POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922 |
|
I. volební období |
5. zasedání |
3660.
Zprava
I. výboru zásobovacího,
II. výboru ústavně-právního
o vládním návrhu zákona (tisk 3543),
kterým se zrušuje úřad (ministerstvo) pro zásobování lidu.
I.
Systém státního hospodaření nejdůležitějšími potravinami a potřebami životními, jehož typickým představitelem v republice Československé jest ministerstvo pro zásobování lidu s příslušnými úřady a komisemi pomocnými, měl důvod svého vzniku v katastrofálních poměrech hospodářských doby válečné a poválečné.
Poněvadž nyní poměry jak na trhu světovém, tak i domácím na tolik se změnily, že i vrstvy sociálně nejslabší mohou ukojení svých potřeb nalézti cestou volného obchodu, nestává více důvodů, aby systém státního hospodaření i na dále v celém rozsahu byl zachován; stačí ponechá-li si státní moc kontrolu proti možným výstřelkům.
Na základě toho navrhuje zásobovací výbor zrušení ministerstva zásobování a má se likvidace provésti tím způsobem, že funkce, jichž existence podmíněna jest platnými zákonnými předpisy (vládní nařízení z 30. června 1921, č. 224 Sb. z. a n., vl. nařízení ze dne 21. července 1921, č. 237 Sb. z. a n., vl. nařízení ze dne 11. srpna 1921, č. 270 Sb. z. a n., vl. nařízení ze dne 5. října 1921, č. 360 Sb. z. a n.) zlikvidují hned po vyhasnutí jich agendy, jakmile totiž uvedené zákonné předpisy pozbudou svojí platnosti.
Jiné odbory min. zásobování, jichž činnost z různých důvodů (zvláště z důvodů kontroly veřejné, zásobovací statistiky atd.), má zůstati zachována, přidělí se těm ministerstvům, jimž povahou své agendy jsou nejbližší a sice v době nejkratší. O tom se příslušná ministerstva navzájem dohodnou.
Pro zrušení ministerstva zásobování mluví dnes také důvody úspornosti a zvláště také ta okolnost, že finanční zákon schvaluje rozpočet min. zásobování pouze pro I. pololetí 1922 a nastal by tak po této stránce stav ex lex.
Z uvedených důvodů navrhuje výbor zásobovací přijetí tohoto zákona se změnami provedenými výborem ústavně-právním.
V Praze dne 9. června 1922.
Jos. Šamalík, v. r., |
S. Vacula, v. r., |
předseda. |
zpravodaj. |
Zákon
ze dne............ 1922,
kterým se zrušuje úřad (ministerstvo) pro zásobování lidu.
Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Úřad pro zásobování lidu, zřízený nařízením Národního výboru československého ze dne 5. listopadu 1918, č. 20 Sb. z. a n., se zrušuje.
§ 2.
Veškerou působnost, která příslušela posud úřadu (ministerstvu) pro zásobování lidu, bude do provedení likvidace vykonávati pomocí posavadních zařízení úřadu (ministerstva) pro zásobování lidu ministr; jejž určí váda.
§ 3.
Postupná likvidace úřadu (ministerstva) pro zásobování lidu provede se tím, že působnost tohoto úřadu převedou ministerstva: vnitra, pro veřejné zdravotnictví a tělesnou výchovu, obchodu, zemědělství, financí a sociální péče.
Podrobnosti upravuje vládní nařízení. Tento zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provedou jej veškeří ministři.
II.
S hlediska ústavního a právního byly to hlavně dvě otázky, kterými se zabýval výbor i pětičlenné subkomité k tomu cíli zvolené.
První týkala se pochybnosti ohledně volby ministra, který má býti pověřen agendou úřadu pro zásobování lidu až do provedení likvidace, druhá pak měla na mysli při přenesení zbylé agendy na jednotlivá ministerstva najíti způsob, který by nejlépe odpovídal principu § 85 úst. listiny.
Otázka první rozřešena byla změnou § 2 vládního návrhu zákona, kde - vzhledem k tomu, že důvod volby netkví v resortu, nýbrž v osobě dočasného ministra - byla slova: ťministr pošt a telegrafůŤ vhodně nahražena slovy: ťministr, jejž určí vládaŤ.
Ve směru druhém rozhodl ústavněprávní výbor, že by se sice nedoporučoval s ohledem na nynější legislativní stav taxativní výpočet malého zlomku agendy - z části přechodné - nejvyšších správních úřadů v zákoně samém, ale souhlasil s tím, aby jednak v § 3 zákona uvedena byla všechna jednotlivá ministerstva, která převezmou dosavad nezrušené agendy úřadu pro zásobování lidu, jednak, aby v důvodové zprávě bylo rozdělení této agendy podrobně uvedeno.
Mimo to usnesl se výbor na resoluci dole uvedené za tím cílem, aby § 85 úst. listiny došel co nejdříve svého provedení.
Přikázání agendy z působnosti zrušeného úřadu (ministerstva) pro zásobování lidu na ministerstva v § 3 jmenovaná stane se tím způsobem, že se přenesou:
na ministerstvo vnitra: záležitosti, lichevní, t. j. legislativní a normativní záležitosti v oboru kontroly všech veřejnohospodářských předpisů, zabavování a prohlašování za propadlé životních potřeb, "rozhodování o stížnostech proti tomu a náhradách, úprava použití propadlých životních potřeb a jich výtěžků, odvádění peněžitých trestů a pokut v oboru lichevních a veřejnohospódářských předpisů vůbec, potírání lichvy, místní lichevní zásobovací dozor, podloudný a řetězový obchod, výkonná služba v oboru generální kontroly veřejnohospodářských předpisů a pod., organisace protilichevních úřadoven a dohled k nim;
na ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy: záležitosti potravinových náhražek a péče o dítě po stránce zdravotnické;
na ministerstvo obchodu: záležitosti dovozu a vývozu vůbec;
na ministerstvo zemědělství: záležitosti likvidace agendy krmiv;
na ministerstvo financí: záležitosti likvidace ústředen, záležitosti likvidace hospodaření obilím, moukou a mlýnskými výrobky vůbec včetně vymáhání moučné dávky, pokud netýkají se hospodaření těmito předměty v hospodářském roce 1921 až 1922, záležitosti likvidace hospodaření brambory, zeleninou, ovocem, jakož i záležitosti likvidace hospodaření výrobky kožařskými a textilními, cukrem, melasou, lihem, droždím, obilní kávou, škrobem, výrobky sušáren bramborů, sladem a pivem;
na ministerstvo sociální péče: záležitosti, týkající se rozvrhu a evidence povinných dávek na jednotlivé země, výkupu obilí, organisace a kontroly výkupní služby, evidence výkupu domácího a cizího obilí, výkupních organisací, náhrad za nedodané obilí, zbytků dodávek kontingentu chlebovin ze sklizně 1920, vyúčtování s Centrokooperativem.
Dále tyto záležitosti: Všeobecný zásobovací plán a přezkoušení zemských zásobovacích plánů, distribuce obilí resp. mlýnských výrobků a jejich evidence, organisace a kontrola distribuční služby, spotřební dávka mouky a chleba, průkazy pro odběr mouky a chleba, příplatky ku zlevnění chleba, zásobovací organisace konsumentské, konsignační sklady mouky, evidence jejich a vyúčtování s nimi, statistika pro potřebu služby zásobovací, součinnost v otázkách dovozu obilí a mlýnských výrobků, jakož i v otázkách vývozu a dovozu potravin vůbec, součinnost poradní s hlediska konsumentů při sjednávání obchodních smluv a tarifů, ruská pomocná akce, zásobovací podpůrná agenda vídeňské české menšiny, cenová politika konsumentská a účast v paritních komisích s agendou hospodářských rad, péče o dítě po stránce sociální, agenda personální vůbec a pomocného personálu pro zásobovací službu správních úřadů nižších instancí zvláště, agenda presidielní včetně veškeré služby účetní, agenda týkající se celkové likvidace a posléze všechny záležitosti, jež nejsou výslovně jiným ministerstvům přiřčeny.
V Praze dne 9. června 1922.
Dr. Hruban, v. r., |
Dr. Mazanec, v. r., |
předseda. |
- zpravodaj. |
Resoluce ústavně-právního výboru:
I.
Vládě se ukládá, aby s největším urychlením předložila návrh zákona, jímž se přesně upraví kompetence jednotlivých ministerstev dle ustanovení § 85 ústavní listiny:
II.
Před vyhláškou o zrušení ministerstva pro zásobování lidu buďtež jmenovány a v činnost uvedeny konsumentské rady při ministerstvu sociální péče.