POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922

1. volební období.

5 zasedání

3438.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne..................1922,

kterým se zmocňuje ministr financí k uzavření výpůjček také v cizí měně.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ministr financí jest oprávněn, na základě a v mezích úvěrních zmocnění, daných články VI. a XI. zákona ze dne 19. prosince 1921, čís. 470 Sb. z. a n., a §u 1 zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 308 Sb. z. a n., - pokud nejsou tato úvěrová zmocnění vyčerpána - uzavříti výpůjčky též v cizí měně. Pro určení meze tohoto oprávnění v cizí měně jest rozhodným kurs československé valuty na hlavním obchodním místě té země, v jejíž měně se úvěr poskytuje, v den uzavření výpůjčky.

§ 2.

Kapitál a úroky výpůjček uzavřených dle §u 1 tohoto zákona placeny budou až do úplného splacení beze srážky všech tuzemských daní a poplatků ať přítomných nebo budoucích.

§ 3.

Splatné kupony výpůjček uzavřených dle §u 1 tohoto zákona budou přijímány plnou výplatní hodnotou ku placení tuzemských cel dle kursu příslušné cizí valuty na pražské burse v den předcházející placení.

§ 4.

Ministr financí se zmocňuje, aby zaručil zúročení a umořování výpůjček uzavřených dle §u 1 tohoto zákona určitými státními příjmy.

§ 5.

Ministr financí se zmocňuje, aby z prostředků získaných úvěrovými operacemi podle §u 1 tohoto zákona uhradil zálohy, poskytnuté z běžných příjmů roku 1921 a 1922 pra účely investičního programu roku 1921 a 1922 a to až do výše Kč 1.400,000.000.-.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a jeho provedením pověřuje se ministr financí.

Důvody.

Článkem XI. finančního zákona pro rok 1922 byla zmocněna vláda, aby opatřila peníze pro investiční potřebu nekrytou příjmy až do obnosu 3.264,000.000.- Kč dlouhodobými úvěrovými operacemi. Článkem VI. téhož zákona zmocněn byl ministr financí, aby opatřil peníze pro veškeré státními příjmy nehrazené státní výdaje až do obnosu 929,000.000.- Kč úvěrními operacemi. Vedle toho jest až dosud jen částečně vyčerpáno úvěrové zmocnění, dané zákonem ze dne 12. srpna 1921, čís. 308 Sb. z. a n.

Z ohledu na zájmy československé valuty byly podniknuty kroky za účelem opatření peněžních prostředků, v prvé řadě pro účely investiční, v cizině. V nejbližších dnech budou skončena předběžná jednání o zápůjčce 10 milionů liber šterlinků v Anglii, jež vyložena bude z části k upisování v Americe. Tím otevře se státnímu úvěru československému současně peněžní trh anglický a americký.

Aby československá výpůjčka mohla býti v cizině umístěna s úspěchem, jest nutno podříditi se zvyklostem tamějších peněžních trhů.

Pokud jde o stránku formální, nutno uzavříti výpůjčku v cizí měně, k čemuž zmocňuje ministra financí § 1 osnovy. Pro určení výše tohoto zmocnění v cizí měně stanoví § 1 určitý přepočítací kurs.

Mimo to musí býti takové výpůjčce přiznány u státních půjček obvyklé výhody, totiž objektivní osvobození úroků i splátek umořovacích od daní a poplatků (§ 2 osnovy) a možnost placení tuzemských cel splatnými kupony (§ 3 osnovy). Prvá výhoda jest pravidlem také při státních půjčkách domácích, druhá nemá značnějšího praktického dosahu.

Konečně nutno vyjíti vstříc požadavku po specielním zajištění úroků i umořovacích splátek, jaké jest nyní při mezistátních úvěrních operacích vůbec obvyklým. Za tím účelem udílí § 4 osnovy zmocnění k zajištění úrokové a umořovací služby určitými státními příjmy. Pro zmíněný úvěr 10 mil. liber šterlinků přichází v úvahu zajištění příjmy z monopolu tabákového a cel.

Vláda navrhuje, aby osnova projednána byla v jednání zkráceném dle §§ 55 jedn. řádů sněm. a doporučuje, aby osnova jak v poslanecké sněmovně, tak po schválení touto sněmovnou v senátě přikázána byla výboru rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě 24 hodin.

K odůvodnění návrhu na zkrácené jednání se uvádí:

Brzké uzavření půjčky jest v zájmu nerušeného provádění státních investic nanejvýš nutné, jelikož z pokladních hotovostí nelze dalších záloh k těmto účelům poskytovati; finanční situace vyžaduje naopak nutně, aby byly až dosavad na investice poskytnuté zálohy co nejdříve refundovány.

Avšak také úvěrové jednání v Anglii nelze protahovati, neboť bankovní skupina úvěr poskytující klade váhu na to, aby jednání bylo co nejdříve skončeno.

Jest tedy v nejvyšším zájmu našeho hospodářského života, aby osnova byla projednána co nejrychleji.

V Praze dne 17. března 1922.

Ministr financí:

Aul. Novák, v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP