Poslanecká sněmovna N.S.Č.R. 1922

I. volební období

5. zasedání


3674.

Návrh

poslanců Pšeníčky, Špatného, Trnobranskébo a spol.,

aby se učňům a mladistvým dělníkům (pomocníkům) poskytovala placená dovolená,

Poslanecká sněmovno, račiž se usnésti:

Zákon

ze dne......................1922

o placené dovolené učňům a mladistvým dělníkům (pomocníkům), Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

1) Všem učňům a mladistvým dělníkům (pomocníkům) obojího pohlaví do skončeného 18. roku věku ve všech závodech, podnicích, ústavech soukromých i veřejných, přísluší každého kalendářního roku nepřetržitá placená dovolená k zotavení po dobu 14 pracovních dnů, trval-li učební, pracovní nebo služební poměr již 6 měsíců u jednoho čí více zaměstnavatelů.

2) Doba, kterou dovolenec zameškal nemocí, zastavením nebo obmezením výroby, stávkami či výlukami, nesmí býti odpočítána od doby, opravňující nárok na dovolenou.

3) Dovolená musí býti dovolenci udělena v době od 15. dubna do 15. září každého roku.

§ 2.

Dovolenci musí býti zaměstnavatelem, u něhož dovolenou nastupuje, vyplacena plná mzda za celou dobu dovolené napřed, je-li v učební, pracovní nebo služební smlouvě ujednáno stravování, přísluší dovolenci nárok na částku, rovnou dennímu nemocenskému příspěvku na celou dobu dovolené napřed.

§ 3.

Bylo-li dovolenci nemocí nebo jiným neštěstím znemožněno dovolené plně využití, musí mu býlí dovolená o nezaviněné ztracené dny dodatečně nahrazena.

§ 4.

Nepoužil-li dovolenec dovolené k zotavení, nýbrž k jiné výdělečné činnosti v podniku po živnostensku provozovaném a u jiného zaměstnavatele než u svého otce, může mu býti dovolená zrušena a musí ihned nastoupiti práci.

§ 5.

Dostal-li mladistvý dělník (pomocník) výpověď z práce v době, kdy měl již nárok na dovolenou, musí mu býti dovolená dosavadním zaměstnavatelem podle předpisů tohoto zákona udělena.

§ 6.

1) Učební, pracovní a služební smlouvy, které obsahují méně výhodná ustanovení o placené dovolené učňům a mladistvým dělníkům, než ustanovení tohoto zákona, jsou právně neúčinné.

2) Ujednání o učebních, pracovních a služebních smlouvách, která jsou výhodnější než ustanovení tohoto zákona, zůstávají v platností.

§ 7.

Přestupky tohoto zákona trestají se podle příslušných trestních ustanovení živnostenského řádu a zákona o obchodních pomocnících.

§ 8.

Zákon tento nabývá účinností dnem vyhlášení a provede jej ministr sociální péče po dohodě s ostatními zúčastněnými ministry.

 

Důvodová zpráva.

V zákonodárství našeho státu je velice málo pamatováno na sociální péčí a ochranu učňů a mladistvých dělníků vůbec. Obzvláště nutnou pro zdraví a rozvoj tělesných i duševních sil pracující mládeže jeví se potřeba placené dovolené pro všechny učně a mladistvé dělníky (pomocníky) bez rozdílu.

O naléhavosti a potřebě zákonem povinné dovolené pro pracující mládež k upevnění zdraví a načerpání nových sil, svědčí nejlépe stále rostoucí počet tuberkulosou, chudokrevností a jinými chorobami stižených mladých hochů a děvčat, kteří, jsouce nucení vykonávati těžké a namáhavé práce, zdraví své ještě více podlamují. Utrpení válečné, obzvláště pak související s ním podvýživa širokých vrstev dělnických, zanechala zhoubné následky, ohrožující vážně zdraví pracující mládeže. Tomu může býti aspoň částečně odpomoženo zákonem o placené dovolené pro učně a mladistvé dělníky, jako jedna z předních potřeb sociální péče o pracující mládež.

Je v zájmu národa, aby péče o zdraví pracujícího dorostu nebyla ponechávána libovolnému uznání či neuznání zaměstnavatelů. V demokratickém státě musí zákonem býti postaráno o ochranu zdraví nejmladších a nejslabších pracovníků, kteří, jsouce na, svůj mladý věk nuceni vydávati nejvíce pracovní energie, velice trpí na tělesném i duševním zdraví nedostatkem odpočinku.

Zdravá, duševně svěží a fysicky silná mládež je první podmínkou zdravého národa!

Zákonem o placené dovolené odčiní se nedostatek v sociální péči o pracující mládež, ku prospěchu národního hospodářství, národa a státu.

Po stránce formální navrhujeme, aby byla tato osnova zákona přikázána výboru sociálně-politickému.

V Praze dne 9. června 1922.

Pšenička, Špatný, Trnobranský,

dr Patejdl, dr Bartošek, Stříbrný, Sajdl, dr Franke, Langr, Zeminová, Pelikán, Buříval, Pechmanová, Sladký, Landová-Štychová, Laube, Hrušovský, dr Uhlíř, Draxl, Prášek, David.

 

Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP