud pak se týče obvinění v interpelaci uvedeného, že bylo více dříví vyrubáno nežli bylo předepsáno, bylo zjištěno, že následkem nedostatku dopravních prostředků, potřebného úvěru a špatného odbytu dřeva bylo od převratu vytěženo ročně místo schválenými elaboráty předepsaných 191.683 m3 dřeva na ploše 319 ha, jenom 74.728 m3, tedy o 116.955 m3 méně, než bylo předepsáno.

Také manipulace, která by spočívala v tom, že dříví vyrobené blíže cest a železných drah bylo započítáno jako dříví, vyrobené daleko od nich, nebyla prováděna. Pokud se pák placení povozného dřevem týče bylo již zmíněno, že ve Voznici Svoboda vydával povozníkům k ujednané mzdě bez povoleni ředitelství dříví na pni.

Ze Žarnovického ředitelství nebyl po převratu odstraněn ani jeden Slovák. Úřednici maďarské národnosti, neovládající slovenský jazyk přešli z části do služby maďarské, z části dáni do pense. Propuštěni, resp. pensionováni nebylo však v žádném případě provedeno, protože by byli snad nevyhovovali českým exponovaným úředníkům.

Ředitelství státních lesů v Žarnovicích svolalo vzhledem k této interpelaci veškeré své úředníky i podúředníky býv. uherského státu a vyzvalo je, aby se vyslovili, zakládá-li se na pravdě tvrzení interpelace, že by jím češti úřednici by)i nepovolili kontrolu domnělé nesprávné a státu škodící manipulace českých úředníků.

Zaměstnanci tito prohlásili, že se tvrzeni toto nezakládá na pravdě.

Z uvedeného jest vidno, že zprávy o nepořádcích byly přehnané.

Ministerstvo zemědělství věnuje poměrům v hospodaření na státních lesích a statcích co největší péči a věnuje zvláště poměrům na Slovensku zvýšenou pozornost.

Nedávno zřízené generální ředitelství státních lesů a statků má právě umožniti co nejzdárnější hospodaření a jeho řádnou kontrolu.

Z toho důvodu nepokládá ministerstvo zemědělství také za nutné doporučiti vyšetřována o hospodářství na státních lesích na Slovensku zvláštní meziparlamentní komisí.

V Praze dne 22. září 1921.

 

Ministr zemědělství:

Dr. Brdlík, v. r.


 

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP