POSLANECKÁ SNĚMOVNA N. S. R. Č. 1922 |
|
I. volební období |
5. zasedání |
3667.
Návrh
poslanců Ladislava Kučery, Františka Toužila, J. Skaláka a soudruhů na novelisaci zákona č. 322 z r. 1921 o podpoře v nezaměstnanosti.
Navrhujeme, aby přijata byla tato osnova zákona:
Zákon
ze dne.............. 1922,
jímž se mění a doplňuje zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 322 Sb. z. a n. o podpoře v nezaměstnanosti.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
Článek I.
Za § 1 vsunuje se tento text:
ťJak dlouho trvá nárok na podporu.Ť
§ 1 a.
Nárok na podporu v nezaměstnání trvá neomezeně po celou dobu nezaměstnání a, pokud veřejná správa státní dle § 12 t. z. nebo jinak nepostará se nezaměstnaným o přikázání práce, přiměřené jejich fysickým neb duševním schopnostem.
Článek II.
V důsledku § 1 a) Zrušuje se v § 3 celý bod (1).
Článek III.
V § 2 ustanovení o saisonních dělnících pod č. 8 se zrušuje.
V důsledku toho zrušuje se i celý § 19.
Článek IV.
§ 4, body 1, 2, 3 o výši podpory budou zníti na příště takto:
(1) Podpora osob uvedených v § 1 obnáší 16.- Kč v obcích do 7.000 osob, v obcích nad tento počet 20.- Kč denn ě.
(2) Mimo osobní podporu v nezaměstnanosti obdrží podporovaný rodinný příspěvek pro osoby, žijící s ním ve společné domácnosti a výživou na něho odkázané a to:
1. pro manželku nebo družku, pro otce nebo matku, ku práci neschopné nebo 60 let staré, po 4.- Kč,
2. pro děti vlastní i nevlastní do dokonaného 16. roku po 2.- Kč.
(3) Celková podpora hlavy rodiny i s rodinnými příplatky nesmí přesahovati denně 30.- Kč u osob bydlících v obcích do 7.000 obyvatel, a 36.- Kč denně v obcích, majících obyvatel více než tento počet.
Článek V.
Bod (5) v § 4 se zrušuje.
Článek VI.
§ 7 se mění a doplňuje takto:
Rozhodnutí o žádosti.
§ 7.
(1) O žádosti o podporu v nezaměstnanosti rozhoduje v rámci ustanovení tohoto zákona politický úřad (administrativní vrchnost) první stolice, který nejdéle po osmi dnech ode dne podání žádosti doručí žadateli písemné vyřízení žádosti. Tento úřad na základě předložených dokladů (§ 5 a 6) vyměří a poukáže podporu ve lhůtě stanovené v § 8 k výplatě berním úřadem.
(2) Do zamítavého rozhodnutí lze se odvolati během 8 dnů k politickému úřadu II. stolice (na Slovensku a Podkarpatské Rusi k županovi), který rozhodne a rozhodnutí nejdéle do 14 dnů doručí politickému úřadu I. stolice.
Politický úřad I. stolice jest povinen ve dvou dnech rozhodnutí předati žadateli. Ministerstvo sociální péče rozhoduje o odvolání s konečnou platností do 14 dnů.
Článek VII.
V § 12 bod (2) položiti jest: místo obnosu ť1.- KčŤ obnos ť2.- KčŤ, místo ť18.- KčŤ obnos ť36.- KčŤ.
Článek VIII.
Zákon tento nabývá účinnosti se zpětnou platností od 1. června 1922. Provedením jeho pověřuje se ministerstvo sociální péče v dohodě se zúčastněnými ministry.
Odůvodnění.
Nelze se již klidně dívati na krutou bídu, která se všude v republice rozhostila v domácnostech našeho lidu. Tuto bídu je nutno poznati. Kdo jen v parlamentních a diplomatických salonech jedná o hospodářských a sociálních otázkách, může býti k těmto věcem tvrdý a lhostejný. Ale nemůžeme mlčeti my, volení zástupci pracujícího lidu, kteří shledáváme v takových rodinách, že nemají ráno co do úst dáti. Náš lid ve čtvrtém roce po válce vysazován je na dlažbu bez práce a pokud trocha práce je, musí se rváti se zaměstnavateli o několik korun své zasloužené mzdy.
Ministerští úředníci dr. Picek a dr. Stern napsali ve spisku: ťNaše dělnické zákonodárstvíŤ: Společnost musí uznati právo na práci každého jednotlivce. Z toho plyne pro společnost smluvní závazek, že nemůže-li občanu nezaviněně v nezaměstnanost upadnuvšímu zaopatřiti práci, musí jiným způsobem zajistiti a splniti jeho právo na existenci po dobu nezaviněné, nucené prázdně. To praví sociální politika.
Avšak hospodářská politika je takového druhu, že postupně vyhladovuje celý národ. Právo na život mají nejen bohatí, nýbrž i chudí. Proto na ochranu těchto chudých, práce zbavených obyvatel, navrhujeme okamžitou novelisaci zákona o podporách v nezaměstnání. Zákon ten má sice za půl léta pozbýti platnosti a zaveden má býti gentský systém, ale za vzrůstající bídy i půl léta je dobou příliš dlouhou. Pomoc odkládati nelze. Jestliže dle měšťáckých teorií státovědeckých je stát zřízením ku ochraně blaha všech, pak zabezpečení existence tisíců patří mezi státní nezbytnosti. Není-li stát schopen obstarati národu práci, je povinen starati se podporou o jeho životy.
Navrhujeme v novele toto:
1. Vyplácení podpor v nezaměstnání po celou dobu nucené pracovní prázdně.
2. Zrušení rozdílu mezi saisonním a nesaisonním dělnictvem.
3. Zvýšení podpor pro osobu na 16.- až 20.- Kč, pro rodiny na 30.- až 36.- Kč denně.
4. Zkrácení lhůty na vyřizování žádostí o podporu na pouhých 8 dnů. Rovněž odvolací řízení zkrátit na 14 dní.
5. Zaměstnavatelské příplatky při nouzových pracech zvýšiti na 2 Kč za hodinu. Kladené požadavky nesmí býti považovány za radikální. Poměry dnešní je plně odůvodňují. Zostřený zákon jedině může doháněti stát i zaměstnavatele, kteří ovládají dnešní výrobní režim, k opatření práce. Nedovedou-li toho, nechť se nevzpírají socialisaci a předají výrobu v jejím celku dělnické třídě. Opatření podpůrná buďtež současně doplněna přípravou k nové hospodářské a obchodní politice, která by nahradila podpory poskytnutím práce. Toť jedině východisko z dnešní situace.
Náklady na podpory opatřeny buďte:
1. Zabavením a prodejem veškerého dříví, které se podle lesního plánu a velkostatkáři dnes i proti lesnímu plánu kácí v zabraných lesích.
2. Výpůjčkou na účet snížení armády na 40.000 mužů.
Zpeněžením zabaveného dříví ku stavebním účelům jako dříví nouzového přispělo by se samo o sobě značně v dnešní stavební a pracovní krisi.
K peněžním operacím sub 1 a 2 uvedeným jest povinna vláda dáti vypracovat a předložiti příslušné zákonné osnovy, není-li frází heslo: Vláda lidu, s lidem a pro lid!
Návrh tento budiž přikázán výboru sociálně-politickému a rozpočtovému k projednání do tří dnů.
V Praze dne 26. května 1922.
Kučera, Toužil, Skalák,
Darula, Bubník, Malá, Skaunicová, Houser, Krejčí, Tausik, Svetlik, Rouček, Teska, Koutný, Haken, dr. Šmeral, Blažek, Warmbrunn, Kunst, Nagy, Burian; Mikulíček, Merta.