POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.


3650.

Zpráva

I. branného výboru a

II. rozpočtového výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 563)

o úpravě požitků pro mužstvo čs. vojska, jemuž není vojenská služba povoláním.

I.

Přítomná vládní předloha (tisk 563), kterou branný výbor doporučuje schváliti ve sněmovně beze změn, měla dříve osud skutečně neblahý. Podána byla 13. října 1920 a stanoví zpětnou účinnost od 1. října 1920, což pro posouzení věci není ber důležitosti. V branném výboru byla dojednána teprve nyní, kdy uplynutím značné doby nastala řada nových okolností, jež mluvily pro její uzákonění.

Na prvém místě je to námi přijatá zásada, jež konečně uplatnila heslo o nutnosti úspor všude, kde vůbec jsou možny. Že pak zde úspora vskutku jest možna, dokazuje skutečnost, že vojenská správa vzhledem k navrhované opětné platnosti zákona, vyplácí již od 1. října 1920 žold ve výměře, redukované dle tohoto zákona, - ovšem že s výhradou, že tímto prozatímním ustanovením není dána prejudice pro výši stanovených požitků, až do doby; kdy bude rozhodnuto zákonem.

Tento postup byl jedině možný, neboť jinak vzniklo by nebezpečí nutnosti, vymáhati od mužstva zpět vyplacené již požitky, což by se neobešlo jistě bez hořkostí a obtíží, a mnohdy by bylo vůbec bezvýsledno.

Tudíž déle než 1 a půl roku jsou redukované požitky realisovány, a za dobu tu slyšeli jsme různé stížnosti do nedostatku v oboru M. N. O., není však znám případ stížnosti, že žold by byl příliš nízký.

Jelikož tedy nešlo než o realisování skutečného stavu; usnesl se branný výbor doporučiti předlohu plenu.

Branný výbor schválil dále resoluční návrh posl. Hummelhanse, aby mužstvu byly podávány husté večeře, což většinou již nyní se děje, jakož i resoluční návrh posl. A. Nováka a Knirsche o výhodách vojínů při jízdě železnou drahou, a doporučuje sněmovně i tyto návrhy resoluční.

Praze dne 5. dubna 1922.

Předseda:

Zpravodaj:

Emil Špatný, v. r.

Vahala, v. r.


Resoluce post. Hummelhanse:

Ministru národní obrany se ukládá, aby učinil opatření, by mužstvu podávány byly husté večeře.

Resoluce posl. A. Nováka a Knirsche:

Každý aktivně sloužící příslušník armády při cestě na zákonitou dovolenou má nárok na bezplatnou jízdu z místa služebního do místa dovolené a zpět dvakráte do roka. Při vzdálenostech přes 150 km může použíti i rychlíku.

II.

Rozpočtový výbor připojuje se k důvodové zprávě výboru branného a doporučuje rovněž obě resoluce branným výborem schválené.

V Praze dne 9. června 1922.

Místopředseda:

Zpravodaj:

Buříval, v. r.

Bradáč, v. r.


Zákon

ze dne...............

o úpravě požitků pro mužstvo čs. vojska, jemuž není vojenská služba povoláním.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

1. Denní plat pro mužstvo, které dle branného zákona ze dne 19. března 1924, čís. 193 Sb. z. a n., nastoupí presenční (činnou) službu v čs. vojsku, se stanoví takto:

pro vojína bez hodnosti

-.50 Kč,

pro závodčího (svobodníka)

-.70 Kč,

pro desátníka

1.- Kč,

pro četaře

1.54 Kč,

pro rotmistra (záložního)

2.- Kč.


2. Denní plav mužstva, které bude dne 1. října 1920 ještě v činné službě a jehož demobilisace bude provedena dle § 4 nařízení vlády republiky Československé ze dne 27. července 1920, č. 470 Sb. z. a n.; teprve po 1. říjnu 1920, vyplácen budiž až do provedení demobilisace dle § 14 bodu a) zákona ze dne 1.9. března 1920, čís. 195; Sb. z. a n.

3. Mužstvo, které koná dobrovolně další činnou službu dle § 19 branného zákona, obdrží mimo denní plat dle své hodnosti zvláštní měsíční přídavek (premii) a to

vojín bez hodnosti a závodčí

30 Kč,

desátník a četař

40 Kč,

záložní rotmistr

50 Kč.


§ 2.

1. Drahotní přídavek pro mužstvo a, včetně četaře, v § 1 bod 1. tohoto zákona uvedené, stanoví se denně 2 Kč bez rozdílu hodnosti, pro rotmistry (záložní) 4 Kč.

2. Drahotní přídavky mužstva, uvedeného v § 1 bod 2. tohoto zákona, řídí se ustanovením § 15 bod 4. zákona ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. z. a n.

3. Mužstvo, které koná dobrovolně další činnou službu bodle § 19 branného zákona, obdrží drahotní přídavek podle ustanovení bodu 1. tohoto paragrafu.

4. Drahotní přídavky vyplácejí se zároveň s denním platem.

5. O drahotních přídavcích platí obdobně ustanovení § 18 zákona ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. z. a n.

§ 3.

Ostatní požitky mužstva, uvedené v § 13 zákona ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. z. a n., jest posuzovati až do nové úpravy podle dosavadních platných předpisu.

§ 4.

Tímto zákonem se mění po případě doplňují ustanovení § 14 a 15 zákona ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. z. a n.

§ 5.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem 1. října 1920 a provésti jej přísluší ministru národní obrany v dohodě s ministrem financí.

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP