POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922

1. volební období.

5 zasedání

3445.

Zpráva

výboru rozpočtového

o vládním návrhu zákona (tisk 3438), kterým se zmocňuje ministr financí, aby sjednal výpůjčky také v cizí měně.

Předloha vládní jest doplňkem a přesným stylisováním zmocnění ministra financí, kterému bylo dáno ve finančním zákoně ze dne 19. prosince 1921, č. 470 Sb. z. a n. v čl. VI. a XI. a v zákoně ze dne 12. srpna 1921, č. 308 Sb. z. a n., § 11.

Samozřejmo, že zmocnění tato jsou pouze do té výše, pokud již tato zmocnění nebyla vyčerpána. K tomuto zmocnění lze jenom připomenouti, že kroky za tím účelem podniknuté k opatření peněžních prostředků v prvé řadě pro účely investiční v cizině byly úspěšny a že jsou skončena předběžná, jednání o půjčce 10,000.000 liber šterl. v Anglii, jež vyložena bude z částí k upisování v Americe a také i v Holandsku. Je třeba konstatovati, že tím docíleno bude otevření peněžního trhu anglického a amerického i holandského státnímu úvěru československému, což při-důvěře naší, že veškeré podmínky pro úvěr tento předepsané budou plněni reelně a korektně, přinese zvýšenou důvěru s jsoucnost našeho státu a jeho správné podklady bytí.

Zdánlivě ovšem jeví se nám býti nezvyklými podmínky, které pro půjčky cizině sjednané musíme uznati, avšak nutnost podříditi se zvyklostem tamějších trhů vynucuje jich akceptování. To však, že půjčka uzavřena jest v cizí měně, že bude také v cizí měně splacena, umožňuje nám důvěřovati, že při správném oceňování naší valuty v budoucnosti, docílíme ještě příslušných zisků při placení příslušné valuty. Půjčka může býti případně s prémií 8% splacena dříve než v době 25 roků, na kterouž dobu je sjednána, t. j. případně i po 10 letech. Tím obava trvale nepřiměřeného zúročení není na místě a může býti splacením a sjednáním nové zápůjčky korigována.

Jest známo, že z valuty této v cizí měně sjednané zápůjčky má býti uhrazen moučný úvěr konsumní v Anglii, ve výši 2 mil. angl. liber a že tu mohla by býti obava, že úvěru tohoto nebude použito plné k účelům investičním. Tento anglický konsumní úvěr vyjádřen v naší měně znamená obnos ca 500 mil. Kč. Naproti tomu dlužno konstatovati, že pro účely investičního programu bylo z běžných příjmů státních roku 1921 a 1922 uhrazeno pro účely investičního programu roku 1921 a 1922 obnos ca 1900 milionů, na což bylo v investičních půjčkách získáno ca 500 milionů korun, z čehož resultuje, že pro účely investiční bylo již z běžných příjmů použito obnosu 1400 milionů korun, tedy značně více, než bude činiti obnos splacené angl. konsumní půjčky.

§ 1 proti vládnímu návrhu doplněn v souhlase s návrhem plnomocníka meškajícího v Londýně, nyní projednávanou výší přepočítacího kursu, který jasně stanoví kurs ten pro zápůjčku 10,000.000 liber šterl. Menší doplnění přidána také k §§ 2. a 3, kde výslovně vyznačeno československé daně a a cla, a konstatování, že výpůjčkám těmto přiznává se sirotčí bezpečí.

V § 3 mimo to doplněno, že nejen splatné kupony, nýbrž i tažené obligace výpůjček dle § 1 tohoto zákona sjednaných budou přijímány plnou výplatní hodnotou v příslušném dle těchto §§ placeni.

§ 4 zdánlivě tvrdě nutí, že zaručení zúročení a umořování výpůjček sjednaných dle § 1 tohoto zákona jest určitými státními příjmy, t. j. dle důvodové zprávy cly a výnosem státního monopolu tabákového a že je možno tyto k žádanému účelu zastaviti. Jsme si však plně vědomi toho, že stát náš splní veškeré podmínky půjček naprosto přesně a reelně, že k plnění této tvrdé podmínky nikdy nedojde.

Navrhuje tudíž rozpočtový výbor, aby sněmovna schválila následující:

Zákon

ze dne..................1922,

kterým se zmocňuje ministr financí, aby sjednal výpůjčky také v cizí měně.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ministr financí jest oprávněn, na základě a v mezích úvěrních zmocněni daných články VI. a XI. zákona ze dne 19. prosince 1921, čís. 470 Sb. z. a n., a §u 1 zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 308 Sb. z. a n., - pokud nejsou tato úvěrová zmocnění vyčerpána - sjednati výpůjčky též v cizí měně. Pro určení meze tohoto oprávnění v cizí měně jest rozhodným kurs československé valuty na hlavním obchodním místě té země, v jejíž měně se úvěr poskytuje, v den sjednání výpůjčky, s tou výjimkou, že až do částky 2 miliard 500 milionů Kč ze zápůjčky, jež byla ze zákona ze dne 19. prosince 1921, č. 470 Sb. z. a n. sjednána ve Velké Britanii neb ve Spojených Státech Severoamerických, za přepočítací kurs platí 250 Kč za 1 angl. libru a 50 Kč za 1 americký dolar.

§ 2.

Kapitála úroky výpůjček sjednaných dle §u 1 tohoto zákona placeny budou až do úplného splacení beze srážky všech tuzemských (československých) daní a poplatků ať přítomných, nebo budoucích. Dlužním úpisům těmto přiznává se sirotčí bezpečí.

§ 3.

Tažené obligace a splatné kupony výpůjček sjednaných dle §u 1 t. z. budou přijímány plnou výplatní hodnotou ku placení tuzemských (československých) cel dle kursů příslušné cizí valuty na pražské burse v den předcházející placení.

§ 4.

Ministr financí se zmocňuje, aby zaručil zúročení a umořování výpůjček sjednaných dle §u 1 tohoto zákona určitými státními příjmy, pokud se týče je k tomu účelu zastavil.

§ 5.

Ministr financí se zmocňuje, aby z prostředků získaných úvěrovými operacemi podle §u 1 tohoto zákona uhradil zálohy, poskytnuté z běžných příjmů roku 1921 a 1922 pro účely investičního programu roku 1921 a 1922 a to až do výše 1.400,000.000 Kč.

§ 6.

Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a jeho provedením pověřuje se ministr financí.

V Praze dne 28, března 1922.

B. Bradáč, v. r.,

Jan Černý (rep.), v. r.,

předseda.

zpravodaj.



Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP